Променено име - "Нови попадения"

Има какво да се види
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 07 юли 2017 23:06

Добър вечер,

Днес получих този екземпляр:

Изображение

Доколкото набързо проучих, доста рядък модел, и касата:

Изображение Изображение

и механизма - 2614В, че и с доста малък номер. Това е бил от първите, произведени с дата.

Изображение Изображение Изображение

За съжаление долните лъгове са малко обелени, ама за редкаж си е допустимо.

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 25 юли 2017 12:58

Здравейте колеги,

Ставали чудеса, даже и в България :yahoo

Преди няколко дена спечелих на аукциона тези два хронографа:

Изображение Изображение

Повече се бях загледал в Стрелата, и тя свърши на по-висока цена. Като дойдоха, поотлежаха в кутията, снощи ги подхванах. Оказа се, че в двата часовника има общо един работещ баланс, една здрава плочка на ремонтуара, един пълен комплект лостове и т.н. Само двойните секундни колела се оказаха и двете счупени.
Както и да е, поръчано е колелото, ще го чакам, ама дотогава една от Молниите се "жертва" и Стрелата е готова :). Довечера ще кача снимка.

Обаче нещо в другия ме глождеше, и чак към един часа през нощта се осъзнах - ами циферблатът е с кирилски надпис! :yahoo
Чел съм за такива, виждал съм по снимки, но не съм и предполагал, че някога ще го имам! Че и ще дойде от България! Е, състоянието му не е перфектно, но отблизо изглежда по-лошо, отколкото би стояло на ръката. Все едно, такива сигурно има най-много десетина публикувани по форумите, няма да го хвърлям я lol2
Довечера ще търся стрелки (този път някой по-читав Польот ще трябва да обезкостявам, че те по-кофтите заминаха). дано успея довечера да ог сглоба и снимам :)
miroman написа:Първо, един Польот с ранен механизъм. Вижда се допълнителния камък на моста за анкера (има същия и от страната на циферблата), както и отворите за винтовете, закрепващи циферблата. Тъпо, единият винт липсва. И нямам идея откъде да намеря. Преди време изпратих един такъв механизъм на Върбан (Бог да го прости), дано жена му го открие...

Изображение
Междувременно намерих точно такъв механизъм, работещ, но с циферблат без надписи. Не става за "изграждане" на друга бройка, така че си взех винтчето и си окомплектовах горния. Останалото, ако някой има желание тепърва да си го окомплектова, или да си прави бройка "без винтче", може да се соговорим.

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 25 юли 2017 20:52

Както обещах, ето го Польота:

Изображение Изображение Изображение

и заедно със Стрелата:

Изображение Изображение Изображение

И малко оффтопик - една снимка, която отдавна исках да направя:

Изображение

Както се вижда, от ръчните един модел липсва - голата Секонда. Е, за сметка на това има един в повече - кирилски Польот :D . От джобните също един модел липсва - това е някаква модефикация тип "ръчен", но с размерите на джобните. Но и тук има допълнителен - с латински надпис.

Останаха най-трудните за намиране, за да се попълни колекцията :)

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 25 юли 2017 21:41

Тези модели са били заедно предполагам само в заводски условия. При проектантите или в музей.
Сега толкова години по късно, след сериозна експлоатация в различни условия тези модели пак заедно. Интересно и вълнуващо. Браво Миро!
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 02 авг 2017 23:36

Здравейте,

Днес дойдоха тези два часовника:

Изображение

Този Спутник има много странен циферблат. Прилича ми на "дефектен" - отпечатали са първо черния цвят, след това нещо не им е харесало, и преди да отпеяатат следващите цветове, са го отделили. Някой има ли друга идея?

Изображение Изображение

А това е следващата ми находка, доста рядка, а в такова състояние не съм виждал - Слава на 2МЧЗ за експорт:

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Ето и моста на колелата с допълнителен надпис на латиница:

Изображение

И чуждестранните маркировки за позлата:

Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 03 авг 2017 05:55

miroman написа:Здравейте,
Този Спутник има много странен циферблат. Прилича ми на "дефектен" - отпечатали са първо черния цвят, след това нещо не им е харесало, и преди да отпеяатат следващите цветове, са го отделили. Някой има ли друга идея?

