Променено име - "Нови попадения"

Има какво да се види
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Регистриран: 20 яну 2012 22:02

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 30 юли 2020 18:24

Не знаех за съществуването на този модел. Беше ми интересно да прочета за него.
Поздравления!
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Reactions:
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Мнение от miroman » 30 юли 2020 18:59

Ето и снимки. Прегръдка с Фидел:

Изображение

В музея:

Изображение

и същият отблизо:

Изображение

Поздрави.
atanweb написа:
30 юли 2020 18:24
Не знаех за съществуването на този модел. Беше ми интересно да прочета за него.
Поздравления!
Вечният календар е небходим, за да може един път на 4 години да поглеждаме как датата се сменя от 28-ми на 29-ти. Репетирът - за да може изобщо да не поглеждаме часовника. А турбийонът - за да го гледаме непрекъснато.

Потребителски аватар
miroman
Reactions:

Мнение от miroman » 24 авг 2020 21:30

Здравейте,

Ето, че Ракетата, която бях показал, че чакам, дойде:

Изображение

Това е изключително рядък модел. Знаете, че 2209-ките на Ракета са ми слабост, и доста следя предложенията за продажба, точно за да попадам на модели, които ги нямам. Соленичко ми излезе, но всеки, който е търсил нещо определено, ще ме разбере :). Беше с "браслетен" корпус, на който за съжаление му нямаше закопчалката. Това им е слабото място, и други един-два са минавали през мен, никакъв шанс да се намери такава закопчалка. Аз имам достатъчно такива часовници, за да сменя циферблата, обаче имам някакъв спомен, че съм го виждал в обикновен. Търсих по каталозите, не можах да го намеря. И реших да се доверя на спомена си :)

Изображение Изображение Изображение

Иначе си е със стандартен 2209. Дойде неработещ - нито се навиваше, нито сверяваше. Ами нормално, точно затова го наричат "разсипуха" - липсваше "буренцето". Когато го разглобява невнимателен часовникар, често при махането на ремонтуара и буренцето изскача. Има си обаче чалъм да се сложи, като се налага само сваляне на баланса. Така и направих, сложих си му частта, и се оказа, че механизмът си работи, и то доста добре :)

Изображение

Да използвам, че има нов екземпляр, и да покажа докъде съм докарал колекцията от квадратни Ракети с 2209 в обикновени корпуси (без браслети):

Изображение

На групи - с циферблат от червен яспис, със зелен яспис, с бял камък (не знам какъв точно), с метален, и последната придобивка. Интересен е моделът с метален циферблат - друг такъв не съм виждал дори на снимка, моят е единственият (е, на мен де :) ).

Изображение

Ето и по-широкоразпространените модели - решетка 2х2 с бял циферблат, със златист, с кафяв, решетка 3х2 с бял и със златист. Тък много редкият екземпляр е този с кафявия циферблат.

Изображение

И моделите с римски цифри - с квадратна подредба (тип "Картие") с бял циферблат, с кафяв, единствената "SEKONDA" в колекцията, с кръгла подредба и надпис на кирилица и надпис на латиница. За цвят едната съм я сложил в хромиран корпус, но коя точно трябва да е - не зная :). По принцип тези с римските цифри с кръгла подредба са малко по-редки, с квадратната подредба - малко повече редки, а отново много редкия екземпляр е с кафявия циферблат.

Изображение

В каталози съм виждал още два модела:

Изображение Изображение

но никога не съм ги виждал за продаване, даже и на снимка от някоя колекция. Никога обаче не трябва да се губи надежда, че ще се появят :)

Надявам се, че ви харесват.

Поздрави, Миро.
Вечният календар е небходим, за да може един път на 4 години да поглеждаме как датата се сменя от 28-ми на 29-ти. Репетирът - за да може изобщо да не поглеждаме часовника. А турбийонът - за да го гледаме непрекъснато.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:

Мнение от atanweb » 24 авг 2020 21:47

От твоята колекция нататък всеки ще се стреми и към тези образи.
Хубаво е, че се стараеш да бъдат в оригинал, а не просто да събираш бройки.
Миро знаеш ли дали има подобна колекция на твоята в толкова много бройки и в толкова запазено състояние?
С твоите познания можеш да напишеш ретроспективно и интерено за историята на този модел.
Поздравления!
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Reactions:

Мнение от miroman » 24 авг 2020 21:55

Сигурен съм, че в Русия има десетки, защо не и стотици колекции, значително по-пълни и подробни от моите. Съвсем естествено е да е така, все пак основният пазар е там. Там са се и произвеждали :)
За България - не знам. Чувал съм, че има колекционери, които изобщо не посещават форумите. Дали обаче се задълбават в точно определени механизми и модели - не знам.
А за историята на модела - като се пенсионирам :)

Поздрави.

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Reactions:
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Мнение от Lyubo_sr » 25 авг 2020 15:55

Б@си, Миро...
Шапка свалям и я удрям в земята!
Поздравления! :b
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
miroman
Reactions:

Мнение от miroman » 12 окт 2020 22:36

Здравейте,

Ето пак нещо непоказвано:

Изображение

Е, ОКЕАН съм показвал, ама с тоя съм горд, че дойде неработещ. Сглобявах го от три механизма, за да сложа точно всички необходими оригинални части. После му настройвах хронографната част поне половин час (е, доста по-лесно става от 3017, пооправено е). Позачистих корпуса, само капакът е в момента за премахване на надпис (аз не мога да го направя, дано часовникарят да може, че имаше по-дълбочко на места). Временно е с гладък капак:

Изображение Изображение

Обаче такава Польот Амфибия не съм показвал. Моделът е "Сделано в России", т.е. пост-съветски. Но е доста по-рядък от стандартните:

Изображение Изображение

И накрая - лекторска Ракета от яспис, само че Sekonda:

Поздрави, Миро.
Последна промяна 1 на miroman, променена общо 15 пъти

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:

Мнение от atanweb » 13 окт 2020 11:16

Миро, лакто винаги невероятни изненади! Страхотни са!
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Мнение от rosen_er » 13 окт 2020 18:54

miroman написа:
12 окт 2020 22:36

И накрая - лекторска Ракета от янтар, само че Sekonda:

Поздрави, Миро.
Как завиждам за този.......

Потребителски аватар
miroman
Reactions:

Мнение от miroman » 13 окт 2020 19:03

Вчера пропуснах, ето с какво се занимавах три дни!

Прилично калпав механизъм Landeron 48:

Изображение

Явно на места се износва по-лесно и стават луфтове. Още повече ако от два непълни механизма сглобяваш един :)
А нулирането на стрелките си е цяло предизвикателство. Наложи се да изпилявам чукчето, за да докарам що-годе прилично центриране.
Както и да е, докарах го до отлично вървене като часовник, дори с включен хронограф. Само централната стрелка се движи неравномерно, но там помня, че беше нещо свързано с несъвпадение на зъбите на зъбните колела. Това със сигурност не мога да го оправя.

Другият ми пропуск - механизма на ОКЕАН-а:

Изображение

А ето как стана и капакът:

Изображение

Всъщност на живо е много-много по-добре, просто това уголемяване при снимките изкарва такива детайли, които всъщност едва се виждат.

Поздрави, Миро.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:

Мнение от atanweb » 15 окт 2020 19:02

Венуса, може да е с калпав според теб механизъм, но пък изглежда страхотно! И много похвално, че си докарал до добър ход и настройки.
За Океана само ще завиждаме.
Поздравления Миро, давай все така!
Изображение

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”