Променено име - "Нови попадения"

Има какво да се види
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 24 апр 2016 22:52

Малко допълнение към последната Ракета. Имам друга и реших все пак да проверя коя е в по-добро състояние. Оказа се, че имало две разновидности - кирилска и латиска. А аз в момента ги имам и двете :)

Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от varban » 24 апр 2016 23:51

Такъв е бил първоначалния дизайн на цифера:

Изображение

Интересно е, че сегашните надписи на Ракета са много подобни на левия.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 02 май 2016 20:20

Е, животът продължава, пратките също. Ето точно преди празниците какво дойде:

Изображение

Наложи се да поправям три от четирите. И докато квадратните няма какво да ви ги показвам, ето още една "секторна", но с доста захабен циферблат:

Изображение

В този вид заминава директно към залива. Изненадата е друга:

Изображение

Досега не бях виждал такъв модел (а аз гледам основно за тях) :yahoo . Наборът ми от каталози с модели 2209 (кръгли) е доста малък, та даже ме беше страх дали не е присаден циферблат от 2609 например. Не, циферблатът си е оригинален :). Иначе останалото си е както трябва:

Изображение Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от storyteller » 03 май 2016 08:07

Красиви са, няма спор, но това ми е най-малко любимият руски механизъм. Честно казано, май само древният Тип 1 е по-зле. Макар че именно конструктивните недостатъци са довели до това, че е произвеждан малко и е рядък, а оттам ценен за колекциониране. Странно хоби имаме.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 03 май 2016 09:03

miroman написа: Досега не бях виждал такъв модел (а аз гледам основно за тях) :yahoo . Наборът ми от каталози с модели 2209 (кръгли) е доста малък, та даже ме беше страх дали не е присаден циферблат от 2609 например. Не, циферблатът си е оригинален :). Иначе останалото си е както трябва:

Изображение Изображение

Поздрави, Миро.
Да,оригинално си е така тази Ракета( с изключение на секундната стрелка може би,а може и такава да си е). От начало помислих дали този циферблат не е за масивна златна каса (има златен Полет 30 камъков с абсолютно същият циферблат). Много ми харесва подобен дизайн - с римски релефни маркери.

П.П. Миро,в общия каталог от 1970г има представени доста Ракета 2209 в кръгли каси,но ти сигурно го знаеш това.
Изображение
Последна промяна 1 на rosen_er, променена общо 3 пъти

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 03 май 2016 09:24

Странно наистина :)
Аз пък мисля, че голяма част от руските (и не само те) механизми са копирани от други (а те вероятно са копирани от други и т.н.). Даже и да е самостоятелна разработка (като любимата на Върбан Ракета 2609), принципната схема е същата - барабан, две преводни колела, анкер, баланс; в навиващата/сверяващата - също. Значи пред един конструктор, на когото са възложили да "проектира" нов механизъм, основната трудност е била да намери различно разположение на компонентите, което да не се повтаря в предишен механизъм. Друг пример - китайският TongJi е разработка на основата на няколко швейцарски механизма - анализирани са им силните и слабите места, съвместени са силните, минимизирани са слабите, и се е получила китайският работен кон, до днес произвеждан и използван.
Затова повече са ми интересни механизмите, които не са изградени по обичайната схема. Огромно уважение например към Сейко за magic fingers решението - простичко, а невероятно ефективно. В случая с Ракета 2209 е имало мисъл и творчество, а не само пренареждане на колела. В един руски форум четох едно мнение, че на един професионален часовникар не отива да се оправдаваш с "кривия" механизъм. И посочват точно 2209 на ПЧЗ - според пишещия там, този механизъм отличава майстора от "ширпотребата".
То е ясно, че аз съм ширпотреба, но всеки месец ми се случва да минат през мен поне 4-5 такива, и стават все по-добре :). Засега ги докарвам до 200-220 градуса при грешка под 2 mS, което ми се струва недостатъчно. За съжаление има един камък с една миниатюрна зегерка, която не мога да свалям, и го оставям неизмит. Имам подозрения, че оттам може да се изсмучат поне още 10-20 градуса амплитуда. Другото место, които ми е подозрително, е секундната стрелка. Тя е основен елемент при предаването на движението между междинните колела.

В Польот 2209 също има "подобрения", но те са в навиващата част, и всички знаем, че точно там им е слабото място :). Така че "хуботста" си има цена :)

Както и да е, отплеснах се.

Надявам се довечера да покажа как Любо се е справил със стъклата за Ракета Амфибия. Че ако той не може, не знам откъде ще търся...

