Помощ за идентификация

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Отговори
roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Помощ за идентификация

Мнение от roca » 01 яну 2017 17:06

За много години на всички!
Имам нужда от помощ за следното възрастно кюфте. Тъй като циферблата изглежда запазен (що годе естествено) и интересен ми се иска да го възстановя във оригиналния си вид, естествено ако е възможно. Сега обаче е в някакъв странен вид на компилация.


Изображение

Изображение

Изображение

Та...видимо касата е голяма за този циферблат и според мен е от най-вероятно да е от Победа. Дали 1МЧЗ или 2МЧЗ, все тая но не е за този циферблат. Най-логично е да си е била заедно с механизма който е на 2МЧЗ и просто някой да е добавил в последствие циферблат на Ракета със стрелки? До тука изглежда добре като логика. Натам обаче не намирам такава Ракета с този циферблат и стрелки. Единствената подобна която намерих, то не е сигурно че и търся като хората, но това друга тема, е тук:
http://ussr-watch.ucoz.ru/index/raketa1/0-18" onclick="window.open(this.href);return false;
Тя си е с видимо оригинален механизъм 2603 с 16 камъка и видимо оригинална каса за Ракета.
Та питането ми е според вас първо тези стрелки оригинални са за този циферблат или и те са дообработка на кюфтето. Също с какъв механизъм трябва да е: 2603 с 16 камъка, 2602 и на кой завод? И последно с каква каса?

Ще съм благодарен за всички отговори :) Мерси много предварително!

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Помощ за идентификация

Мнение от rosen_er » 01 яну 2017 19:21

Компилация между два завода(а може повече :mrgreen: ):ПЧЗ и 2МЧЗ
Механизмът е ясен и няма да го коментирам.Интересен е номерът му :o
Ако разглеждаме стрелки - циферблат се вижда ,че такива стрелки (с голямо количество светомаса) не подхождат на циферблат с маркери без светомаса.Но не е задължително.
Стрелките може да са например от такава Ракета (дизайна май е по-често срещан като Маяк).Не са често срещани при тази марка(според мен).
Изображение
Касата от снимките е "хлопушка" ,нали? Значи не е от ПЧЗ...... и ако съдим по машината ,може би е на 2МЧЗ.
А бе я виж тази Победа на ПЧЗ.
Изображение
Представи си я надпис Ракета и механизъм и каса на 2МЧЗ.
И сам вече реши към модела на кой завод да се ориентираш :wink:

П.П.
Да си призная ,този циферблат ми е леко съмнителен( на снимките и на двата примера)
Лично и неангажиращо мнение :)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Помощ за идентификация

Мнение от rosen_er » 01 яну 2017 19:42

Като загледах моя пример виждам ,че стрелките са "плътни".Кой знае защо ми се сториха отначало с "пълнеж" ,а май не са . :redface Но посоката е тази.Май. :lol:

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Помощ за идентификация

Мнение от roca » 01 яну 2017 20:21

Да, на втория изглеждат плътни,но на първата не е съвсем ясно.
Всъщност, аз не съм сигурен дали моите са имали светломаса, сякаш са имали, ако съдя по голямата стрелка, но пък може и някаква ръждичка да е. Утре може би ще разглобя и ще видя отдолу дали изобщо има следи от светломаса, защото аз още не съм го разкостил. Стои така и се чудя изобщо да се стремя ли да правя нещо или да си го пренеса само в една стандартна каса с винт, където циферблата ще изглежда ОК (и почистване естествено) или да се опитвам да го правя.
Да, касата е "хлопушка" и според мен по-вероятно е да е била към механизма 2МЧЗ, макар че не мога да изключа този часовник да е сглобка, от всичко което е останало на масата :D
Да, циферблата излежда съмнителен на вид, но отстрани не виждам боя, и на този етап изглежда да е продуциран така, т.е. не е от типа на пребоядисаните. Дали обаче е излязал от завода на Ракета или просто някой го е правил за резерви, нямам идея. Утре ще сваля и него, и ще снимам и отзад и без стрелки...
Всъшност според теб, заслужава ли си да правя някакви опити за реставрация, освен смяна на каса?
Номера на механизма е интересен. Зная, че номерата в руските не значат нищо, има доста примери как не може да се хване логиката им. Сигурно ако човек си играе много време може да намери късни Зимове със еднакви номера...дет се вика при тези 5-6 цифрени номера и милиони произведени, няма да е невъзможно. Все пак сериен номер 00003 от 3-58, изглежда интересно, ако не друго..
Чудя се дали да не поискам съвет и от някой руски форум, ама като руски знам само с гугъл преводач, чак не ми се опитва....

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Помощ за идентификация

Мнение от rosen_er » 01 яну 2017 20:46

Стрелките на твоя 100% са били със светомаса.Тази кафеникава светомаса съответства на годината на механизма,но какво от това.Може компилацията е много отдавна.
В руския форум само ще ти кажат ,че е "котлет" ,според мен.
Аз лично едва ли бих правил реставрация на този часовник.Този циферблата не е нещо ,което ме впечатлява и не бих реставрирал часовник само заради него.
Но решението и забавлението си е твое .

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Помощ за идентификация

Мнение от roca » 01 яну 2017 21:03

Ами реших че не ми се чака до утре... :D
Да, по голямата стрелка има следи от светломаса:

Изображение
С това както се казва шансовете тези стрелки да са по някакъв начин към този циферблат според мен са 100 % клонящи към 0. Може да са били към механизма, и това е била някаква Нева, Маяк, нещо със светломаса
Циферблата няма боя отдолу, но крачетата ми изглеждат странни и освен това секундния субдаъл не е в центъра, а е изместен малко нагоре. С това си мисля вече че и не е оригинално продуциран, макар че е доста сполучливо направена имитация, явно. Т.е. не е като онези известни "Пловдивски" които ясно че не са и пловдивски, но там разликите са големи и техниката друга.

С това и аз си отговарям че е безсмислено.
Ако добавим, че и на 00003 ми е счупена секундата ос, което забелязвам сега, просто всичко се запътва към партидата резервни части :D

Мерси за отговорите!
Изображение


Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Помощ за идентификация

Мнение от rosen_er » 01 яну 2017 21:49

Долу-горе го разгадахме.
roca написа:С това както се казва шансовете тези стрелки да са по някакъв начин към този циферблат според мен са 100 % клонящи към 0. Може да са били към механизма, и това е била някаква Нева, Маяк, нещо със светломаса
Няма как да е така.Тези брандове дето си ги цитирал са на ПЧЗ,машината е на 2МЧЗ.

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Помощ за идентификация

Мнение от roca » 01 яну 2017 22:07

А, как няма. Две глави винаги мислят по-добре от една, особено, ако едната има много сериозен стаж - не съм аз :D
Теоретично не мога да отхвърля че стрелките са от нещо на ПЧЗ. За периода им голяма взаимозависимост, то затова и котлетите са с лопата да ги ринеш. Много често при мен са попадали часовници с различна минутна и часова, ама 100 % и при другите колеги, че понякога си е приключение да събереш комплект.
Все пак ако караме по-най-добрата логика, най-логично е стрелките да са също 2МЧЗ...да е сменян само цифер. От каталога 1960, макар снимките да са лоши, намерих няколко Победи 2 МЧЗ (според мен), който пак според мен са тамън с такива стрелки...

Изображение

Изображение

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”