Как да се научим да обслужваме часовници

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Отговори
draganov
Reactions:
Мнения: 1
Регистриран: 26 сеп 2022 17:10

Как да се научим да обслужваме часовници

Мнение от draganov » 26 сеп 2022 17:18

Здравейте на всички!
От скоро съм се запалил по колекционирането на часовници като основно имам интерес към съветските механични. Бих искал също да се науча на основите на часовникарството и ме човърка отвътре да разглобя някой неработещ часовник и да го направя още по-неработещ. Бих искал да попитам освен книгата "Mеханични Часовници" бихте ли ми препоръчали още някоя, която да ме въведе в материята от теоретична гледна точка.
Освен това като за начало кое е по-добре, за да се запозная с принципите на механизма: да разглобя механичен настолен часовник или ръчен? Може би настолния като е с по-големи части, ще ми е по-лесен за човъркане?
Има ли конкретни съветски механизми, които са подходящи за начинаещи да ги разглабят и сглобяват? Имам предвид да са една идея по-прости и лесни от другите.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Как да се научим да обслужваме часовници

Мнение от atanweb » 26 сеп 2022 19:40

Привет, добре дошъл в света на нашето хоби.
Вероятно ще изпитваш все по голямо желание да имаш, разглабяш, поправяш и други вякакви процедури по часовниците и техните механизми.
До тук добре си се ориентирал. Какъвто и да е стандартен механичен часовник ще ти даде представа за принципа на работа. Повечето работят на еднакъв принцип и само формата на мостовете и разположението на колелата е малко различно. Най подходящ за начало е будилник Слава. След това към стари джобни .. например Молния или нещо друго по евтино. След което идват ръчните неавтоматични. Гледай да имаш по няколко донора от един и същ модел т.е. калибър за да можеш да заменяш части ако са счупени или изгубени. Съсредоточи се в по малко модели които да научиш добре... след което постепенно ще натрупаш опит и при други ... които са близки помежду си.
В този форум има купища информация, съвети и коментари които могат да стигнат най-малко до ново хоби часовникар.
Също така можеш да задаваш въпроси придружени със снимки или клипчета на които ще получиш конкретни отговори и добри съвети.
Е... късмет и приятно прекарване!
Изображение

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”