Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Има какво да се види
Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 20 юни 2020 20:39

Здравейте колеги !
За мен е огромна чест да бъда член на този страхотен форум ! Искам да се представя накратко и да покажа част от любимите ми часовници.
Казвам се Александър Грозев и съм от град Плевен. ( "Фейсбук" твърди че съм от град Ловеч и това също е вярно твърдение :lol: ). На 47 години съм. По образование съм икономист, но по професия гравитирам около информационните технологии. Интересът ми към часовниците възникна преди 2 години, а от 1 година започнах активно да събирам часовници. С две думи недостатъчно познания и никакъв опит, комбинирано с липсата на каквито и да е технически умения.
Започнах с интереси към красиви кварцови часовници, минах на нови механични часовници и стигнах до стари механични часовници. Интересуват ме най-вече старите часовници от СССР, донякъде и от съвременна Русия. Също така имам интерес към стари японски часовници, поглеждам и към китайските понякога.
Събирам часовници каквито си харесам, за собствено удоволствие, не робувам на някакви правила в колекционерството. Може да се каже че е малко хаотично. Затова и никъде няма да употребя думата "колекция", защото моите сбирки не са систематизирани, часовниците не са перфектни, взимам ги с емоция и без мисъл за някаква изчерпателност и завършеност. Любими са ми часовниците "Восток" калибър 2409А, "Кировские", "Кама", "Ракета" калибър 2628.Н, чешките часовници "Прим". Тях ги събирам по-целенасочено. От другите - каквото си харесам.
Сега искам да представя моята сбирка от "Восток" калибър 2409А, предимно, включително и като "Командирские" и "Амфибия". Покрай тях има и по някой с калибър 2414А или 2416Б. Сбирката не е в краен вид, има часовници по които има да се поработи още, но повечето ще останат такива, каквито са. Някои по-любими съм ги повторил, потретил и т.н.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Ето какво обичам :
Изображение
И накрая - у нас е така - часовници навсякъде ( засега само в хола :D ) !
Изображение
Последна промяна 1 на agrozev, променена общо 26 пъти
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Представяне на новоприет член на форума и неговите часовници "Восток"

Мнение от stepona555 » 20 юни 2020 21:12

Това ако е малка сбирка за една година , след още една ще трябва да сменяме сървъра за да поеме снимките.
Честито , да им се радваш със здраве.
Щом си от областния град , няма значение че живееш в Плевен.
И всичко подредено в кутии , браво.
И аз харесвам кварцови , можеш и тях да покажеш някой ден ако искаш.
А с будилниците внимавай , ако на 5 - ия не те изгонят , значи можеш да напълниш хола като музей.
Справка дармадан от Варна.
ПОздрави и весел край на седмицата
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Представяне на новоприет член на форума и неговите часовници "Восток"

Мнение от atanweb » 20 юни 2020 22:18

Удоволствие е да се види с какво внимание е подредено всичко. Така човек може да се наслаждава истински. Завиждам за много от часовниците и кутийте. Аз така и не се научих да ги подреждам така хубаво. Всички са в разни пликчета и картонени кутий от обувки. Случва се често приятна изненада да видя часовник за който съм забравил.
Също така снимките са хубави, личи си и подреденият пост. Чудно! Отново Добре дошъл.
За да не ровиш и да се чудиш, пък е и прието като се представи някой и ние на свой ред така.
Аз съм Александър, преди години приятелите ме наричаха Сашо, Сега рядко чувам това обръщение което се промъква понякога тук. Сега свиквам със собственото си име Александър както ме наричат сегашните колеги. Работя в областа на оранизация на транспорта на електрони.
А невъзпитания господин еспанеца в горния пост се казва Тодор и не обича бира!
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Представяне на новоприет член на форума и неговите часовници "Восток"

Мнение от stepona555 » 21 юни 2020 13:30

icon_crazy
Работя в областа на оранизация на транспорта на електрони.
lol2
Нов лаф от началника , да ни би да значи че си жичкаджия :D , както викаше баба ми.
Много ток много жица в тоя форум и другия началник с Реното и той яки токове пипа.
А невъзпитания господин еспанеца в горния пост се казва Тодор и не обича бира!
Естествен и леко отнесен от вихъра е по добре от невъзпитан , ами ако майка ми прочете , ще се поболее горката женица.
Не съм господин а кавaлер Caballero , господинчовци са загорелите на битака , сега се връщам от там , затворено , а в София вече бачка и Росен сигурно е напълнил комбайната .
Освен бира не обичам и скара и салата и ракия .

Оцапахме пак темата на колегата , човека се постара снимки красоти , ама да е чел 50 поста назад , да знае къде е тръгнал.

Ако не харесвате нашия хумор , началника ще зачисти , един вид сам ще се санкционира , а дано ама ...