Изображение Изображение
Поздрави, Миро.

И двата часовника са интересни .Но за мен са нещо ново и възникват въпроси :)
Циферблата за Спутника не знам дали "дефектен",но освен това което виждаш ти,забелязах,че и надписите не са в полукръг (като на стандартният часовник) а"прави".И двата надписа."Им. Кирова" е стандартно. От останалите неща - "опашките" на ракетките -маркери са по-широки(тези средните стабилизатори) от на стандартния.Странен и ако е заводско изпълнение е нещо различно .Стрелките не ми стоят хармонично,но може на мен така да ми се струва.Според мен са от по-късен Полет.

Славата е ясно,че е от експортните във "вносна каса",но защо вътре е механизъм 2602 за Победа на 2 МЧЗ?Бранда Слава не се ли появява по-късно, заедно със съответния калибър?
Това ми прави впечатление от пръв прочит.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 03 авг 2017 11:53

rosen_er написа: И двата часовника са интересни .Но за мен са нещо ново и възникват въпроси :)
Циферблата за Спутника не знам дали "дефектен",но освен това което виждаш ти,забелязах,че и надписите не са в полукръг (като на стандартният часовник) а"прави".И двата надписа."Им. Кирова" е стандартно. От останалите неща - "опашките" на ракетките -маркери са по-широки(тези средните стабилизатори) от на стандартния.Странен и ако е заводско изпълнение е нещо различно .Стрелките не ми стоят хармонично,но може на мен така да ми се струва.Според мен са от по-късен Полет.
Наистина този е по-"странният". Циферблатът не изглежда ръчна изработка или пък "след-работа-направен-на-частно-за-да-се-продаде-по-скъпо". По-скоро оригинален Спутник би се продал по-скъпо, според мен :)
Стрелките и на мен не ми се връзват, но откъде да видя какви са оригиналните lol2
Славата е ясно,че е от експортните във "вносна каса",но защо вътре е механизъм 2602 за Победа на 2 МЧЗ?Бранда Слава не се ли появява по-късно, заедно със съответния калибър?
Това ми прави впечатление от пръв прочит.
Може би това е "прародителят" на бранда "Слава". :yahoo Показвал съм например модел с "ден от седмицата" (тип "Сатурн"), но за износ, брандиран "Raduga" - нищо общо с оригиналната "Радуга". Защо пък да не са взели Победа, за да не дразнят западняците да са я преименували Slava, а после да им е харесало името, и да са започнали в завода да произвеждат вече реалната Слава :D
Иначе не се съмнявам, че механизмът е оригинален - с малка секундна стрелка е, а на моста е гравирано допълнителен надпис на латиница.

P.S. В WUS ми показаха една тема, където се обсъждат и са показани още 2-3 такива Слави: http://forums.watchuseek.com/f10/unusua ... 95170.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Има и със 17-камъков механизъм, за който считат, че е по-ранен. Интересно, но всички са отлично запазени :lol:
Още по-интересно ми стана, като видях за колко я е купил n_sad . Аз платих май три или четири пъти повече n_sad . Късметлия човек.

Поздрави.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Seikosha » 05 авг 2017 16:02

Забравяте нещо. Марката Слава макар и в дамски часовници 2МЧЗ произвежда още преди 1960г. Слава камертон е също от началото на 60-те Има и едни много тънки и фини мъжки модели с 1601 вътре и те пак са Слава.

Изображение


Доколкото знам ,тези каси като на Мировата, са поръчвани във Франция и маркировката за позлата също е френска,но не мога да си спомня в момента на кой производител.
Много готин редкаж Миро n_thumbsup
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 05 авг 2017 16:50

