Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Има какво да се види
Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 04 мар 2024 16:23

Продължава тенденцията да се забавлявам с разни евтини западни часовници. Евтини, но пък красиви. На мене много ми допадат такива винтидж-модели. Работата им е далеч по-надеждна от източните им аналози, дори и без обслужване. Напоследък в България силно се повишиха цените на съветските часовници, бих казал сериозно се надцениха и това ме отблъсква от покупки. От една страна, вече имам твърде много от тях. От друга страна, то поне да бяха някакви със сериозен колекционерски потенциал, а то на най-обикновени и масови модели са им сложени такива цени, че направо ме отказват. Да не говорим за масовата неавтентичност, на смехотворни цени... Така че, играя по разни аукциони от 1 стотинка за часовници които ме заинтригуват, пък каквото стане... Досега повечето пъти съм оставал доволен. Естествено, това си има и някои малки рискове и неудобства. Трябва да миеш часовници, да сменяш стъкла. Понякога и нещо повече. На мен ми харесва!
Ето едно френско попълнение от любима марка - "Jaz". Позлата 10 микрона, механизъм на France Ebauches калибър FE 3602, 17 камъка:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И още един часовник, за който не можах да намеря информация, но го взех по симпатия. Cernos - смятам че е някакъв швейцарски часовник. Отвътре е с механизъм Lorsa 238, 15 камъка. Чак откак му полирах стъклото съгледах че минутната стрелка жълтее и се различава от цвета на другите две стрелки! Но пък формата и мисля че е подходяща и часовникът ми харесва какъвто е, така че ще остане така (а и къде да му търся друга стрелка! :) ). Работи добре при положение че не е известно колко отдавна е била последната му профилактика.
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Една група часовници, на които може би мястото им е в рубруката "Просто преминаващи часовници". Защо е така? Помагам доколкото мога с по някой долар на приятел от Украйна, който също обича часовниците. Той пък ми изпраща отвреме-навреме по някой часовник, като идеята е да го продам и да си възстановя част от парите. Не че съм имал време да се събера и да продам каквото и да е, но часовниците не са някакви мои желания, а каквото ми е изпратил...
Най-много ми допадна едно непретенциозно кварцово часовниче "Citizen" с механизъм на Хатори S11 PC21S, без камъни. Носих го два дена непрекъснато на ръката ми и много ми беше много удобно, чак не ми се сваляше. Задният му капак е от Citizen Eco-drive, така че май ще си остава мой, едва ли някой би дал пари за него...
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Един позлатен "Восток Командирски". Лови окото, макар и да не ми е много любим. За съжаление е с тъмно син циферблат, както често съм го виждал. Ако си намеря червен циферблат, може би ще го задържа. Има доста грижи по него, ще трябва да ходи и на часовникар. Механизмът е 2214, уви! Чакам два такива часовника за донори, единият е с тъмно червен циферблат, но в лошо състояние. Ще видим какво ще стане, за никъде не бързам!
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Имам вече един от този тип, с червен циферблат, но малко по-различен модел:
Изображение
Още два "Восток Командирские", само че калибър 2414А, 17 камъка. Постсъветски, туристически, с хромирани каси. Не ми трябват. Черният повече ми харесва.
Изображение
Изображение
Изображение
И накрая, вече извън групата на преминаващите часовници, една "Слава" ("Slava") калибър 2428, 26 камъка, позлатена. Взимам си такива, защото много ми харесват, а и защото все още са на приемливи цени. Имам подобен, но не можах да устоя на изкушението, а и цената беше доста символична (на стойността на златото в касата...).
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Това е засега, следва "Прим"-серия и още една "Слава" :) .
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6213
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от atanweb » 05 мар 2024 16:14

Отново представяш чудни попълнения!
Поздравления!
Продължавай да се радваш на квадратният, но да имаш в предвид, а и вероятно знаеш и затова е в кавички Citizen-a, но от около 60години всеки гражданин има серия и модел на задният капак, както и долу на 6 часа на циферблата. Точно както и Сейко. А както си и написал с механизъм Хатори който пък е на Сейко и ще изкара много. Имаш голяма азиатска салата.
Поздрави и още веднъж Поздравления!
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 21 мар 2024 03:17

