Променено име - "Нови попадения"

Има какво да се види
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1036
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 28 фев 2016 13:17

Пак позанемарих темата, ама то какво ново интересно да покажа...

Ето посъбрах малко 2209-ки:

Изображение

Три квадратни - с верижка (в идеално състояние), със зелен каменен циферблат (нефрит, сравнително по-рядка от червения яспис), и най-интересната - с кафяв метален циферблат.

Изображение Изображение

Всъщност последната е благодарение на Върбан, с когото бартеросахме циферблати (той още се ослушва да покаже как е станала неговата с ясписов цифер :) ). Всъщност този модел съм го виждал само още с бял каменен циферблат (все още търся такава). Този метален ме озадачи, разрових набързо и открих други модели, в които може би е поставян такъв:

Изображение Изображение

Тези модели обаче пък изобщо не съм ги виждал в нета - дали са се произвеждали? Някой виждал ли е снимка на реален такъв?

Да продължа с два джобни:

Изображение Изображение

Интересното е, че в нета се предлагат основно три модела (тези два са между тях). По каталозите са показани доста повече, но нещо ги няма по оказионите...

Ето и един Лъч 3055, най-накрая с редкия гилоширан циферблат:

Изображение Изображение Изображение

Най-вероятно ще го обявявам за продажба, така че ако някой има интерес - да пише на ЛС (а защо не и тук)

Получих и няколко 3017, но не помня кои съм показвал, затова ето засега оправените:

Изображение

В момента стягам една Стрела, всички специфични компоненти са налични (гланата пластина с ромовиден знак, хронографски мост с надпис "19 камней", мост на баланса с номер 12 ххх, циферблат с кирилски надпис), само чакам да дойде двойното секундно колело (от Англия :) ), и да го сглобявам. А, и една бяла "Секонда" пътува насам. Така се очертават да събера 5 различни модела. Най-трудните естествено са ранните кирилски Стрели. Пък и нещо пак цените почнаха да се вдигат...

Ами засега - това е.

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1036
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 17 мар 2016 23:37

Здравейте,

тази вечер да покажа един Луч със син циферблат, купен тук от форума:

Изображение Изображение Изображение

Касата му я подмених с 20-микронна (беше 10)

Изображение Изображение Изображение

Като цяло, сините циферблати при Польот и Луч са доста по-редки. А в този часовник пък дойде механизъм, чийто финиш досега не бях виждал - ръбовете му са загладени, а самите мостове са като полирани. Не съм сигурен обаче доколко успешно го снимах.

Изображение Изображение

Другият часовник, който искам да покажа, чака дълго, за да стане. Не е руски, но мисля, че заслужава внимание. Швейцарски "Favre Leuba" с уникалния механизъм Peseux 7001. А уникалното му е, че е много тънък - само 2.5 мм. Верно, само двустрелочник, но 2.5 мм!
Ето го и оригиналния, маркиран "favre Leuba":

Изображение Изображение

Както се вижда, циферблатът е съсипан. В часовника явно беше влизала вода. Първо оправих механизма (бях пускал обява, че търся части, но накрая купих всичко необходимо от obsolettewatch). После търсих циферблат, ама то кауза пердута. Опитах да подлепя люспите с безцветен лак за нокти, ама не става. Пробвах се да го продам в това му състояние, естествено неуспешно. И така след няколко месеца ми хрумна, че мога да потърся комплект механизъм с циферблат. Предлагаха един Corum за $225 :), но накрая се спазарих за един доста рядък сувенир - от часовник, посветен на 25-годишнината от коронясването на кралица Елизабет II. Такива са се пускали само златни (или поне аз само такива намерих из нета), та най-вероятно е отишъл за скрап. Добре, че поне циферблатът и механизмът са се спасили.
За да е гадно обаче, при свалянето на механизма от яасовника едното от болтчетата, които го прикрепят към касата, се скъса n_sad . На снимката е долното. Някой ако има идея как мога да го махна, да я дава, че язък за хубавия механизъм.
Както се вика - всяко зло за добро. Добре, че бях купил и друг.
Циферблатът пък при пристигането се оказа леко огънат около ремонтуара, може би при канибализирането му. На всичкото отгоре диаметърът му беше по-голям с ~ 1.5 мм. Та се наложи изправяне и пристъргване. Но мисля, че крайният резултат си заслужава:

Изображение Изображение Изображение

Ето го колко е дебел :banana

Изображение

А ето и механизма:

Изображение

Ето и опит за макро-снимка на циферблата:

Изображение

И накрая ето как изглежда на ръката, направо да го объркаш с кварцов:

Изображение Изображение Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1036
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 05 апр 2016 22:46

Здравейте,

днес дойде един по-интересен часовник - Польот Амфибия с надпис на латиница:

Изображение

От доста време търсех такъв. Не че е супер редкаж, но е доста по-рядък от кирилските.
Всъшност като се загледах, кирилските циферблати са два вида - с по-малък шрифт и по-раздалечени букви; и с по-голям шрифт, но по-близки:

Изображение

Ето и още няколко снимки:

Изображение Изображение Изображение

В тази връзка ще е и една обява - май множко ми станаха Амфибиите :lol: , та ще предлагам една за продажба...

Поздрави, Миро.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 06 апр 2016 08:44

Готини Амфибии!
Нещо ме "гложди" тази средната обаче :mrgreen: Не ,че няма показани такива с "бели" цифрови маркери,но.......Безелът по-тесен и заоблен ли от на другите два?Били показал капаците и на трите часовника?
А! Секундната стрелка на коментирания (среден) категорично не е от Полет Амфибия.Дори и на Русийската версия (тази с делфина на цифера)– секундната стрелка е с много по-широка "шапка" на втулката.И светещо кръгче е по-малко,като че ли .От нещо друго е тази стрелка.
И при циферблатите с надпис на латиница има разновидности.На примери ,на които под надписа "23 jewels" има добавено и "automatic. И този с "бели" цифрови маркери.
Изображение
Никак не "седят" тези тънки ,основни да ги нарека, маркери при останалите тлъсти със светомаса.Струват ми се ,че са нещо като онзи циферблат на Андро,от който го отвратихме , та го продава човека.
Лично мнение :wink:

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1036
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 06 апр 2016 09:58

Ей, какво набито око имаш, как ги виждаш тия детайли icon_clap icon_clap icon_clap

Секундна стрелка ще намеря. Тази може да е от звънчев Польот, не знам.

Безелът е използван, сигурно е оригинален. Че нещо много "НОС" безели се появиха, може пък да ги изработват някъде...А оригиналните са поизносени по ръба и с пожълтяли цифри и маркери.

А това за белите цифри - мисля, че просто не са "повторени" с луминофор. Другият, който съм обявил за продажба, си е с нормална стрелка, "луминирани" цифри и оригинален безел :)

Снимка отзад мога да направя довечера.

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1036
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 12 апр 2016 20:57

Добър вечер колеги,

Да се похваля:

Изображение

По едно време имах две Орбити, ама един колега отнесе едната. И двете бяха от по-редките, с матов циферблат. Дълго време не се появяваше нищо подходящо, естествено това не го броя:

Изображение Изображение Изображение

А пък когато се появеше, цената стигаше над границата (и то доста), която съм си определил. Е, преди две седмици в директен контакт ми предложиха тази много хубава Орбита на горе-долу прилична цена. Въпреки че в момента не ми влизаше в плановете, не можах да я откажа. За снимките сложих една интересна верижка, ама май не му ходи. Ето и снимките:

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Liani » 12 апр 2016 21:30

Миро, страхотен е!!! Много ми харесва!
Аз го виждам с черна кожена каишка, ще се получи красив дрес часовник.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от varban » 12 апр 2016 23:07

Този всичко търпи - черна, кафява, жълта. Стига да е с дискретен шев.
Класика на 1 МЧЗ, и по дизайн, и по механизъм.

Честито!

