Какво разбирате под "колекция"?

Има какво да се види
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Какво разбирате под "колекция"?

Мнение от miroman » 10 сеп 2013 12:29

Здравейте,

интересно ми е кой какво си мисли, че представлява една колекция. Дали "руски часовници" е достатъчно, или трябва да е "Кама", "Ракета" или "Полет звънчев"? Дали "китайски" е достатъчно, или трябва да е "Сийгъл", "Шанхай" или "турбийон"?

Да започна с моето мнение - колекция е съвкупност от предмети, които има някаква система (критерий, общ белег) за събиране, която според мен трябва да е доста ограничена и балансирана. Трябва да може да се систематизира, като се обръща еднакво внимание и на по-редките, и на по-разпространените екземпляри.

Например "винтидж китайски" значи, че е желателно да имаш колкото е възможно повече различни марки, но не повече от 1-2 бройки от всяка марка. Докато 20 бр. Сийгъл, 20 бр. Шанхай и по една бройка от още 50 марки прави колекцията разбалансирана. А сборът от 5 бр. швейцарски, 30 бр. руски и 5 бр. японски изобщо не попада в определението "колекция" (т.е. най-обобщеното "часовници" е доста размито, за да дефинира колекция)

Какво е вашето мнение?
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Какво разбирате под "колекция"?

Мнение от Pavlin » 10 сеп 2013 14:12

Общо взето споделям твоето мнение, но като цяло няма категорична дефиниция за колекция.
Според мен колкото е по ясно и тясно насочено едно събиране на предмети, прави колекцията по ценна. Едно е безразборно трупане, друго са например на ivetsa часовниците "Кама". Ако успее да събере всички възможни модификации, тогава ще има пълна колекция "Кама".
Аз харесвам предимно руски часовници, но никога няма да успея да събера екземпляр от всеки един модел за да кажа че имам пълната колкеция.
От друга страна пък ги събирам и се грижа за тях с голямо желание, няма как да не смятам че имам някаква колекция.

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Какво разбирате под "колекция"?

Мнение от cerasimi » 10 сеп 2013 15:21

Да колекционираш нещо би трябвало да е за твое удоволствие, отмора и т.н. Има и "комерсиални" колекции, които се правят с цел влагане на пари. Изобщо мога да кажа, че съм виждал и съм чувал за съществуването на най- различни видове колекции.И всеки един почти със сигурност би защитавал ревностно правото на съществувание на неговото начинание. Аз основно залитам по руски часовници. По едно време се опитвах да събера всичко руско стоманено. Не бих могъл да кажа, че може да се намерят някакви строги критерии, по които да се класифицира една колекция, защото всичко е доста относително.

Потребителски аватар
Fenna
Специалист
Reactions:
Мнения: 827
Регистриран: 25 дек 2012 11:28

Re: Какво разбирате под "колекция"?

Мнение от Fenna » 10 сеп 2013 16:14

А така....аз както събирам куцо и сакато-не попадам в графа колекционер, а май вехтошар :)

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Какво разбирате под "колекция"?

Мнение от Pavlin » 10 сеп 2013 16:24

Като гледам хич не събираш "куцо и сакато" :)

Потребителски аватар
Fenna
Специалист
Reactions:
Мнения: 827
Регистриран: 25 дек 2012 11:28

Re: Какво разбирате под "колекция"?

Мнение от Fenna » 10 сеп 2013 17:31

Е, между тях има и по нещо добро де :)

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Какво разбирате под "колекция"?

Мнение от Lyubo_sr » 10 сеп 2013 17:49

За мен колекция от часовници е повече от един часовник, които да бъдат запазени и да мога да си ги нося когато поискам. В никакъв случай да не стоят в кутия и само да си ги гледам- ако беше така да колекционирах монети. :redface
Часовника освен уред за измерване на време е и аксесоар, затова и ги разделяме на всекидневни, "дрес", дайвъри и др. Човек трябва да има всякакви, за да е подготвен за всякакъв случай, в който ще му се наложи да носи часовник.
Марката и произхода не са важни- моите всички са ме привлекли с нещо в даден момент.
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Какво разбирате под "колекция"?

