Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3023
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от stepona555 » 04 авг 2023 17:38

Сигурно си пробвал оригинала как работи с друга платка , поне да знаеш че имаш един добър кварц.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 04 авг 2023 18:14

Намерих интересни факти за ЕТА серия 251 хронографи.
Направих още куп екперименти. този път ше са интересни и за вас и ще ги пусна в отделна тема.
След около 20 мин в йбей и 50тина евро ще имате работещ Брейтлинг като този по горе, само, че просто друга марка тип Сектор, Кемъл Тропи, Дугена и т.н.
Брейтлинг ползва най-високия клас в тези ЕТА 251 който има втора летяща секунда сплит или там както му казват.
Е обаче този механизъм го има и в съвсем евтини часовиници.
Всъщност успях да подкарам механизма с точност 6 секунди на месец, което е ОК, но използвах друга платка за която не подозирах ,че имам а именно в купчина пластмасови хронографи Суоч. Които се оказаха със същият 251 механизъм.
Но разположението на стрелките и липсвата на флайбацк - сплит втора секундна стрелка обърква работата и не пасва на оригиналните деления на циферблата на Брайтлинг.
Тази унифицираност на частите съм я забелязал и при Епсон sii евтините хронографи и при Ситизен и т.н.
Хубавото е, че бобините и механичните части са еднакви между Брайтлинг и Суоч. т.е. стига човек да иска може да намери с купища за без пари.
Но ако търсите в търсачката бобина ще ви излезе 50 евро едната.
Ще допълня снимки и още инфо в тема която се надявам да бъде полезна и току виж си купите развален Брайтлинг за 150 евро и го подкарате след 20 минути с 5 евро инвестиции.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 05 авг 2023 14:39

Току що довърших работата си по Wempe-то 290ампл. 0сек/24ч.
:mrgreen:

а беше в спешна нужда от разглабяне.
Изображение

Мда... чуден е.
След като го полирах*мат тук-там... стана приказен.
Има ТРИ дебели уплътнения на задният капак.
Затварянето е тип АМФИБИЯ с пръстен, но в комбинация с още две уплътнения.
На капак едно и две на касата

Изображение

Не съм му чел спецификацията, но съм почти сигурен, че ще издържи на 50 атм. т.е. 500м
Всъщност това вероятно е един от НАЙ-НАЙ добрите часовници по които съм работил. И вероятно най-масивният и “плътен“ до който съм се докосвал. Тежи колкото халба със студена бира. Току що ги сравних :b lol2
Та рзултатът е задоволителен.
Преди:

Изображение Изображение Изображение Изображение

Сега:

Изображение Изображение ИзображениеИзображение

Супер!А?
:banana
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 09 сеп 2023 13:03

Привет,
споделям чудесни впечатление от Maurice Lacroix
Усложнена Ета с всевъзможен календарен модул.
Финиша и изработката са чудесни. Много приятен на пипане и има някак много плътно и стeгнато усещане. Няма излишни геометрични форми. Скрити бутони. В същото време е достъпен и лесен за ремонт.

Изображение Изображение

Изображение

направих и един дамски с кварцова ЕТА която беше много ръждясала на върха на секундната ос.
Беше се отчупила и се наложи смяна на стрелката и секундното колело. Както и кармфила за по сигурно, че сцеплението беше доста тегаво.

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение

Причината е била изсъхнало уплътнение. То е някаква пластмаса. Освежих го с маз за гумени детайли. Мисля, ще издържи още 10тина години поне. Дано някой се сеща да го маже при всяка смяна на батерията.


...и вчера приключих работа с един Хамилтън.
Стандартен стабилен маханизъм след профилактика показа 312гр. амплитуда и 0-1сек. на ден точност.
Но за съжаление недостатъчно фина изработка на стрелки, циферблат, корпус и като цяло някак евтино изглежда, а вече има разни китайски марки които са отработили това доста по-добре. Не, че този хамилтън не е направен някъде в Азия, но залъгват хората с реклама и история. Едно Пагани на една четвърт цена ще е по добро.

