Ракета

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Maton
Reactions:
Мнения: 72
Регистриран: 22 яну 2016 21:43

Ракета

Мнение от Maton » 28 яну 2016 08:49

Здравейте!
Преди два дена се сдобих с ракета за която не мога да определя приблизително от коя година е. Прегледах десетина каталога от руски сайтове и във един каталог от 1968 г. видях същия циферблат но надписът ракета не е същият. Дали има период от време в които да е бил натписът един а после да е променен?
Изображение

Изображение

Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Ракета

Мнение от rosen_er » 28 яну 2016 10:18

Това е много по-късен модел Ракета (от това ,което си видял в кат. от '68г).
Ето я в каталога от '85г.:
Изображение

Maton
Reactions:
Мнения: 72
Регистриран: 22 яну 2016 21:43

Re: Ракета

Мнение от Maton » 28 яну 2016 11:01

Иска ми се :). Благодаря!

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Ракета

Мнение от rosen_er » 28 яну 2016 11:08

Чак по-късно видях надписа на капака "20 години МОК Медет" :mrgreen:
Една справка в търсачката показва ,че :"МОК „Медет” е тържествено открит на 29 декември 1964 г. ....Първият тон меден концентрат е експедиран на 17 март 1965 г."
И по това можеше да стигнеш до приблизително датиране на часовника :wink:

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Ракета

Мнение от varban » 28 яну 2016 11:09

Почва се от надписа на капака "20 год МОК Медет"
29 декември 1964 г. - Тържествено откриване на МОК „Медет”, който по това време е най-големият открит меден рудник в Европа и трети по големина в света."

// http://www.asarel.com/About/History/Asarel_Medet.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

Излиза, че е подарен в края на 1984 година. Гравировката не е персонифицирана, това са масови часовници и сигурно са купувани от магазина. За това говори и надпис RAKETA, а не РАКЕТА ;)

Натам - корпусът е тип витебска жаба :)

Ето линк: https://yandex.ru/search/?text=%D0%B2%D ... =21489&p=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Ракети в такива корпуси (корпус 611; витебская лягушка е питерски жаргон ;)) бяха масови в магазините през 80-те. Тук линк давам, щото аз съм линка: виждал съм ги с очите си ;) И аз, и всеки събирач на ракети.

Машината. Маркировка на моста 2609.НА. Съответства. С малките фаски на мостовете, за автоматично сглобяване - пак съответства. През средата на 80-те машините вече са били такива.
И цветът на таблите на колелетата в ангренажа се различава от този на баланса, пак съответствие ;)

За отбелязване е състоянието на длабката за отваряне на капака. Съвсем малко драскотини. Не че не е отварян този часовник, ама не е отварян много пъти. Обаче около маркировката 2609.НА е леко надран. Дали от майстор или от любопитквоци може да се види, като се разглоби.

И сега гледаме цифера и стрелките.

За надписа: RAKETA, щото е за износ. И затова - MADE IN USSR.
Шрифт - през 80-те вървяха и с такъв шрифт. И аз имам няколко такива, включително и кварцета.
Разправят, че причината за появяването му е изпълнение като на твоя циферблат: буквите да се щамповат, а не да се печатат. Има по-евтин вариант с печат: http://postimg.org/image/9mdk28ked/" onclick="window.open(this.href);return false;
А такъв, като на каишката: http://postimg.org/image/tiamnr7pz/" onclick="window.open(this.href);return false; (лазерно гравиране на китайска тока) не може да стане с щамповка - много са тънки линиите и ще има брак :)

Останаха стрелките. Ако са вадени, са вадени грамотно. И по цифера няма дерюги. Въпрос е да се намерят в каталог. И каталогът трябва да е от средата на 80-те.

ПС: Росен е отговорил, докато пишех.

Пиши, как върви, тази можеш да я направиш. Ето така:

viewtopic.php?f=104&t=5230" onclick="window.open(this.href);return false;

Там малко съм писал, какво минимално ти трябва за профилактика.

