Първи стъпки.

Има какво да се види
Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Първи стъпки.

Мнение от Pavlin » 04 яну 2014 22:10

Спортивния много ми харесва! И аз не знам защо въпреки че е толкова невзрачен...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Първи стъпки.

Мнение от atanweb » 05 яну 2014 10:34

Добро начало на годината. Страхотен жълтеникав циферблат на Спортивния. Молния - те са ясни и прекрасни.
Изображение

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Първи стъпки.

Мнение от kapkan » 05 яну 2014 11:43

Той от времето е пожълтял,това му е чара ;) аз не бих го чистил,само касата бих сменил с по-запазена,полиране на джама и ще стане прекрасен :)

Torro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 363
Регистриран: 07 окт 2012 16:06
Местоположение: гр. София

Re: Първи стъпки.

Мнение от Torro » 08 апр 2014 19:39

Ето една радост от днес ,макар и не съвсем:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Покупката беше случайна и импулсивна. Просто ми хареса часовника и го взех без пазарлъци и на не евтина цена, макар и да не беше "убийствена". Касата е много добра, стъклото е предполагам ново, циферблатът има забележки , но не е лош. За съжаление радостта от покупката не беше дълга, защото часовникът след 20 минути спря да работи и сега не ще да тръгне. Не разбирам от механизми и ремонти , но все пак погледнах механизма и видях, че е сменян регулатора на точността и вместо жълт е сложен бял /това с регулатора може и да е нормално, поне има логика/.Иначе машината изглежда наред. Човекът, от който го купих ми каза , че часовникът е минал профилактика и може и така да е, защото механизмът има лек мирис на машинно масло. Още при покупката видях, че коронката не е оригинална, но ми хареса как стои и приех тази промяна. Все пак някак си не мога да приема неработещ часовник. Просто за тези 20мин, докато работеше часовника отидох от единия край на гр.София до другия и не можех да се върна да се разправям с продавача.
Ако може да ми помогнете и да ми препоръчате човек, който може да отстрани проблема и да ми каже дали часовникът действително е минавал профилактика или всичко е било лъжа.
Аз този продавач мога да го намеря, просто ми е много далеч и ми е трудно ходенето до него, но ще си направя една разходка, когато имам възможност.
Поздрави на всички!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Първи стъпки.

Мнение от atanweb » 08 апр 2014 19:48

Въпреки всичко е прекрасен. Механизма, че е токова рядък, все ще тръгне по един или друг начин. Може прашинка да е влязла някъде по колелата. Погледни баланса. Напълно ли е блокирал или прави равномерни колебания докато спре? Секундната стрелка прави ли леки трептения?
Изображение

Torro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 363
Регистриран: 07 окт 2012 16:06
Местоположение: гр. София

Re: Първи стъпки.

Мнение от Torro » 08 апр 2014 20:06

Балансът, като го побутна се движи и после затихва. При това движение на баланса секундната стрелка не прави никакво движение.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Първи стъпки.

Мнение от atanweb » 08 апр 2014 20:28

Нека да обясня на ламерски език.
Анкера (Y) движи ли се? (това е първия елемент след баланса който е като вилица Y единия край е насочен към баланса и там поема движението от него, а от другата страна двата му камъка предават движението на анкерното колело и нататък все по колела чак до стрелките.
Ако погледнеш внимателно ще видиш къде свършва движението.
Баланса се върти, после следва клатенето на анкера който пък предава движението си на анкерното колело което е с едни по нарядко разположени зъбци които са сърповидно завити.
Аз залагам, че анкера се клати от баланса но не зацепва в анкерното колело.
Ремонта няма да е проблем на този механизъм щом баланса е здрав останалите части се намират, нека специалистите по POLJOT механизми споделят дали и от Луч машина 2209 23к ще стане?
Изображение

Torro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 363
Регистриран: 07 окт 2012 16:06
Местоположение: гр. София

Re: Първи стъпки.