Мнение от Seikosha » 10 сеп 2013 18:41

Малко е трудно така да се дефинират нещата както са поставени.Самата дума "Колекция" има посредническо значение,тя не дефинира нещата ,ако не се използва с друга подчертаваща и определяща дума,предполагам,че думата "Колектив" е със същият корен,може би от древногръцки или римски произход и са близки по значение,но се използват при разнлични случаи и двете се употребяват за "сбирка","сборка" нещо събрано което е обединено по някакъв признак. Ако аз например кажа: "имам колекция от ръчни часовници"няма да излъжа и всеки ще разбере,какво точно искам да кажа,от там нататък,нещата може да се деференцират и например да кажа "Това е колекцията ми от руски часовници",а "Това е колекцията ми от японски часовници" или "Това е колекцията ми от руски кварцови часовници" и така без край,така че когато се използва тази дума,както повечето от нас тука,правилно са пуснали и озаглавили темите си в раздела"Форумни колекции"като са подчертали за какво става дума. Колкото до това да се опитваме да направим някаква "дефениция" що е туй "колекция" и да я вкарваме в някакви рамки е просто безсмислено,по простата причина,че колекционирането е субективно и не може да има някакви писани специални правила,един събира марки,втори -монети,трети играчки от шоколадови яйца,нима тяхното не е колекция? Аз например съм събирал монети преди време,имах стари гръцки,римски монети,руски рубли и копейки,имах и колекция от съвременни долари :) и това си беше една колекция от монети,нищо ,че не са еднотипни.И при часовниците ми е така,аз купувам за да ремонтирам и да реставрирам колкото успея,по-рядко купувам такива които няма какво да се прави по тях,но като се има предвид ,че събирам само винтиж модели,такива рядко попадат.
Така,че ако един събира най различни часовници,а друг стесни кръга на интересът си към дадена марка,или часовници от даден времеви период,или само позлатени,или стоманени,всички те имат Колекции и всякакви условности не пре чем,важното е кефа,тва е.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Какво разбирате под "колекция"?

Мнение от rosen_er » 10 сеп 2013 18:59

А какво значение има как наричаш часовниците си в случая?Не е ли по-важно хобито да ти носи удоволствие.А това не включва в никакъв случаѝ само притежаването на нещо.Ако говорим за критерии,достатъчен ли е да речем механични часовници?Ще дам един пример, коѝто не е много коректен:как мислите има ли колекция притежателят на да речем 10-12 платна от няколко ренесансови художника,но не от всички известни?Или друг подобен "колекционер" 200-250 картини от различни стилове,епохи,школи? Как да наречем "сбирката" от часовници на Марк Гордън ?И в коѝ момент е можел да претендира за колекция?Ако нещо ти харесва и започнеш да го "колекционираш",няма как да не минеш през :няколко броя,колекциѝка до пълна колекция.Виж пълна колекция вече е друга бира.Ще използвам примера на 3017:Ивеца вече има колекция от Кама.Просто малко му остава до " пълна колекция Кама"!
П.П. Я колко е написал този приятел докато кажа моето мнение n_thumbsup

Потребителски аватар
beria
Специалист
Reactions:
Мнения: 596
Регистриран: 16 май 2013 12:57

Re: Какво разбирате под "колекция"?

