Какво правите с позлатените часовници със захабени корпуси?

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Отговори
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Какво правите с позлатените часовници със захабени корпуси?

Мнение от miroman » 23 яну 2024 11:54

Видях подобна тема в един руски форум, та ми стана интересно.

Аз лично от доста време (от момента, в който реших, че спирам с колекционирането и започвам разпродаване) съм наясно, че такива часовници са непродаваеми. Т.е. продаваеми са на цена, по-ниска от стойността на позлатата в корпуса. Да не говорим за механизъм, циферблат+стрелки, труд за почистване и т.н.
Затова корпусите заминават в колбите, а механизмите се пазят за евентуално за кюфтета, ако случайно изпадне запазен хромиран корпус. Евентуално. Ама даже и такива часовници се продават трудно.

Пускам темата сега, защото ми изпаднаха няколко нови и няколко много запазени по-старички корпуса с позлата Ау20. Обаче са от регулярни модели Слава и Полет. За да ги спретна в отличен външен вид, трябва да търся отлични циферблати/стрелки/коронки, а даже и да станат перфектни, ми се струва невероятно да мога да ги продам подобаващо. Та се чудя дали и тях да не ги пускам в химията.

И без това тук дискусиите нещо замряха, та да дам повод да поспорим и да си кажем мненията :yahoo
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6209
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Какво правите с позлатените часовници със захабени корпуси?

Мнение от atanweb » 23 яну 2024 16:52

Ако си придобил новите корпуси на хубави ниски цени, то поне дай шанс на някой любител който ще се зарадва много повече на нов корпус отколкото може да се измери с печалба. Хм.. го изказах ясно, но хем ти ще спечелиш малко, хем някой фен ще се зарадва, а и най-важното ще бъде спасен някой часовник.
Аз съм твърдо против унищожаване на нещо запазено. Изчисли колко ще изпадне от една каса и на същата цена се опитай да продаваш. Дори можеш да посочиш това в обявата, че да не се занимаваш с обяснения и отговор на абсурдно ниски оферти.
Аз лично имам също няколко каси които си чакат, за никъде не бързам, цената на златото няма да падне. От друга страна имам също и много запазени циферблати които пък търсят каси *също за регулярни модели. Понякога изпада по нещо, просто трябва да се оглежда човек.
От старите копруси дето са много изтъркани също няма да припечелиш много, там зависи от модела. Някой часовници дори и с захабен корпус имат много чар и красота. Отново шанс за истински фенове... както ние в началото.
Поздрави!
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Какво правите с позлатените часовници със захабени корпуси?

Мнение от miroman » 23 яну 2024 19:39

atanweb написа:
23 яну 2024 16:52
Ако си придобил новите корпуси на хубави ниски цени, то поне дай шанс на някой любител който ще се зарадва много повече на нов корпус отколкото може да се измери с печалба. Хм.. го изказах ясно, но хем ти ще спечелиш малко, хем някой фен ще се зарадва, а и най-важното ще бъде спасен някой часовник.
Аз съм твърдо против унищожаване на нещо запазено. Изчисли колко ще изпадне от една каса и на същата цена се опитай да продаваш. Дори можеш да посочиш това в обявата, че да не се занимаваш с обяснения и отговор на абсурдно ниски оферти.
Аз лично имам също няколко каси които си чакат, за никъде не бързам, цената на златото няма да падне. От друга страна имам също и много запазени циферблати които пък търсят каси *също за регулярни модели. Понякога изпада по нещо, просто трябва да се оглежда човек.
От старите копруси дето са много изтъркани също няма да припечелиш много, там зависи от модела. Някой часовници дори и с захабен корпус имат много чар и красота. Отново шанс за истински фенове... както ние в началото.
Поздрави!
Добра препоръка, само че трудно се "изчислява" колко ще изпадне от корпус. Зависи от размера и състоянието (изтъркването). Преди време часовникар ми каза колко му изкупуват корпусите 20 микрона, но оттогава златото поскъпна с над 20%. По едно време правих изчисления, чертах корпусите с CAD, смятах повърхности и т.н. Накратко - много е трудно. Ето какво успях да купя - има със стъкла, има с механизми (с липси). Ако някой може да ми каже колко би излязло от тези корпуси ...

Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение

Тези от автоматичните ще се опитам да ги запълня. Но стандартен Польот или Слава просто не си струва да ги възстановявам - не мога да ги продам. И мен ме е жал да ги топя, може би първо ще пробвам във Фейсбук. И ако не мога да ги продам, какво да правя?

