Сейко nh35A работа на спиралата на баланса?

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Отговори
dr.zlobul
Напреднал
Reactions:
Мнения: 139
Регистриран: 26 юни 2012 18:30

Сейко nh35A работа на спиралата на баланса?

Мнение от dr.zlobul » 03 апр 2018 08:42

Поздрави на всички,
https://youtu.be/On04R_QsoWs" onclick="window.open(this.href);return false;
Дано да се вижда достатъчно добре спиралата на баланса. Не знам как да споделя видео затова давам линк. Тази инвикта с машина Сейко върви ту бързо ту бавно, две седмици я курдисвам без успех. Доколкото четох за нея може да се докара до +,- 5/10 сек.на 24ч. Спиралата на баланса ако мога така да се изразя се свива повече от страната на машината, към центъра на рототора. Ако се вижда добре моля изразите мнения по въпроса. Доколкото виждам спиралата не е олята, не лепи. Прочетох темата за софтуерни вибрографи и сега чакам читав микрофон за да разбера има ли нещо нередно. Изгледах повечето неща в тубата за Сейко, за да видя как се съкращава спиралата на баланса, но нямаше като моята.
Благодаря предварително.

dr.zlobul
Напреднал
Reactions:
Мнения: 139
Регистриран: 26 юни 2012 18:30

Re: Сейко nh35A работа на спиралата на баланса?

Мнение от dr.zlobul » 03 апр 2018 09:13

Не знам сервизната история на саата. Твърде е възможно да е профилактиран, но не вярвам да е разкачана спиралата от баланса и след това да е позиционирана неточно.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Сейко nh35A работа на спиралата на баланса?

Мнение от mulniq » 03 апр 2018 10:17

Първото нещо което е добре да се провери е дали спиралата или като цяло часовника не е намагнитизиран! Нормално е спиралата да се "разгъва" повече от страната на средното колело, защото от страната на моста на баланса, която е към касата има фиксатор на спиралата. Чрез мърдането на този фиксатор може да се регулира по-бързото или по-бавното работене на спиралата или с други думи от там се регулира точността! Според мен е излишно спиралата да се скъсява, камоли ако не си часовникар! Много от часовникарите в България избягват да извършват тази операция защото е свързана с много време и специфични инструменти които не мисля че някой от тях има! Нищо лично към българските часовникари! Може да се направи и без тези инструменти, както не веднъж колегата Невен е показвал! Ако имаш други въпроси питай. Според мен първо пробвай да размагнитиш часовника, след това извади само баланса и го накисни в бензин, защото е възможно и спиралата да е омаслена!

dr.zlobul
Напреднал
Reactions:
Мнения: 139
Регистриран: 26 юни 2012 18:30

Re: Сейко nh35A работа на спиралата на баланса?

Мнение от dr.zlobul » 03 апр 2018 10:29

Благодаря за скоростния отговор. С поставянето на баланса в бензина ще се оправя, но размагнетизиране не знам как да направя. Знам, че има уредчета за по 20-на лв. които вършат тази операция с намагнетизирано отвертки и т.н. но нямам такова. ак има друг вариант отворен съм към идеи.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Сейко nh35A работа на спиралата на баланса?

Мнение от stepona555 » 03 апр 2018 10:36

viewtopic.php?f=104&t=1564" onclick="window.open(this.href);return false;
Аз не разбирам много от часовници , ама както го описваш имаш друг проблем , или нужда от чистене и смазване или нещо криво и пукнато .
От спиралата може да го коригираш ако върви перфектно с +30 например , да мъчиш да го докараш до до +10 .
Ама днес бърза много ,а утре изостава едва ли е от нея .
Мнението ми е по скоро на гадател чел книжки за часовници , очакваме включване от професионалите.
Изображение

dr.zlobul
Напреднал
Reactions:
Мнения: 139
Регистриран: 26 юни 2012 18:30

Re: Сейко nh35A работа на спиралата на баланса?

Мнение от dr.zlobul » 03 апр 2018 10:50

Засичам работата на часовника по time is на телефона и от един дигитален кварц Casio. За 24ч. даваше отклонение -2мин. С преместване на регулатора за около седмица, всяка сутрин по малко към + вече е с почти милиметър преместен и стойностите си остават същите. Винаги -2мин за 24ч.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Сейко nh35A работа на спиралата на баланса?

Мнение от Liani » 03 апр 2018 10:59

Колега, ако си проверил всичко казано до тук, погледни барабана. Почисти го ако знаеш как. А за да разбереш дали часовника е намагнетизиран, използвай компас ако имаш.

Спиралата ми се вижда перфектна.

dr.zlobul
Напреднал
Reactions:
Мнения: 139
Регистриран: 26 юни 2012 18:30

Re: Сейко nh35A работа на спиралата на баланса?

Мнение от dr.zlobul » 03 апр 2018 11:11

Задължително ще пробвам с компаса.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Сейко nh35A работа на спиралата на баланса?

