Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 17   [ 497 мнения ]
Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2014 23:48 
Аватар

Здравейте,
софиянците часовниколюбци знаят, че на Невски по принцип часовниците са меко казано скъпички. Но съм сигурен, че всеки е намирал по нещичко там.
Вчера попаднах на продавач, струпал една купчина швейцарци. От дума на дума ме убеди да взема доста от тях. Не ги снимах веднага, бяха в доста изцапано състояние, но като нямах какво да правя, седнах на една пейка в градинката и два-три часа им чоплих мръсотиите. Почти всички са позлатени, а вътре - едни красоти...
Една част са вече при часовникаря за нови стъкла, ето кое е в момента при мен:

Oriosa автомат, Bifora, Wyler

Изображение Изображение Изображение

Ermi automat, Tourist, Venus автомат с изстъргана марка

А ето и механизмите:

Изображение

Следващите - Helvetia не е позлатена, към нея снимам е единствения немски Anker:

Като странични "придобовки" взех една Победа NOS с кутийка и гаранционна карта (не е на снимката, беше неработеща, но вече е :) ), един интересен Командирски във връзка с Европейското първенство по футбол в Швеция 1992 (ще му търся кой да му смени стъклото, че нещо май в Пловдив няма кой), един Польот Звънец (звънец, звънец, ана засега не звъни), една Заря висулка, и подарък към горните швейцарци - още един автомат Buler без ремонтоар.

Изображение

Ами това е, другия месец като отида, надявам се пак да постна :b

Поздрави.

Вечният календар е небходим, за да може един път на 4 години да поглеждаме как датата се сменя от 28-ми на 29-ти. Репетирът - за да може изобщо да не поглеждаме часовника. А турбийонът - за да го гледаме непрекъснато.

Последна промяна miroman на 25 Авг 2014 19:02, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Мар 2014 09:59 
Специалист

Браво!Чудесни часовници си намерил.Рядко,не повече от 4-5 пъти съм ходил специално до този пазар .Цените там не са за моя бюджет :) и май не съм видял нещо ,което да да ме накара да забравя цената.А,само за един 2809 прецизен съжалявам (бях споменавал за него в друга тема ) ,но тогава бях съвсем начинаещ и почти ръкописният надпис, особено с "1" вместо "L" ми се стори съмнителен.А беше като нов,даже се съмнявах ,че е в стоманена каса.Ето то този вид (снимката е от Нета)
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Мар 2014 12:40 
Специалист

Браво!!! icon_clap Късмет си имал, Миро n_thumbsup :b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2014 16:29 
Аватар

Ето още три от Невските - оправени, лъснати и стегнати:

Някаква Caloda - в ЕБея основно продавачи от Италия ги продават:

Много красива Bifora:

И една интересна - не, не е Польот ДеЛукс, а е Provita:

Интересното му е, че на циферблата пише swiss mvmt:
Изображение
а на задния капак пише swiss made. Аз го листнах като швейцарски, ама дали е - дано, ама надали.

За един от часовниците, който е с механизъм AS1903, търся ламаринката-пржинка, която притиска механизма за смяна на датата - оградена е на снимката:

Изображение

Според mr. Ranfft, става и от 1711/1713, 1814/1816, 1901/1903 и 1904/1906. Макината я има при английските братовчеди, ама за 2 паунда частичка трябва да платя 5 паунда транспорт :( ...

Една вметка - оказа се, че смяната на стъкло на Командирски с пресичката е абсолютно елементарна. И "шведският" Командирски също вече е оборудван. Та купих си стъкла за 150 лв и сега ще има да си сменям, да си сменям :lol:

Поздрави, Миро.

Вечният календар е небходим, за да може един път на 4 години да поглеждаме как датата се сменя от 28-ми на 29-ти. Репетирът - за да може изобщо да не поглеждаме часовника. А турбийонът - за да го гледаме непрекъснато.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2014 20:17 
Специалист

Да не би да искаш да кажеш за диска с дните?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2014 21:35 
Аватар

plamenhar написа:
Да не би да искаш да кажеш за диска с дните?

