Полет 2609 XXIV съезд КПСС от "Съботните" час. на rosen_er

Има какво да се види
rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 20 мар 2019 16:02

Те подробностите малко скучни.
Механизъм 2609 - достатъчно тънък за да се събере в плочката ,която не съм мерил,но е около 5мм.
Циферблатът е модифициран - почти напълно плосък и малко по-голям от този на часовник с подобен дизайн:
Изображение Изображение
Часовникът не е отварян,няма да го направя и аз.Работи с около -1мин/24ч .
Умно измислен монтаж в плочката - вижда се на предишните снимки.
Камъка довечера ще счукам с теслата,да видим какъв е :lol:
Етикетът - свалил го е продавача ,да не видя колко се набутвам nono
Толкова засега.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от ivan_p_uzunov » 20 мар 2019 16:07

А пък и можеш да пишеш и до завода производител . Във всеки един завод си има хора които отговарят на запитвания по имейли . Просто трябва да им обясниш ситуацията че около 20 човека си блъскаме главите около това нещо и би ли било възможно да ни спуснат малко остаряла вече информация за количествени бройки и прочие . :redface :b

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 20 мар 2019 16:44

Да пиша,но........1МЧЗ отдавна го няма.След всички премеждия след перестройката.....от 2005г. някъде не съществува.Може и да е останал музея,ще проверя.
А и такива неща не се правят в часовите заводи.Но ползват механизми и може да има следа.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от Seikosha » 20 мар 2019 22:39

"сувенирната" находка според мен уникална по запазеност и много изяшна като ансамбъл, но не ми се вярва да е уникална баш и като произведени бройки. Малко се героизират нещата, защото никой не бил видял такава и т.н. Е къде гледат всички ,и тук и там гледат в интернет,къде другаде, а то е каквото е публикувано в мрежата. Като знаем какво огромно количество такива символистични материали,сувенири,значки и какво ли не се е произвело в СССР, си е наистина игла в купа сено. Ванчовата идея да се пише на завода яко ме разсмя, защото има един и такъв момент,че завода и тогава, да си е нямал представа за този възпоменателен знак. Това ,че някой му е поръчал механизъм с циферблат не е следа,а касите както знаем, при по-особените, пък и златните например са правени и в монетният двор и кой знай още къде. Факта е ,че качеството което се вижда , е на по- високо от средното ниво, т.е. "пипната" работа ,предназначена да я пипат ръце без много мазоли, а такова нещо иска цял процес на изработка ,от художника(ци) проектант ,до скулптор ,или пластик, да се изработи матрица , да се лее бронз и да се шлифова, отделно постамента и доста изящните обемни букви, Това хич не е проста работа и няма как да се направи в няколко бройки. Такива биха се направили ,ако са бижутерска изработка, да кажем злато, камъни, нещо скъпо, направено с определена цел.
Така ,че колкото и малко бройки да са били направени, пак биха били няколко стотин поне и не трябва да се търси информация само в часовникарските форуми, а по-скоро по музеи с тази насоченост и най-вече къде са се произвеждали подобни предмети, аз все си мисля за монетният двор ,или спомагателните му предприятия, цехове, защото това не е правено от кой да е, това са си били държавни предприятия, на които са се възлагали подобни поръчки, а туй ,че са избрали Полет, сигур си е някакъв лобизъм :D
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 20 мар 2019 23:22

Seikosha написа:...... Малко се героизират нещата, защото никой не бил видял такава и т.н. Е къде гледат всички ,и тук и там гледат в интернет,къде другаде, а то е каквото е публикувано в мрежата. .... :D
А,нищо не се героизира.
Няма нито нужда,нито причина от подобно нещо.
Интересът и ровенето ми са свързани не с това да докажа,колко рядък е предметът(въпреки че това "гъделичка"),а да науча нещо за историята му.За човека, който е бил първият му собственик и повода да е България.
Мишо, съвсем не си прав,че всички черпим информация само от един и същ извор - интернет.
Има музеи на часовникарските фабрики(и всякакви други),има изложби свързани с годишнини и на часовникарството в СССР ,и с значителни(или не толкова значими) събития,има официални търгове и много големи пазари и аукциони на всякакви исторически вещи от бившата СССР и какво ли не свързано със соца.Да не забравяме и огромните им "битаци" ,ако мога така да ги нарека.Само тези ,които могат да ги посетят знаят, какво е показвано на подобни места.
Аудиторията на watch.ru е огромна.Не само членове от Русия и бившите републики,а и от всякакви други националности.Даже не можеш да си представиш информация ,за колко много неща могат да споделят,а ето не са срещали нещо подобно.

