Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Има какво да се види
stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от stepona555 » 30 мар 2021 22:10

Каквото е останало от другите фенове , мисля че най голям беше колега с ник Ивеца.
И аз нямам и така се будя понякога нощем и си мисля защо имам 10 Победи и хич не ги харесвам а нямам нито една Кама , която може пък да харесам.
Ама всекиму своето , кой каквото е прибрал ,сега трябва да си го лъска и поддържа.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от Seikosha » 30 мар 2021 22:19

И на мене ми са любими тези малки каси, има ги и с Восток ,Чайка, Радуга. Единствената разлика е ,че тези на Кама ца направени отзад за байонетен капак, като при големите. На мене ми хареса повече този до него, с медният циферблат n_thumbsup
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от miroman » 31 мар 2021 00:50

Само че капакът на осмостенните "Кама" е с надпис "Кама" (имал съм такива), както и на по-големите байонетни. Ако е без надпис, значи е от Радуга или Дружба.
Виждал съм доста Ками в корпус на Победа, водят ги по-ранни. Но дали наистина е имало такива, не знам.
Осемстенните Восток са на винт.

Поздрави.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от Seikosha » 31 мар 2021 10:27

Така е. Аз имах предвид кои марки са с такива осмотгъкни каси. Восток и Чайка са на винт и пише отзад 2605 понеже са със дата. На Деужба и Радуга пише отзад само "пъклевлагозащитнъй" От големите ,мисля ,че Сатурн и Рубин са пак само с такъв надпис. Малка Кама в каса на Победа и аз не съм виждал. ЧЧЗ спира производството на Победа в 1956г., а в същата година излиза Кама до 1960г мисля и какво количество и разнообразие на модели за 4г. icon_crazy
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 31 мар 2021 18:01

Понеже се породи интерес към осмоъгълната "Кама", искам да дам по-детайлни снимки за нея. С риск да я дискредитирам от към автентичност... :redface
На задния капак не пише "Кама", което както писа Миро, означава че този капак не е автентичен... Дали само той?
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Нямам друга такава "Кама", но имам две "Радуги". Аз лично не виждам разлика в касите и капаците им с тези на "Камата". Размерите на лявата "Радуга" и "Камата" са еднакви - ширина 32,0 мм. и дължина 41,0 мм. Дясната "Радуга" е малко по-широка - 32,7 мм. и дълга пак 41,0 мм. Стрелките, оформлението на циферблатите са с повтарящи се мотиви...
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Виждам в колекцията на Дашиъл такава:
https://mroatman.wixsite.com/watches-of-the-ussr/kama
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от rosen_er » 31 мар 2021 18:40

В каталога казват това:
Изображение
Според мен, само цвета на светомасата е различен.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от miroman » 31 мар 2021 19:09

На тази Кама (а и на доста други) коронката не и е оригинална.
Също така където на циферблатите има светомаса, и на стрелките трябва да има. Стрелките със светомаса са с една форма (еднаква за всички), а тези без - с друга (като на Победа).

Иначе ми стана интересно и се разрових в "чувалчето" (meshok.net) и намерих три вида байонетни капаци за Кама:

1. само с надпис "Кама"

Изображение

2. с допълнително "Пылевлагонепроницаемые"

Изображение

3. с допълнителни "Пылевлагонепроницаемые" и "Противоударные"

Изображение

Явно в производство са били както с противоудано, така и без. Дали едновременно - не знам, по-скоро тези без противоударно може би са по-ранни. Същото е и с "Дружба" - има и двата варианта, като тези с флаговете на циферблата са с противоударно (обаче такива капаци много трудно се намират, и затова някои от моите екземпляри са с капаци само с "Пылевлагонепроницаемые"). За другите, обикновените "Дружби" не съм сигурен дали има с противоударно.