С една дума отново добре дошъл , ако имаш някакви въпроси по часовници с батерия ще опитам да отговоря според възможностите си .
:b :b
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Представяне на новоприет член на форума и неговите часовници "Восток"

Мнение от agrozev » 21 юни 2020 14:35

А, колегата доста е чел този форум, преди да се регистрира ! И добре че се заговорихме с "началника" както казваш за една "Ракета" в другия форум, та се успях да се регистрирам тук. Щото този форум ми е по-любим и по-близък като дух ( не се подмазвам ! ), но поради някакви технически проблеми не успявах да се регистрирам. То трябва да има и човешки фактор, хора сме и всеки си има свой характер, индивидуалността е ценна, да можеш да споделяш не само часовници, ами и емоциите си с други хора настроени на сходна вълна.
А за часовниците с батерия, новите вече не ме кефят толкова много, започнах леко да посъбирвам някои и друг стар СССР-кварцов часовник. Трябва да видя има ли тук такава тема, за кварцовите, да пусна някоя снимка. Едва ли ще учудя света с невиждани часовници, но поне са много красиви. Някои даже и работят !
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Представяне на новоприет член на форума и неговите часовници "Восток"

Мнение от agrozev » 21 юни 2020 15:26

atanweb написа:
20 юни 2020 22:18
Удоволствие е да се види с какво внимание е подредено всичко. Така човек може да се наслаждава истински. Завиждам за много от часовниците и кутийте. Аз така и не се научих да ги подреждам така хубаво. Всички са в разни пликчета и картонени кутий от обувки. Случва се често приятна изненада да видя часовник за който съм забравил.
Също така снимките са хубави, личи си и подреденият пост. Чудно! Отново Добре дошъл.
Благодаря за комплиментите ! Но не съм чак толкова подреден. Просто часовниците, към които имам най-голям интерес и стават за снимане, тях ги стягам и излагам в такива кутии, да са ми лесни за гледане и снимане. И не са чак толкова много. Освен серията за "Востоците" имам една голяма кутия с по-големи "Ракети" - Календари, Градове, Биг Зироу, и други такива по-едри от този сорт. Сега попълвам две плоски кутии, за часовници без верижка - чистя, полирам, асемблирам, подкарал съм разни "Ракети" 2614.Н, 2609 и вариации, 2603 и "Луч" 2209, но върви много бавно и на моменти.
Останалото е както и при тебе - в пликчета и в кутии. Имам много часовници за донори, други чакат да им обърна внимание, трети не знаят защо въобще съм ги взимал :o . Затова си взех един шкаф - да ги прибирам там и да не стоят пръснати по цялото жилище.
Изображение
Там си държа и всевъзможни резервни части, каси, стъкла, задни капаци, каишки, верижки, празни и пълни кутии.
Всичко е прибрано по пликчета и в кутии. Много е досадно, но слагам етикетчета на всичко, че да ми е по-лесно при търсене. Отгоре на шкафа пък съм сложил кутиите с въпросните подготвени часовници и навивачката. Да мога да си оползотворя пространството и всичко да е компактно и да не заема много място. ( И да не бие на очи :redface ! ) Щото иначе ще си имам неприятности в къщи ! nono
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Представяне на новоприет член на форума и неговите часовници "Восток"

Мнение от atanweb » 21 юни 2020 15:35

Мисля, че издържа теста положително. Честито и ти си клиничен случай!
Луда работа. А от кой го прихвана? Каква е историята на "първият"?
Изображение
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Представяне на новоприет член на форума и неговите часовници "Восток"

Мнение от ivan_p_uzunov » 21 юни 2020 18:28

Привет и от мен на новия колега !- Да му пожелая само успехи в по нататъшните му начинания . -Почти всеки се е сблъсквал с дилемата -Донорство , от часовник за часовник!- Та все пак му пожелавам : освен часовници ,да си накупи и някой и друг читав и нужен за ремонтите на тези красавци инструмент. :thumbup:

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Представяне на новоприет член на форума и неговите часовници "Восток"

