Променено име - "Нови попадения"

Има какво да се види
stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от stepona555 » 30 авг 2019 14:56

Това наистина е находка , честито
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 29 сеп 2019 23:50

Ето още един много рядък модел - Ракета 2409:

Изображение Изображение Изображение

Преди доста време ми изпадна механизмът - с всичко оригинално по него, работещ. Циферблатът беше трагедия, изпратих го към Украйна за реставрация, ей така, ако ми потрябва.
И взе, че потрябва :). Предложиха ми (скъпо!) цял часовник, с неработещ механизъм. То освен, че неработещ, ами и мостът на баланса е сменен с такъв от Восток 2409. Но пък имаше стрелки! Касата изглеждаше по-зле на снимките и мислех да я пратя на позлатяване (всъщност всички такива Ракети 2409, които съм виждал, са били в позлатени каси). Но всъщност никак не е зле, има малко изтъркано на гърба, реших да си я запазя както е била оригинално.
И така, имах всички необходими части, и ето я:

Изображение Изображение

Не съм сигурен само за коронката, ще потърся допълнително дали мога да изнамеря точно каква трябва да е.

Поздрави, Миро.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 30 сеп 2019 11:54

Наистина рядка Ракета,Миро. :clap:
Да се чуди човек защо така скоропостижно са се отказали от този калибър в ПЧЗ,пък след това се оказва един от най-експлоатираните от ЧЧЗ,но......може да не е било "доброволно".
Пожелавам ти и 2414 ,2415 да ти попаднат!
П.П. Украинските другарЕ малко са се изложили с препечатката или снимката заблуждава?
Последна промяна 1 на rosen_er, променена общо 30 пъти

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 30 сеп 2019 12:38

Ха, 2414 и 2415 имат само по една реална снимка в нета. Служителка в тогавашния завод е казала, че са били само прототипи, т.е. едноцифрено число бройки!
А пък щом е имало 2409 в хромирана каса, вероятно даже са били и в продажба. В watch.ru показват десетина-двайсет екземпляра.
Сега ще търся секундна стрелка и коронка да ги сменя.

Поздрави.
Последна промяна 1 на miroman, променена общо 30 пъти
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 30 сеп 2019 17:04

Страхотно! Браво, браво,браво!
Много интересно. Това радва повече от редица други.
Поздравления!
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Seikosha » 30 сеп 2019 19:48

И от мен едно :clap: Не знам дали не бъркам,но не виждам разлика в касата с тези с 21 камъковите "Балтика" Лично на мене любим модел каса , заедни с тези на МИР.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 30 сеп 2019 23:37

Seikosha написа:И от мен едно :clap: Не знам дали не бъркам,но не виждам разлика в касата с тези с 21 камъковите "Балтика" Лично на мене любим модел каса , заедни с тези на МИР.
Разлика външно няма, вътрешно е с по-малък отвор (защото ще съдържа 24-ти калибър). Понеже имам още един механизъм (този с подменения мост на баланса) и циферблат, мислех да ги сложа точно в каса от 21-камъкова Балтика, като пригодя някой ринг за преходник от 24 към 26-ти. И после към еБей :b
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 02 окт 2019 23:26

Ето и нещо от днес (всъщност вчера).

Спутник - не чак нещо толкова невиждано, но все пак доста рядко изпада в такова колекционерско качество:

Изображение Изображение Изображение Изображение

Другото е по-интересно. В руския форум го наричаха "Кировка разведчика", т.е. часовник "Кировски" за разузнавачи :yahoo . Различава се от обикновения "Кировски" по черния циферблат с инвентарен номер, и по механизма без номер и година. Иначе са се произвеждали и раздавали през Втората Световна.
Часовникът е в такова състояние, че чак ти става мило:
- И двете стрелки са счупени и запоявани, а след това са боядисани с цвета на точките. Дали са радиоактивни, не зная.
- Мостът на баланса е сменен, шарките му са други, пък и отдолу има номер (а не трябва да има). "Новият" мост е по-нисък, което наложи поставянето на двойна пластина, за да заработи горе-долу.
- Като цяло боядисването на точките и запояването на стрелките изглежда като че ли е правено от първокласник в час по трудово lol2 . Толкова е некадърно, че просто няма как да е правено в последствие (имам предвид, че ако някой искаше да го направи по-късно с комерсиална цел, щеше да се постарае поне малко). Мисля, че всички интервенции са си оригинално правени по онова време с подръчни средства.

