Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Има какво да се види
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от atanweb » 02 юли 2022 06:50

От тези правоъгълни Полет, бех луднал по едно време. Имам 4различни версий. Сега симпатията ми към тях не е намаляла,но не ми излизат "нови".
Поздравления прекрасни са всички. Особено трите последни победи от предпоследния ти пост. Страхотни са!
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 680
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 04 юли 2022 20:23

Още една порция часовници, които отидоха при нов собственик. Показвам ги, защото повечето от тях не са излагани в темата ми, а някой вече показвани са претърпели известни подобрения.
Един "Scuba Dude", "Восток Амфибия" калибър 2416Б, 21 камъка, съветско производство. Минал през профилактика и с нов пълнеж на стрелките:
Изображение
Изображение
Една "Амфибия", но калибър 2409А, 17 камъка, старо съветско производство:
Изображение
Още една "Амфибия" калибър 2409А, 17 камъка. Този път руско производство, видно от циферблата по всячески начин:
Изображение
И понеже получателят на часовниците беше пенсиониран бивш военен със сантименти към "доброто старо казармено време", за къде без един класически "Восток Командирски" с танк! Калибър 2414А, 17 камъка, за мое съжаление от руско време, нямах подходящ по-стар.
Изображение
Изображение
И понеже ентусиазма и радостта от отсрещната страна бяха толкова заразителни че ми се предаваха и на мен, реших да направя един подарък към четирите по-горни часовника. Нещо което не ценях особено, но го погледнах с по-други очи и реших че би се харесало, вписвайки се във военната тематика.
Един "Генералски" "Восток" калибър 2414А, 17 камъка, руско производство, заседяваше в кутиите неработещ. С поправен механизъм, полирано стъкло, почистен и излъскан и с нова каишка, вече доби много приятен вид. Циферблатът и стрелките носят следите на времето, но това е част от чара му...
Изображение
И така, разделих се с част от часовниците ми, но начинът по който стана ме кара изобщо да не съжалявам, а ми носи удовлетворение от споделената радост и преживявания!
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 680
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 18 юли 2022 20:45

Няколко часовника от последните седмици.
Един "Кристалл". За съжаление е претърпял често срещаната контузия на оста на баланса и оригиналният баланс е подменен с такъв без прецизен регулатор и без женевските вълни по моста, видимо от по-груба и по-късна изработка. Но не съжалявам изобщо за покупката, предвид добрата цена и надписа на циферблата.
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Една "Волна" калибър 2809А, 22 камъка с интересен артистичен циферблат. Имам чувството че са внесени допълнителни декорации, защото не можах да открия точно така аранжиран циферблат по каталозите и в интернет.
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Отдавна не бях взимал "ЗИМ"-ове и мислех че ентусиазмът ми към тях се е поохладил. Но ми попадна един от т.нар. от любителите "Чебурашка", "Шайба" или "Слънце", и не се колебах да го взема. За съжаление по циферблата има щети - боята е започнала да се лющи откъм 6-часа. (Гледах по форумите че това е често срещано при този циферблат). Е какво пък, ако намеря по-добър циферблат ще сменя настоящия. Сложих една яка зимовска верижка и часовникът изглежда така:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Покрай "Чебурашката" източникът му ми даде на безценица една купчина "ЗИМ"-ове и нямаше как да ги откажа, някои от тях си бяха в доста добро състояние. Ето два от тях, които подготвих за снимки:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 680
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 24 юли 2022 22:15

Още няколко часовника, скорошни придобивки.
Искаше ми се да имам някое "Ricoh"... Не съм търсил много настойчиво и все се разминавах с него - или нещо ме възпираше цената, или някой ме изпреварваше, или нещо външността не ми допадаше... Е, сега ми попадна нещо по вкуса ми. Прекрасен променящ се циферблат, иначе в цвят бордо! Има малки дефекти по циферблата, но иначе и цвета, и формата на часовника много ми допаднаха и сега смятам да си го нося, след като мине профилактика при часовникар. Сложих и една нато-каишка с цветовете на германското знаме за да дразня хората и кой е като мен! :mrgreen:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Един малък "Прим" ("Prim") Cal.TYP 011, 15 камъка. Не работи, ще търся механизъм за донор, но това не пречи да го снимам като придобивка.
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Два "Полета" ("Poljot") калибър 2614.2Н, 17 камъка.
Първият е позлатен:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Вторият е с хубав циферблат, наподобяващ текстилен плат:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И накрая един швейцарец - "Ostara" Cal.8021-68, 21 камъка:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от atanweb » 27 юли 2022 16:52

