Добър дизайн - висока цена. Съдържание и зависимости.

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6213
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Добър дизайн - висока цена. Съдържание и зависимости.

Мнение от atanweb » 19 сеп 2020 19:35

Здравейте.
Току що попаднах на един много вдъхновяващ дизайн 38мм с много добре позната механика 2602.

ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Poljot International Pobeda цена около 350 евро
хомидж на https://assets.catawiki.nl/assets/2016/ ... 6af7cd.jpg

Дискусията което искам да предизвикам е дали си заслужава човек да си вземе нещо което го кефи или непременно трябва да е одобрено от болшинството?!

В този случай аз признавам, че вероятно бих си купил подобен часовник. Това е най-близкият дизайн до моите идеали. За щастие познавам механизма и в този случай въпреки, че е на цената на нискокачествен китайски или индийски бих го носил без абсолютно никакви смущения за произхода му.

Започнах да забелязвам все повече скъпи часовници които са с много нисък клас механизми. Ако някога се стигне до ремонт определено е по добре защото целият механизъм може да бъде сменен на цена като за смяна на батерия.

Наскоро ви показах Армани с цена около 400 евро с механизъм който струва 12 евро с безплатна доставка. Мийота някаква. Може би няма среден сегмент в качеството и цената на механизмите.
евтини за под 10 евро
скъпи за над 100 евро.
Къде е средният клас?
Може би само големите Ситизен и Сейко предлагат такива, затова и много новопръкнали се марки и проектни часовници са с тях.
Вие на кое бихте заложили при покупка без да се гледа факторът колекционерска стойност?!
Дизайн който да ви допада напълно.
Механизъм на който да разчитате повече.
Или събирате все още смелост някога да вземето нещо което да има и двете?
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Добър дизайн - висока цена. Съдържание и зависимости.

Мнение от agrozev » 19 сеп 2020 21:37

Аз определено бих взел нещо което ми харесва, без значение от мнението на мнозинството, защото винаги съм бил индивидуалист и човек който волно или неволно се различава от околните.
Относно това, дали да държа на дизайна или на механизма, то не бих носил грозен часовник, пък ако ще да е и с най-съвършения механизъм вътре, а е казано да игнорираме колекционерския мотив. Е, не бих носил и красив часовник, но заблуждаващ че има престижен механизъм, а да знам че от вътре е някакво менте.
Часовникът, който показваш ми харесва, при това много. Красив дизайн и механизъм, който свързвам с една велика часовникарска индустрия - съветската, затова го харесвам и него. Цената не я харесвам обаче. Не обичам да плащам много пари. Не че не харча много за хобито ми, ама за по-големи суми имам вътрешна борба и съмнения, трудно се решавам.
Относно надеждността на механизма, то не държа на нея. Не живея в екстремални условия. Няма да го нося този часовник всеки ден през целия си живот. Имам поне 30 часовника за носене, като се повреди един, слагам друг, първия отива на ремонт. И въобще, на мен не ми е необходим часовник, реално, камо ли пък надежден!
Нямам нужда от престиж, та да показвам часовник с престижен механизъм. Никой не би го оценил, освен колегите от форумите. Останалите ще го забележат ако е златен, или пък сложа добре видим етикет с цената, по-възможност с 3-4 нули в нея.
В резюме: Часовник за носене - да на дизайна, но не на цена от която ме боли, механизмът е опция - ако е престижен и надежден - много добре, но на поносима цена . Ако не е престижен и не е надежден - да не е менте или реплика, това е важно за мене, нося си го щом ми харесва визията и цената.
Ето например този "Shenhua Retro Army", часовникарят при който ходя каза че това не бил часовник. Но аз си го харесвам и си го нося. Интересното е че и жена ми го харесва, въпреки че е най-големия ми часовник и въпреки че съм и взел много фини дамски часовници, тя го предпочита пред тях. А аз съм го взел за 20-25 долара примерно.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6213
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Добър дизайн - висока цена. Съдържание и зависимости.

Мнение от atanweb » 19 сеп 2020 22:11

Напълно съм съгласен.
Да защото е различен, а хората неволно вярват, че класическото е добро защото 90% от хората го ползват и всеки казва, че е доволен, защото не смее да признае ако има проблеми, биха го сметнали че той самият е постъпил неправилно и е предизвикал проблем. Това се отнася и за колите и за битовите електроуреди. Затова и нови марки трудно си пробиват път и създават реноме. Става все по страшно. Някой от големите компании вече се обединиха и на хората им се предоставя все по малък избор. След още едно поколение ще има само Самсунг за всичко, абсолютно всичко!
Да се върнем 50тина години назад, някой от вас помнят още по добре, колко производители и марки са се конкурирали в наистина добро качество. Телефункен, Грундиг, Хитачи, Саньо, Блаупункт, Шарп, Тошиба и много други. Сега поглеждали ли сте какъв избор се предлага?
И все пак хората са склонни да търсят различното, то е като изкушение.
Разбира се всеки има граници, независимо от винансовите възможности. Тези граници се променят обаче. С времето човек може да се насити на дадена гама и да търси нещо по различно противоречащо на предишните му възгледи.
Аз също не бих могъл да купя с лека ръка часовникът от примера, но той се доближава най-много до това което според мен човек би си купил за такива пари. Понякога ми се иска да се вдъхновя и да се оттърся от някой натрупвания. С това може би съвсем леко ще взема решение и ще откликна на желанието си, но вие най-добре разбирате, колко е трудно да се разделиш с нещо което ти е донесло радост в миналото.
Изображение

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”