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 05 май 2016 21:21

miroman написа: Надявам се довечера да покажа как Любо се е справил със стъклата за Ракета Амфибия. Че ако той не може, не знам откъде ще търся...
Мисля, че добре се справи :)

Изображение

Дясната не я гледайте, тя чака за много неща: стрелки, безел, уплътнение и ремонтуар с коронка. Обаче лявата е вече напълно окомплектована :)

Изображение Изображение

Друго, което стегнах днес, е този доста рядък Восток тип "Сатурн". За съжаление циферблатът е захабен, но все пак за последните две години той е едва третият такъв, който виждам:

Изображение Изображение

Изображение Изображение

А ето и една друга шега от снощи. Профилактирах една 24-часова Ракета, за съжаление имаше зацапвания точно по основната платина, които не можах да отстраня, а нямах и с какво да я заменя. Амплитудата остана 220-230, все пак достатъчно точно върви. Затова пък се загледах в циферблата и забелязах, че и неговите крачета са диаметрални. Това позволи и нея да я направя с "лява" коронка :)

Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

bukoev
Специалист
Reactions:
Мнения: 567
Регистриран: 08 фев 2014 19:36

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от bukoev » 06 май 2016 14:35

Хубави ракети така и не се намират тука в БГ. пак за востока рядка работа аз имам Сатурн с такъв цифер,хубави попадения.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 14 май 2016 16:29

Тъй като нямам тема от типа "Страничката на ...", мисля да попиша тук. Основната тема си е същата, събрах няколко пратки:

Изображение

Повечето са или ширпотреба, или вече съм показвал подобни. Малко по-интересните са квадратната Ракета в хромиран корпус, Востока-висулка-настолен и Славата "Голяма нула" (въпреки, че не помня дали не е от предишна пратка).

Изображение Изображение

Изображение Изображение

И сега тези, на които бих искал да обърна внимание. Този Сатурн го купих единствено заради стъклото. В отлично състояние е и мисля, че ще го продам с друго стъкло поне колкото съм го купил, така че стъклото да ми е бонус. То пък ми беше необходимо за един Восток, тип Сатурн, който е в отлично състояние, но с напукано стъкло.

Изображение

Но след смяната вече е супер :yahoo

Изображение Изображение

Един командирски с доста необичайна каса, не се сещам дали съм виждал такава:

Изображение Изображение

И накрая един рядък Польот от най-първите, с дебел механизъм и заден капак, който със сигурност не съм виждал досега. За съжаление надписът на циферблата е на латиница, а на капака - на кирилица, та може би е котлет. Въпреки всичко и часовникът, и особено капакът са редки:

Изображение Изображение Изображение

А накрая малко житейски новини. Преди три дни, пътувайки с колелото към работата, предната гума се хлъзна на мокър бордюр, та паднах и се поударих. Освен охлузванията, лошо изкълчих показалеца на лявата ръка и в момента е шиниран. Също натъртих дясното си рамо, та ми е "блокирано", т.е. всяко движение на ръката ми причинява значителна болка.
Понеже при пътуване с колело има доста вибрации, преди тръгване си свалях часовника и го прибирах във вътрешен джоб. При падането часовникът беше спрял, но покрай болките не му обърнах внимание до вчера. Вчера обаче викам да го погледна, предположих, че може да е прехвърлил анкерът. Май забравих да напиша, че това е един от тубийоните ми. За съжаление се оказа, че не е толкова просто. С целия си акъл (напомням - шинирани показалец и среден на лявата ръка, и блокирало дясно рамо) аз реших да ремонтирам турбийон lol2 . Даже свалик касетата на турбийона. Оказа се, че оста на касетата е отворила много голям луфт в лагера, който я крепи към механизма, стори ми се повече от 0.1 мм. Така самата касета започва да се лангърка и не може да зацепи към страничното движещо колело. За радост акълът най-после ми дойде и спрях дотук, за съжаление дефектът ако изобщо е поправим, ще е трудно поправим. Естествено, в процеса на сглобяване изтървах фиксатора на ремонтуара (той е на винт, а не на пружинка). Наложи се цялостно сваляне на циферблата и компликациите (втора часова зона и индикатор ден/нощ). Изобщо пълен купон, бях само за снимка, с шинирана енда ръка, другата прилепена към тялото и работеща само от лакътя нататък, и разглобявам турбийон icon_crazy
Както и да е, успешно го върнах в първоначалния му неработещ вид, и след кратък разговор веднага замина към Диран (Еконт даже ми съобщиха, че са го доставили). Стискам палци, дано майсторлъкът на Диран се окаже по-силен от каръка. Може пък часовникът да се възстанови преди мен :)

Та така - вече трети ден не мога да работя, в болнични съм, не ми се гледа телевизия, тук във форума нищо не пишете, и реших да ви дам малко четиво. Ама ще приключвам, защото и писането не е безпроблемно, боли, ама малко.