Привет,
Поздравления за поредните новобранци в редиците.
Рико-то е приятно. Обзалагам, че се отлично за ежедневка. Удобно и приятно на допир.
Секондата по долу също е много добра. Имам чудесно спомени с такъв.. на кафява кожена каишка.
Прим-чето задължително трябва да по подкараш. Търси усилено за механизъм. Заслучжава си- красавец е!
А мисля, че може да съжаляваш за амфибията с нептунска каса.
Аз например не съм попадал на такава обява от години. *тук при мен и бих се радвал да си взема една.
Поздрави и успех в следвашите приключения!
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 680
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 31 юли 2022 21:49

Една малка "Победа" на ЗИМ, калибър 2602. Руско производство, не е чак толкова стар, макар и да наподобява някои от по-старите часовничета на завода.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Още един "ЗИМ" калибър 2602, от тези с любимия ми перлен циферблат:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
"Ракетите" с механизъм тип "Балтика" са ми слабост и често си взимам много компромисни часовници с такива механизми. Такъв е и случаят с този, който не е в правилна каса, отделно има и други недостатъци. Калибър 2609.А1, 21 камъка. Работи, харесва ми, а и винаги мога да се надявам че ще намеря по-подходяща каса:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Две красиви позлатени "Слави", AU10. Засега нямам подходящи каишки за тях, затова ги показвам без такива.
Първата е калибър 2428, 26 камъка:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Втората е калибър 2414, 21 камъка. Доста едър като за съветски часовник:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Ами това е засега!
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 680
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 05 авг 2022 21:56

"Славите" вече са с каишки:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 680
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 12 авг 2022 19:36

Въодушевен от скорошната ми среща с един джобен "Saturn", притежание на мой приятел, реших да се обзаведа и аз с някой такъв и започнах да се оглеждам. Наскоро ми се отвори такава възможност - часовник с добър външен вид и "работел но бързо спирал", казва продавача. Реших да го взема, понеже първия такъв попаднал ми часовник също работеше, но бързо спираше. А след промиване и смазване започна да си работи доста по-добре. Надявах се че случаят и с този ще е такъв.
За съжаление, както често се случва, продавачът беше некоректен в описанието на часовника. "Работи но бързо спира" се оказа че работи надолу с циферблата и спира като го обърнеш нагоре с циферблата...
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Поне е с добър външен вид... Реших да му търся донор за механизъм. Скоро след това намерих друга обява - "работи". Взех го, наистина работи! Само че след като измих и лъснах корпуса и полирах стъклото, взе да ми става жал да разпарчетосам часовника. И го оставих и него! :lol: Ех, пак ще търся донори... icon_crazy
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Пустите му "Сатурни"! Трети срещам и все различни на външен вид:
Изображение
Иначе "криза в жанра" с руските часовници. Цените летят нагоре, продавачите са изключително некоректни в мнозинството си, вече не излиза почти нищо интересно като за мен...
Взех си някакъв разбит "Восток" 2414А, 17 камъка, без стъкло и с много захабена каса. Но циферблатът ми направи добро впечатление, имаше си всички стрелки каквито трябва да са, пък и работеше. Имах две такива каси и реших да сменя с някоя от тях тази на новата покупка. Дилемата обаче беше голяма - едната беше в добро състояние, но с измит външен ринг с индекси около циферблата... Другата беше захабена, но с отчасти запазен син ринг, поне се виждат часовете... Все пак накрая избрах тази с оцветяването. Сложих стъкло и метална верижка. Часовникът работи и се радвам че го окомплектовах, макар че изглежда доста вехт и далеч от блестящо състояние. Имам известно удовлетворение от свършеното, работещ часовник с механизъм на "Командирски", докарах нещата до финал...
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 680
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 18 авг 2022 20:40