Нова серия "Прим"-ове ("Prim"). Три броя, и трите са от калибър 68, и трите са позлатени.
Най-много ме радва най-едрият. Колекционерите наричат този тип каса "Хълк". Калибър 68.4, 17 камъка, 15 микрона позлата. Размери 37х41 мм., междулъгово разстояние 20 мм. Прекрасен изумрудено-зелен цвят в комбинация със златото!
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И вторият е с хубава цветова комбинация и интересен външен вид, но с поражения по циферблата и минутната скала около него, вградена в касата. Но въпреки това аз съм доволен от него, защото е автентичен и защото нямах такъв в сбирката си. Калибър 68.4, 17 камъка, позлата 15 микрона, размери 34х40 мм., 18 мм. междулъгово разстояние.
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Третият вече го имах, но новопридобития е в по-добро състояние от стария. Калибър 68.3, 17 камъка, позлата 20 микрона, размери 32х39 мм., 18 мм. междулъгово разстояние.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Следва традиционната "Слава" ("Slava") калибър 2428, 26 камъка. Хубав зелен циферблат!
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Отдавна не си бях харесвал нещо от "ЗИМ" ("ZIM"). Допадна ми изчистения черно-бял циферблат и винтидж излъчването му. Стилен и красив, макар и семпъл! Калибър 2602, 15 камъка:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
От години пък не си бях вземал нещо от серията "Де Лукс" на "Полет" ("Poljot De Lux"). Попадна ми часовник, който взех на риск, поради липсата на информация от продавача. Това което видях по външния вид ми допадна, тъй като нямаше проблеми с автентичността или някакви липси. Цената не беше особено висока и аз го взех без колебания. Прекрасен часовник на външен вид! Оказа се обаче че не работи и механизмът е сериозно повреден. Счупена ос на баланса, анкърът също е със счупена ос. Оказа се че и анкърното колело също "играе"... Отказах се от ремонта и сложих цял механизъм от донор. Не съжалявам особено за тези разправии, понеже не мога да си намеря такъв часовник евтино, а не бих дал парите които се търсят понастоящем за тях. Затова и се разминавам с такъв клас часовници обикновено...
И така, калибър 2209, 23 камъка, позлата 20 микрона:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 03 апр 2024 21:22

След като си припомних позабравеното вече чувство какво значи да си вземеш "Де Лукс" се насочих към преглед на по-старите ми часовници от този клас. Реших да им освежа позлатата и стъклата, да им сложа каишки и да ги снимам отново, пък после да ги сложа на сигурно място в банковия сейф. :) Е, оказа се че има доста изненади! Както вече казах, по това време много-много не съм се заглеждал по автентичността им, та се оказа че е е пълно с проблеми в това отношение! Каквото можах, поправих. Сменях и разменях стрелки и коронки, но някои си останах силно котлетни и май така и ще си седят, докато не се случи някакво чудо да намеря решения на проблемите. Въпреки това, не мога да се чувствам нещастен, а даже напротив, защото часовниците са много красиви и така както са, а и съм ги вземал на символични цени.
Първо с "Луч" ("Luch").
Най-любими са ми тези два биколорни "Луча". Автентични са. Касата им е особена и съм я виждал само при биколорите. Не прилича на "Полет Де Лукс"-овата. За съжаление са носени и то така че са силно износени отдолу... Не мога да разбера, що за отношение към такива прекрасни творения! Така силно да ги подносиш! И е често срещано явление, тези часовници не са пазени, носени са си като обикновени ежедневни часовници... :cry: Така е при моите часовници, не са перфектни, за цените които съм ги взел няма как да са перфектни. Но аз не съжалявам, защото съм имал възможност да съм в досег с истински легенди и част от историята на хорологията. Просто ще се постарая да бъдат ако не напълно оригинални, поне максимално близки до оригиналите.
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Третият "Луч" е малко проблемен. Май касата е от "Полет", понеже е с 20-микронно покритие.
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Ето ги и трите заедно:
Изображение
Изображение
"Вимпелът" ми ("Vimpel") е доста по-скорошен, но си нямаше каишка:
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Един "Полет Де Лукс" ("Poljot De Lux") с черен циферблат. Смених му стрелките, защото не ми харесваха, с такива каквито трябва да са:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Следващият "Де Лукс" е износен, но пък наред откъм автентичност (според мен). И красив, пак за мен! :)
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Следващият "Де Лукс" е голям котлет, сбор от най-доброто от цялото съветско часовниково производство! :lol: Много е красив, но касата е от "Восток" или "Мир" на ЧЧЗ, механизмът от "Луч", а циферблатът и стрелките от 1МЧЗ. Ако ми попадне нещо в добро състояние от ЧЧЗ, ще поправя този котлет, но засега остава така:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
И последният "Де Лукс" е събиран от два часовника - хромирана каса от "Луч" и механизъм, циферблат и стрелки от "Полет Де Лукс". Хубав е, ама неавтентичен...
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Толкова за тези прехвалени часовници, каквото събрал-събрал, ще гледам да си изправя неавтентичностите, пък за нови - ще видим дали ще има...
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 13 апр 2024 01:18