П.П.Да попитам: Защо ли има показани да речем 10-15 модела значки,ключодържатели и бог знае още колко сувенири свързани с този Конгрес,а за нещо доста по-значимо няма и една дума?

Ако трябва сериозно - факт е ,че го има този сувенир.Факт е,че едва ли е един-единствен.Но също така е факт,че останалите ,които го притежават не са го показали по една или друга причина.
Факт е,че и 100 такива сувенира да излязат още утре,няма да променят с нищо кефа ,който изпитвам точно този Полет да е при мен. :wink:

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от Seikosha » 21 мар 2019 01:11

Факт е и ,че аз не неглижирам придобивката ти и късмета, дълги години да му се радваш, а се опитвам да направя някакъв анализ според собствените си разбирания. За музеи и т.н. и аз писах вече, но как да стане да тръгнеш и да ги обикаляш,така ,че пак сбирки от тези музеи,пак в интернет,или айде да кажем, в някое старо списание Огоньок. Watch.ru не ми ги хвали, има разбира се страхотни корифеи, но е пълно и с лаици, дето на нас не могат да се опрат, доста глупости съм чел. За това и мисълта ми се насочи към производител на такива предмети и към разни сбирки и музеи за историята на КПСС например и в частност на 24 конгрес, там може по-скоро да излезе нещо такова ,отколкото където да се търси като часовник.При всички положения, той е втори план. Първо е символиката и посвещението, второ е ансамбъла и на трето място са неговите детайли.
За това как е попаднал в България, едва ли някога ще разбереш, можеш да попиташ продавача, но най много да излезе ,че те е изпреварил на битака :lol: Все си мисля,че едва ли е пътувал наскоро, а най-вероятно като гледам състоянието му е чопнат от някой партиен кабинет в първите години на демократизирането ни. Това е съдбата на такива артефакти, все едно да попаднеш на орден от ВСВ и да се опиташ да гадаеш,ако няма конкретика, кой солдат го е получил и носил, за коя битка го е получил и кой от наследниците му го е продал на някоя гара.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 21 мар 2019 09:29

Seikosha написа:.... За това и мисълта ми се насочи към производител на такива предмети и към разни сбирки и музеи за историята на КПСС например и в частност на 24 конгрес, там може по-скоро да излезе нещо такова ,отколкото където да се търси като часовник.При всички положения, той е втори план. Първо е символиката и посвещението, второ е ансамбъла и на трето място са неговите детайли.
......
На точно такива "места" търся.Има настолни сувенири свързани с Конгреси на КПСС (дори и с точно 24-я),но ето как изглеждат:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

https://www.olx.ua/obyavlenie/suvenir-i ... 348c2faac8" onclick="window.open(this.href);return false;

Тъй де, но въпреки,че и те не се срещат често и са в същият(или почти същият) мащаб ,"леко" по-различно ми изглеждат от показаният от мен.За тези ще се съглася,че са продавани по РЕП и книжарници,сувенири за хора като теб и мен,които си купуват нещо за спомен от събитието.
На този фон обаче "Полет-ът на ХХIV Конгрес" изпъква още по-ярко и едва ли може да има съмнение,че е бил предназначен за по-специфична порода хора.

П.П.
Както споменах по-горе сувенирът не е от битака.
Получих го на лична среща с една госпожица,която твърдеше,че е бил притежание на дядо и.Полковник според нея.И от дълги години е бил в семейството им.И толкова.
Но това едва ли може да бъде някакъв довод за нещо сериозно.

Потребителски аватар
sharky1973
Напреднал
Reactions:
Мнения: 446
Регистриран: 14 яну 2014 20:33

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от sharky1973 » 21 мар 2019 10:40

Бива ли на срещи с госпожици да обсъждате сувенири от конгресите на КПСС :lol:

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 21 мар 2019 11:33

sharky1973 написа:Бива ли на срещи с госпожици да обсъждате сувенири от конгресите на КПСС :lol:
rosen_er написа:....И толкова.
Но това едва ли може да бъде някакъв довод за нещо сериозно.
Довод да се чете: "повод"
:redface n_sad

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от atanweb » 21 мар 2019 17:16

