стенен часовник JUNGHANS

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Отговори
martayordanova
Reactions:
Мнения: 3
Регистриран: 25 сеп 2012 14:44

стенен часовник JUNGHANS

Мнение от martayordanova » 07 фев 2015 16:13

Здравейте,

Имам нужда от помощ... Как мога да разбера от коя година е моят часовник на Junghans?
На самият часовник има елипсовиден печат с инициали S.C. и E.J., а под тях червен номер 23 65 :? Прилагам малко снимки на въпросния часовник, като ще се радвам ако някой ми помогне :)
Знаете ли също, къде мога да го дам за профилактика или нещо подобно? Преди години работеше и имаше невероятен звън, но след няколко смени на жилище, сега просто седи и не знам дали всъщност не е развален... Не смея да го дам на кой да е...

Благодаря предварително за съветите/насоките!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: стенен часовник JUNGHANS

Мнение от ironhorse » 08 фев 2015 00:05

Според мен часовника е от периода 1915 - 1940. Знам, че са доста години, но с най-голяма вероятност е произведен между 1920-1925 г., т.е. в бедните следвоенни години, съдейки по боядисания циферблат и модерната форма на кутията. Имам един Густав Бекер с доста подобен вид.
Няма причина да не работи, ако е добре нивелиран и ако пружините са здрави. Има винтове за регулиране на положението на механизма спрямо стената. Трябва да се огледа махалото, дали се движи свободно. Тези неща трябва да се видят на място - няма смисъл да го носите на часовникар, освен ако не е счупено нещо, иначе тия настройки се правят на място.

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: стенен часовник JUNGHANS

Мнение от ironhorse » 08 фев 2015 00:06

ironhorse написа:Според мен часовника е от периода 1915 - 1940. Знам, че са доста години, но с най-голяма вероятност е произведен между 1920-1925 г., т.е. в бедните следвоенни години, съдейки по боядисания циферблат и модерната форма на кутията. Имам един Густав Бекер с доста подобен вид.
Няма причина да не работи, ако е добре нивелиран и ако пружините са здрави. Има винтове за регулиране на положението на механизма спрямо стената. Трябва да се огледа махалото, дали се движи свободно. Тези неща трябва да се видят, както е поставен на стената - няма смисъл да го носите на часовникар, освен ако не е счупено нещо, иначе тия настройки се правят на място.

martayordanova
Reactions:
Мнения: 3
Регистриран: 25 сеп 2012 14:44

Re: стенен часовник JUNGHANS

Мнение от martayordanova » 08 фев 2015 00:28

В интерес на истината, след последното местене така си остана... Спря да работи и мисля, че може да не е навиван просто... Когато му правех снимките цъкаше и звънна дори :) но наистина не смея да го бутам просто така...

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: стенен часовник JUNGHANS

Мнение от Seikosha » 08 фев 2015 00:55

Трябва да направите някакво усилие и да си помогнете сама за да разберете дали е здрав часовника. За начало пробвайте да го навиете поне,ако тръгне да се навива леко,най-вероятно пружината се е развила докрай. А колегата по -горе искаше да ви каже,че часовникът ,както е с кутията ,трябва да се нивелира идеално за да работи. Ще ви трябва само един нивелир с който да се открие место където стената е абсолютно отвесна,това става с нивелира,а след като се закачи часовникът ,да му се направи и нивелиране и по хоризонталата. Това е достатъчно за да се види дали ще тръгне механизма. Като закачите махалото ,трябва да не опира абсолютно никъде,а да виси свободно,леко го залюлейте и наблюдавайте,то ще си покаже. Вече за точността си има настройки,чрез тежестта на махалото,при различни часовници има и различни начини. Погледнете самият механизъм за маркировки някакви,тези на кутията са най-вероятно за нея,на производителя. Във всеки случай,не е нещо ценно или рядко,просто добре запазен на външен вид масов часовник.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: стенен часовник JUNGHANS

Мнение от nevenbekriev » 08 фев 2015 13:54

Здравейте,
Принципно на тези часовници трябва да се прави профилактика на 15 години. Затова е добре да го дадете на някой, който може да се справи с тази задача. Добре е ако не друго, поне да се смаже за да не се повреди от това, че го карате да работи "на сухо"
Пробвайте да го навиете и вижте дали работи, ако да - добре, но не го мъчете, а му направете профилактиката.
Отвесността на стената не е толкова важна, а нивел не е нужен за нагласяване на часовника. Трябва да се нагласи така, че да тиктака равномерно, без значение дали е успореден на мебелите или стои накриво. Ако равномерното тиктакане е когато часовникът е накриво и това дразни погледа, трябва да се настрои.
Може би на механизма е отбелязана годината на производство.

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”