А чарът на изтърканите корпуси е наистина за феновете. Бях такъв. Сега вече приоритетите са други. Но на практика е невъзможно да се продадат в това състояние, трудно е даже и в много добро състояние. Просто времената се промениха.

В кутиите имаше и хромирани корпуси. Тях пък какво ще ги правя, не знам. Ето ги:

Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

И тук ще опитам да възстановя автоматика, за останалите ако на някой му трябва нещо, да праща оферта :). А може и тук да напише ...

Поздрави.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6209
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Какво правите с позлатените часовници със захабени корпуси?

Мнение от atanweb » 23 яну 2024 22:02

Ей вкарваш ме в едни такива странни чуденки и страсти дето не са ме налазвали отдавна. Колко време би оставил за да имат шанс тези получасовници?
Първо опитай с продажби. Сложи си срок (по дълъг ако можеш) и ако не бива тогава действай. Няма и да те е яд толкова. Но определено има още "хляб" в тези. Просто не бързай да ги ликвидираш, но не забравяй да ги представиш за продажба.
Стискам палци... Дано се избавят от претапянето.
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 670
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Какво правите с позлатените часовници със захабени корпуси?

Мнение от agrozev » 24 яну 2024 14:37

"Какво правите с позлатените часовници със захабени корпуси?"
Ами зависи колко са захабени.
Обикновено не купувам позлатени часовници или само касите им, ако са с много изтъркана позлата или даже липсват люспи от позлатата. В такива случаи наистина не мисля че може да се направи нещо в разумни граници за да се подобри състоянието им и за съжаление, стават само за извличане на златото от тях, за който знае как да го прави и му се занимава... Опитвам се да си го спестявам това, защото не бих искал да унищожавам часовник.
Чувал съм че изкупуват позлатените каси за 20 - 25 лева, но не съм проверявал на практика дали е така.
Часовниците които продавам са все стари и евтини, далеч от идеалното състояние. Когато продавам позлатен часовник, слагам си поне 20 лева заради позлатата + още нещо според състоянието му. Печалба почти винаги няма, утешавам се че това ми е хобито и просто си възстановявам някаква част от вложените пари... Но няма да продам часовника под стойността на касата, това е сигурно! Както каза Сашо, за никъде не бързам и златото си е злато, ще чака за по-добри времена или по-добри идеи...
Знам че пазарът е много труден в момента, тук у нас. Бавно и мъчително се продава, с обидни пазарлъци се опитват да омаловажат стоката ти и разходите и усилията, които си вложил.
Но все пак има някакъв пазар. Намират се все нови и нови ентусиасти, които започват да "горят" в хобито. С удивление забелязвам как в българския аукцион за някакви часовници или части от тях, в буквално състояние "за скрап" и за които си мисля че само аз бих дал някакви минимални пари, някакви нови участници ме наддават. Хората по групите във Фейсбук показват какви часовници са си купили, много от тях са дори в окаяно състояние, но някой е дал някакви пари за тях. Почти за всеки часовник, който показвам, получавам предложения да купуване, дори и за най-скромните и износени, неколекционерски часовници. Друг е въпросът какъв процент биха завършили със сделка, ако почнем разговорите.
Така че според мен касите могат да се продадат. Поне тези които показваш, те са в добро състояние. За всеки човек обаче си е строго индивидуално. Всеки знае най-добре за себе си. За всеки е различно - дали имаш времето и енергията да ги продаваш, дали ще си заслужават парите от продажбата...
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Какво правите с позлатените часовници със захабени корпуси?

Мнение от miroman » 24 яну 2024 18:05

Е, както казах, някои корпуси си струват да се ползват. Ето един готов, ако нямаше едно петънце на циферблата, бих казал, че е в идеално състояние:

Изображение

Два други корпуса (един хромиран и един позлатен) заминаха при колега, но и те бяха за автоматици. Другите автоматици ще ги мъча аз.

Обаче с ръчнонавиваемите е друга работа. Корпусът на Слава от снимите пуска злато за 45-50 лв. Корпусът на Польот - за около 35-40. Не вярвам да мога да продам такъв часовник, дори и в перфектно състояние, за повече от 50 лв. Или пък същия Польот в хромиран корпус за повече от 20-25 лв.

Още по-зле е работата с дамските. Колкото и да е красив, няма продаване. Затова там няма избор.

Подобен проблем имам и с джобните, особено швейцарските от 70-те и 80-те, които са с механизми от ръчни часовници.