Покрай заниманията ми с "Де Луксите", още няколко часовника в една пъстра еклектика - пристигащи - заминали, мой - чужди, стари - нови, западни - източни, автентични - неавтентични и т.н. :)
Първо един часовник с който се разделихме. Единственият ми полски часовник, "Blonie", отпътува за родината си. Не бях мислил да го продавам, но така се случи... Просто му сложих каишка, снимах го и публикувах снимките по разни групи. Това го правя поетапно с повечето ми часовници, поне с тези които смятам че заслужават каишка. В една много голяма сръбска фейсбук-група обаче го забелязал един поляк и започна настойчиво да ми се моли да му го продам. Мислих известно време, но не много дълго, и реших да му го дам. Аз обичам да събирам нещата в големи серии, а с тези стари полски часовници това няма как да се случи. Просто са много трудни за намиране, а когато ги има са в лошо състояние или на цени които никога няма да платя... А и нямам никакъв сантимент към часовника. Не значи нищо за мен. Хубав е, рядък е, находка е и се гордея с попадението, но... нека да радва някой който би го оценил повече!
И така, "Blonie" калибър 2408, 16 камъка, с механизъм на 1МЧЗ, но брандиран на механизма със знака на полския завод, което е най-ценното в случая:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Една хубава стара позлатена "Zentra" с механизъм ETA 2391, 17 камъка:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Една голяма, хубава, удобна кварцова "Festina", която не е моя, но ми я дадоха за да и сменя батерията. Аз пък си я поносих за един ден. Усещането е приятно, визията също!
Изображение
Изображение
Едно мини-попадение, което ме зарадва. Не очаквах да си намеря вече читава "Радуга" ("Raduga") на ЧЧЗ, а я открих почти за без пари, че и работеща. Автентична е, само може би коронката да не е точната за модела, но както и да е, такава ще бъде каквато е.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И една "Dugena", поредната. Само че този път нямах късмет, както с предишните. Малко се предоверих и я взех без да видя какво има отвътре. Оказа се че и от вътре механизмът е за Дугена, но не отговаря на външния вид на часовника. Механизмът е бил автоматик, но му е махнат блока на автомата и така е побран в касата. Отделно надписът на колелото на барабана указва трети вид калибър... Нещо е преправяно и заменяно през годините. Хубав външен вид, а и работи, така че не съм опечален!
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6213
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от atanweb » 15 апр 2024 17:27

Dugena-та може и да не е била автоматик, има и други краварски часовници дето ги строят до половината. Не съм ровил в за този модел, но да не се окаже напълно редовен.
Поздравления и за останалите. Радугата е много добра.
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 25 апр 2024 01:02

И такава "Чайка" ("Chaika") не ми беше попадала от години... Калибър 2609.Н, 17 камъка, произведена в Углич. Масивна, даже голяма спрямо повечето съветски часовници от това време - 38х44 мм., 18 мм. междулъгово разстояние. Взех я с радост и удовлетворение! Сложих верижка на ЗИМ и ето го резултата:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Новата пратка от Украйна дойде. Този път часовниците май ще си останат за мене, по-доволен съм от съдържанието!
Още два "Командирски" ("Komandirskie"), този път калибър 2234, 18 камъка.
Първият е с хромирана каса и тъмно син циферблат. Пак не е автентичен, понеже този циферблат не върви с такава каса и обратното, но поне цветовете съответстват. И хак-функцията не работи. Както и да е, за сега не мога да направя нищо повече и остава така...
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Вторият беше още по-голям франкен, но още преди да дойде при мен, като го видях на снимката, реших че ще го използвам за донор. Беше с хромирана каса и червен циферблат, с жълт комплект стрелки. Наскоро показвах един позлатен "Командирски", но с тъмно син циферблат. Хубав, но неавтентична цветова комбинация. А и беше с калибър 2214. Така че като дойде новата пратка, направих размяната - в позлатената каса сложик калибър 2234, с червения циферблат и жълтия комплект стрелки. Даже и хак-функцията му работи! Стана хубав часовник, че и автентичен откъм външен вид и съдържение. Макар че и този тъмно червен циферблат има поражения от времето, доволен съм от вида който придоби часовника!
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Но най-доволен съм от позлатения "Полет" ("Poljot") - автоматик, калибър 2616.2Н, 23 камъка!
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И накрая, традиционната вече "Dugena"! "Dugena Monza" калибър Dugena 985 с механизъм ETA 2391, 17 камъка, позлатена. Красота! Все повече ги заобичвам тези часовници, допадат ми като визия! Два от тях със стоманени каси са ми от любимите за носене. А и такова многообразие на механизми! Този го поносих три дена и не ми се сваляше от ръката, но пък и не искам да му съсипвам позлатата с повече носене...
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”