Радост с "Укрпошта"! Пристигна пратка с "Ориенти"! Трудните времена доведоха до нови и неочаквани приятелства!
Изображение
Изображение
Този си е за мен:
Изображение
Изображение
Другият "College" отива при един приятел. Разликата е в жълтия ринг около циферблата, жълтите коронки и елементи във веригата:
Изображение
Изображение
Зеленият е много атрактивен и красив, но засега не знам какво ще го правя. Най-вероятно ще иде при някой от близките ми хора:
Изображение
Сега съм си поръчал пак от там една пратка със съветски часовници, че нещо напоследък не намирам нищо подходящо като за мен...
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от atanweb » 19 авг 2022 09:43

Ихаа,, хеттрик!
Браво! Поздравления!
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 680
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 25 авг 2022 21:26

Най-накрая си намерих нещо любимо! Един "Луч" ("Luch") калибър 2209, 23 камъка. Тънък и елегантен, чудесна цветова комбинация!
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И в групичка със себеподобни:
Изображение
Изображение
Поредна старо китайче - "Chunlei" 7524-602 с механизъм 19 zuan на ZSH (Shanghai). За съжаление, някой или му е измил циферблата, или го е боядисал, та вече ги няма надписите? Но пак си е красив часовник, личи си някакво изящество на детайлите - красивия надраскан заден капак, логото на коронката, релефа по мостовете на механизма... А и работи! Все пак не съм недоволен, взех го почти без пари...
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Един "котлет" на цивилен "Восток" ("Wostok") 2414А, 17 камъка, какъвто показвах наскоро. Само че предния път часовникът беше автентичен, а сега нямах много подходящи компоненти, та се получи нещо доста компромисно. Но пък ми се правеше точно това, да си сглобя часовник, така че добре си поиграх :) . Имам си циферблат с механизъм + ремонтуар в него, но без коронка. Циферблатът ми харесва, а механизмът е като на Командирските. Отделно имах две каси като за такъв часовник, окомплектовани с капак и затягащ пръстен. Обаче касите са с измит нарисуван пръстен около циферблата, където са нанесени скали за часове и минути. С тъмно син флумастер попълних ринга - няма скали, но поне не е гол. От един "Командирски" взех комплекта със стрелки. Не е като по каталог, ама на мен не ми се чака и искам да си сглобя часовника! Стъклото е с 1 микрон по-малко и си помогнах с лепило за да го фиксирам. За съжаление го нямаше и вътрешния пръстен, който държи механизма, а аз нямам такъв. Приспособих някакъв. Сложих и уплътнение. Накрая остана най-незадоволителната част. Не можах да намеря подходяща коронка за този ремонтуар и каса, освен една без хромово покритие. Та месинга жълтее и не е особено хармонично, ама нали исках да финализирам нещата. При възможност ще я сменя. Така се получи часовника, далеч от каноните и от красотата, но пък даващ ми възможност да се позабавлявам!
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Ето и съпоставка с предишния такъв, който наскоро сглобих. И той не е красив, но пък е адекватен спрямо каталозите.
Изображение
Изображение
И накрая още един "Восток" ("Wostok") - "Восток Кадетски", калибър 2414А, 17 камъка. Естествено, както при повечето ми часовници, и този е с история и доста перипетии докато стане във вид за носене и снимане. :) Взех го за символична сума в един лот с неработещи часовници. Е, повечето часовници се оказа че биха работили след известно "баене". Е този специално нямаше как да работи, защото беше без баланс. Сложих му здрав баланс и тръгна, даже работи доста добре! Другото е ясно - миене, лъскане, полиране на стъкло, нато-каишка 4 пъти по-скъпа от часовника :mrgreen:, и ето го:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Междувременно "Кадетите" станаха два след доста перипетии, но за това по-нататък, защото не съм готов със снимките.
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 680
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 01 сеп 2022 21:38