Аз пък не разбрах защо Мишо споменава, че даденото изделие трябва да е произведено в повече бройки, защото трудът по изграждането му обхваща различни творци и майстори, калъпи или друго. Идеята ми е, че по навик гледаме капиталисически. Т.е. да е на сметка нещо. Но обсъжданият предмет е изработен заради идея и посвещение, а постигането е било на гърбът на хората на които е възложено. Те надали са взели капиталистически премии. Аз го виждам така. Пристига писмо в което пише "да се изработят 15 броя (колкото са и членките на СССР) значими символа показващи прогресът и силата на СССР."
С тежък подпис отдолу.
Надали е коментирано колко ще струва и пр.
А за търсене на информация, поне за сега по голям източник от интернет няма. Дори самите музей търсят информация там. Разбира се хубаво е да бъде проверена. Но, за сега няма аналог на "находката" както и информация.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Полет 2609 XXIV съезд КПСС от "Съботните" час. на rosen

Мнение от Seikosha » 21 мар 2019 19:45

Никъде не съм говорил за пари. Това нещо ,ако се е продавало, би трябвало някъде по него да има надпис с цената.Едва ли. Това е субсидирано изделие по поръчка на КПСС и разбира се платено с държавни, или партийни пари в чест на конгреса,по-горе съм го писал. Каква е моята логика. Вече посочих,че ако е имало идея за свръх луксозен продукт с някакво специално предназначение, то той би бил изработен с подобаващо по-скъпи материали и бижутерски финиш и другият вариант при малко бройки, това да е авторска работа възложена на някой художник,но при това положение,трябва да фигурира и неговото име като творец създател. Едва ли е и това. Това с 15 републики е интересно като хрумане и може да се окаже ,че Роската се е сдобил с униката на Киргизстан :lol: Самият факт ,че такова нещо се е оказало по незнайни пътища в БГ, говори за известна масовост, ако бил предназначен само за партийни величия, то тези величия ще тръгнат да го продават ли? Макар ,че може да е и подарък.
Колкото до търсенето в интернет, зависи как се задава на търсачката въпрос, трябва да се уцели езика,как е формулирана статията, обявата, Гугъл хваща обикновено заглавия, а снимковият материал се съдържа в тема с такова заглавие. Не може точно да се каже, ако все пак има публикуван такъв сувенир някъде, като часовник ли е описан, като соц,сувенир ли е, може просто да няма и такава публикация, ако не се е продавал,или да е бил в изрична такава,което е малко вероятно. Може да е бил презентиран като "Настолнъе часъй Полет - юбилейнъй" или "A memorial sign of the Communist past of Russia" и каквото се сетите още. Ако сега напишете в Гугъл заглавието на темата до "от Съботните...." на първо място ще ви излезе темата на Степона в испанският форум. Не забравяйте ,че Гугъл в повечето случаи вади актуални теми ,не е архив за да ти покаже непременно публикувано преди 10г. не е задължително, особено ако са изтекли обяви.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Полет 2609 XXIV съезд КПСС от "Съботните" час. на rosen

Мнение от rosen_er » 21 мар 2019 20:34

Seikosha написа:..... Самият факт ,че такова нещо се е оказало по незнайни пътища в БГ, говори за известна масовост, ако бил предназначен само за партийни величия, то тези величия ще тръгнат да го продават ли? Макар ,че може да е и подарък.
.....
Къде е тази масовост,бре Мишо?
И другият сувенир -"100 години Ленин" -и той се намира в България.И там ли има "известна масовост" по тази причина?
Е,да ама не!
Има показана само още една Ракета(във watch.ru) и забележи - Сашо беше дал линк за още една(трета) ,но с няколко различия такава Ракета пусната на търг ,познай от къде!?От България.
Че ние по онова време си бяхме почти 16 република.
Затова ми е интересно какво,как,от къде....
Ако можеш и имаш желание да докажеш нещо - търси по какъвто щеш критерий в интернет.
Дано намериш друг такъв сувенир и да навържем история.
Ама докато не си намерил ,да ми говориш за "известна масовост" - айде нЕма нужда.Защото засега няма масовост.Никаква.

П.П.
Подобни предмети се продават не от партийните величия,които може би са го получили като подарък.Продават ги техните наследници,за които подобен предмет се оказва няма стойност.
Величията(хипотетично) са ги кътали като зеницата на окото си предвид състоянието на този близо 50 годишен сувенир.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Полет 2609 XXIV съезд КПСС от "Съботните" час. на rosen