Този механизъм няма дни, само дати. Има една машинарийка, която сменя датата, много подобна на Слава. А тази машинарийка се притиска на местото си от оградената пружинка - при моя механизъм тази пружинка е счупена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2014 22:11 
Специалист

Ясно.
Много прилича на фиксатора на диска на дните.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Апр 2014 23:07 
Аватар

Частичката дойде от UK за два дена! Явно късмет, ама все пак - впечатлен съм.

Ето го и готовия и лъснат:

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Поздрави :b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2014 21:21 
Аватар

Да използвам темата, така и така много рядко ходя до София :)

Като не ходя, да не стоя със скръстени ръце, се ровя из Интернета. Реших да се опитам да събирам "инвестиционни" часовници, т.е. по-рядко срещани, съответно по-ценени. Естествено целта е да се вземат по-евтинко в момента :b

И ето, днес пристиган първото пакетче, и вътре:

Изображение

Ракетата 2209 е с изпадали стрелки, ще трябва да го профилактирам да видя какво е предизвикало това изпадане. Но Антарктическата експедиция:

Изображение

си работи перфектно, само ще видя дали мога да поизлъскам малко касата.

Очаквам още доста :yahoo

Поздрави, Миро.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2014 21:37 
Site Admin

2209 е страхотна, но ако другата ти е излишна драсни едно лично! :)
Миро, изневеряваш на религията. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2014 05:54 
Специалист

miroman написа:

Изображение

Ракетата 2209 е с изпадали стрелки, ще трябва да го профилактирам да видя какво е предизвикало това изпадане. Но Антарктическата експедиция:

Според мен отваряне от някой,който не е много в час с материята.При опит да се извади машината от капака (като се хваща циферблатът) се чупят крачетата на циферблата и резултатът е този -започват да "изпадат" минутната и секундната стрелки,понеже циферът се "отдалечава" от машината.Поне при една чисто нова ,но от "другите" :mrgreen: квадрати тази беше ситуацията.Ти ще споделиш,какъв е твоят случай :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2014 20:55 
Аватар

rosen_er написа:
Според мен отваряне от някой,който не е много в час с материята.При опит да се извади машината от капака (като се хваща циферблатът) се чупят крачетата на циферблата и резултатът е този -започват да "изпадат" минутната и секундната стрелки,понеже циферът се "отдалечава" от машината.Поне при една чисто нова ,но от "другите" :mrgreen: квадрати тази беше ситуацията.Ти ще споделиш,какъв е твоят случай :wink:

Ами да, оказа се даже още по-лесно - болтчетата, фиксиращи циферблата, се бяха разхлабили. Затегнах ги, естествено изчистих черния фулмастер от стрелките, и в момента си работи и пее :). Само секундната е боядисана май с лак или боя и ме е страх да я чопля, ще я оставя червена.

А Експедицията също се оказа неработеща - балансът си цъка, секундната върви, но другите две стрелки не вървят (или пък вървят съвсем странно). Мисля, че е карамфилът. Дали от нормална Ракета става на 24-часова, или е раличен? Всъщност сега я почвам, ще видя...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2014 21:03 
Аватар

А, междувременно дойдоха и други пратки. Снимал съм само по-интересните, пак в насипно състояние. Кога ли ще имам време да оправя всички часовници, които чакат icon_crazy

Изображение

И така - една Ракета-автомат и позлатен Алмаз:

Изображение

Тънък Лъч и Кировски:

Изображение

И накрая - Победа "червена 12" от 1952 и електро-механичен Лъч 3055

Изображение

Ето и как работи 3055-цата :yahoo :

И малко пълнеж - Ракети за части:

Поздрави, Миро.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2014 22:16 

Всичките са много хубави,честито Миро

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 07:46 
Moderator
Аватар

Сами сме си виновни, че запалихме Миро по съветските, отклонява се със главозамайваща скорост. Като торнадо по пътя си засмуква всичко.
Поздравления Миро!!! Добри попадения.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 09:04 
Moderator
Аватар

miroman написа:
Мисля, че е карамфилът. Дали от нормална Ракета става на 24-часова, или е раличен? Всъщност сега я почвам, ще видя...

