Нови придобивки част 2

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от atanweb » 03 авг 2021 18:26

Донесох си сувенири.
Че дори и профилактирани.. Което ми отнема част от удоволствието.

Изображение

Изображение
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 24 авг 2021 18:38

Последната играчка , пощальона ми пази пакета една седмица докато се върна от България , за съжаление неговия заместник през юли съчетано със заместника на основния ни градинар успяха да ми загубят два часовника , няма и това е.Добре че бяха евтинджоси.
Този ми напомня за нещо от друга марка и влезе в кюпа , а и в тая жега е добре нещо на верига .
Забравих да снимам ТРИТЕ допълнителни звена за веригата , вееднъж и аз да извадя късмет с размера .
Изображение
Изображение

Изображение
Поздрави и :b
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от atanweb » 24 авг 2021 19:19

Много добър! Поздравления!
Не се вижда.. има ли бутони или всичко се ръководи от коронката?
Интересен. Запазили са класически красив изглед и дигиталните показания ги виждаш само когато са ти нужни. Много - балансирано.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 24 авг 2021 20:51

Само коронка ! не съм го отварял още да ви покажа и отвътре , ама скоро ще пробвам новия шублер.
Изображение

Потребителски аватар
tzetz
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 25 юни 2020 22:40

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от tzetz » 01 сеп 2021 23:01

Тез дни ибей с малко късмет ме сдоби с един доста запазен чистополски Спутник по номера на механизма 57 год. произведен. Всичко изглежда оригинално, като цифера е много изтрит в периферията, но това е по-добрият вариант от дефекти във вътрешанта част. Единственото, което ме смущава е, че балансът е без противоударно. Повечето снимки на механизми на Спутници в watchuseek имат "лиричката" :)
Ей на, например, един от обява за 750$ пак ибейска (59 година).
Изображение

Изображение

Изображение

От друга страна оня ден в аукицона попаднах на една Кама от 58 год, която също няма, а знаем, че Спутникът си е Кама с друг циферблат. За 15 лв се продаде, да знаех че ще доде тоз хубавец, да съм го купил за резервен механизъм и заден капак. :)
Друг е въпросът, че часовникът го закупих от продавач от САЩ и моята приятелка, до която го изпратих, наскоро се прибра от ваканцията си България и ще си дойде вероятно чак догодина - лятото. :(
Тъжно, но така е - хубавите работи стават бавно.
Та искам да попитам по-разбиращите от мен, всичко наред ли е с механизма на този Спутник, който закупих, показан по-долу или са го намествали с части от каквото има?
(по лични впечатления, много по-вероятно е да попаднеш на автентичен съветски часовник в обяви на американци и англичани, отколкото на украинци).
Чичо Рандиф туй казва по въпроса, ако съм уцели правилно модела на механизма...
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... ostok_2602
В каталога на съветските часовници от 60те пише, че механизмът на Спутника има противоударно, но на Камите, от тез години няма. Възможно ли е, да е сменен механизмът или просто да се е уцелил по-ранно производство, бидейки 57 г., с каквото са имали налично.
Изображение
Изображение

Продаден е като наскоро профилактиран и с отличен ход. А досега чичковците от Америка, не са лъгали в ибей обяви...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

А ето я и въпросната Кама от аукциона за механизмосравнение:

Изображение

Изображение

Благодаря предварително за отговорите и мненията... както се казва, тайната е във детайлите. :b
Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 669
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от agrozev » 02 сеп 2021 00:13