Мнение от Torro » 08 апр 2014 22:05

То стана, като тема за ремонт на механизми. :wink:
Във връзка с проблема ми забелязах, че като побутвам едно зъбно колело се раздвижва балансът и така плавно, нежно , но настоятелно бутах това зъбно колело , докато най-накрая балансът почна да се върти с устойчива амплитуда и вече 40мин. часовникът работи. Надявам се да не спира!
Сигурно интервенцията е била агресивна за механизма и не трябва да се прави така, но пък към момента часовникът работи.
Поздрави!

Потребителски аватар
sharky1973
Напреднал
Reactions:
Мнения: 446
Регистриран: 14 яну 2014 20:33

Re: Първи стъпки.

Мнение от sharky1973 » 08 апр 2014 22:57

Не е проблем, вероятно си побутнал колелото на секундната стрелка и така си освободил някаква зацапване или боклук, точно около секундарника. Почти същият е ефекта при побутване и на минутното колело /да ми извинят специалистите за терминологията lol2/. Не веднъж съм подкарвал така механизъм с иначе здрав и чист баланс и зацепен анкър. Ако не е груба намесата и без голям натиск върху зъбните колела, няма какво фатално да се случи.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Първи стъпки.

Мнение от varban » 08 апр 2014 23:32

Абе то може да е така - някое боклуче да се е смляло или отместило, ама ако се има предвид, че това е Полет 2209, може и да е по-лошото: износени отвори в барабана на пружината и/или в моста. Тогава почват едни интересни работи, дето само на 26хх.Н и 2Н са по-интересни - безсистемни и нелогични заклинвания.

Аз за кво хем се кефя от полетите, хем ме е яд на тях.

Виж, Ракетите са си живи танкове с тия стоманени втулки в моста и платината. Там няма такива работи :-)

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Първи стъпки.

Мнение от nevenbekriev » 09 апр 2014 18:24

Гледай сега, не е хубаво колелата да се бутат особено на такъв нежен часовник. Може, ама внимателно и без да се оставят следи по спиците. От описанието става ясно че е била блокирала трансмисията, вероятно от прашинка или нещо друго. Обаче ако причината е твърда, може да повредиш някой зъб на по-големите колела ако буташ настоятелно малките.
Всъщност предаването на движението е точно в обратната посока - от пружината към средното колело, към посредното, секундното и накрая към анкерното. Чрез анкера анкерното колело задвижва баланса, като му предава импулси в нужния момент. Ако на здрав часовник му е изпусната пружината и му разклатиш баланса, не се очаква да се задвижи трансмисията.
Това че мирише на масло не е добър признак, защото вероятно механизмът е олят с масло. То се слага съвсем по малко само на нужните места и няма причина нормално профилактиран механизъм да мирише на масло. Но да не ти пука, имаш хубав часовник, който лесно може да се приведе в работен вид.

Torro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 363
Регистриран: 07 окт 2012 16:06
Местоположение: гр. София

Re: Първи стъпки.

Мнение от Torro » 09 апр 2014 19:19

Много благодаря за отговорите!
Часовникът след 4 часа пак спря. Днес го занесох на ремонт. Дано всичко се нареди!
Поздрави!

Torro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 363
Регистриран: 07 окт 2012 16:06
Местоположение: гр. София

Re: Първи стъпки.

Мнение от Torro » 16 авг 2014 19:01

Не съм много активен, но нека да споделя няколко придобивки:
Изображение
Изображение
Просто животът малко ме завъртя и насочи в друга плоскост , но продължавам да следя с интерес форума и колекциите на сериозните колекционери тук.
Поздрави на всички!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Първи стъпки.

Мнение от varban » 16 авг 2014 21:46

Доста добри часовници, и радва, повечето са в бойна готовност - на каиш или верига.
А с делукса какво стана, оправи ли се?

Pavlin2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 345
Регистриран: 23 юли 2014 10:06

Re: Първи стъпки.

Мнение от Pavlin2 » 16 авг 2014 21:50

Честито! Верно че се губиш някъде :)
Имам чувството че някои от твоите часовници съм ги виждал днес на сбирката във Варна.

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”