Ural

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Ural

Мнение от Pavlin » 01 юни 2013 11:42

За да не цапам на Росен темата с колекцията му, ще отворя нова тема само за този модел часовник. Цяла седмица мислих над това. Има ли фабрично пуснат двустрелочен Урал или няма?
Това което беше дал като цитат ми се струва несериозно, някой написал нещо което бил чул от авторитетен часовникар. Ама от един! От друга страна(без да обидя някой) часовникарите хич ги няма по познания относно модели, цветове, дизайн, години на производтство. За тях не съществуват дори номера на калибри ами машина Кировски, Ракета малък секундарник, Полет датник и т.н.

Направих си труда и разглобих един Урал и Една Молния. Както и предполагах нямат никаква конструктивна разлика, с изключение на добавеното мостче с колело за централния секундарник на Урала, което на моите снимки липсва. Продължавам да твърдя, че всичко което се е появило като двустрелочници е самосиндикално дело на часовникари.

Изображение Изображение

Първата разлика за която човек може да се сети е по дългата ос на секундното колело на Молнията, понеже там стои малката стрелка:

Изображение Изображение

Диаметъра и височината на механизма са еднакви. Карамфилите също, при разменено положение въртят със същото усилие.


Изображение Изображение

Моя извод е че няма абсолютно никаква пречка да се замени машината на Урала с такава от Молния. Единствено трябва да се отнеме от върха на секундното колело на Молнията за да не опира в циферблата.
Един от белезите които ми направиха впечатление е че Уралите са без гравировка, а не съм правил проучване дали изобщо има такава Молния.
Друго което установих съвсем в края, вече като качвах снимките, и което за мен е сигурен белег за автентичността на механизма са по големите отвори за болтчетата за закрепване към корпуса:

Изображение

Тези неща може и да са описани някъде в руския форум, но темите им са огромни и нямах много време да чета. Ако някъде греша, поправете ме.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Ural

Мнение от rosen_er » 01 юни 2013 16:48

Този механизъм ,коѝто си снимал е от Урал с централна секундна стрелка.Отворите за закрепване на механизма са по-големи заради ,болтчетата които са с такава форма отригинално
Изображение
Само се завъртат леко за закрепване.В каталозите има само Урал с три стрелки,но с каса от анодиран алуминиѝ.Урал в хромирана каса не е документиран.Двустрелочните са в хромирани каси които са лело по-плитки.
Двустрелочните задължително са с гравировка,тези с централна стрелка са без.
Ето снимка на моя:
Изображение Изображение
В тази каса "тристрелочник" не може да влезе заради моста на секундната стрелка.Пробвах ,като подложих върху механизма дистанцинна подложка от около 1,5мм.Не може да се затвори капака.Може да стане с изпъкнал капак.
Изображение Изображение
Плоският е моя,другият е с три стрелки в хромиран корпус.Хромираната каса на двустрелочника е прорязана под ремонтоара,тоѝ оригинално е без закрепващи болтчета,защото няма как да стане.Алуминиевите не са прорязани.
Изображение Изображение
Има и един наѝ-рядък вид каса-хромирана,но с размера на алуминиевата и без прорязване под ремонтуара.В нея има двустрелочник:
Изображение
Та като извод:В алуминиева каса от тристрелочник спокоѝно влиза двустрелочник.В Хромирана каса с плосък капак влиза само двустрелочник,тристрелочник става само с изпъкнал капак.И този последен вариант -хромирана каса с размера на алуминиева в него влизат и двата типа,но маѝ не съм виждал (в нета имам предвид)такъв с централна стрелка.Имам и въпрос:защо има такава хромирана каса с плосък капак в която не може да влезе Урал с централна стрелка?
Последна промяна 2 на rosen_er, променена общо 1 пъти

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Ural

Мнение от Pavlin » 01 юни 2013 17:38

За съжаление нямам хромиран, за да видя как стоят нещата. Но при тези условия, би трябвало алуминиевите да са винаги с централен секундарник.
Ако наистина хромираната каса е по тънка, тогава съществува и Урал с две стрелки!

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Ural

Мнение от rosen_er » 01 юни 2013 17:45

Не е задължително.В алуминиевите каси стават и двата вида.Стъклото при твоя как е решено?Свалящо с рамка ли е?Механизмът с цифера от горната страна ли се вадят?

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Ural

Мнение от Pavlin » 01 юни 2013 17:49

Разбира се че е възможно. Но нали въпроса е дали е оригинално така?! Пак опираме до големите болтчета и до това дали механизма "потъва".
Имам три Урала и трите са със стъкло без гривна, циферблата влиза отзад и е доста по малък като диаметър.

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Ural

Мнение от storyteller » 01 юни 2013 17:57

На руския форум доста от щастливите собственици предупреждават, че точно на тези Урали с две стрелки циферблатът е силно радиоактивен. Да не стане беля, дръж го далеч от малки деца.