Като преборя Лучовете (вече им идва реда - Росеновата Слава е на настройка, иначе работи; следващите са направо 3055 :)) , ще правя един орбитален Полет от миналата година. Цифер подобен, само че Poljot... добре, че не беше Орбита, щото щеше да е по-скъп :)

bukoev
Специалист
Reactions:
Мнения: 567
Регистриран: 08 фев 2014 19:36

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от bukoev » 13 апр 2016 14:42

Страхотен е Миро честито,мечта за всеки колекционер един от тях сам аз ха ха ха.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1036
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 16 апр 2016 00:21

Добър вечер, или добро утро :)

Таман приключих борбата успешно, и веднага бързам да се похваля:

Изображение

Както напоследък често ми се случва, и с този часовник се случи история.
Забелязах го в Аукро-то, в описанието написано, че работи като часовник, но като хронометър - не. Снимка на механизма нямаше, затова помолих за такава. Ами то почти нищо нямаше останало от хронографския моул, как да работи :). Тъй като бях купувал механизъм за донор, погледнах и ми се стори, че всички липсващи части ги имам. Важното ми беше, че всички видове оси, включително и секундното колело с двойна ос са здрави. След пазарлък и сериозна корекция в цената, часовникът пристигна. Въпреки, че работеше, не ми хареса амплитудата, и реших така и така хронографската част я няма, да взема да го смажа. Разглобяване, потапяне в бензина, почистване, смазване и таман на края - изпускане на пода n_sad . Естествено оста на секундното колело се счупи n_sad n_sad n_sad . Петнайсет минути не можах да се успокоя, добре че си имам правило да хващам часовник напълно спокоен, че не се знае какво ще направя ядосан. Еми какво да направя, станалото - станало, 40 долара отидоха, че и десет дена чакане. Междувременно открик, че нямам едно чукче, което удря двойното чукче, което нулира хронографа. Имам познат антиквар, който имаше също донори, и с него бартеросахме частите. Вчера дойде и колелото от Англия, вечерта спокойно седнах и сглобих механизма. реших да го оставя един ден да работи , за да видя дали нещо няма да запецне. Е нямаше, затова тази вечер продължих. Най-трудно се оказа настройването на системата за предаване от секундното към минутното хронографски колела. Поне 20 пъти въртях регулиращия винт, с толкова малко, че явно няколко пъти просто ми се е струвало, че го завъртам. Е, накрая го напаснах, прехвърла си само една минута и се застопорява отлично.
Ето още няколко снимки:

Не е като нов, но бих казал, че е в доста добро състояние. Приличен корпус, добър циферблат (само тахиметричната скала е обезцветена), запазени стрелки.

Изображение Изображение

Всичко по часовника си е както си следва - ромб на основната пластина, надпис "19 камней" на хронографския мост, и номер 11022, полагащ се за Стрела.

Изображение Изображение

Подбрах му една кафява текстилна каишка, но не нато, а от две части - мисля, че си паснаха отлично с часовника, Ето естествено и снимка на ръката:

Изображение

Дано ви е харесал.

Поздрави, Миро.
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Pavlin » 16 апр 2016 06:09

Браво! Аз само мога да си мечтая за разглобяване и настройка на хронограф...

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1036
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 16 апр 2016 08:33

Pavlin написа:Браво! Аз само мога да си мечтая за разглобяване и настройка на хронограф...
Разглобяването и сглобяването са малко по-сложни от обикновен часовник. Трудното е да запомнит кое винтчее откъде е :), защото са доста различни (за разлика от обикновен часовник) и има значение. За да могат да се въртят лостовете, съответните им винтове в частта към главата нямат резба. И ако сложиш нормален с резба, затягаш лоста и не става.

А регулирането е още по-лесно, но е много по-туткаво, защото там всичко е проба-грешка. Понякога трябва да изчакаш една минута, за да видиш дали е регулирано правилно. Например споменатата система за предаване на импулс от секундното към минутното хронографско колело.

Сега вече на отпочинала глава виждам какво съм пропуснал да отбележа - коронката на часовника не е оригинална. Добре, че две оригинални пътуват към България :)

Поздрави, Миро.
Изображение

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от storyteller » 16 апр 2016 09:02

Много съм впечатлен - и часовникът хубав, и майсторството постоянно се развива (аз не си и помислям да пипам 3017) и сърцето здраво (щом нищо не му е станало при изпускането).

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Liani » 16 апр 2016 13:31

Браво Миро!

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1036
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 16 апр 2016 13:53

storyteller написа:Много съм впечатлен - и часовникът хубав, и майсторството постоянно се развива (аз не си и помислям да пипам 3017) и сърцето здраво (щом нищо не му е станало при изпускането).
Ха-ха, то добре, че балансът още не беше монтиран :lol: , че не се знаеше тогава сърцето как щеше да е.
Изображение

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”