Да, става. Карамфилът е еднакъв, различно е векселното и часовото колело.

Добри часовничета!

Честито :-)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 12:51 
Аватар

atanweb написа:
Сами сме си виновни, че запалихме Миро по съветските, отклонява се със главозамайваща скорост. Като торнадо по пътя си засмуква всичко.
Поздравления Миро!!! Добри попадения.

Не сте ме запалили.

Моите увлечения са си същите, само че лошото на китайските часовници е, че евентуално "освобождаване" на вложените в тях средства е бавно и трудно, защото са малко хората, които биха ги оценили. Е, всъщност са доста много, но те не ходят по сайтовете, където бих ги продавал, включително ЕБей. Затова реших, че ще е добре да си събера малко "инвестиционни" часовници. Т.е. в момента са подценени, но след няколко години биха си качили цените. А и "освобождаването" им би било по-лесно. След няколко разговора с колеги и антквари, стигнах до извода, че най-добре отговарят сравнително по-редките руски модели. Швейцарските и немските са доста скъпи (известните марки де), а от джобни не разбирам.
Руските са известни по света, верно е, че има огромни количества, но също така е верно, че и унищожаването им върви с гигантски темпове. Един антиквар сподели с мен убеждението си, че до пет години в България ще свършат позлатените, а до десетина - и другите руски.

Та така, в момента просто инвестирам, а другите по-обикновени са, за да избиват инвестицията :b . Както правят и повечето от вас де...

А за Антарктиката - ами да, взех карамфилче от друга Ракета, оказаха се еднакви с по 12 зъба. Смених стъкълцето, почистих колкото мога касата. Не мога да полирам каси, особено пък позлатени, пък и не виждам смисъл, ако ще остават за колекция - което не е златно, ще потъмнее с времето. Така че само я измих от боклуците, смених стъкълцето и в момента върви, та пее. Заема си мястото в кутията при другите.

Ето и снимка на двете готови Ракети:

Всъщност докато пишех поста, си дадох сметка, че дори и да не сте ме запалили, най-малкото сте ми отворили очите за потенциала, а крайният резултат е май същият - ще търся да купувам същото, което и вие, макар и по други подбуди.

Поздрави, Миро.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 13:06 

Много добре казано!
Аз си признавам че също не харесвам особено много руските часовници, но те са материала по нашите земи. Има ги навсякъде, евтини са, пълно е все още и със части. Желанието за възстановяването им, инвестицията и стремежа да открия нещо рядко измежду тях е отговора на моето увлечение.
Надявам се с времето, все повече хора да се присъединят към нас!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 14:20 
Специалист

Мда...
За съжаление руските вече не са много евтини,
особено когато са много запазени и с инвестиционна насоченост.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 14:56 
Moderator
Аватар

Лошото е, че на Ракетите се качват цените и от другата страна. С един приятел, който е основно във Франция, си пишем чат-пат по темата. Той твърди, че от няколко години цените на всички по-лъскави ракети са скочили непропорционално в сравнение с разни полети, востоци и лучове. Според него причината е в космическите цени на новите 26 калибри - те дърпат нагоре и цените на съветските ракети O:-)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 15:00 
Moderator
Аватар

А тия разсъждения трябва да се скрият :-)
Полу на майтап обмислям да регистрирам друг ник и да почна да провеждам масирана кампания за дискредитиране на съветската материална част с цел сваляне на цените в разните аукциони :-) Материал - бол. Мога да почна с творческа преработка на избрани места от стрелките и часовете :yahoo :banana lol2

