Странен циферблат за Восток Дружба

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Отговори
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Странен циферблат за Восток Дружба

Мнение от miroman » 28 окт 2015 12:51

Здравейте,

Бих искал да обсъдим следния циферблат:

Изображение Изображение Изображение

Беше в един часовник без стрелки и стъкло и с неработещ механизъм (все пак беше 17 камъков ЧЧЗ, без противоударно на баланса). Особеното е, че по външния ръб има "кант", който го "повдига", тъй като диаметърът му е по-малък от диаметъра на механизма. Обикновено такива кантове имат циферблатите с дата, но моделът Дружба е без дата. Намерих два стари механизма със скосяване по края, но пак не седи добре. Дали пък не е някаква партида за механизми с дата (естествено, без да слагат частите на датника)? Огледах го доста подробно с лупата, не мисля че е новодел (в интерес на истината, досега само веднъж съм виждал новодел на Дружба, и то принтиран - личеше си от 10 метра).

Някой срещал ли е нещо подобно? Или пък случайно да е чел нещо?

Поздрави, Миро.
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Странен циферблат за Восток Дружба

Мнение от Pavlin » 28 окт 2015 14:58

Другите циферблати които имаш, не са ли и те такива? Аз лично не съм разглобявал такъв.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Странен циферблат за Восток Дружба

Мнение от rosen_er » 28 окт 2015 15:37

Не можах много да разбера за кой кант говориш.Има стара тема на Сейкоша в която обслужва такъв часовник.Циферблата е ето такъв:
Изображение Изображение
Има характерни фрезовани участъци отзад за да пасне точно върху механизма.На показаният от теб липсват.Да не би това да е причината да не може да легне точно циферблата върху механизма?Но и по-голямо ми се вижда това заобляне по периферията на твоя циферблат(на това ли казваш кант?).На снимките на Мишо един път ми се струва,че има подобно нещо,на друга ,че е плосък циферблата-май и положението при снимане дава отражение.Нямам такъв часовник и говоря малко наизуст само по вашите снимки :mrgreen:
Ето това тук са показани повече снимки.
viewtopic.php?f=58&t=1701&start=860" onclick="window.open(this.href);return false;

П.П. Спомних си един циферблат показан от Бериа.Там пък имаше щамповани цифрови маркери(явно от друг модел Восток,но "боядисан като за Дружба),но онези "фрезовани" участъци присъстват и на неговия циферблат:
Изображение Изображение
Последна промяна 1 на rosen_er, променена общо 28 пъти

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Странен циферблат за Восток Дружба

Мнение от miroman » 28 окт 2015 15:51

Да, точно за "заоблянето" по ръба говорех, него го кръстих "кант" :redface , как да го кръстя ?

Изображение

Другите "нормални" циферблати досега са били съвсем леко заоблени (не помня със сигурност, но май имах и изцяло прав). А това доста по-голямо "заобляне" отделя циферблата от механизма, и например минутното и часовото колело ще висят, без да има кой да ги притисне.

ЕДИТ: Всъщност сега се сетих - ще трябва да взема карамфила, минутното и секундното колела от Восток с дата или Чайка :lol:

Поздрави :)
Изображение

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”