Мнение от mulniq » 03 апр 2018 11:59

И на мен спиралата ми се вижда перфектна!Въпроса е, че може да е намагнитена или да лепне, което я кара да се свива и развива по-бързо от необходимото или по-бавно от необходимото! Според мен след размагнитване ако е намагнитен и след почистване на баланса нещата ще се оправят! Според мен може причините да са много, но като за начало пробвай това! От там нататък ако няма промяна ще я мислим! Едва ли барабана е проблем, защото ако имаше проблем с барабана, би следвало баланса да не се колебае с такава честота! Според мен проблема е в самия баланс! Нека колегата пробва това което му казахме до тук и ще я мислим после ако няма подобрение!

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Сейко nh35A работа на спиралата на баланса?

Мнение от mulniq » 03 апр 2018 12:00

За размагнитване може да използваш обикновен индукционен поялник!

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Сейко nh35A работа на спиралата на баланса?

Мнение от omegaqq » 03 апр 2018 14:18

Стига с това размагнитване, то няма нищо общо. Спиралата на тоя часовник не може да се намагнити и да искате. Проблема е някъде другаде и съм склонен да си помисля, че машината е за профилактика.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Сейко nh35A работа на спиралата на баланса?

Мнение от ivan_p_uzunov » 03 апр 2018 15:27

Да , този проблем съм го виждал с очите си .повечето от тези часовници са издържали по 20 -30 години без профилактика .И следователно и маслото се е разложило с времето .Когато това стане ,гарантирам че не рубинения лагер а оста се изпилява .Веднъж върхът на цапфата-проверка на око става като се види дали има голям аксиален луфт .-И другия момент е в изпиляването на самата цапфа -когато тя започва да заклинва в направеното от лагера -който е останал без смазка -прорез по периферията на цапфата . Тогава според мен можеш или да се пробваш да ги припилиш на уреда -JAKOT TOOL -или да си вземеш нов баланс . И последното и то не малко важно -поради миниатюрните размери на палетите -трябва много внимателно да ги провериш дали са в едно повърхнина .Може някой преди теб да го е разместил и дори да го е залепил неправилно и от там чрез аксиалните подскоци на оста на анкерната котва се изменя и амплитудата на баланса . И не на последно място лично аз си правя смес за пружините -ако е само масло започват да се слепват идва им мнага финно -затова си правя смес от грес и масло . та на сто процента трябва да провериш и пружината и зъбите на барабана -дали няма проблем около него .Трябва да имаш доста силна лупа за огледите 15 - 20 х. :b

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Сейко nh35A работа на спиралата на баланса?

Мнение от omegaqq » 03 апр 2018 15:36

ivan_p_uzunov написа:Да , този проблем съм го виждал с очите си .повечето от тези часовници са издържали по 20 -30 години без профилактика .И следователно и маслото се е разложило с времето .Когато това стане ,гарантирам че не рубинения лагер а оста се изпилява .Веднъж върхът на цапфата-проверка на око става като се види дали има голям аксиален луфт .-И другия момент е в изпиляването на самата цапфа -когато тя започва да заклинва в направеното от лагера -който е останал без смазка -прорез по периферията на цапфата . Тогава според мен можеш или да се пробваш да ги припилиш на уреда -JAKOT TOOL -или да си вземеш нов баланс . И последното и то не малко важно -поради миниатюрните размери на палетите -трябва много внимателно да ги провериш дали са в едно повърхнина .Може някой преди теб да го е разместил и дори да го е залепил неправилно и от там чрез аксиалните подскоци на оста на анкерната котва се изменя и амплитудата на баланса . И не на последно място лично аз си правя смес за пружините -ако е само масло започват да се слепват идва им мнага финно -затова си правя смес от грес и масло . та на сто процента трябва да провериш и пружината и зъбите на барабана -дали няма проблем около него .Трябва да имаш доста силна лупа за огледите 15 - 20 х. :b
Разсъжденията ти са правилни, но това е сравнително нов механизъм на сейко и надали се е стигнало до момента на износване на осите. Впрочем износване на осите на баланса не съм виждал и на доста по-стари сейковци, но това е относително.
По скоро съм склонен да си помисля, че при опит да се нагласи точността на механизма, вътре е проникнала някаква мърсотия и това е довело до не добра работа на механизма.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Сейко nh35A работа на спиралата на баланса?

Мнение от Liani » 03 апр 2018 21:49

Аз съм имал точно такъв проблем със Seiko. Върви добре и изведнъж започва да изостава, после пак се оправя и така. От написаното в първия пост, разбирам, че проблема е точно такъв и всичко това в едно положение на часовника. Проблема беше в барабана, по-точно в пружината. Хубаво почистване, смазка на стените на барабана, пружината и запя машинката.
Иначе си има масла и греси точно за тези цел. Една е за стените, друга за пружината.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Сейко nh35A работа на спиралата на баланса?

Мнение от Seikosha » 04 апр 2018 18:30

Такова голямо отклонение на хода не е естествено,камо ли за Сейко. Всички писали по-горе са прави, но според мен, ако човек няма опит сам да намери проблема, е хубаво часовника да бъде диагностициран на виброграф, защото при това ръчкане вътре, кой знай коя ръчка е пипана.
Май нещо такова може да покаже след преглед.

Изображение

Попадането на външно тяло е също много вероятно както беше споменато,особено ,ако има резки разлики в работата.
Плюс това е хубаво след евентуалният ремонт и настройка, да се вземе предвид в кое положение при покой ,часовника дава най-малко отклонение и да се оставя нощем при такова.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”