Лепкав циферблат

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6217
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Лепкав циферблат

Мнение от atanweb » 16 юли 2012 22:07

Темата за почистването на циферблата представена от 3017 ми хареса много.

Тук обаче искам да задам друг въпрос.
Как да почистя лепкав циферблат. Какво имам в предвид като лепкав? Ами всяка прашинка която се допре до него да се лепи здраво все едно цифера е намазан със прозрачно лепило. Ако се пипне с пръст пак остават видими следи от отпечатък.
Мисля, че явлението се наблюдава предимно при лакираните циферблати които нямат слой боя а отдолу са чист метал.
Имам часовник който от 20 години не беше отварян в чудесно вътрешно състояние с блестящ цифер.
Дадох го за профилактика и когато ми го върнаха по циферблата имаше прашинки и пръстови отпечатъци. Помолих да ги почистят но беше непосилно за часовникаря.
Вкъщи го отворих и се опитах да махна прашинките и да почистя отпечатъците. Колкото повече го докосвах ставаше по зле. Това преди 1 година, сега съм събрал кураж да се опитам да го изчистя с ваша помощ и знания.
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Лепкав циферблат

Мнение от Pavlin » 16 юли 2012 22:25

Възможно е от времето боята да се е повредила, но понеже не бил отварян да се е запазил чист. Другия вариант е, по вина на часовникаря. Не се знае с какво го е почиствал, може например бензиновите пари да са го повредили. Изсуши го добре и махни твърдите частици. След това го запечатай по някаквън начин. Аз ползвам ленено масло. В магазина за художници имаше и лак на водна основа, но не съм пробвал още. Дано успееш да го подобриш!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6217
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Лепкав циферблат

Мнение от atanweb » 16 юли 2012 22:36

Мисля, че часовникаря не е повлиял на покритието освен, че го е замърсил.
Същото явление забелязвам при други циферблати които отлежават при мен за части. Ако ги оставя за 1 ден на масата попадналата прах върху циферблата се залепва. Мислях, че мога да неутрализирам този лепкав момент с нещо леко алкално или киселинно. Хич не съм наясно какво да пробвам.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Лепкав циферблат

Мнение от rosen_er » 17 юли 2012 10:13

3017 написа: В магазина за художници имаше и лак на водна основа, но не съм пробвал още.
Мисля,че точно в такъв лак е проблема.Като се отвори часовника той се хидратира от въздуха и остава в полусухо състояние.Сигурно му трябва някакво "изпичане" за да стегне отново.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Лепкав циферблат

Мнение от nevenbekriev » 17 юли 2012 11:35

Преди доста време (когато бях ученик) за да лакирам циферблатите използвах лака за коса на майка ми. Ставаше добре, но трябваше да не се докосва с пръсти. Идеята взех от един съсед художник, който така "запечатваше" акварелите си.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Лепкав циферблат

Мнение от Pavlin » 17 юли 2012 13:53

Аз си мислех да взема също авто лак на водна основа и да го изпека със сешоара или с пистолета за горещ въздух.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Лепкав циферблат

Мнение от nevenbekriev » 18 юли 2012 07:07

Автолаковете не са на водна основа. Имаше такава мания, но тя отшумя. Отнасяше се само за цветната боя, която се слага преди лака. После се лакира с двукомпонентен нитроцелулозен лак, който по нищо не се отличава освен по цената от познатия и изпитан реактивен лак за паркет с втвърдител.
Има лакове за паркет на водна основа, но не са за каквото ги представят. Проблем е това, че по полирана метална повърхност не се разливат добре(както например олио по стъкло), а "бягат" както вода от мазна повърхност.

sturaviqt
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 10 фев 2012 00:05

Re: Лепкав циферблат

Мнение от sturaviqt » 29 авг 2012 19:23

Аз боядисах два циферблата от РАКЕТА. Бяха много захабени.Пробвах с конвенционална авто боя. Нанесох я с пистолет с малък разпръсквач. С него става по-фина структура и не се наложи да лакирам.Станаха добре.Надписът РАКЕТА вече го няма. Не съм открил начин как да възстановявам надписи.Но знам че става.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Лепкав циферблат

Мнение от Pavlin » 29 авг 2012 22:24

С гладки или релефни индекси?

sturaviqt
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 10 фев 2012 00:05

Re: Лепкав циферблат

Мнение от sturaviqt » 01 сеп 2012 01:17

Индексите на този модел не са на цифреника.Поставят се отделно.За това и реших да ги боядисам.С почистване и измиване нямаше да стане работата.Бяха много зле.Пръснах и на една CERTINA много стара с много захабен цифреник.Беше бял със златисти релефни индекси.Боядисах го целият после почистих внимателно боята от индексите с разредител.Стана много културно.Колегата много си го хареса.Съжалявам че не го снимах.Ето снимки на моите две РАКЕТИ:
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6217
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Лепкав циферблат

Мнение от atanweb » 01 сеп 2012 07:09

За този модел на Ракета решението е подчти перфектно. Цветовете са добри. Само липсва надписа "Ракета". Оранжевия много кефи...
Поздрави!
Изображение

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”