Променено име - "Нови попадения"

Има какво да се види
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 21 апр 2017 07:25

Поредната перфектна!
Миро известно ли ти е да има други хора който да са успели да достигнат до тези екземпляри?
Предполагам и музеите могат да завиждат за постигнатото.
Поздравления!
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 27 апр 2017 16:42

Здравейте,

продължавам с издирванията си на по-редки модели. Ето какво посъбрах последните дни:

Изображение

Най-после ми попадна Польот Амфибия от т.нар. "подушка" (не знам какво означава :redface ). Като цяло са доста по-редки, и доста по-скъпи :). Поръчах си нова коронка (даже повече бройки), но дойде с резба, различна от Польотската, става за старите Победи и Востоци. Не виждам как мога да я монтирам n_sad и ще ги връщам към Русията...Малко оф-топик, ама да се пооплача: все повече руснаци вече започват да го удрят през просото, само и само да продадат нещо. Колкото пъти ми дойдат "после обслуживания", толкова пъти трябва да ги стягам с двойно повече работа, защото часовникарите им правят разни магарии (или не правят елементарни процедури).
Да се върна на подушката, ето я снимана до другите две за сравнение:

Изображение

Явно са решили капака да го фиксират, за разлика от стандартната 23-камъкова с делфинче, та са му сложили едно пинче, а в касато - дупчица:

Изображение Изображение

Следва още една "гравирана" каса. Продавачът ми каза, че според него циферблатът е оригинален (в каталога е с друг):

Изображение Изображение Изображение

Ето и още един Штурмански, тип 2. Циферблатът е бил почистван и "белее", а цифрите са доста обезцветени. Чудя се дали може да му се нанесе нова боя, подобна на оригиналния (радиоактивния :lol: ) луминофор. Ама в Пловдив не знам кой може да го направи...

Изображение Изображение Изображение

И сега най-интересното :yahoo . Знаете, че някъде края на 50-те и началото на 60-те има опити за износ на руски механизми. Обикновено касите са някакви странни, изобщо несъвпадащи с нищо руско. На гърба пише "foreign", а маркировката също е различна. Най-много такива съм виждал Польот, по-рядко и Восток. Но ето и един друг Восток, с ден от седмицата, и под марката "Радуга":

Изображение Изображение Изображение

Трудно се забелязва, но и денят от седницата е на английски :yahoo

Изображение

Досега не съм виждал друга такава бройка!

Изображение Изображение

И накрая малко "окомплектовки". Бях ви показал една Победа "герметичка", която с помощта на механизъм "Спортивние" и току-що пристигналия циферблат се превърна в 100% Штурмански lol2

Изображение Изображение Изображение Изображение

И един Польот 3017, който си чакаше малките стрелки, си ги дочака :lol: . Интересното беше, че бяха за Молния (продавачът коректно си ми го каза), и неочаквано се оказаха с по-дълги втулчици. Имал съм други комплекти от Молния, но те си бяха с нормални. Както и да е, това не беше трудно за коригиране, и voila:

Изображение

Засега толкова :)

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 27 апр 2017 21:56

"За сега толкова"....
Ние въздух не можем да си поемем.
Поредните поздравления! Човече ти навлезе в паранормалното!
Уникални! Много радват... и пак Уникални!
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 30 апр 2017 13:17

Здравейте,

Пак намерих какво ново да предложа :) :

Изображение

Бях ви разказал за една пратка с механизми (от която ви показах редкия механизъм Польот 2627). Там имаше една Орбита, която ,окомплектована в Делуксова каса, замина за Виетнам :). Ето и следващият механизъм, който си дочака касата - 2615 (без дата) с лагер на ротора:

Изображение Изображение Изображение

Днес го обявявам в Бея :lol: Следващият часовник е Чайка с много рядка каса:

Изображение Изображение Изображение

За съжаление касата е в незадоволително състояние. Но просто няма по-добра, този модел съм го виждал само още един път, и касата също беше доста изтрита. Така че засега (докато изпадне по-добра бройка) това ще е в колекцията.