Maton
Reactions:
Мнения: 72
Регистриран: 22 яну 2016 21:43

Re: Ракета

Мнение от Maton » 28 яну 2016 12:38

Мястото за отваряне на капака е възможно и аз да съм надраскал. Така изглежда преди да го пипна.
Изображение

Изображение
След почистване на касата и стъклото го затворих и реших да оставя така както си е. От прочетеното до момента разбирам, че е задължително да питам преди да пипам. Първоначално реших че надписът на капака е някаква гавра с машината и смятах да сменя или изпиля . След почистването като реших да навия се усети леко разклащане на коронката. Трети ден работи невероятно точно, имам Casio 4733 със които следя Ракетата, Секунда (пальот) и първият ми Победа. Ракетата и Секундата работят идеално, Победата бързаше със минута и малко за 24 ч. но след две пипвания сега и тя работи по-добре.

Maton
Reactions:
Мнения: 72
Регистриран: 22 яну 2016 21:43

Re: Ракета

Мнение от Maton » 28 яну 2016 12:45

А от снощи ги засичам колко ще работят със едно навиване.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Ракета

Мнение от varban » 28 яну 2016 15:45

Добре правиш :) Щото аз направо почнах карамфила със зегер клещи, баш както не трябва :)
Как успях да сглобя ден/дата, и до сега не знам :)

Търси си сега инструмент. Щото колкото и точно да работи тази Ракета, е суха, като Сахара. И има само малко по-малко пясък в нея :) За масло - ако искаш, ще ти пратя една спринцовка Лаврентиус - да мажеш като всички във форума :)
Грес ще си намериш, масло за скоростни кутии - също.
И иди до някоя аптека за медицински бензин.

Maton
Reactions:
Мнения: 72
Регистриран: 22 яну 2016 21:43

Re: Ракета

Мнение от Maton » 28 яну 2016 16:18

На там съм се насочил. Ще е следващият месец.

Maton
Reactions:
Мнения: 72
Регистриран: 22 яну 2016 21:43

Re: Ракета

Мнение от Maton » 28 яну 2016 16:30

Ще го оставя да спре и няма да го пипам докато не съм готов за смазване.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Ракета

Мнение от varban » 28 яну 2016 17:51

Ами, можеш да го понавиваш.Ракета трудно се прецаква :)

Може да му снемеш пълни характеристики - как върви в шестте положения :)
Можеш да се научиш да определяш амплитудата на око, по метода на пеперудката.

И да си запишеш, как е бил преди профилактиката, и да глшедаш, как е станал след.

Редно е, щом върви добре, този да не ти е баш първия. Първи може да е някой прецакан, да посвикнеш да отвиваш и завиваш винтчета, да отваряш и да навиваш пружината в барабана, да работиш с лиричките на противоударните :) Та като почнеш, да има голяма вероятност да го направиш :)


Абе щом ти е интересно, няма мърдане, в кюпа си :)

Съвсем не е задължително да се тренира с Ракета. Може с Полет, и даже.. сега се сетих... може с Тонг Джи! Вярно, че са по-евтини :) Малко по-различни противоударни и толкоз.

Миро ми прати миналата година няколко такива машини, и един часовник.
Трябва да взема да го сравня с Полет 2609.Н и да подготвим заедно вяриант на машина за начинаещи :) Най-малкото щото са по-достъпни по пари.

Maton
Reactions:
Мнения: 72
Регистриран: 22 яну 2016 21:43

Re: Ракета

Мнение от Maton » 28 яну 2016 18:15

Вярно е :) в кюпа съм. Колкото до тренировката, вече почнах да разглобявам един дамски 1801 във които намерих камък (преди седмица би било песъчинка :)).
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Ракета

Мнение от varban » 28 яну 2016 18:32

А къде е моста на баланса?

Дамските са много полезни калибри - можеш да тренираш и с тях. Това е Омега Ку-Ку стайл :) Аз го възприех като личен :) Икономисва сума пари :) дамските машини са по-евтини с пъти.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Ракета

Мнение от varban » 28 яну 2016 18:39

Видях го, на 10 часа на снимката ти :)

Ми тъжна картинка, ще ти трябва донор.

Ако си взел такъв за начало, е похвално. А ако си го омотал - първа прецакана спирала, ма няма да е последна :)

С какво гледаш?
Последна промяна 1 на varban, променена общо 28 пъти

Maton
Reactions:
Мнения: 72
Регистриран: 22 яну 2016 21:43

Re: Ракета

Мнение от Maton » 28 яну 2016 18:40

Изображение

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”