Ами да направя сефтето за септември! :)
След случайно попадналия в мен и възстановен "Восток Кадетски" нещо хлътнах в темата... Изрових от кутиите още един такъв със съсипано стъкло. Оказа се че работи. Ходих при часовникар, той ми направи стъкло и направи и профилактика на часовника, така че той вече е в много добро състояние. Една каишка и вече е готов за снимки!
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Явно любителите на часовниците не ги ценят тези часовничета. Показвах по разни Фейсбук-групи и реакциите бяха доста хладни... Жалко, на мен пък ми харесват и колкото повече се занимавам с тях, толкова повече ги обиквам... В началото мислех да не ги задържам при мен, но си промених мнението и ще останат. Имам и други юношески, калибър 2409А, 17 камъка, но с коронка на 3-часа, така че се оформя някаква малка сбирка.
Ето ги двата "Кадетски" един до друг:
Изображение
Изображение
След двата "Кадетски" вече придобих още един за възстановяване, както и една каса за такъв. Ще видим какво ще стане, но при всички случаи ще се опитам да събера още някой часовник.

Друг случай с развитие.
Преди няколко месеца бях придобил един "ЗИМ Чебурашка" калибър 2602, 15 камъка. Много представителен и солиден часовник, с най-типичния бяло-зелен с преливащи се цветове циферблат. Но за съжаление, както гледах по форумите, тези циферблати често страдат от опадане на боята на люспи по периферията. Такъв беше и моят часовник, с пострадал циферблат. Тези дни ми попадна циферблат, който съм го виждал с каса тип "Чебурашка" и в задоволително състояние. Затова и смених циферблата с този, и макар че в този вид по-малко ми харесва, поне е в задоволително състояние. Ето няколко снимки с новия циферблат (и стрелки също):
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

И третата история е с продължение. Много обичам цивилните серии на "Восток", особено калибър 2409А, 17 камъка. Имах вече такъв часовник, но циферблатът му беше доста зле. Същият ми попадна на добра цена не се поколебах да го взема, за да го имам в по-приятен вид. Сравнително голям за съветски часовник, но елегантен и красив:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Това е засега, няма много нови часовници, напоследък повече се занимавам с реконструкции, отколкото с купуването на готови часовници.
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от atanweb » 02 сеп 2022 15:18

Браво! Големия Восток е страхотен, а и имам като кафявия кадетски сладур в същото състояние.
Поздравления за всички нови попадения!
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 680
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 10 сеп 2022 20:58

Един "Prim" ("Прим") калибър 683, 17 камъка, с 15 микрона позлата на касата:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Заедно с еквивалента му в хромирана каса:
Изображение
Изображение
"Старт" ("Start") на ПЧЗ, 16 камъка, механизъм 2603:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Един "Маяк" ("Mayak") на 1МЧЗ, 16 камъка, произведен от 1МЧЗ през четвърти квартал на 1955 г. Радиоактивен е, светомасата по стрелките и циферблата е радиоактивна, над извадения механизъм гайгер-мюлеровият брояч показваше 2,4 микросиверта на час, под стъклото над циферблата спадна до 2 микросиверта на час. Така е с тези стари часовници, трябва да се внимава. Но пък мен много ме радва придобиването му, както и на "Старта", обичам начина по който изглеждат!
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И накрая един стар "ЗИМ" ("ZIM") калибър 2608, 15 камъка. Има известни поражения по циферблата, но аз го приемам при все недостатъците му, за мен си остава красив часовник!
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 680
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 18 сеп 2022 09:27

Още два часовника.
Един малък "Prim" ("Прим") от бивша Чехословакия. Калибър TYP 0111, 15 камъка. Много малък е, 30 мм., затова смятам че е дамски. Би трябвало да е позлатен, макар да не открих маркировка по касата му (или пък не мога да я видя :lol: ).
Циферблатът е вълшебен, изумителен, направо се влюбих в него!
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И един позлатен "Poljot" ("Полет") калибър 2614.2Н, 17 камъка:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”