Джобен часовник

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Отговори
Orakov
Reactions:
Мнения: 8
Регистриран: 05 ное 2018 10:47

Джобен часовник

Мнение от Orakov » 20 май 2019 16:39

Здравейте! Наскоро се сдобих с този джобен часовник.Бихте ли споделили мнението си за него-относно произход, механизъм, състояние. Защото джобните часовници не са ми силата искам да попитам следното-защо като го сверявам сякаш има като леко скърцане и празни обороти.
Изображение

Изображение

Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Джобен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 20 май 2019 17:54

Здравей ,часовника си е красив ! Това което чуваш като скърцане при сверяването на часа е захабена и не смазана механика . При натискане на страничния бутон- който е за сверяване на стрелките - ти преместваш въртеливото движение на ремонтуарния прът към зъбните колела задвижващи стрелките .-Просто трябва да се направи профилактика и да се по -изчистят луфтовете по вилката прехвърляща движението от навиване към сверяване . Виждам че винчето за закрепване на циферблата го няма и са направили застопоряването със щифт. на капаците би трябвало да пише с колко лагера е 10 или 11 -Rubis. Механизмът сам по себе си е добър! Според мен е Швейцарски . Касата така като я гледам си е сребърна -липсва и само сребърен кюстек!- Но това не е болка за умиране ! :b

Orakov
Reactions:
Мнения: 8
Регистриран: 05 ное 2018 10:47

Re: Джобен часовник

Мнение от Orakov » 20 май 2019 18:35

ivan_p_uzunov написа:Здравей ,часовника си е красив ! Това което чуваш като скърцане при сверяването на часа е захабена и не смазана механика . При натискане на страничния бутон- който е за сверяване на стрелките - ти преместваш въртеливото движение на ремонтуарния прът към зъбните колела задвижващи стрелките .-Просто трябва да се направи профилактика и да се по -изчистят луфтовете по вилката прехвърляща движението от навиване към сверяване . Виждам че винчето за закрепване на циферблата го няма и са направили застопоряването със щифт. на капаците би трябвало да пише с колко лагера е 10 или 11 -Rubis. Механизмът сам по себе си е добър! Според мен е Швейцарски . Касата така като я гледам си е сребърна -липсва и само сребърен кюстек!- Но това не е болка за умиране ! :b
Благодаря много за компетентното мнение!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Джобен часовник

Мнение от atanweb » 20 май 2019 19:54

Много хубав часовник. Повечето цилиндри които виждам са все с напукани циферблати. На някой от тях дори липсват парчета. Удоволствие е да слушаш звукът на работещ механизъм, а в комбинация с тази красота е магия.
Самото профилактиране не е опасен или сложен процес, но с оглед на това, че в днешно време хора сменяващи каишки и батерии се наричат и часовникари.... то внимавай! Опознай човека преди да му дадеш часовника. Питай го нещо за механизма. Опитай се да разбереш дали той разбира. Също огледай работното му място. Ако има разглобени механизми наоколо е по обнадеждаващо. Ааа да и го питай за цената. Аз мисля, че за провинциален часовникар цена около 10-15 лв. е разумно. За София не знам, но предполагам около 15-20лв. Все пак това ще отнеме не повече от един час.
Успех!
Изображение

Orakov
Reactions:
Мнения: 8
Регистриран: 05 ное 2018 10:47

Re: Джобен часовник

Мнение от Orakov » 20 май 2019 21:14

atanweb написа:Много хубав часовник. Повечето цилиндри които виждам са все с напукани циферблати. На някой от тях дори липсват парчета. Удоволствие е да слушаш звукът на работещ механизъм, а в комбинация с тази красота е магия.
Самото профилактиране не е опасен или сложен процес, но с оглед на това, че в днешно време хора сменяващи каишки и батерии се наричат и часовникари.... то внимавай! Опознай човека преди да му дадеш часовника. Питай го нещо за механизма. Опитай се да разбереш дали той разбира. Също огледай работното му място. Ако има разглобени механизми наоколо е по обнадеждаващо. Ааа да и го питай за цената. Аз мисля, че за провинциален часовникар цена около 10-15 лв. е разумно. За София не знам, но предполагам около 15-20лв. Все пак това ще отнеме не повече от един час.
Успех!
Благодаря за информацията!

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”