Надценени ли са руските часовници?

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Отговори
storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Надценени ли са руските часовници?

Мнение от storyteller » 25 апр 2015 06:57

Започнах да се интересувам от руски часовници някъде преди пет години и буквално пред очите ми за период цените се удвоиха, на някои утроиха, че и отгоре. В това има известна логика - интересните и запазени екземпляри са попривършили, а в началото и часовниците бяха почти без пари. Любопитно ми е обаче дали махалото няма да се върне обратно.

- в руската секция на WUS вече повече от година няма особено оживление, а това е някакво мерило за световната популярност на тези часовници
- търсачи на нескъпи и екзотични часовници се пренасочиха към китайци, където изборът е много по-голям (от пълни боклуци до перфектни двойни турбийони), а екзотиката на йероглифите и по-голяма от тази на кирилицата.
- италианците и французите, които бяха най-големите фенове, като че ли позамлъкнаха. Останаха повече американци.
- поколението в Източна Европа, носталгиращо по комунизма, се топи. В самата Русия най-големите колекционери от типа на Растафар и Герман минаха на други забавления, което си е нормално, но тревожното е, че не ги замества никой равностоен, т.е. няма го нормалното заместване на редиците.
- опитите на новата Ракета да пробие сред скъпите часовници нещо се провалят, т.е. има си някакъв ценови таван за руските часовници, отвъд който е трудно да се мине и може би той е достигнат.
- новите членове на ВУС, които се включват, започват от Амфибии и сетне се катерят нагоре, а това е определена публика, която търси забавни и евтини неща и колкото и да еволюира, си има някакви приоритети.
- когато Восток пусне кепенците (а това е неизбежно, те не купуват нови машини от десетилетия), ще намалее и потокът на нови фенове, от които после някои стават колекционери.


От друга страна
- основната част от агитката си остават руски емигранти, а потокът на емигранти от Русия надали ще намалява. И някои от тях ще купуват Столичная от специализиран магазин на Запад, а други може да си поръчат часовник. Не че едното пречи на другото :)
- Русия все повече се позиционира като алтернатива на Запада и хора, търсещи някаква алтернатива, могат и да си купят руски часовник. Независимо дали ги радва анти-гей позицията на Кремъл, победилата олигархия, комунизмът, самотата на Сибир в сравнение с пренаселените градове или каквото и да е друго.

Забележете, не коментирам качествата на руските часовници. Струва ми се, че качеството на стария часовник е доста хлабаво свързано с неговата цена. По-тясна е връзката между днешната цена на някоя марка и старите екземпляри, но това е друга история.
Лично за себе си реших да не пазя "пенсионен фонд" в руски часовници, а да вземам само каквото ми е забавно и любопитно на мен. Много е бутикова тази ниша и съвсем малки неща могат да променят картината, поне на мен така ми се струва, но ми се ще да чуя и вашето мнение.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Надценени ли са руските часовници?

Мнение от Pavlin » 26 апр 2015 13:50

За някои неща е така както казваш. Например това че не се появяват нови надъхани колекционери, а на старите малко или много им минава мерака, според мен обаче защото са презадоволени от придобити модели.
От друга страна обаче се забелязва повишено търсене на руски часовници породено от любопитство и от ниската цена за механичен часовник. Дори в нашия форум цените са двойни спрямо година или две назад. А има и хора продават в Ebay, според мен и при тях има такава тенденция.
Така че покупката на стар часовник винаги ще си заслужава- било то да донесе наслада от притежанието, ремонта или просто като инвестиция. Няма как да падне цената на нещо невъзобновяемо. Естествено най добрата покупка би била тази на запазен или наистина ценен като модел часовник, но това си иска и познанията.

Потребителски аватар
stonedead
Напреднал
Reactions:
Мнения: 132
Регистриран: 10 фев 2012 14:30

Re: Надценени ли са руските часовници?

Мнение от stonedead » 28 апр 2015 00:06

Руските часовници имат своя чар но повечето им машини са си копи-кет, говоря за старите съветски, аз не коментирам качеството но е странно че цените надминаха швейцарските с купешки машини но далеч по-качествени, изключвам щифтовите. Така или иначе обаче, старите механични часовници от да кажем субективно нисък и среден клас, все още са на ниски цени за годините си и т.н.. Все пак няма съвременен, сравнително качествен ръчен кварцов часовник под 80-100 кинта.
А извън това, не съм продавач на нови или стари часовници.

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”