Мнение от Seikosha » 22 мар 2019 00:10

Лошото е,че ме четеш и тълкуваш както ти е удобно, а не какво точно съм искал да кажа и то съвсем добронамерено, както аз виждам нещата. Манталитетът ти обаче, може да не може и да схване някои тънкости,но всеки един специалист в тази област ще ти каже, че тва нещо няма как да го има само у тебе. Ясно!!! Това ,че не се появява там където е възможно да се търси, не значи ,че го няма и другаде. Способността ти да ровиш като някой лалугер из нета, не значи ,че ако не можеш ТИ да го намериш, то непременно да е направено в една,или 15 бройки. Абсууууурд!!!!
Плюс това ,това не е часовник който сам да присъства като модел в исторически план, а по-скоро е предмет за антикварен магазин свързан с една погребана епоха,подобно на стари римски монети. Нищо в тоя предмет не обогатява знанията и историята на марката Полет или 1МЧЗ Все едно аз да покажа запалката си с монтиран малък швейцарски часовник Ланко и да се изсипя да го хваля като уникален Лангендорф.
Достатъчно ти ръкопляскаха , включително и аз ,съвсем искрено, затова спри да се изживяваш като някой ментор, единствен по тия ширини,който знае кое - как е. Всеки който има време и твоята едностранчива насоченост, може да достигне същите знания колкото тебе, без да е нужно да се прави на велик съдник какъвто се изживяваш. Опитвам се да взема отношение по въпроса с моите си аргументи, а ти ще ми вадиш някакви цитати от цялото, да ги въртиш както си искаш и да правиш внушения. Ядосан съм ,защото спекулираш с нещата, не приемаш чуждо мнение и си като кон с кепенци в малък затворен йезуитски свят. Нямам намерение да търся където и да е някаква информация за да ти доказвам нещо, направи го ти, ако можеш да потвърдиш твоята версия. Аз лично оставам на мнението,че този предмет е произведен в ограничен,но не малък тираж. Да се чуди човек,що такъв шедьовър не се е появил в някой западен аукцион например, а в нашенско OLX баш.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Полет 2609 XXIV съезд КПСС от "Съботните" час. на rosen

Мнение от rosen_er » 22 мар 2019 06:19

Тъй,тъй.Какво точно искаш да кажеш?!
В единия пост едно,в следващия обратното.То бетер Б.Б.
За часовника в сувенира съм казал точно 4 цифри -2609.Той е маловажен ,но красив детайл.Точка.
Интересът ми в случая е извън часовника като такъв,като не мога да пренебрегна факта,че той ме насочи към сувенира.
Какъв съм,защо съм - има ли връзка с това ,че липсва инфо за такава вещ?Едва ли.
Да съм казвал ,че е единствена ,уникална бройка -не съм.Казвам ,че не се появява иформация за друг подобен от "ограничения,но не малък тираж" предмет.
Отново ще кажа:не ме интересува ексклузивността на предмета.Не ме интересува бройката произведени,интересува ме историята.
Дори да се окаже,че са произведени 5000 бройки - за всички делегати на Конгреса(че и малко резерв,ако някой си го счупи) -все тая,но ще знам историята.
Виж,за това защо се продава в ОЛХ (и в базар я имаше обявата) - нямам представа.
Само ще кажа,че обявата беше с давност почти месец и както се оказва,никой не беше и обърнал внимание.Случайно стигнах до нея ,търсейки нещо различно.
За другият рядък сувенир (Ракета Ленин) - беше в ОЛХ повече от половин година ,а разговорите ни със собственика продължиха месец-два докато се договорим.Колко човека знаеха, какво точно представлява преди да я популизирам,ако мога така нескромно да се изразя?
Защо ги казвам тези неща.Защото има голямо значение, как всеки по различен начин вижда потенциала на дадена вещ.За някои са важни парите,които може да спечели от препродажба,за друг интересната историята.И малката и голямата история,ако ме разбирате.
И когато се разкаже пред някаква(без значение каква) аудитория ......понякога предмета става ...уаооо.
Такива ти ми работи.
Аз се забавлявам в издирването на факти и следи покрай Полета 24 Конгрес,Мишо нещо "си яде гема".
Да се чудиш защо!?

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Полет 2609 XXIV съезд КПСС от "Съботните" час. на rosen

Мнение от Seikosha » 22 мар 2019 07:12

Абе Роско, къде видя противоречие? През цялото време се мъча да обясня,че такова нещо не се прави в силно ограничен тираж,нито има логика, нито е ръчно произведение на изкуството. Също казах и мнението си, защо не се виждат аналози. И за каква история говориш? Ми тя е написана на плакета и то с големи букви с украса от флора и селскостопански инструменти с незнайно как запазил се през годините бронз, като току излят от калъпа. Каква друга история? Кой е получил и носил ордена ли? Нали разбра вече историята и за полковника, какво повече,кой му го е подарил? Битовата страна на въпроса според мен ,няма стойност, освен ,ако не е с посвещение и принадлежала на някоя известна историческа личност, остава един красив предмет с определена антикварна стойност и може би сантиментална за някой.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”