Часовник Радиосинхрон от 1969 г.

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Отговори
storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Часовник Радиосинхрон от 1969 г.

Мнение от storyteller » 22 дек 2018 18:46

Здравейте, отдавна не съм се появявал на форума, но напоследък ме е грабнало нещо друго. Имам обаче един дълг - да покажа странен часовник, който купих преди години. Намерението ми беше да го покажа тук за мнения, най-вече на Върбан, който разбираше от всичко, сетне да го подаря на Марк Гордън, за да могат да го видят много хора по света. И двамата обаче си отидоха, Бог да ги прости.
Но все пак е хубаво повече хора да видят този часовник и да кажат какво мислят. Произведен е в Плевен в Завод за ядрени прибори (никога не съм чувал за него) през 1969 г. Ползван е бил дълго - върху капака има бележка от 1988 г. "работи". Служил е за радиосверяване като часовник-майка - получавал е сигнала по антена, мисля (отгоре има извод за антена) и го е предавал по жица на други часовници (отдолу има извод). Това е горе-долу всичко, което мога да разбера в момента, дори не знам как да го разглобя. В колекцията на Марк Гордън най-ранният съветски аналог беше с няколко години по-млад, от края на 1970те и допускам, че в случая сме били сред първите в социалистическия блок, ако не и съвсем първите. Това е горе-долу всичко, което мога да кажа.



Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Часовник Радиосинхрон от 1969 г.

Мнение от stepona555 » 22 дек 2018 19:18

Да светла им памет , единия го познавах лично , сигурен съм че щеше да ти намери веднага информация , въпреки че не се занимаваше с електроника .

Аз мога да се ангажирам с техническото възстановяване , другия член на форума който 100 % може да го възстанови е Невен.
Не знам само , трябва да се провери , дали все още някой в София излъчва радиосигнала.
Ако е спрян не знам дали е разумно да се обновява нещо което физически няма как да проработи.
Естествено може да се направи емулатор на предавателя , а часовници все още излизат по битака , за да има поне един дисплей и да се вижда че работи.

Не мисля че е разумно да напуска България .

Достатъчно е да се пусне една тема във Вус , аз ще пусна в еспано говорящите , един по желание ще пише във ватрушката(както и викаше Върбан) и 90% от феновете на часовници по света ще го видят.
Ако се включи и Сашо с дойчланд станаха 100.
Поздрави
Изображение

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Часовник Радиосинхрон от 1969 г.

Мнение от storyteller » 22 дек 2018 19:35

Ако някой се ангажира да го постегне, да го снима като хората и да го пусне по форуми, ще му го пратя след Нова година. Аз лично го купих преди доста време, но поради лични причини с години стоя в едно мазе. Добре ще е да се покаже по достоен начин.
п.с. Новият собственик ще ми дължи една бира, но хубава!
п.п.с. едно време сигналът се е излъчвал от Физическия факултет в София - сталинската монументална сграда в Лозенец до Семинарията, на бул. Джеймс Баучер. Мога да проверя дали още се излъчва.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Часовник Радиосинхрон от 1969 г.

Мнение от stepona555 » 22 дек 2018 20:04

Пращам ти адреса
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Часовник Радиосинхрон от 1969 г.

Мнение от stepona555 » 22 дек 2018 20:17

И срещу култовата кръчма Тенекиите , когато семинарията беше Дворец на пионерите.

А дали там не беше химическия факултет , забравил съм , за Тенекиите съм сигурен :D
:b
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовник Радиосинхрон от 1969 г.

Мнение от atanweb » 22 дек 2018 20:36

Хубава инициатива, интересен часовник. Още по хубаво, че ще се види от много хора. Претендент за първи сред първенците.
Също се радвам, че един от основателите направи тази тема.
Мисля, че Росен имаше Радиосинхрон...

п.п. За тенекиите.... ами аз редовно похапвах и пиивах в една кръчма с такова име до 14бл. в студентски град в посока ст. стол 33, но явно е било разпространено това заглавие особено ако структурата на обекта е от ламарини.
Изображение

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”