Изображение Изображение

Златото в такъв е повече отколкото в ръчен, но някои са позлатени само отвън, а вътре - не. А търсене - колкото при дамските :). Засега ще ги пазя няколко месеца, но като няма нито един продаден, омръзва да ги мъчиш залудо.

P.S. Току-що в руски форум написаха как изкупуват позлатените корпуси:
Ау20- 1350р.
Ау10/Ау12,5 -850р.,
Ау-Ау женские браслетные - 700р
Ау5-600₽
Ау1-500₽
Женские без браслетов,любая маркировка Ау- 425р.
Браслеты мужские- 450р.
Женские- 270р.
Жёлтые механизмы от часов СССР-30р.
Части браслетов, корпусов,шестерёнки, головки, из расчёта 16500 за 1кг. по весу.
При колличестве корпусов от 70т.р. доставка за мой счёт.
Напоследък рублата я направихме за 2 с'тинки lol2 .

Т.е. Ау20 е 27 лв. Обаче при корпусите има значение и рамерът. Корпус с диаметър 38 мм. има 15% по-голяма обиколка от 33-милиметровия. И доста по-голяма площ, съответно материал. Нов и неизтъркан има повече материал от захабен с изтъркани ръбове и отчекнати люспи. И т.н. Изкупвачите също трябва да спечелят нещо, предолагам, че поне 20-25% печалба има. Така че посочените от мен числа по-горе може и да са всъщност по-малки от реално достижимите.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6209
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Какво правите с позлатените часовници със захабени корпуси?

Мнение от atanweb » 25 яну 2024 10:19

Доста отрезвяваща информация.
1 микрон позлата часовник в добро състояние би ли претопил?
Пропорционално на посочените вероятно ще излезе злато за 5-7лв.
Или?!
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Какво правите с позлатените часовници със захабени корпуси?

Мнение от miroman » 25 яну 2024 15:34

atanweb написа:
25 яну 2024 10:19
Доста отрезвяваща информация.
1 микрон позлата часовник в добро състояние би ли претопил?
Пропорционално на посочените вероятно ще излезе злато за 5-7лв.
Или?!
Ако е мъжки - естествено, че не. Имайки предвид, че 1-микронните са по по-нова технология, те се изтъркват доста по-малко, и често са в доста по-добро състояние от хромираните. Пък и за извличане на златото се хабят химикали, които колкото и да са евтини, все пак струват нещо.

Виж, за дамските е друго. Там просто търсенето е 0 (нула, null, zero и т.н. :) ). Вероятно извлеченото злато от 1-микроннен корпус едвам ще покрие разходите за химикали. Но дето се вика - вместо да се изхвърли на боклука, по-добре все пак нещо да се рециклира. Всъщност ако гледаш на извличането като на форма на рециклиране, става по-лесно да го приемеш lol2
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Какво правите с позлатените часовници със захабени корпуси?

Мнение от miroman » 27 яну 2024 12:45

Ето няколко "спасени":

Изображение

Единият 30-камъков автоматик и ръчно-навиваемият в позлатен корпус станаха бих казал "минт". Даже на капака на автоматика съм оставил лепенката, струвал е някога £12.95 :banana

Ето нещо интересно, което копирам от една обява в еБей (и този часовник е струвал £12.95, и той е бил Sekonda):
Original Price ticket on watch shows £12.95 which is around £200 at todays prices (£1 in 1973 = £15.47 in 2023 per Office National Statistics CPI inflation calculator)
Другият корпус за Польот ще изчака съдбата на този, за да реша дали и него ще го правя. Двата корпуса от Слава ми се струва, че нямат шанс. В каквото и да е състояние, не вярвам някой да плати 80 лв. за ръчнонавиваема Слава.

Между другото, Пламен ми прати снимки на другите два възстановени часовника, станали са супер :b

Поздрави :)
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Какво правите с позлатените часовници със захабени корпуси?

Мнение от rosen_er » 27 яну 2024 14:25

Не ми се иска да давам мнения в подобна тема.Миро,пиша това защото парите ,които си посочил за златото в една каса ми се струват доста над това ,което може да се получи,според мен.Поне по тези цени от днес:
https://www.cenazlato.com/
П.П. До преди около 2-3 години каса 20 микрона на битака беше като 20 левова банкнота.Без значение дали е без забележки или поизносена.Това при хората ,които се занимават с подобна дейност.Напоследък не съм се интересувал .