Здравей!
Първо искам да ти честитя новата придобивка - един прекрасен и ценен за колекционерите часовник! :thumbup:
По отношение на техническите подробности за механизма, то аз не съм кой знае колко компетентен, но мога да кажа няколко неща:
"Кама" са се произвеждали и с противоударно устройство на баланса, и без противоударно. Някои модели имат, повечето - не. Справка - каталога от 1960 г.
Изображение
Пак в същия каталог, в частта за "Спутник" на ЧЧЗ, пише че се произвеждат с противоударно устройство на баланса.
Изображение
Изображение
В този каталог припознавам твоя часовник като Оформление 2.
Нямам такъв часовник, дори не съм го виждал на живо, за да имам някакви впечатления.
Интересно решение за секундната стрелка и култов часовник.
Наскоро четох за него в руския форум. Ако ти представлява интерес, може да прочетеш темата, не е много дълга, но нещата се омешват със "Спутник" на 1МЧЗ. Изпращам ти линк:
http://forum.watch.ru/showthread.php?t= ... 0%B8%D0%BA
Попрегледах ги и сега набързо, прави ми впечатление че всички "Спутници" на ЧЧЗ, показани в темата, механизмите им са с противоударно устройство на баланса. Може и да съм изпуснал нещо, гледах го съкратено. :)
Дори и да е с неавтентичен баланс, това не е голям проблем, мисля. "Кама" са често срещани часовници у нас, не са и скъпи. Все ще се намери донор. Или само на баланс, или на целия механизъм. Аз самият имам много "Ками" и няколко от тях са недоокомплектовани, ако се затрудниш с намирането на донор, ще мога да ти пратя някой механизъм.
И още нещо.
Може и да имаш този източник, но в случай че го нямаш - пращам ти линк към една страница с каталози на съветските и руски часовници. Много е полезно, от там можеш да черпиш информация за автентичния вид на часовниците. Аз поне често ровя в тези каталози, мога да кажа че съм си ги изтеглил и на компютъра, та да мога да ги ползвам и офлайн.
http://ussr-watch.com/watch-catalogues/

Поздрави!
Сашо
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 28 окт 2021 19:13

Teмата замряла , няма нови придобивки , аз намалих темпото с тенденция да обръщам посоката , ама като излезе нещо по 1 евро :D ( с 3.60 доставка) n_sad се пробвам .
Тоя път цената си отговаря , пукнат джам и механизма 2209 не тръгва ,баланса изглежда здрав.
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от atanweb » 28 окт 2021 19:52

Ще тръгне, ще тръгне!
Часовника си заслужава, я гле'й какви луксозни стрелки има, пък и общо в добър вид излиза.
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от Lyubo_sr » 29 окт 2021 18:31

stepona555 написа:
28 окт 2021 19:13
... тенденция да обръщам посоката ...
:o :D
stepona555 написа:
28 окт 2021 19:13
Тоя път цената си отговаря ...
Само каишката да платиш- пак си струва. :thumbup:
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 29 окт 2021 19:59

Обръщам посоката в смисъл да минавам от страната на продавачите , не на другия бряг на многоцветната река.
А каишката си е моя за съжаление , най бързо нея слагам на руските с 18 мм и често е на снимки.
Весел край на седмицата
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от atanweb » 19 авг 2022 09:59

Миналата седмица взех един лот дефектни.
Да си припомня малко ремонти на стари кварцове.
Еййй голям кеф.
Вече подкарах Seiko 7122, Seiko 8223, Junghansa ETA, И големия Orient със стар едрогабаритен кварцов японски механизъм.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от atanweb » 21 авг 2022 10:37

Един лот дето все ще влезе в употреба.

Изображение

За УВ лепило мисля ще е подходящо.
Изображение

Изображение

Надявам се и поялничето да го бива. Иван е специалиста на запоителните станции. :redface
Изображение
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 22 авг 2022 17:45

Ув лампата освен за банкноти става и да търсиш фуга в хладилна инсталация , добавяш малко зелена гнус към маслото на компресора и ако изтича отнякъде с лампата почва да свети.За лепило не знам дали е достатъчно мощна , гледам зъболекарите ползват локално осветяване със светодиоди .
А за поялника , не искам да те разочаровам ама ми изглежда малко детски с тая човка , ама ако нагрява ще запоява жици.
Поздрави
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от atanweb » 22 авг 2022 17:57

Привет,
За поялничето и аз нямам много надежди, но ми трябва един за мини спойки. ПЕЛ на някоя бобинка или някоя малка пластина. За жици имам по големи.
Жените вкъщи ползват една лампа с няколко светодиода за някакъв гел лак който е на същата идея като УВ лепилото.
Силата на лампата вероятно само може да ускорява процеса. УВ лепило хваща дори и да го оставиш на слънчева светлина. Но ще отнеме няколко часа или цял ден в зависимост колко е дебел слоя и дали прониква светлината навсякъде при залепването. Та каквато и да е тая лампа ако работи то пак ще е от полза.
Това с червения бутон според вас какво е?
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от rosen_er » 22 авг 2022 19:24

Демагнизатор ?

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”