Въпрос относно хронограф произведен в Москва

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Отговори
Потребителски аватар
trk2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 284
Регистриран: 29 яну 2013 09:18

Въпрос относно хронограф произведен в Москва

Мнение от trk2 » 13 дек 2014 17:48

Каква е историята около този хронографски механизъм ?

Изображение


Инетерсно ми е как се отзовал у русите кога са започнали да го произвеждат.
Някой има ли е такъв механизъм, интересуват ме също размерите му- височина на ремонтуара и обща височина?

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Въпрос относно хронограф произведен в Москва

Мнение от storyteller » 13 дек 2014 20:09

Валжу 61, според сайта на Марк Гордън сглобяван от швейцарски части в 1 МЧЗ. Някъде в навечерието на Втората световна. Изключително рядък, не съм виждал на живо.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Въпрос относно хронограф произведен в Москва

Мнение от Pavlin » 13 дек 2014 20:16

И аз не съм виждал, а много бих искал да имам такъв!

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Въпрос относно хронограф произведен в Москва

Мнение от cerasimi » 13 дек 2014 20:36

Наистина много рядък часовник. Много малко и противоречива е и наличната информация. Точното име на часовника е НЧ-С - наручные часы с секундомером. копие на механизма, който е цитиран по-горе. Различни са и годините, които съм срещал за този часовник- 1935-38 г. Сглобяван или правен в 1 ГЧЗ. Едва ли ще стигнем някога до истината за този часовник, която е загубена някъде назад във времето.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Въпрос относно хронограф произведен в Москва

Мнение от Pavlin » 13 дек 2014 21:18

А какво казват по руските форуми?

Потребителски аватар
trk2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 284
Регистриран: 29 яну 2013 09:18

Re: Въпрос относно хронограф произведен в Москва

Мнение от trk2 » 13 дек 2014 21:22

Изпитах непреодолимо желание да си направя часовник с такъв механизъм. Например в касата на този часовник viewtopic.php?f=56&t=3522&p=35225#p35225" onclick="window.open(this.href);return false;
Германците също са го използвали виж края на точка първа от представянето
"Историческо място на навигационния часовник във времеизмервателната системата на Луфтвафе"
Затова питах за размерите, пък и ми стана любопитно как се е отзовал Русия.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Въпрос относно хронограф произведен в Москва

Мнение от varban » 13 дек 2014 21:42

storyteller написа:Валжу 61, според сайта на Марк Гордън сглобяван от швейцарски части в 1 МЧЗ.
Интересни такива швейцарски букви - У, П, ГЧЗ...

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Въпрос относно хронограф произведен в Москва

Мнение от cerasimi » 13 дек 2014 22:17

Pavlin написа:А какво казват по руските форуми?
Както вече казах, информацията е много малка, да не кажа никаква. Липсва първоизточника, от където може да се вземе точната информация. До нас са достигнали и много малко запазени екземпляри. Предполагам, че и този часовник е бил предназначен за армията. Както знаете, тогава има липса на съветски часовници от този клас. От тези години е ПРОМ. КООП. АРТЕЛЬ ВЕРНОЕ ВРЕМЯ Москва , на които някои казват Кировски във всичките му разновидности:

http://www.ussrtime.com/cgi-bin/show.pl ... ght%20Time" onclick="window.open(this.href);return false;

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Въпрос относно хронограф произведен в Москва

Мнение от Seikosha » 14 дек 2014 00:28

Има нещо което аз наскоро научих.За съжаление не мога да посоча в момента източника ,но беше сериозен руски и от там научих ,че тези Кировски,всъщност са им викали Кировки и това са първите съветски часовници ,които по висшо нареждане през 1943г. започват да се произвеждат и за цивилни нужди и то в ЧИСТОПОЛ,мисля ,че и голяма част от военните са произведени пак там. Все си мисля,че ЧЧЗ има нещо общо с 1МЧЗ ,иначе кажете ми моля,след като е бил евакуиран от Москва в началото на войната в Татарстан, как му е било името преди това в Москва? icon_crazy
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Въпрос относно хронограф произведен в Москва

Мнение от cerasimi » 14 дек 2014 11:35

1935 година Московския завод е кръстен на името на С.М. Киров. Ето една от историите на завода

http://ussr-watch.com/first-moscow-watch-factory" onclick="window.open(this.href);return false;

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Въпрос относно хронограф произведен в Москва

Мнение от storyteller » 14 дек 2014 11:48

ЧЧЗ май беше направен от евакуирани работници и машини на 2 МЧЗ през Втората световна. Поне така пише в тази история на завода.
http://slava.su/istorija-chasovogo-zavo ... obedy.html" onclick="window.open(this.href);return false;

За маркировката с кирилица по Валжу 61 - и аз я виждам, но съм склонен да вярвам на Марк Гордън за вносните части, защото чисто икономически няма смисъл да внесеш машини, да започнеш производство и да направиш само няколко екземпляра. Това някак не е в логиката на съветското производство на часовници. Но не знам със сигурност, нито пък ми е известно някой да има точни данни.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Въпрос относно хронограф произведен в Москва

Мнение от rosen_er » 14 дек 2014 16:23

Ето едно представяне с малко информация ,която хвърля светлина и тук:
http://chronoscope.ru/2012/05/world-war-watches/" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Въпрос относно хронограф произведен в Москва

Мнение от varban » 14 дек 2014 18:01

По линка има само снимка на НЧ-С, ама няма ни една думичка за него.
Някъде на руския фортум гледах, че са по поръчка на ВВС РККА, но къде, не помня.
Там казваха, че до момента са известни 16 екземпляра.

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”