Общо взето, доста рядък модел. А във вида си сигурно е единствен :yahoo

Както обикновено, беше ми продаден за добре работещ, с малко неясни снимки (за да не се видят "сръчно" оправените стрелки). А дойде неработещ. Навиващият механизъм прищракваше, балансът беше леко блокирал без никакъв луфт, пружината беше изпуснала при охлюва. Поне оста на баланса беше ОК, както и пиньонът на секундната стрелка. Тъй като нямам резервен механизъм, доста му треперех да не изгубя или счупя някоя частичка. Не успях да го окепазя, разглобих го, изпрах го, сглобих го, даже и тръгна. Колко точно, ще видим утре :lol:

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 03 окт 2019 07:55

Готини часовници!
Странен ми е цвета на земното кълбо на Спитник-а.По-скоро при някои от "черните" цифери се среща.При "белите" ,не е ли по-скоро тюркоазен цвят"?
Изображение Изображение Изображение
За Кировския мисля,че е съвременна реставрация .С тази боя или кой знае какво по стрелките и точките ,което прилича на лак за нокти и грам не е потъмняло за тези 60-70 години.Според мен някой се е постарал да внуши точно това ,което споделяш ти.
Но кой знае!?

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 03 окт 2019 08:26

rosen_er написа:Готини часовници!
Странен ми е цвета на земното кълбо на Спитник-а.По-скоро при някои от "черните" цифери се среща.При "белите" ,не е ли по-скоро тюркоазен цвят"?
Изображение Изображение Изображение
Росене, не ми става ясно защо задаваш този въпрос, но има три варианта:
1. Циферблатът е новодел
2. Циферблатът беше черен, но понеже нямах бели стрелки, го пребоядисах бял, ама пък нямах тюркоазен цвят и чакам да дойде по Еконта, за да пребоядисам и земното кълбо
3. Циферблатът си е оригинален, с някаква вариация в цвета, причинена от неясно какво - може от времето; може да е стоял на слънце; може просто така да е излезнал от завода, щом цветът го има, макар и на черен циферблат; а може пък другите да са обезцветени, а този да е правилен.

Ти кой от трите варианта мислиш, че е?
За Кировския мисля,че е съвременна реставрация .С тази боя или кой знае какво по стрелките и точките ,което прилича на лак за нокти и грам не е потъмняло за тези 60-70 години.Според мен някой се е постарал да внуши точно това ,което споделяш ти.
Но кой знае!?
Стрелките оригинално са черни, и не биха се виждали на черен фон. Затова са и боядисани допълнително, а заедно с това са сложени и точките (еднакъв материал и еднакъв цвят). Според мен е блажна боя, а не лак за нокти. За съжаление не направих снимка на спойките и геометрията на новополучените стралки, а не ми се разглобява пак. Ако го е правил часовникар, то просто няма как да си плюе на професията и да направи подобно нещо, което е и видимо (виж, вътре в касите съм виждал всякакви безумия, но са били с цел механизмът все пак да заработи). Поне минутната стрелка би я центрирал.
Както и да е, часовникът ще си остане в това състояние, с това описание. Пък ако е нарочно направено, значи си е постигнало целта.

Поздрави.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 03 окт 2019 08:47

Не се гневи :wink:
Не се съмнявам в оригиналността на циферблата.Новоделите имат разлики и който разбира,ще ги открие.Просто цветът ми се наби в очите при първо отваряне на снимките.Не може да не ти е направило впечатление и на теб.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 12 окт 2019 17:47

Здравейте,

Да покажа пак нещо ново - Секонда 3017 с черен циферблат, но без телеметрична скала:

Изображение

Имайки предвид голямата рядкост на този циферблат, успах да го взема сравнително евтино. Навярно помогна и фактът, че беше неработещ, без ремонтуар и коронка, с някои липсващи части по хронографския модул, както и липсваща малка секундна стрелка. Но пък визуално състоянието му е отлично, включително на касата и копчетата. Въобще не се замислих и една Молния се жертва, давайки си механизма :). Ремонтуар и коронка имах резервни, малка секундна пригодих някаква (стана отлично според мен). Пък Молнията ще чака :)

Изображение Изображение

Изображение Изображение

А ето и една Слава ДеЛукс:

Изображение

За съжаление коронката му не е оригиналната. Дойде с някаква китайска, а да му намеря пасваща се оказа не чак толкова лесно. Допълнителна "пречка" се оказа и втулката, която е доста дълга и не позволява да сложа по-тънка коронка. Намерих накрая някаква, но не е перфектна...

Изображение Изображение Изображение

Поздрави, Миро.
Последна промяна 1 на miroman, променена общо 12 пъти
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 12 окт 2019 19:12

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 12 окт 2019 21:05

Забравих това:

Изображение

Водят го Poljot Military. Циферблатът е с петна, стрелките са леко ръждясали. Но няма с какво да ги сменя, те са уникални за този модел. На всичкото отгоре дойде и без ремонтуар. А от Кировски и Столичние не стават - по-дълги са, а телата са им плътни, само накрая имат резба. Трябва да им се нарязва допълнително резба, а там хич ме няма (откалявания, плашки, обратни закалявания и т.н.). Не знам по каква случайност имах механизъм с "ремонтен ремонтуар", т.е. с по-късо плътно тяло и по-дълга резба. Та всичко си стана ОК.
Изображение Изображение Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 20 мар 2020 12:34

Здравейте,

Във връзка с коронавируса се наложи да поостана в къщи и реших да обърна малко време на някой-друг часовник.

Ето какво успях да оправя досега:

Изображение

Продължавам...

Поздрави, Миро.
Изображение

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”