Нови придобивки част 2

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
saiclabs
Reactions:
Мнения: 80
Регистриран: 18 окт 2020 11:17

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от saiclabs » 21 ное 2020 16:20

agrozev написа:
20 ное 2020 17:56
Какво ново напоследък? Няма големи количествени натрупвания, а дали има качествени... зависи кой как вижда нещата!
На първо място, едно бижу, което придобих благодарение на колега от форума - saiclabs (Димитър). Радвам се че покрай интересите ми към часовниците си намерих и приятели, с които сме на една вълна! :b
Ето го бижуто - "Восток" лекторски:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Сега стои до компютъра ми и си гледам времето от него.
Пак "Звезди"! И пак не са перфектни, даже едната никак. Но са ми слабост. Въобще не ми пречи че са износени!
Изображение
Намерих си нещо интересно, поне за мен. Някаква нова играчка. Ще трябва да почета за него, че нищо не знам. Доста винтидж, а такива ги обичам!
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Хора, възможно ли е тази бележка от часовникар да е от 1939 г.? Ако наистина го разчитам правилно, това е нещо доста древно! Продавачът е написал че е внесен от САЩ.
Изображение
Изображение
Изображение

Да са ти честити новите придобивки. Напоследък все интересни неща се озовават в ръцете ти. :b

saiclabs
Reactions:
Мнения: 80
Регистриран: 18 окт 2020 11:17

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от saiclabs » 21 ное 2020 19:33

Нека върна жеста и изкажа благодарностите си на моя нов приятел (макар и само интерактивен все още) agrozev, благодарение на когото Спортивният в ляво изглежда толкова прилично. Това са две от последните ми придобивки. Работещи, вкл. и хак функцията.

Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 669
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от agrozev » 27 ное 2020 19:28

Новите попълнения от последната седмица - интернационална компания. :)
Най-много ме радва това че си намерих "Победа", произведена от ЭЧЛ. Много работа имаше по нея - миене, чистене, полиране, смяна на стъкло, намиране на други стрелки. Ето до къде докарах нещата, само че нещото "не дава" да го снимат, много трудно си избрах някакви снимки, и не са много успешни. :redface
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Друга придобивка е това малко часовниче "Ruhla Anker". Много ми хареса и не можах да го пропусна, въпреки че е толкова дребно. Както го гледам, няма си и камъни, ама няма и кой да го тормози да показва времето. Работи по малко, другото е красота, а за мен тя е определяща. Просто сияе!
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Следват два ръчни механични часовника. Взех ги донякъде заради външния вид, донякъде заради любопитството, донякъде защото бяха евтини. Не съжалявам. Много ми харесват. Работят. Може да ги нося един-два пъти в годината.
Един часовник "Iffland". Механизмът е швейцарски, така пише, PUW, 17 камъка. С този циферблат, просто нямаше как да не го взема!
Изображение
Изчистен прекрасен, без нищо излишно!
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
А другият е френски, "Saviem". Прочетох че марката е част от групата на "Renault". Такава голяма фирма, с такова разнообразно производство, защо да не правят и часовници? :)
И този ми хареса много на външен вид. Жалко че стъклото му е пострадало, сигурно ще трябва да ми правят стъкло, едва ли ще си намеря готово. Но първо да си го понося и да му се порадвам! Пак така изчистен дизайн, без никакви излишни надписи, излишни бутони и аксесоари, без крещящи цветове! Пасва на моя вкус! :D
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от atanweb » 27 ное 2020 19:41

Чудни! Блестят и радват през екрана. Страхотни снимки.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 27 ное 2020 20:42

Браво , добре трупаш зимнина.
А за механизма на готиния циферблат мисля че е по добър от швейцарски , е не е руски ама пак бива.
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... wk&PUW_660
Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от roca » 27 ное 2020 21:45

Честити да са ти!
Все пак не съм сигурен в оригиналността на циферблата на Победата и си мисля, че е от онези....един път заради липсата на стандартното "Сделано в СССР" отдолу и втори път заради странният надпис ЭЧЛ.

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 669
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от agrozev » 27 ное 2020 22:26

stepona555 написа:
27 ное 2020 20:42
Браво , добре трупаш зимнина.
А за механизма на готиния циферблат мисля че е по добър от швейцарски , е не е руски ама пак бива.
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... wk&PUW_660
Благодарности!
Тъкмо се бях засилил да търся нещо за този механизъм и ти ми даваш наготово информацията! :b
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

saiclabs
Reactions:
Мнения: 80
Регистриран: 18 окт 2020 11:17

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от saiclabs » 27 ное 2020 23:08

roca написа:
27 ное 2020 21:45
Честити да са ти!
Все пак не съм сигурен в оригиналността на циферблата на Победата и си мисля, че е от онези....един път заради липсата на стандартното "Сделано в СССР" отдолу и втори път заради странният надпис ЭЧЛ.
Да кажа и едно честито и от мен!
По отношение автентичността на циферблата на Победа, за мен съмненията на колегата са неоснователни. В каталозите, а и снимките на колегите от чуждите форуми се срещат победи не само на ЭЧЛ, но и на другите заводи, без указания по цифера за името на самия завод. За мен циферблатът е абсолютно автентичен. За справка:
Изображение

saiclabs
Reactions:
Мнения: 80
Регистриран: 18 окт 2020 11:17

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от saiclabs » 28 ное 2020 17:10

Взех две Ракети 2609 H в последно време, тази, която показвам долу, имаше нужда само от полиране на стъклото. Другата ще я покажа по-нататък, защото й трябва още време.