Мнение от agrozev » 21 юни 2020 20:34

Как се започна всичко ? Не веднага и не целенасочено. Преди години колеги ми бяха подарили за рождения ден един Casio MTP-1183. Часовникът в дясно, то е ясно кой е Касио.
Изображение
Тогава не носех и не се интересувах от часовници и той си остана по някакви шкафове, въобще забравих за него. Минаха години и аз случайно го намерих. Приятно се изненадах, хареса ми. От там на часовникар за батерия, харесах си и по-хубава каишка. Часовникарят каза добри думи за марката. И така започнах да го нося.
Заинтересувах се от марката Касио. Почнах да ровя по разни сайтове за часовници. От там започнах да си харесвам и други кварцови часовници. Лека-полека започнах да заглеждам и механичните. После открих Ebay, пазарувах нещо друго, не часовници, но ми хареса достъпността и добрите цени. Реших да си направя подарък за рождения ден автоматичен часовник. Без да разбирам каквото и да е, направих отличен избор, късмета на новака ! Взех си един китайски автоматичен Guanqin GJ16034 21 jewels, с механизъм Miyota 8205.
Изображение
Останах възхитен от него, все още ми е от любимците и е сред часовниците ми за носене, като върви много добре !
После купих от Русия подарък за рождения ден на брат ми - Восток Командирские 2414А с танка и петолъчката, защото той харесва оръжията и тази символика.
След това си харесах и си купих от Белорус един Луч 1801.1 за смешни пари, а отново в любимите ми златисти цветове и кафява каишка.
Изображение
Така навлязох здраво в руските дебри и открих какви прекрасни стари часовници са правели и се влюбих в тях. Заинтересувах се и от устройството на часовниците. Купих си книгата на Фендян и Чичов "Механически часовници" и почнах да купувам по някой стар съсипан часовник за да мога да го разглеждам и човъркам. Започнах да купувам инструменти и да чета специализираните сайтове.
Постепенно започнах да купувам и по-хубави стари часовници, да си правя някакви тематични сбирки. Гледам да са сравнително евтини, защото ми се иска да разгледам отблизо повече стари часовници, отколкото да взема няколко и да си ги гледам като икони. А и ми харесва да се занимавам с тях. Ако съсипя нещо, няма да ме е много яд ( то пак си ме е яд де ! ), а ще се опитам да го поправя или заменя с част от друг часовник. Пък ако се получат нещата, това много ме радва. То и така хобито не е никак евтино, но засега минава за сметка на фонда "И аз съм човек !".
Въобще занимания за човек, който навлезе здраво в средната възраст и вече почва да забравя младостта, вечерният и нощен живот изчезнаха, честно казано предпочитам да се занимавам с часовниците си, отколкото да се срещам с хора. Нямам друго хоби, което да ми отнема вниманието. А и когато правя нещо, обикновено съм доста концентриран върху него. ( Диагнозата ОКР сам съм си я поставил, няма нужда да ходя на психиатър ! :D )
А, да, и последно - днес беше хубав ден за българската хорология и в частност за мен - успях да разглобява, промия, сглобя, смажа механизма на един будилник Слава, и той проработи ! Това е голямо постижение за човек като мен, известен със своята несръчност ! :yahoo
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Представяне на новоприет член на форума и неговите часовници "Восток"

Мнение от atanweb » 21 юни 2020 22:25

Виж Ти!?
Все по интересни неща излизат наяве. Ето още с кой можем да си говорим за ремонти и инструменти.
Влизаш в залата направо през сецената. И всичко това за толкова кратко време?! Невероятно!
А почти всичко което написа се припокрива и с моите възгледи и история, само, че моята история почна малко по рано с една намерена механична Ракета в кутия със спомени. След около две седмици вече имах първата си Слава и в същият ден се роди синът ми. Така, че някой като ме пита от кога е този интерес имам отправна точка. В първите година-две градската часовникарка много ми помагаше с части и донори които да разглобявам. Това бе ерата на кюфтетата. За мен най-важното постижение беше часовникът да работи независимо как изглежда.
Хайде сега споделяй какви са настоящите ти проекти. Имаш ли чакащи часовници за спасяване?
Славата е много приятна за работа, а тиктакането ще те радва дълго дори да не е в същата стая.
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Представяне на новоприет член на форума и неговите часовници "Восток"