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 15:13 
Moderator
Аватар

lol2
Това е като да тръбим, че булките ни за нищо не стават за да ги опазим някой да не ги хареса повече от нас.
Аз пък да направя отпор и да хваля, хваля та докат цените не надминат теглото им в злато.
Тогава аз ще съм доволен, щото вече понатрупах повече от разумното (часовници де).
:b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 17:17 
Moderator
Аватар

Аз не събирам :-) Само си правя, та да има с кво да излеза.
Сега се замислям над каишките, щото ги посвърших :-D
Ако почна да купувам хубави каишки, ще струват десетки пъти повече от съответния часовник, а те са разходен материал, не инвестиция. Ако почна да купувам по-евтини от часовниците си каишки... ми то такива нема :-)
Имам дилема значи :-)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 18:24 
Специалист

Нямаш дилема. Купи си един по скъп часовник и тогава разходният материал няма да ти се види толкова скъп :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 19:56 
Moderator
Аватар

Или почни да си ги правиш от непотребно кожено изделие. Кефа от крайният резултат е голям. А чувството на удовлетвореност няма да те изостави дълго време.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 20:16 
Moderator
Аватар

Ми аз купих един много скъп, 26.50 без транспорта. Ама той е на верига.
Иначе гледам да се боря с Росен. Ако не по асортимент, то по цени :-D
Вече сериозно:
Аз затова основно прецакани взимам - по-евтино вървят :-)
Вярно, че до края на миналата година хич не ми пукаше, какви са цифер, каса и джам. Ако не могат да се оправят, да цъкат така. Интересни ми бяха (и все още са ми интересни) машините. И това, дали мога да ги поправя. Това - не без твоя помощ - голяма част от машините и въобще матряла ми е от теб :-)

Няколко пъти в особено тържествени случаибсъм слагал Щемфли Експрес в този външен вид, който ще запази и в бъдеще: с черна часова и лъскава минутна стрелка, пукнат плекс (но полиран :-) ), дран цифер и изтъркан безел.

Вярно, че имам и няколко хубави часовника, ама то случайно е станало :-)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 20:20 
Moderator
Аватар

atanweb написа:
Или почни да си ги правиш от непотребно кожено изделие. Кефа от крайният резултат е голям. А чувството на удовлетвореност няма да те изостави дълго време.

Може. Още повече, че в завода пада непотребен кожен материал от разни каишки, калъфи и други части на снаряжение. Той обикновено е качествен, понякога - учудващо гъвкав и здрав. Трябва да се науча да изтънчвам кожа... на сленга - да я трАша, и мога да снабдявам мераклии като теб с материал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 21:48 
Специалист

Ти събирай и трупай кожа всякаква,аз знам как да я натаманим :wink: еле приближава времето да отваряме S&V ebauches SA :D
Иначе и аз не купувам скъпи сахати,за да не се налага да се харча за скъпи каиши :) Мотото на моето хоби е : "Живот и след смъртта"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2014 17:45 
Аватар

Ето днес какво ме чакаше след работа:

Изображение

Луч и Родина - неработещи

Изображение

Квадратна позлатена 2209 и Експедиция. Нещо ми се струва тази експедиция не наред - маркерите са жълти, а стрелките и касата - бели. Обаче циферблатът е по-скоро син, за разлика от предишния, който е по-скоро кафяв. Няма как, ще и търсим нова каса и стрелки.

Изображение

И накрая - кръгла позлатена 2209 и Восток Дружба :yahoo

Изображение

Всичките искат преглед, ама си струва.

Поздрави, Миро.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2014 18:27 

Миро, нещо ме съмняваш вече! icon_crazy
Всичко това от Невски ли е?!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 17   [ 497 мнения ]
Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Следваща