Покрития на часовници

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Отговори
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Покрития на часовници

Мнение от varban » 14 дек 2015 07:57

Поводът е обявата на york20help: viewtopic.php?f=13&t=2683" onclick="window.open(this.href);return false;

Там той пише: "за разлика от повечето сегашни модели верижката от вътрешната страна е бяла ,защото са сметнали ,че златното покритие ще се износи същото не е пвд защото предполагам че по тях години е нямало пвд или нещо се бъркам" (cit).

Две работи има. Първото е, че в златно покритие PVD няма нищо лошо, а даже има доста добро, ако е изпълнено като хората и особено ако е защитено със слой от титанов нитрид върху златото.
А втората е, че това покритие сигурно е PVD. Поне верижката е такава:
верижката от вътрешната страна е бяла ,защото са сметнали ,че златното покритие ще се износи
Едностранно галванично покритие иска нанасяне на защитен изолационен слой и после махането му. И обратно - за получаване на вакуумно покритие от всички страни се иска въртене на заготовката в камерата. Това не е сложно, но пък едностранното покритие става елементарно - просто заготовката не се върти, и което остане в сянка, то не се покрива :)

И за да не е всичко на сухо, един постинг от руския форум: http://forum.watch.ru/showthread.php?p= ... ost1341171" onclick="window.open(this.href);return false;

Ще потърся източника.
А докато го намеря, давайте тука обсъждане на всички видове покрития, щото форумът съвсем заспа в явната си част :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Покрития на часовници

Мнение от varban » 14 дек 2015 08:45

Интересна статия, вярно, не за часовници, ама е авторска: http://vseochrome.blogspot.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ако не се вижда от всички, ще изкопирам съдържанието.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Покрития на часовници

Мнение от Pavlin » 14 дек 2015 11:34

Само работяги в този форум :)
Мен по скоро ме интересува как в домашни условия да оксидирам, но нямам време да търся и формация.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Покрития на часовници

Мнение от stepona555 » 14 дек 2015 12:41

Pavlin написа:Само работяги в този форум :)
Мен по скоро ме интересува как в домашни условия да оксидирам, но нямам време да търся и формация.
Питай някой от Казанлък :D , там правеха доста оксидирана продукция дълга 24 месеца и тежка 2 години
:b
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Покрития на часовници

Мнение от Seikosha » 14 дек 2015 15:27

Намери с какво да ни разбудиш :) Връбчо,има ли практическа стойност тази тема? Защото аз не вярвам.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Покрития на часовници

Мнение от varban » 14 дек 2015 19:46

Има, но отрицателна. Да разсее нЕкои заблуждения.
Включително и мои - аз досега смятах, че върху златото нанасят нитрид, пък то било обратно :)

После ще почнем да смятаме икономическата ефективност на иманярството от часовникови корпуси, и ако има съмнения, ще разтворя в киселина един позлатен корпус (с отчупени, ама налични две уши).

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”