Мнение от agrozev » 22 юни 2020 01:06

Ами аз съм на етапа часовника да изглежда добре и да работи някак си, без претенции за качество на работата. Трудно ми е с механизмите, особено ако има календари. Има много да се учи и практикува, някой ден ако задобрея може би вече ще наблегна и на качеството на работа на механизмите, но сега много ме е страх от балансите и гледам да не пипам там много-много. Но дори и да не успея да напредна, за мен пак е удовлетворително, защото поне вече мога да стлабям/разглабям часовниците ( по-елементарните ), да подменям по нещо счупено с друго от донори, да оправям проблемите с ремонтоарите, да почиствам механизмите, така че да подкарам някой и друг часовник. То всъщност тези часовници не са за носене, а за гледане и аз се чудя дали в някой момент да не започна поетапно да ги промивам и оставям сухи, несмазани, като няма да ги товаря с работа. Каква е ползата да стоят смазани и тази смазка да се спича ? Може би да предпазва от корозия ? До този момент чувам много разнопосочни мнения и още не мога да си създам мнение клонящо към едната посока.
Иначе часовниците ми за носене ги давам на професионален часовникар за профилактика и ремонти. Или пък някой по-хубав, който не смея да пипам за да не го съсипя. Не че не са ми съсипвали часовници и професионалистите. В Плевен е много трудно с часовникарите. Почти никой не иска да се занимава с моите часовници - повечето явно не умеят и искат да се занимават само с батерии и каишки, другите пък гледат че часовниците не са скъпи и не могат да вземат кой знае колко за работата и ми отказват. Ползвам услугите напоследък на Ивайло Енчев, той има много добро име на кадърен млад часовникар, търсят го хора от цяла България, но е адски зает. Човекът е любезен и не ме връща, но явно се занимава с много по-скъпи и престижни неща, защото се чака по много месеци докато ми върне някой часовник. Аз съм доволен и на това, защото поне съм сигурен че ще го направи качествено и освен това не ми взима много пари.
Много ми тежи това че нямам някой познат часовникар за съвети, сигурно бих избегнал много направени грешки. Самообучавам се доколкото мога, чета и гледам, но всичко става по най-трудния начин.
Какви са ми бъдещите творчески планове ? Безкрайни ! :lol:
Първо да разчистя от масата си будилниците, които съм пръснал, че подкарах серия. Един приятел ми подари Славата за неработеща, но след разглобяване, промиване, сглобяване и смазване вече работи. Пребоядисах и корпуса, полирах стъклото и вече е 1:0 за мен резултата ! :b Още една Слава от студентските ми години съм почти завършил, като всичко е добре, освен факта че главната пружина превърта и не законтря и така не навива, та ще свалям барабана да видя какво става. Трети будилник Слава на родителите ми беше много зле външно и пак мих корпуса, шкурих старата боя, слагах нова, полирах стъклото и сега трябва да го сглобя. Та така, будилниците ще ме занимават още малко.
- Чакам един неработещ Восток 2209, който взех заради годния и интересен циферблат, няма липси в окомплектовката и стрелките също стават. Стъклото е издраскано но здраво, часовникът е изцапан, но мисля че ще мога да го освежа и да му сложа работещ механизъм и да стане пак красив.
- В някакъв кичозен китайски автоматик Citrine се оказа че механизмът вътре е на Слава 2427 и работи. И наистина е Слава, а не техните CJIABA или какво беше там, защото на механизма пише 2427 и SU, сложих го на истинска Слава автоматик и стана, даже и ремонтоара от автентичната пасна. Странна работа ! Нямам в какво да го сложа, ще си търся някоя повредена Слава с приличен външен вид за да го спася от блестящия псевдозлатен и облепен в камъчета китайски кич.
- Имам да си лъскам позлатените Ракети 2609 + вариации, да полирам стъкла, да видя кое става за сбирката и кое не.
- Подобно е положението и с Ракета 2603, като там нямам много часовници, а още по-малко са хубавите, но все пак трябва да се преглеждат.
- Имам много Ракети 2609.НА, но тези часовници са по-груби на външен вид, малко от тях са красиви, едва ли ще мога да си харесам много от тях.
- Заделил съм няколко китайски 17 zuan-а, иска ми се да ги разглобя и прегледам, после да ги сглобя и да видим какво ще излезе от профилактиката им.
И много други неща, за които не се сещам. Въобще плановете са много, но времето не стига, та ще видим кое кога ще може да стане.
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Представяне на новоприет член на форума и неговите часовници "Восток"

Мнение от Seikosha » 23 юни 2020 11:41

За толкова кратък период, направо си прескочил няколко етапа от колекционерството. Обикновено начинаещите започват с разни ръждясали и охлузени екземпляри с презумцията, че колкото по-нещастно изглежда един часовник, толкова е по-стар и по-ценен :) Е, после и те стигат до някои истини, но загубеното време и ресурс не се връщат обратно, а при тебе нещата са вече съвсем изчистени и подредени, както тематично , така и синхронизирани по качество и за това няма да кажа "Добро начало" защото при тебе отдавна е минало, а ще ти пожелая много нови открития и приоритети в безкрайната джунгла на нашето хоби. :b
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Представяне на новоприет член на форума и неговите часовници "Восток"

Мнение от agrozev » 23 юни 2020 12:41

Благодаря за хубавите думи ! Но все пак трябва да си призная че имам доста нещастни часовници, които няма да се появят на снимка. Поне не съм имал илюзията че са някакви страхотни реликви ( нещо като "Часовникът на шофьора на Хитлер" :D ). Взимал съм ги с "научни" цели - да има какво да си човъркам и досъсипвам, за евентуални донори също. И задължително евтино и дори на безценица, та поне не съм вкарал много пари в тях.
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Представяне на новоприет член на форума и неговите часовници "Восток"

Мнение от agrozev » 03 юли 2020 21:18

Сбирката се увеличи с още един Восток 2409А :b
Изображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Представяне на новоприет член на форума и неговите часовници "Восток"

Мнение от agrozev » 28 окт 2020 13:26

Да добавя нова попълнение в сбирката - "Восток" 2409А с малка каса:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”