И накрая - ето една Кама в осмоъгълен корпус и оригинален капак:

Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 10 апр 2021 21:43

Какво ново напоследък?
Намерих си един "Старт" на ПЧЗ.
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
След това ми попадна един "Старт" на 2МЧЗ. Този е от по-големите, които ми харесват повече от малките с каса от алуминий.
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
От там насетне, то се видя че става поредица, извадих от кутиите наличностите и се опитах да спретна нещо за снимки. Ето още един такъв, но с жълти стрелки.
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
Един до друг:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Ето и от по-малките. Не ги харесвам чак толкова като големите, но тези двата ми хващат окото!
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Един с художествени елементи:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Един до друг:
Изображение
И на края обща снимка на групата от 2МЧЗ:
Изображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от atanweb » 11 апр 2021 07:26

Поздравления! Големите старт са едни от най-хубавите произведени от 2мчз. А първият от ПЧЗ сигурно е много рядък и ценен за колекция.
Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от roca » 11 апр 2021 11:31

Поздравления, Хубави са! Мен също ми харесват големите Стартове. По мое мнение, по почти всички има работа, но това си е мое мнение :)
Според мен последните малки, може би са най-трудни, най-вече заради алуминиевият корпус (или каквото е там като материал), който много често е в ужасяващо състояние. Жълтото покритие пада изключително лесно, и доста често съм срещал такива със счупени лъгове.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от miroman » 11 апр 2021 11:54

На големите Старт проблем ще е да им намериш оригинални секундни стрелки, особено позлатената. Помня в един форум търсеха такава месеци, и май не намериха.

Поздрави, Миро.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от rosen_er » 11 апр 2021 13:27

Има неизяснени обстоятелства при секундните стрелки на тези часовници.В различни периоди са правили секундните кръгове с различен диаметър.И се оказва ,че при малкия кръг .копиевидната стрелка не се събира по дължина (което се вижда дори в каталога показан в линка по-долу) .Та има мнения,че там са използвани от обикновените секундни стрелки.Тук даже са използвали снимка на мой часовник ,като доказателство на подобна теза (в която аз съвсем не съм сигурен):
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=29 ... stcount=66
Това са моите "големи" Старт :
Изображение Изображение Изображение
Последната снимка не показва секундната,но по спомен също не е копиевидна,обикновена без опашка.
Големите секундни кръгове почти опират в централния отвор.Показаните от AGROZEV и от мен са с малките рингове,така че може би това са правилните им секундни.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от Seikosha » 11 апр 2021 16:36

И аз мисля,че са ги правили с двата вида стрелки. Само предполагам, че първоначално все пак е замислен със стреловидната секундна, то заради нея ,оформлението на цифера и касата го наричат "Руската Омега" амен-амен като един модел на Омега Констелейшън от 1950г. с 30мм. -ровият Т30 вътре :D поне по спомен. Може би първите са били така. Моите и двата са талива, с малък диал с 60 деления , а надписа долу е 2мос. час.з-д Маркировката на механизма е от 1957г. Логото е по-тънко и фино ,като Росеновият със жълтите стрелки. Много е интересен и третият показан от Росен.Съвсем наскоро ми попадна такъв циферблат със субдиал като компас и мислех ,че някой е творил, а сега виждам ,че си е така, а радва ,че ще имам и такива стрелки, а не като при другите модели.
Агрозеж трябва да се радва на нходките защото са наистина колекционерски попадения. И двата са уникати,имам оредвид ,че нямат аналози като цялостен вид,подобно на Алмаз,Колос,Урал. Малкият Старт е чудесно запазен с тази алуминиева анодирана каса,които както каза по-горе колегата за няколко месеца сдават багажа. А и неговата каса без заден капак, а излизащ направо задна част е почти единствена,ако не броим Звезда и един от моделите на Уран, поне аз за тези се сещам.

Изображение

Изображение

Има някакъв проблем с Постимиджа n_sad
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от rosen_er » 11 апр 2021 17:07

Малките диали са с различен размер.Твоят е с големият радиус на секудната окръжност - тази при малката стрелка.И затова е с копиевидната секундна.
Ако направиш сравнение с показаните от мен и agrozev ще видиш ,колко близо до централната ос стига кръгчето на твоя.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от Seikosha » 11 апр 2021 17:29

Неправилно съм се изразил. Имах предвид малкият диал като секунден диал, т.е. малката секундна стрелка. Иначе ми са ясни разликите при различните модели. Сега гледам ,че има разлика и заводските логота.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”