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 14 май 2016 16:45

Четем форума редовно, но не пишем, вярно е. Възстановяваме се. Първо да пожелая бързо да свалиш всички екстенжъни по теб и да се върнеш към нормалния живот. Аз също карам колело ежедневно и сега ще внимавам повече особено в тези пролетно дъждовни дни. Кофти случка с часовника ти. Вярвам, че ще се оправи, просто трябва да имаш търпение, а останалото ще покрият финансиите. Голяма порция си ни сервирал в снимките по горе.
Цъкай и по една снимка отзад да гледаме корпусите и капаците им.
Тази Слава ми стана интересна. Корпусът прилича на Полет-ски. Също се вижда ,че маркерите са малко по далеч от края на стъклото. Трябва ти нова каса. казваш ширшотреба, но всички са много интересни и рядко изпадат тук.
Поздрави за новите попълнения!
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 14 май 2016 17:57

miroman написа:
И накрая един рядък Польот от най-първите, с дебел механизъм и заден капак, който със сигурност не съм виждал досега. За съжаление надписът на циферблата е на латиница, а на капака - на кирилица, та може би е котлет. Въпреки всичко и часовникът, и особено капакът са редки:

Изображение Изображение Изображение
Котлет е, според мен,този часовник,Миро.Касата на Полет с такъв циферблат е позлатена и френска.Имам предвид изработена във Франция със съответните маркировки.Преди време се спря при мен един такъв часовник и го коментирахме (и с колегите от watch.ru,там има показан същият такъв.Друг колега в същата тема "орева" форума,че счупил краче на такава каса и с целият си акъл я претопил :mrgreen: ).Ето как би трябвало да изглежда:
rosen_er написа:Един по-различен доѝде при мен предишната събота.Беше" наречен" за колега, голям фен на Полет,но по една или друга причина ще остане "софиянец":
Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение
Странна каса и още по-странна маркировка.Имам някакво мнение,но очаквам вашите коментари :wink:
cerasimi написа:Хубав часовник. Да напиша мнението си и официално тук- първите съветски часовници са били с вносни каси, някои казват и циферблати. В повечето случаи се казва, че са били произвеждани във Франция.
Но циферблатът си е редкаж отвсякъде :wink:
Касата почти съм сигурен,че е от Спортивен(съдейки по формата и надписите).Ето такава като на единият от снимките:
Изображение Изображение
П.П.Чак като ги написах всички тези неща видях,че циферблатът не е точно същият :mrgreen:
Така,че може и да не съм прав.Но за касата не променям мнението си :wink:

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от stepona555 » 14 май 2016 21:47

Това със страницата на ... както виждаш засега е в миналото , първо едната затвори по решение на автора , после другата ... знаете , и накрая аз заключих моята , което всъшност не е голяма загуба за форума , е може да съм ви развеселил с някоя глупост .
Ако ти си направиш , поне ще има какво да показваш и ние да цъкаме .
Вчера например преди да си купя китайски Фют се чудих с кого да се консултирам , що е то китайски часовник и има ли почва у нас , ама късно , платих го и сега чакам и тръпна.
А можеше да питам в твоята страница.
Поздрави на всички и наздраве
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 27 май 2016 22:23

Да продължим. Пратките вече често съдържат по 1-2 часовника, но гледам да са качествени.
Ето съдържанито на 3 пратки, плюс един часовник, съставен от три, но мисля, че стана супер:

Изображение

Както нямах Польот Амфибя, надписан на латиница, и ето - дойде втора. Беше неработеща, с изтъркана коронка (не съм я снимал), вече е отлична:

Изображение

Още една Ракета с каменен циферблат, близо до перфектна :)

Изображение Изображение

И едно доказателство, че лошите снимки могат да провалят продажбата на един часовник на достойна за него цена. Този Янтар го купих сигурно поне 3 пъти по-евтино, отколкото бях готов да платя :). Но на живо е доста по-добър от снимките на продавача :)

Изображение Изображение

Ето този Восток сглобих от три други - корпус от един, циферблат от друг, и механизъм и стрелки от трети. Да не говорим, че коронката е май от Польот :). Но се получи добър:

Изображение Изображение

Накрая - Отлична Молния 3017. Само че не съм сигурен дали капакът е оригинален. Имам още един корпус с различен капак (като профил). Но той не стана на този корпус. А този капак изглежда като от обикновена Мълния. Както и да е, супер е:

Изображение Изображение Изображение

И поредната история. Купих ето тези Польот Аларми (6 бр), НОС, но с рекламни циферблати:

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Целта беше да им подменя циферблатите, и да си ги продам като Польоти :D . Затова от друг продавач купих 6 циферблата НОС. И вижте какво дойде :D

Изображение

Ако не се вижда, ето и по-детайлно - липсващи маркери, петна, а двойният печат е просто върхът :yahoo

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Ами какво да правя, нищо. Писах му, той ми отговори в стил "На снимките се виждаше всичко, да си гледал". Проверих темата - верно, прав е. Ама при цена близо от $5 очаквах наистина НОС циферблати.

Както и да е. Два стават, ще потърся маркери за други два, а петият ще го монтирам на някой употребяван. Двойната преварка (упс, препечатка) ще си го пазя за сувенир :)

Това е - малко, но от сърце.

С поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 28 май 2016 08:57

От класа!
Миро звънците са супер както са. Лично на мен би ми било жалко да ги преправям.
Изображение

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от the collector » 28 май 2016 16:56

Аз съм на същото мнение-много са хубави!
Според мен ще е по-добре звънчевите да ги продаваш в този вид с тези циферблати.
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”