Въпросче - Амфибия Кoмандирски

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Отговори
Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Въпросче - Амфибия Кoмандирски

Мнение от kokosv » 23 авг 2015 17:14

Здравейте всички,

Имам един въпрос.Принципен. Отнася се за Амфибия Командирски, самонавиващ се механизъм.
Имам 3 такива часовника, чисто визуално - еднакви като механизъм, но с различни циферблати.
Купувани са от различни места в продължение на година-две. Нови, неизползвани. Дълго време седяха прибрани като колекция, после ги подносих. Колкото и да ми е странно и трите се държаха еднакво отвратително. За какво става дума - точност - никаква - изоставаха по 2-3 минути на ден. И другата екстра - нося ги на кожена каишка, от време на време тя залепва на ръката ми и аз инстинктивно я завъртам наляво, надясно за да се отлепи от ръката ми .. Едва ли само аз го правя ...И след такъв момент какво виждам аз - секундарникът спрял.. минава секунда две , тръгва и продължава нормално .. до следващото подобно движение..Е разбира се не винаги спира .. има и такива щастливи случаи... Хайде на часовникар - ясна била работата - трябвало да се почистят и смажат - периодично било това - ок - правим го. Казвам че изостават - ОК - поправено е. Спира когато интензивно си завъртя ръката - ОК - оправено е .... И така поне по 3 пъти на часовник. Ефекта е твърде спорен - един изостава пак, друг бърза ...Почва да ми писва. Примирявам се с неточността. Отварям ги. Побутвам малко към вярната посока. Седмица го следя. Побутвам пак .. и достигнат до +8-10 сек на денонощие което е супер за мен... НО това спиране никой не го оправи. А ме дразни върховно. 20 години нося сейко 5 , пак самонавиващ се и без никакво обслужване , подобна шибания никога не е правил .. Едва ли е нормално .Зарязах ги в едно чекмедже да им дойде акъла в главите .... Явно лош късмет или .. Какво мислите ?
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Въпросче - Амфибия Кoмандирски

Мнение от atanweb » 23 авг 2015 20:19

Привет, вече почти си разгадал какво трябва да се направи и си го направил. Профилактика ДА! Вероятно преди да ги купиш са седели в кутийките си без да се ползват и естествено е маслото да се сгъсти и да дава по голямо отклонение от заводската норма. Занесъл си ги на часовникар да ги профилактира, но тук е първата грешка, не би трябвало часовникарят да ти ги дава при такова голямо отклонение. Ако той няма виброграф за да ги провери веднага след профилактиката то е трябвало да ги задържи по няколко дни за да измери точността им при различни положения. Тук се връщаме на Сейко-то ти и моето предположение е, че се е ползвало по често и не е имало време да спече макар, че няма как да пренебрегнем и добрите механизми на Сейко които се подчиняват на същите закони както всички други, но интервалите са малко по дълги.
За секундната стрелка на Командирски 24ХХ също има обяснение и то е, че секундното колело всъщност е една осичка с няколко зъба което прави движението и много по-хаотично по циферблата отколкото ако колелото беше с 90 зъба например. Затова и се наблудава често при командирските на места сек.стрелка да се движи значително по-бързо, а на други места да се забавя или да спира както е при теб. Това не прави часовника по неточен! Също така секундата ос се подпира от една пластинка която при вибрация или сътресение я връща обратно в работен режим ако тя излезе от там.
Изображение - жълтата пластина която води към центъра на механизма. Под нея е секундната ос/колело.
Съжалявам ако не използвам техническите наименования, но се опитвам да го преразкажа и да бъде възприето по лесно.
Радвай се на часовниците си, те са много здрави и могат да изкарат десетилетия.
Изображение

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Въпросче - Амфибия Кoмандирски

Мнение от kokosv » 23 авг 2015 22:03

plamenhar, atanweb - БЛАГОДАРЯ ВИ ! :)
Говори си, .. не ми пречиш

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”