Изображение Изображение

видео - https://imgur.com/a/r4MyA0q

Малко по добре като цяло е този Junghans 2824-2 който премина през мен за профилактика.
Нещо циферблата е жълт.. дали е наводняван или друго не знам, но вътре беше в добро състояние.
само един недостатък. Тази ЕТА има трудно навиване на пружината когато се върти коронката. Трябва удобна коронка за да става навиването. Тази коронка не е сметната добре и е трудно да навиеш дори 3 оборота от резерва на пружината. Просто се пързаля между пръстите.

Изображение
Изображение

Изображение

видео- https://imgur.com/nKt5NcV

Днес очаквам още 3 нови задачи. Ако има нещо интересно ще споделя,
Поздрави и успешни ремонти!
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 01 окт 2023 14:07

Omega cal. 28

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение

Продавача твърдял, че часовника е минал пълна профилактика.
Докато пристигне от Испания до Германия паднала секундната стрелка.
Заех се да проверя състоянието. Открих съвсем непочистен механизъм с капка тъмно масло под барабанния мост. Вероятно в Испания също има арменци...
Та за стрелката се наложи малко да я затегна, че падаше от хлабина. След профилактика държи чудесно време и амплитуда.

Още една омегичка cal.1012 . този път само позлатена. Ама пак става.
Чудесен тънък автоматичен механизъм.
автоматичния модул е разположен до баланса ниско... това позволява да се свали цял един етаж.
Добра изработка.
Собственика искаше да му слагам фосфор на маркера за 12ч. аз отказах да правя такава вандалщина. И освен нарушаване на оригиналната визия, изтъкнах факта, че фосфор отгоре върху маркера ще пречи на минутната стрелка която минава твърде близо....
и след профилактиката го пратих както е в оригинален вид без фосфор. Днес ми го върнаха с настояване да сложа фосфор, този път собственикът имал гениалната идея да сложа две фосфорни точки от двете страни на ракера.
оффф. и ся!? какво да правя.?

Изображение

Изображение

Изображение


Правих и един БМВ оригинален аксесоар. ETA 2801
Интересен механизъм който има основен модул който можеш да демонтираш, профилактираш, ремонтираш или там каквото искаш без да пипаш хронографа. Движението се предава само от едно събно колело на секундната стрелка.
Страшно удобно!
само три винта разделят двете половинки.
Знаете, че например 7750 зада стигнеш до пружината трябва да разглобиш целият хронографен модул. т.в. трябва да сваляш и стрелките. А тук не пипаш нищо. Дори не е нужно да вадиш механизма от касата.
Моята работа беше по полирането - матирането, че беше доста надран по изъкналите лъгове.

Изображение

Изображение

Следващият хронограф Schwartz Etienne 7750 Chronograph
Имаше скъсан болт на основната платина, парче от болта беше блокирало целият ход. И доста изтормозени бутони от тези дето са на винт.

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение

Тук на снимката се вижда манипулация която трябваше да направя за да свия отвора за лагера.
Бях поръчал нов лагер. Пристигна от Франция за 34 евро. Оказа, се че е от по-ново поколение със заключваща шайба. А размерите същите.
Да ама на мен ми трябваше такъв за нитоване.
След което поръчах последната бройка която се продава в Европа на цена 41 евро. Щото трябваше да стане бързо след като чаках дълго за грешната част. Оказа се, че след като махнах стария лагер дупката е твърде хлабава. Няма зъбчета както при някой лагери. Тук всичко е гладко. Бях почти отчаян и се сетих ,че Невен е споменавал в една от темите как се смалява отвор на ос при будилници. Викам, какво ще да става трябва поне да пробвам.
Начуках в окръжност малко с замбалъка и отвора се стесни.
Занитих лагера и изглежда стабилно.
Споделете какво мислите... направих ли грешка? има ли друг метод. Междувременно поръчах от китай лагери и маховици за да не попадам пак в такава ситуация.
Изображение
ей го как изглежда сега погледнат отзад... виждат се следите от стесняването на отвора в окръжност около лагера. Ама за щастие часовника е без стъклен капак, така, че не се вижда.
Изображение