Ето и една Победа ТТК-1 с механизъм 1МЧЗ от 2-53 (допустимия период :) ):

Изображение Изображение

И накрая - три сестри Победи, произведени в едно и също тримесечие - 3-47! Интересното е, че ги купих през 3-4 дена, и дойдоха заедно:

Изображение Изображение

Опитах да направя снимка на анкерното колело и самия анкер, за да се види, че са жълти (не зная от какъв материал са), а не са бели (стоманени).

Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 30 апр 2017 19:01

miroman написа:Ето и следващият механизъм, който си дочака касата - 2615 (без дата) с лагер на ротора:

Изображение Изображение Изображение

Днес го обявявам в Бея :lol:
То добре дочакал,но щом го обявяваш в Бея,най-вероятно знаеш,че точно този дизайн циферблат + стрелки не е в такава каса :wink:
И по предния ти пост - "падушка" по плевенския край казваме на възглавница.Според мен оприличават касата на възглавница и от там името на този тип каси.
Много готини попадения последните две пратки icon_clap

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 26 май 2017 19:00

Здравейте,

Днес бих искал да покажа един часовник, който отдавна "гоня". Ама пусто, много скъп n_sad

Слава Амфибия :yahoo
Изображение Изображение Изображение

разбира се, коронка на винт, обаче имам подозрения, че е от Восток Амфибия. Не знам как да я различа :lol:

Изображение Изображение

Вътре - най-обикновеният механизъм 2414. Нещо обаче се лангърка, не е плътно застанал. Рингът има два отвора с резба, но не виждам как да се "усили" закрепването... Затова временно съм монтирал един капак от Восток, който да притиска механизма, нещо като антимагнитен капак при Амфибиите. Не съм го снимал да не се излагам lol2

Изображение Изображение

Иначе часовникът дойде в значително по-лошо състояние, с изцапан циферблат, часова стрелка с половин лум, секундна от друг модел, замърсен корпус и почти неработещ механизъм. Циферблатът съвсем предпазливо го почистих, като поне половин час си играх с маркерите - бяха направо черни. Корпусът го измих, механизмът го профилактирах. На стрелката реших само да запълня дупката в лума, затова от други стари руски стрелки (от Ракета Амфибия) изчоплих стария бял лум, стрих го на прах, разтворих го в бял лак и запълних дупката. Също използвах да презапълня и секундната стрелка. Мисля, че се получи почти еднакво с минутната. Е, ако се вгледаш, малко личи, ама това е, толкова мога :redface

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 26 май 2017 19:14

holy moly
Е тези ги мислехме за по редки от млечен зъб на Птеродактил.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 26 май 2017 22:32

Бързо да допълня :lol:

Писа ми Пламен да ме насочи, че може би тези отвори с дупките са за фиксиращи пластинки.
Уж бях разгледал касата, но явно не съм догледал, има две малки процепчета точно там.
Сложих си пластинки, и механизмът се фиксира перфектно :yahoo
Домързя ме да правя снимка :redface

Поздрави, Миро.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 27 май 2017 05:18

Честито Миро!
Доста добре си я реставрирал.По това което виждам на снимките -коронката е оригиналната.
Ако се използва от Восток,трябва преработка на ремонтоара (в руския форум е показано с присаждане на "ключа" от ремонтоар на Слава на опашката на Амфибия) и би трябвало да личи.Нещо с преструговане не се получавало.Руснаците продават такива ремонтоари с коронката,но без частта за вграждане в касата.Но пак казвам моето мнение - коронката е оригиналната за Слава Амфибия(тя е малко по-различна по форма).
Ето как изглежда такъв ремонтоар(сигурно си ги видял,но ако не си :wink: ),за да направиш сравнение:
Изображение
Моята е за точно такава част и имам предложения от руския форум,но се кумя нещо.
Честито още веднъж.
Вече два зъба от перокдактил в такъм малък форум.......... :lol: Хич не е зле!
Ето го "зъб-1" ,вижда се с каква коронка е. n_sad Чака "пломба".
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 22 юни 2017 19:58

Здравейте,

напослдък рядко изпадат неща, които не съм показвал. Ето и сега какво съм приготвил:

Изображение

Първо, един Польот с ранен механизъм. Вижда се допълнителния камък на моста за анкера (има същия и от страната на циферблата), както и отворите за винтовете, закрепващи циферблата. Тъпо, единият винт липсва. И нямам идея откъде да намеря. Преди време изпратих един такъв механизъм на Върбан (Бог да го прости), дано жена му го открие...

