Относно Aretta

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Отговори
NZperX
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 02 май 2022 17:23

Относно Aretta

Мнение от NZperX » 17 юли 2023 12:46

Добър ден, преди време се сдобих с часовник, в доста запазено за годините си състояние - Aretta. За съжаление в мрежата има оскъдна информация за марката. А бърз поглед към eBay ми показа, че предлаганите за продажба арети са предимно от България. И в родният аукцион се намират такива. Та се чудя, дали някой може да даде малко повече информация що за часовници са това и по каква причина са били разпространени у нас! Това е било по социалистическо време, което малко ме озадачава.
Мислите ли, че ако се профилактира, този часовник на вероятно 70 години, би могъл да подържа приемлива точност?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6214
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Относно Aretta

Мнение от atanweb » 17 юли 2023 19:37

Aretta, Omikron и още една- две мисля * ( Атлантик? )бяха правени за югославския пазар. Правени вероятно в Швейцария партидно .т.е. идват различни каси, циферблатии механизми. Но според мен не са имали отделни заводи. По план сглобяват например 1000броя Арета, 1000 Омикрон, после захващат нещо друго. Има много марки които са били предназначени за запада и няколко които са предназначени за изтока. От там, най често през границата са идвали и в България. Механизмите швейцарски, но касите почти винаги хромирани и то слабо. Което води най-често до преждевременен бракуване. Иначе механизмите са добри. Ако имаш запазена каса и циферблат то значи си късметлия.
Аз съм голям фен на Омикрон.
Поздрави!
Изображение

NZperX
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 02 май 2022 17:23

Re: Относно Aretta

Мнение от NZperX » 18 юли 2023 09:33

Благодаря! Изглежда до нас са достигнали някои партиди, но интересно по каква линия и по кое време. Чувал съм че в онези времена в ЦУМ се случвали понякога чудеса. Или пък, може би Кореком?! Гледайки снимки ми прави впечатление голямото разнообразие на циферблати. Дето се казва един с един еднакви няма.
Без да мога да се мотивирам, предполагам, че производството е приблизително 55-65 година. Достойна за уважение възраст.
Иначе да, късметлия се чувствам. С окото на любител мога да кажа, че единствената намеса по екстериора би могла да бъде, освежаване на стрелките и маркерите. Доколкото ми е известно пълна профилактика не е правена, а работи задоволително. Ако имаше минимална степен на водозащита, бих го ползвал отвреме навреме, въпреки че 35 мм са малко за 19 см китка, но това е бял кахър.

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Относно Aretta

Мнение от roca » 19 юли 2023 00:11

Не мисля, че Aretta е била на ниво ЦУМ или Кореком...Aretta е доста по-евтино изпълнение. По-скоро на нивото на Ruhla, като може би разликата поне за мен е, че при Ruhla проблемни след време са били механизмите, докато при Aretta и събратята и касата и циферблатите. При все случаи, може би часовници еднодневки, трудни за възстановяване.

По-скоро според мен (без да съм запознат). са внасяни от различни търговци, с цел бързи препродажби и вероятно никакъв сервиз.
Почти всичките ми Aretta-a и Omikron са със работещи механизми (по спомен Omikron ползват най-често AS1130, Aretta може би е нещо друго, понеже пак по спомен са с по-малки диаметри) , но за сметка на ужасяващ хромиран или боядисан в жълто корпус и сранително лош циферблат.

NZperX
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 02 май 2022 17:23

Re: Относно Aretta

Мнение от NZperX » 19 юли 2023 09:12

И аз не съм сигурен, но по онова време какви търговци да са ги внасяли?! Тогава търговията беше по "линия" на нещо си. Организирано и видимо. Не знам.
Лорса 238А е двигателя. Има тук там писано за него, не знам в какви други часовници е монтиран. Гледам, че след повече от половин век без обслужване, дава добра амплитуда (към 250) за такъв часовник, грешката е в широки поносими граници (2,5). Беше доста повече, но часовника бе намагнитен и след процедура се поуспокои.
Ами дано дочака по-добри времена да мине на профилактика. Моята смелост пред отворен капак се простира до регулиране скорост и грешка. По-нататък е за който е учил за това :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Относно Aretta

Мнение от Seikosha » 23 юли 2023 16:13

Арета e плоd на интернационализма. Като цяло и по закон е италианска ,регистрирана в 1960г. и се произвежда в гр. Триест в хорлогерията на Джулиано Марисек . Със сигурност циферблатите са собствено производство, а механизмите са френската Lorsa произвеждана от Savoy SA. Механиката е приемлива , съизмерна със средно добър руски механизъм, но е почти винаги с добър финиш, никелирани елементи и т.н. Използват и много красиви ,типично за "златните години" циферблати и каси, но както писа по горе и Сашо много нетрайни и в порядъка на няколко години стават на гъз, особено касите, но това е общо и за няколкото хиляди подобни швейцарски марки (немските са по-яки) бюджетна марка, бълвана в огромни количества (не бих я сравнявал баш с Омикрон,камо ли с Рула) и като гледате мястото на производство къде е, на метри от югославската бивша граница, е ясно къде е бил потока, за жадните за западно "качество" завалии и не вярвам въобще да е внасян официално в БГ, нещата които се продаваха в ЦУМ и Кореком, бяха от елитни марки, макар ,че моделите бяха също бюджетни, насочени към източният пазар с ниска покупвателна способност. Много от тая марка са се приплъзнали и към Албания и с годините населват и БГ но най вече втора употреба. Подобна е марката Darvill от тези времена, но тя е швейцарска. На Арета не трябва да пише оъдолу под 6ч. Swiss made, макар че са използвали заблуждаващото Swiss design :D
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

NZperX
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 02 май 2022 17:23

Re: Относно Aretta

Мнение от NZperX » 24 юли 2023 13:56

Е, вече имам известна яснота. Дано е било полезно и за останалите!

Изображение

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”