Поздрави!
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 832
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от Lyubo_sr » 01 окт 2023 19:21

Първата Омега... :thumbup:
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от nevenbekriev » 04 окт 2023 07:16

Ами... Каквото е станало, вече е станало. Може би трябваше да питаш преди да правиш нещо, но и така също се трупа опит...
За да знам какво да ти отговоря, трябва да попитам точно как махна стария лагер от ротора и как именно занити новия лагер на мястото. Как си намалил диаметъра на отвора вече знаем.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 05 окт 2023 07:43

Лагера го извадих по нормаленен начин. В правилната посока. Със замбалъка. С правилните замби. Както по клипчетата. Въпреки това при поставяне на новия лагер не успя да се задържи. Лагерите са с гладки кантове. Еднакви размери. Някой предишни които съм монтирал на други модели са били с назъбени кантове което някак стабилизира монтажа. Зъбчетата се впиват в ротора. Де да знам. Вся някъде има грешка. Най-вероятно при мен.
Но както каза... трупам опит.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от nevenbekriev » 06 окт 2023 22:37

Ти сам казваш, че старият лагер е занитен. Занитването прави неразглобяемо съединение. За да го разглобиш трябва да разрушиш занитеното. Точно както при осите за баланс - не се избиват на замбалъка, а се изрязва на струг или с друг подходящ инструмент долната част на столчето на оста и колелото се изважда без опасност от деформиране на отвора. И на ротора е така - като избиеш лагера на замбалъка, разтягаш отвора. Това е грешен ход...
И друго не разбрах - да не би да очакваш, че ще напъхаш лагера в отвора и той ще си стои така? Не, трябва да го занитиш, точно както се занитва оста на баланса и всъщност както се занитва всеки нит - с чукане и размазване, деформиране, за да стане диаметъра на тялото по-голям над отвора на ротора и да се получи пак неразглобяемо здраво съединение. В този смисъл, дори лагерът да е влизал леко хлабаво, пак е било възможно да го занитиш, но с повече чукане

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 23 окт 2023 19:26

Ще имам в предвид съветите на Невен при следващите замени на лагер. Отново съм се надценил явно имам грешна представа за някаква универсалност и леснота. Но всеки случай е различен от другите.

Ето какво чоплих през уикенда.
Maurice Lacroix

Изображение

със ETA 2892 A2
Но с допълнение на цял календарен механизъм и power reserve
Механизмът е съвсем стандартен с изключение на ос която извежда информация от барабана към стрелката за показване на резерва.
малкото зъбно на моста на барабана
Изображение
И тук интересното е, че календарният модул е отделен компонент *механизъм който може да бъде свален т.е. разделен без да е нужно разглобяване на основният механизъм. Има само два крепящи винта.
Красота!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

След профилактиката излезе с рекордна амплитуда от 342 градуса. А преди това беше под 100 едва креташе.
Страхотен часовник! циферблатът е в някакъв метален нюанс. Страхотно изпипани стрелки. ергономичен корпус. заоблен и красив. в същото време никак не е скучен. с 4 скрити бутона за бърза корекция на месец, дата, ден от седмицата и второ часово време. Стъклен заден капак.
Единственото което ми се видя странно, понеже ползват стандартна база на ЕТА 2892 коронката има средна позиция която е характерна заете, за смяна на дата и ден. Тук също има средна позиция, но е без функция. смяната идва от скритите бутони.
Та ако бях португалец... мисля календара е на португалски.... тук Тодор да помага. Щеше да ми е любимият часовник минал през ръцете ми.
Искам да напомня, че в темата показвам чужди часовници които за щастие мога да разгледам отблизо и отвътре като междувременно се старая да им помогна да работят по добре.
Поздрави!
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3023
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от stepona555 » 24 окт 2023 11:56