Мнение от beria » 12 сеп 2013 16:15

Аз бих определил като 'колекция' всяка сбирка от еднотипни предмети в количество, надхвърлящо нуждите за нормална употреба, които са събрани по някакъв общ признак за да носят удоволствие на притежателя си.
Така, че спред мен и два часовника да имаш, ако ти е необходим един, и си те радват и си ги гледаш с любов, това си е колекция.
А вече з критериите за класификация и изчерпателност на колекцията съм напълно съгласен с изказаните по-горе мнения.
Съвсем друг е въпросът, че апетитът идва с яденето. Едва ли всеки от нас е имал представа в началото какво ще представлява колекцията му сега и едва ли сега имаме идея какви ще са след години, нали? Повечето от нас търпят 'метармофози' и с времето 'мигрират' в различни посоки:)
Изображение

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Какво разбирате под "колекция"?

Мнение от DHM » 14 сеп 2013 00:46

А сборът от 5 бр. швейцарски, 30 бр. руски и 5 бр. японски изобщо не попада в определението "колекция"
Според скромното ми и неангажиращо мнение и 5бр. швейцарци са колекция, без да влизам в подробности какви или пък на каква стойност, евентуално....За много хора и 5бр. японски са колекция, при това прилична! Какво остава за 30бр. руски...
А какво, как и по колко да събира всеки сам определя за себе си. Както и всеки определя начинът, по които то да бъде класифицирано. Един си сгъва чорапите, друг ги навива на руло и т.н. Не сме еднакви, но това прави света около нас пъстър и цветен, дава разнообразие на живота ни.
Миро, адмирации към събраното и показаното, както и към начинът, по който то е подбрано!
Поздрави!
Последна промяна 2 на DHM, променена общо 14 пъти
.

Prisadov
Напреднал
Reactions:
Мнения: 450
Регистриран: 13 яну 2013 23:39
Местоположение: Смолян&Пловдив

Re: Какво разбирате под "колекция"?

Мнение от Prisadov » 14 сеп 2013 03:05

Seikosha написа:Малко е трудно така да се дефинират нещата както са поставени.Самата дума "Колекция" има посредническо значение,тя не дефинира нещата ,ако не се използва с друга подчертаваща и определяща дума,предполагам,че думата "Колектив" е със същият корен,може би от древногръцки или римски произход и са близки по значение,но се използват при разнлични случаи и двете се употребяват за "сбирка","сборка" нещо събрано което е обединено по някакъв признак. Ако аз например кажа: "имам колекция от ръчни часовници"няма да излъжа и всеки ще разбере,какво точно искам да кажа,от там нататък,нещата може да се деференцират и например да кажа "Това е колекцията ми от руски часовници",а "Това е колекцията ми от японски часовници" или "Това е колекцията ми от руски кварцови часовници" и така без край,така че когато се използва тази дума,както повечето от нас тука,правилно са пуснали и озаглавили темите си в раздела"Форумни колекции"като са подчертали за какво става дума. Колкото до това да се опитваме да направим някаква "дефениция" що е туй "колекция" и да я вкарваме в някакви рамки е просто безсмислено,по простата причина,че колекционирането е субективно и не може да има някакви писани специални правила,един събира марки,втори -монети,трети играчки от шоколадови яйца,нима тяхното не е колекция? Аз например съм събирал монети преди време,имах стари гръцки,римски монети,руски рубли и копейки,имах и колекция от съвременни долари :) и това си беше една колекция от монети,нищо ,че не са еднотипни.И при часовниците ми е така,аз купувам за да ремонтирам и да реставрирам колкото успея,по-рядко купувам такива които няма какво да се прави по тях,но като се има предвид ,че събирам само винтиж модели,такива рядко попадат.
Така,че ако един събира най различни часовници,а друг стесни кръга на интересът си към дадена марка,или часовници от даден времеви период,или само позлатени,или стоманени,всички те имат Колекции и всякакви условности не пре чем,важното е кефа,тва е.
Присъединявам се към мнението на всички....все пак всеки си има различно мнение...но това на Seikosha-san най като ли че се доближава и до моето разбира за колекционирането....