Изображение

Янтарът е в отлично състояние. Освен това циферблатът му е необичаен, досега друг такъв не бях виждал. Доста се вдигна цената, но успях да се преборя :)

Изображение

И накрая една Орбита в перфектно състояние, изключая коронката:

Изображение Изображение

Ами това е, засега...

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 07 юли 2017 23:06

Добър вечер,

Днес получих този екземпляр:

Изображение

Доколкото набързо проучих, доста рядък модел, и касата:

Изображение Изображение

и механизма - 2614В, че и с доста малък номер. Това е бил от първите, произведени с дата.

Изображение Изображение Изображение

За съжаление долните лъгове са малко обелени, ама за редкаж си е допустимо.

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 25 юли 2017 12:58

Здравейте колеги,

Ставали чудеса, даже и в България :yahoo

Преди няколко дена спечелих на аукциона тези два хронографа:

Изображение Изображение

Повече се бях загледал в Стрелата, и тя свърши на по-висока цена. Като дойдоха, поотлежаха в кутията, снощи ги подхванах. Оказа се, че в двата часовника има общо един работещ баланс, една здрава плочка на ремонтуара, един пълен комплект лостове и т.н. Само двойните секундни колела се оказаха и двете счупени.
Както и да е, поръчано е колелото, ще го чакам, ама дотогава една от Молниите се "жертва" и Стрелата е готова :). Довечера ще кача снимка.

Обаче нещо в другия ме глождеше, и чак към един часа през нощта се осъзнах - ами циферблатът е с кирилски надпис! :yahoo
Чел съм за такива, виждал съм по снимки, но не съм и предполагал, че някога ще го имам! Че и ще дойде от България! Е, състоянието му не е перфектно, но отблизо изглежда по-лошо, отколкото би стояло на ръката. Все едно, такива сигурно има най-много десетина публикувани по форумите, няма да го хвърлям я lol2
Довечера ще търся стрелки (този път някой по-читав Польот ще трябва да обезкостявам, че те по-кофтите заминаха). дано успея довечера да ог сглоба и снимам :)
miroman написа:Първо, един Польот с ранен механизъм. Вижда се допълнителния камък на моста за анкера (има същия и от страната на циферблата), както и отворите за винтовете, закрепващи циферблата. Тъпо, единият винт липсва. И нямам идея откъде да намеря. Преди време изпратих един такъв механизъм на Върбан (Бог да го прости), дано жена му го открие...

Изображение
Междувременно намерих точно такъв механизъм, работещ, но с циферблат без надписи. Не става за "изграждане" на друга бройка, така че си взех винтчето и си окомплектовах горния. Останалото, ако някой има желание тепърва да си го окомплектова, или да си прави бройка "без винтче", може да се соговорим.

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 25 юли 2017 20:52

Както обещах, ето го Польота:

Изображение Изображение Изображение

и заедно със Стрелата:

Изображение Изображение Изображение

И малко оффтопик - една снимка, която отдавна исках да направя:

Изображение

Както се вижда, от ръчните един модел липсва - голата Секонда. Е, за сметка на това има един в повече - кирилски Польот :D . От джобните също един модел липсва - това е някаква модефикация тип "ръчен", но с размерите на джобните. Но и тук има допълнителен - с латински надпис.

Останаха най-трудните за намиране, за да се попълни колекцията :)

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 25 юли 2017 21:41

Тези модели са били заедно предполагам само в заводски условия. При проектантите или в музей.
Сега толкова години по късно, след сериозна експлоатация в различни условия тези модели пак заедно. Интересно и вълнуващо. Браво Миро!
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 02 авг 2017 23:36

Здравейте,

Днес дойдоха тези два часовника:

Изображение

Този Спутник има много странен циферблат. Прилича ми на "дефектен" - отпечатали са първо черния цвят, след това нещо не им е харесало, и преди да отпеяатат следващите цветове, са го отделили. Някой има ли друга идея?

Изображение Изображение

А това е следващата ми находка, доста рядка, а в такова състояние не съм виждал - Слава на 2МЧЗ за експорт:

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Ето и моста на колелата с допълнителен надпис на латиница:

Изображение

И чуждестранните маркировки за позлата:

Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”