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Какво правите с позлатените часовници със захабени корпуси?

Мнение от miroman » 27 яну 2024 19:01

Ами издирих си сметките, които правих преди 3 години. Аз съм инженер и смятам с числа.

Давам пример с корпуса на Слава.

Изображение

Обяснение:
- Диаметър 38 мм, площ на корпуса 12.87 см2, от които вадим отвора (7.79) и остава лице (и гръб) по 5.08 см2
- Периметър външен 16.78 см х височина 0.45 = 7.55 см2; вътрешен (на отвора) 9.90 х 0.60 = 5.94 см2
Обща площ на позлатата: 23.65 см2. Дебелина 20 микрона = 0.02 мм = 0.002 см.
Обем на позлатата = 23.65 х 0.002 = 0.0473 см3
Единственото, което не съм сигурен, е колко карата е позлатата. Някъде бях чел, че е 19-20 карата, но не помня къде. Затова редуцирам обема с 20%.
Т.е. теглото на позлатата е (0.0473 - 20%) х обемното тегло на златото (19.3) = 0.73 гр.

За стандартната Ракета се получава 0.46 гр, за Вимпел - 0.56. Най-много дава корпус "Бейкър" - 0.91. Естествено, ако е 10 микрона, числата се делят на две. При 5 микрона - на 4.

Това е теоретично. Повечето корпуси имат износване, така че усреднената дебелина реално е доста по-ниска, може би 50%.

А сега някои разсъждения. Ето и поста във форума на Герман: https://board.german242.com/viewtopic.p ... 3#p1283653

20-микронен корпус го изкупуват за 27 лв., 10-микронен за 17 лв. Какъвто и да е - малък, голям, изтъркан, нов. Не вярвам хората да изкупуват на загуба, по-скоро с тази цена си гарантират някаква минимална печалба от най-слабите и захабени корпуси, след като покрият разходите за химикали - примерно от квадратен Луч 2209, или от Восток 2605, или Маяк и т.н. Оттам нататък колкото е по-"сочен" корпусът, толкова повече ще е печалбата на изкупвача.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Какво правите с позлатените часовници със захабени корпуси?

Мнение от rosen_er » 28 яну 2024 10:45

И аз съм инженер и мога да приема изчислиненията ти ,но ......те са само суха теория.
На практика се получава доста по-малко количество.Казва това с уговорката,че никага не съм се занимавал с нещо подобно и информацията ми е само от разговори.
Познавам човек ,които се занимава с извличане на злато не само от часовници (дори съвсем инцидентно от часовници).Основно с електронна скрап(каквото и да се разбира) се занимава.На практика нещата не са точно такива,според него.По неговите думи най-голямо количество се получавало от делуксовите каси.Срещал съм ,че при старите 20 микронови каси с "валцована позлата",каквото и да означава,покритието не е с еднаква дебелина по цялата площ на касата.За някои каси дори и производителя не дава точна стойност на микроните,но това частни случаи и не необходимо да влияят много .
Не съм го виждал от известно време,че вече не сме колеги ,но мога да го питам за каратите.

П.П.
Миро,не знам колко пари ти излиза една такава каса,но е жалко да се преработи за злато.Някои колеги сигурно много биха се зарадвали на някоя от тези каси и ако можеш да си позволиш да ги продаваш с минимална печалба или дори по себестойност за теб.......Въпреки,че търговската логика сочи нещо друго.
Не следя търговските платформи,но във Фейсбук от време на време виждам да се дават нерални (за мен) пари за часовници "ширпотреба" както им казвам.
Може би могат да се продадат с някакви компромиси и позлатените, и хромираните каси.
Защото и купувачите трябва да разберат,че оригинални каси,циферблати,стрелки .....вече няма от къде.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Какво правите с позлатените часовници със захабени корпуси?

Мнение от miroman » 07 фев 2024 00:45

Още няколко спасени :)

Изображение

P.S. Междувременно останалите корпуси си намериха добрия стопанин :). Е, не е ясно кога ще станат на часовници ...

P.S.2. Изпробвах да преработя три корпуса, прилично износени. "Теоретично" трябваше да се получат 2.2 гр., а реално получих 1.45. Т.е. практиката показа 2/3.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6209
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Какво правите с позлатените часовници със захабени корпуси?

Мнение от atanweb » 07 фев 2024 11:06

Честно!, много се зарадвах, че си спасил още часовници и си дал шанс на другите каси.
Браво!
Изображение

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”