.....Истината е че каквото и да колекционираш никога няма да имаш завършена колекция.....колкото и да събираш дори и да знаеш че имаш всичко винаги я има и онази малка вероятност да си пропуснал нещо.....то и това му е едно от най хубавите неща.....търсенето.....радостта....вълнението.....мига в който видиш точно това което си търсил да добавиш до другите ти радостти....

Казвам радости често защото според мен точно това е смисъла на колекционирането.....не кой колко и какво ще има а каква радост ти носят.....все пак красотата е във всичко....

Аз "колекционирам"......не, нека да използвам думата събирам......часовничета който ме грабват....
.....без значение дали е най-разпространения модел и се намира под път и над път....или може би е нещо което някои хора търсят с месеци....години......видя ли го....докосне ли ме отвътре ....знам че искам да го има....дори и да не е перфектен.....

Повечето хора гледат в колекцийте си да имат най-вече запазени или NOS часовничета.....но аз по незнайно каква причина повече имам влечение към така наречените "окаяни часовничета"....не тези които нестават за нищо а онези който носят история със себе си.....може би историята на този който го е носил....притежавал.....
......Запазените екзепляри също са красиви.....даже перфекни но те са часовничета които бих носил......може би не всеки ден.....по скоро на някой важен подод......но красотите преживяли битката с времето за мен са доста по ценни за събиране.....
.....харесва ми идеята че събирам не една определена история на страната която ги е произвеждала......а онези много историй които притежателите им имат.....

П.С. Лично мнение :)

Поздрави Злати :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Какво разбирате под "колекция"?

Мнение от atanweb » 17 сеп 2013 20:18

Харесвам всичките ви мнения по въпроса зададен от Миро.
Всеки от вас е представил в голяма част страстта си и това как я защитава пред своето съзнание което се опитваме да убедим, че всичко е ОК. Да наистина е ОК когато това носи удоволствие, а когато усетим неприятното чувство на колебание за поредната придобита ценност в колекцията за сума която не сме сигурни дали е било разумно да отделим, тогава вече минаваме в друг вид колекциониране и това е тип инвестиция. Веднага се прокрадва успокоителната мисъл, че този прекрасен предмет - поредният часовник някога ще се отплати и се надяваме това да не става по нелеп и мародерски начин които не можем да контролираме.

Аз също смятам събраното от мен до момента за колекция и по-точно колекция от колекции, а бях толкова силно убеден, че няма да стана колекционер, но се осъзнах когато бройката надхвърли 30-40.

Е не знам до кога ще продължава така, но да сме живи и здрави да продължаваме и да се усъвършенстваме.

п.п. не пренебрегвайте хората около вас, помислете дали не сте намалили вниманието си към тях, това може да бъде тълкувано погрешно.
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Какво разбирате под "колекция"?

Мнение от varban » 17 сеп 2013 22:23

atanweb написа: Аз също смятам събраното от мен до момента за колекция и по-точно колекция от колекции, а бях толкова силно убеден, че няма да стана колекционер, но се осъзнах когато бройката надхвърли 30-40.

Е не знам до кога ще продължава така...
Току-що довърших един Луч 1801 - над десет пъти му вадих и слагах анкъра, докато подбера положението на изходящия палет. И ще направя два дамски часовника 1801, които жена ми и дъщеря ми ще ги сложат по един-два пъти, и то за да ми пристанат на акъла.
А на мен ми стана кеф, че възстанових два часовника, които и да искам, не мога да нося!
И това е опасно чувство! Щото май и моите наближават трийсетака - вече не ги знам колко са :)
Така че ще взема барем да и разменя стрелките. И ще направя две кюфтета. И после още две :) Едното с полет в китайски корпус, а другото - със слава :)

Колекционерство само с франкени се лекува :)

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Какво разбирате под "колекция"?

Мнение от dreadx » 17 сеп 2013 23:18

Не, ти колекционираш своите трудове и своите нАучни постижения. Дали ще се носят няма значение. Важни са опитът и уменията, които си придобил покрай тези часовници.

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”