На мен ми се струва, че тези Урал с две стрелки са оригинални. Първо, защото са показали доста такива на руския форум - ментетата или сглобките обикновено са уникални, докато тези хромирани с две стрелки си приличат. Второ, защото в каталога от 1960 има само с алуминиев корпус и три стрелки, хромираният не е показан, т.е. при хромирания може да очакваме нещо друго. Трето - защото по ГОСТ по това време максималният размер на мъжки ръчни часовници през 50-те години е 34 мм, докато на Урал само механизмъм е 36 мм, т.е. часовникът се е произвеждал извън стандартите и по начало продукцията не се е контролирала толкова строго.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Ural

Мнение от rosen_er » 01 юни 2013 17:59

Уф,добре,че моят е с цифер Angelus ;) Обаче минутната е със светомаса.
3017 написа:Разбира се че е възможно. Но нали въпроса е дали е оригинално така?! Пак опираме до големите болтчета и до това дали механизма "потъва".
Имам три Урала и трите са със стъкло без гривна, циферблата влиза отзад и е доста по малък като диаметър.
Добре де,какво крепят болтчетата щом механизмът излиза назад?

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Ural

Мнение от Pavlin » 01 юни 2013 18:18

Кои? Малките или големите?

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Ural

Мнение от rosen_er » 01 юни 2013 18:21

Големите,които за изрязани.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Ural

Мнение от Pavlin » 01 юни 2013 18:27

Периферията на главичката влиза в едно каналче и затяга механизма.
Въпроса е какво крепят малките болтчета?!

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Ural

Мнение от rosen_er » 01 юни 2013 18:37

Нищо!Даже мисля ,че повечето двустрелочни са без тях.Машината е 36мм,цифера 32мм.Това което остава по периферията ляга на касата според мен.Няма никакъв луфт като се сложи капака.Тоѝ е "влизащ" в касата.При алуминиева каса има маѝ и от двата типа ,като повече са външно хлопващи.Твоите как са?

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Ural

Мнение от dreadx » 01 юни 2013 19:42

storyteller написа:На руския форум доста от щастливите собственици предупреждават, че точно на тези Урали с две стрелки циферблатът е силно радиоактивен. Да не стане беля, дръж го далеч от малки деца.
По-скоро когато го отваряш се съобразявай, че вътре може да има радиоактивен прах, изтръскан от циферблата. Прахът не трябва да се вдишва, да попада в организма (който го третира като калции и си го инсталира някъде в костите) и т.н. Предполагам, че го държиш далеч от малки деца, понеже и без това ако им попадне има риск да го счупят.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Ural

Мнение от Pavlin » 01 юни 2013 21:49

rosen_er написа:Нищо!Даже мисля ,че повечето двустрелочни са без тях.Машината е 36мм,цифера 32мм.Това което остава по периферията ляга на касата според мен.Няма никакъв луфт като се сложи капака.Тоѝ е "влизащ" в касата.При алуминиева каса има маѝ и от двата типа ,като повече са външно хлопващи.Твоите как са?
Такива са.
За сега обаче аз изключвам двустрелочник в алуминиева каса от числото на автентичните. Приемам единствено хромираните.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Ural

Мнение от rosen_er » 01 юни 2013 22:18

Ставаме двама :thumbup:

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Ural

Мнение от rosen_er » 14 юни 2013 19:30

Днес тази добра душица DHM :) ,ме зарадва много ,а и лично за мен помогна да дам по-добри доказателства за "двустрелочен" Урал.Ето какво ми изпрати:
Изображение Изображение Изображение
Това е каса за Урал от наѝ-редкия 3-ти тип:хромирана,с размера на алуминиевата и захлупващ капак.Отворът за ремонтоара не е прорязан.В тази каса могат да се съберат и двата вида Урал-с две стрелки и с централна секундна стрелка.Веднага прилагам снимки за да се видят разликите в размерите и оформлението на касите:
Изображение
От птичи поглед изглеждат еднакви,но в деѝствителност лаговете на празната каса са малко по-големи.Разликата във височината е по-осезателна:
Изображение Изображение
Разликата в дълбочина с поставен циферблат (без механизъм) от цифера до ръба на касите е 1мм.Като се има в предвид и по-изпъкналата форма на капака на новата каса ,може да се направи извода,че в нея има място за машина с централна стрелка.Вижда се и по-високият профил на стъклото за да има място за секундната стрелка.
Касата има "улеѝче" за онези по-големи и изрязани болтчета за закрепване на механизъм с централна стрелка.Закрепването на "двустрелочник" става с пластинки и малки болтчета:
Изображение
Следващата снимка е от Нета,за да се види закрепването на "двустрелочен" механизъм:
Изображение
Ето още снимки от които се виждат малките разлики в двете каси:

Изображение Изображение

Изображение Изображение
Сега ми иска да ги "окомплектовам" ,затова търся машина от Урал с централна секундна стрелка,комплект стрелки и ремонтоар :redface ,че Митака "забравил" да ми ги прати :lol: То си стана цял часовник :)
Сега още по-уверено мога да твърдя,че има "двустрелочен" Урал.

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”