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от atanweb » 28 ное 2020 17:17

Джинсова Ракета - Denim - Levi Strauss & Co.
Супер!
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 669
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от agrozev » 28 ное 2020 18:28

saiclabs написа:
28 ное 2020 17:10
Взех две Ракети 2609 H в последно време, тази, която показвам долу, имаше нужда само от полиране на стъклото. Другата ще я покажа по-нататък, защото й трябва още време.

Изображение
Честито!
Циферблатът е просто невероятен! :yahoo
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от Seikosha » 29 ное 2020 01:03

И roca и saiclabs допускате грешка. Няма нищо странно в абревиатурата ЕЧЛ (нямам Е оборотное на клавиатурата) Това си е абривеатура на завода в Ленинград ,или "Електрические часьi Ленинграда" произвеждащ специализирани часовници и измервателни уреди. Явно в един момент са имали възможност и са разкрили и линия за производство на ръчни часовници с части от Петродворец, нещо като подизпълнител. Запазената им марка е СВЕТ а правят Победа, Ракета и не съм сигурен дали нямаше и Старт. Смятат се за по-редки, може би заради по-краткият период на производство.

"В каталозите, а и снимките на колегите от чуждите форуми се срещат победи не само на ЭЧЛ, но и на другите заводи, без указания по цифера за името на самия завод."
Точно тук, имаме указание за завода производител, а като цяло, всички произведени в ПЧЗ и ЕЧЗ до смяната на името с Ракета, всички са с брандирани циферблати. Същото се отнася и с Победите на 1МЧЗ и 2МЧЗ ,Победите в ЧЧЗ (Восток) съм виждал ,както и по-старите модели на Кама ,като "Сделано в ЧЗ Чистополь" Може да има някакви изключения, но не се сещам в момента. Единствено Победите произведени в Куйбишев (ЗИМ) нямат лого на циферблата, а само на механизмите по принцип, но и тука допускам да е имало някой редкаж.

Колкото до Iffland е по=скоро немски ,отколкото швейцарски. Това ,че има регистрация в Швейцария, не го прави швейцарски, както например една много сериозна марка като Overas е регната в София БГ. ,ма не е българска. Достатъчно е да се види механизма PUW ,което от P.U.W. (Pforzheimer Uhrenrohwerke GmbH) е меката на немската часовникарска индустрия, град с най много фирми свързани сс часовникарството, след тях са вече градчетата Рула и Гласхуте, и т.н. Само липсата на надпис Swiss made" говори ясно. По швейцарските стандарти ,за да се сложи такъв надпис ,поне в тези години, часовникът е трябвало да бъде поне 60% направен в Швейцария.
За мене лично такива часовници произвеждани с хиляди търговски марки и модели, нямат колекционерско достойнство, па били те и добре запазени, освен, ако събирачеството не е с по специфична насоченост.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

saiclabs
Reactions:
Мнения: 80
Регистриран: 18 окт 2020 11:17

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от saiclabs » 29 ное 2020 08:02

Да, изразил съм се неправилно, имам предвид без надпис "Сделано в СССР", а не името на звода.
Иначе ме заинтригува напсаното за тези поне 60%. Би ли обяснил, ако имаш информация, как точно се изчислява колко процента от даден часовник са произведени в една страна?

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от Seikosha » 29 ное 2020 13:25

Аз визирам винтиж часовници 50-те - 70-те примерно и сега тези стандарти може вече да са променени. Не мога да кажа как се изчислява % предполагам ,че си имат някаква методика. Знам го от времето когато усърдно попивах теория :) Има много литература и за американските часовници и часовникарство и там съм попадал на сравнения м/у двата стандарта и докато в Швейцария е 60% то в САЩ е 100% за това и не могат да се видят американски марки ръчни часовници с надпис Made in USA защото макар и със собствено проектиране, калибри ,инженеринг и дизайн, много от частите са се правили в Швейцария, а в едни години много американски производители ,местят заводите си в Швейцария от целесъобразност, но производството им е било свързано къде повече ,къде по-малко с швейцарски заводи. Не, че не са можели да произвеждат всичко в САЩ (имам такава Булова от 50-те, автоматик с 23 камъка като механизма е брандиран с Made in USA което го прави 100% американски) явно всичко е било до финансова и най-вече данъчна политика. При джобните нещата са вече други и там всичко се е произвеждало в САЩ понеже едни не малко години, са били доминиращи на американският и световен пазар. Подобно е и с будилниците. Например марката Уестклокс ,която над 60г. е била номер едно по производство на будилници в света също брандира с Made in USA , макар да ги произвежда и в Канада и Шотландия, но това са си нейни клонове. Въобще историята на часовникарството е една страхотна приказка без край.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 29 ное 2020 15:55

Тези 60% , или друг процент който е обявен обикновенно се изчисляват на база стойност на всички компоненти в часовника като материали и труд.
Това изглежда на пръв поглед разумно и справедливо , докато се достигна до момента в който 99% от даден часовник е произведен в Китай , но струва 50% , а останалите 50% са две скъпи полирани винтчета и труда да го сложиш тоя механизъм в касата , да го фиксираш с двете винчета и да затвориш задния капак .
Като погледнеш заплатите в Швейцария сметката излиза без проблем.

Все едно да се чудим че два часовника с еднакъв механизъм имат разлики в цената 10 пъти и повече.
Числата които съм написал са примерни за да стане ясна идеята , ако те интересува точно , с търсачката.
Изображение

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”