Оказа се че португалците използват странна система за обозначаване на дните , понеделник е 2 т.е втория ден след празника , а празника е в неделя .Още не мога да я осмисля , с еспанския съвпадат само събота и неделя (сабадо и доминго)
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 27 окт 2023 15:34

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 01 ное 2023 21:52

Изображение

Изображение

Абе гледате го това досущ като нещо много известно,
ама не.... реплика.
10 годишна употреба с китайски механизъм на който са сложили са служили една допълнителна камуфлажна черупка.
Наскоро показах друга реплика на AP Royal AOK която пак беше така.

Изображение

Не бях работил върху такъв механизъм. Даже не знам какъв модел е, но е сравнително добър. Даже бих го оценил над средно ниво. Частите му са здрави, добре направени. Всичко пасва отлично.
Проблемът беше ,че тази декоративна черупка се беше отделила от механизма и пречи на ротора да се върти.
Отделно амплитудата беше 130гр.
След чудесна профилактика и настройка на точност имам резултат от
265гр. и 0-1сек. точност.
video - https://imgur.com/a/byIQqLD
п.п амплитудата на другият ден достигна 275

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Касата, циферблата и стрелките са напраени много добре. всичко е изпипано. Отлична водозащита с добри о-рингове. Коронката е на винт отново с добра гума в дъното.
Човек би могъл да се довери на такава комбинация.
Поздрави! и надявам се да не съм ви подразнил с поредната реплика минала през моята хоби работилничка.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 15 ное 2023 19:38

Привет,
През измналите няколко дни имах късмета да "срещна" два винтидж часовника дали тласък на марките Мидо и Цертина изкачвайки ги в класацийте на любими часовници по целият свят.
И за двата часовника постигнах амплитуда от над 325градуса и само 2 секунди + на 24ч.
Цертина Certina Waterking 215 Automatic 25-651

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Прекрасен часовник. Не бях работил върху този калибър до сега.
Изненада ме с лека усложненост допринасяща за техническо съвършенство при работа.
Сега разбрах от къде съветският калибър 3133 е взел календарниятм модул без бърза смяна на датата.
Много-много високо качество на изработка. Възхитен съм! Чудесен часовник, но за съжаление този модел е твърде дребен за моите предпочитания.

Следващият няма нужда от широко представяне тъй като е доста полулярен сред любителите на по класически дизайн.
Много практичен, много удобен, много качествен, изключителен финиш.
Липсата на заден капак има и плюсове и минуси, но оригиналните стъкла на тези часовници обезпечават добра водозащита и са изключително издръжливи на надраскване въпреки, че са плексигласове.
Скоро попаднах на същият часовник произведен наскоро. т.е. марката явно не е спирала да ги прави или са имали юбилейно производство. Цена от 5-600 евро втора ръка.... но да ви кажа, сред многото който виждам, този се откроява и много си заслужава. При по старите произведени може да се намерят и за под 300 евро. Като смяната на стъкло излиза около 30-40 евро.
Пожелавам на всеки такъв.
Аз имам подобен на Мидо, но моят е с кварцова ЕТА пак от старите и яки машини, но я вижте автоматика колко е по готин.
След десетилетия работа механизма все още е в изключителна кондиция. Мечта... ех.. че хубав.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Да... това беше Mido Commander Datoday Automatic.

Много се радвам когато работя върху такива часовници и това ми помага да преодолея желанията да има от всички модели. Достатъчно е да ги срещам често на работната си маса.
Поздрави!
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3023
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от stepona555 » 15 ное 2023 21:01

Много арни бе Танасе , дай боже всекиму , трябва да почна да ровя моите кутии имах някъде от тия марки , вече не помня кое къде е
Изображение

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”