Така е,но историята на 2МЧЗ е малко неясна.Не е много ясно (въпреки Википедито - там има доста несъответствия, които се коментират из форумите,като например датата на откриване на 2МЧЗ,която излиза десетина години по-ранна от 1МЧЗ) и от кога използва бранда Слава.
Ето един пример със секундомер (един от продуктите, с които се гордее 2МЧЗ) които до края на '60-те години не е носил бранда Слава,а само 2МЧЗ:
Изображение
Мисля,че започват да ползват Слава през 63 година,тогава сменят и логото на завода,но може и да греша(не ми се рови в момента)
Старото лого:
Изображение
Новото го знаете.
За Слава транзистор се коментира ,че се произвежда от средата на 60-те до средата на 70-те години.
Та затова ме изненадва механизъм с 15 камъка и бранд Слава.По това време са имали по-новият 17 камъков механизъм влаган в Старт(дори с противоударно).
Миро,мисля,че 17 камъков механизъм на 2МЧЗ се появява доста по-късно от 15 камъковият.
Такива ти ми работи :

По-интересно ми е виждал ли е някои модел Спутник без земното кълбо по средата на цифера,защото правите надписи го изключват.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Seikosha » 05 авг 2017 19:55

Бранда Слава е преди още да се преименува завода,какъвто е и случая с Восток. Дамска Слава ,има в каталога за 1960г. наедно с такива марки като Заря, Ера, Звезда, Волга, Весна, Сура.
Мировата Слава има дизайн по-скоро на часовник от 50-те с този извит надпис около малкият събдайъл. На цифера си му пишат 15 камъка и защо да не приемем ,че е произведен по-рано? Интересното е ,че и дамските Слава са с надпис на латиница и не е ли възможно ,това да е била търговска марка за експорт, а после след преименуването да се пише и на кирилица. Механизма с 17 камъка се е произвеждал само от 1957 - 1959г. а и не е задължително дори и в този период, да слагат такъв в експортен модел. Слава камертон се появява през 1964г. ,малко ме съмнявам да е произвеждан 10г. ,сега щяха да бъкат аукционите с него.
Колкото до 2МЧЗ е "по-стар" от 1МЧЗ с 6г. През 1924г. се създава МЕМЗ (с обратно Е) а в 1930г. въвежда нова поточна линия,а с това го изпреварва месеци по-рано 1МЧЗ и за това МЕМЗ става 2МЧЗ.
Спутникът за мен ,не е серийно производство и може да бъде каквото си ще,или каквото му вменят :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 05 авг 2017 20:55

Има верни ,има и неверни(или неточни )неща в поста ти.
Seikosha написа: Механизма с 17 камъка се е произвеждал само от 1957 - 1959г. а и не е задължително дори и в този период, да слагат такъв в експортен модел.
Ето периода на производство на този механизъм:
Изображение
И точно защото дизайна на Славата на Миро прилича на часовник от '50-те години(но пък механизмът е с бутон за ремонтоара ,а и няма маркировка за дата,което говори за производство след 60-та година),се учудвам защо не са ползвали този механизъм,който е от този период долу-горе.
За СлаваТранзистор говорят за производството 1960 до 1970.Има поне три (дори четири - пет) дизайна на часовника,което означава ,че е произвеждан доста дълго.От "по-модерният" дизайн (който е напълно в стила на '70-те години) има такава с №022 681 - хич не е малко като бройка.Какво се е запазило до момента и какво се продава........не знам.Ето часовника:
Изображение
Изображение
Няма никакво значение,чеша клавиатурата :)
Надявам се Миро да не се люти много :wink:

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Seikosha » 05 авг 2017 22:26

Аз съм ти го казвал вече какво ти пречи на тебе, а именно стесненият панорамен ъгъл на зрение.
Изобретеният от Макс Хецел електронен механизъм,наречен "камертон" се появява в края на 1960г.

Изображение

".....Часовниците на Bulova, "Accutron" [10] , продавани за първи път през октомври 1960 г. [11..."

Да не искаш да ми кажеш ,че съвецкият промишлен шпионаж е докопал за нула време техническата документация,предала ги е на руските конструктори и те са успели за два месеца да модифицират механизма,да го предадат на 2МЧЗ които за два дня да го пуснат в производство :D Ай с'я, не става.
Това е което пишат самите Славналии в каталога си от 1976г.

".....В конце сороковых и в пятиде-
сятые годы было освоено мас-
совое производство карман-
ных часов "Салют" и "Мол-
ния", женских наручных ча-
сов "Эра", мужских наручных
часов "Победа", малогаба-
ритных будильников, секун-
домеров. Впервые в отече-
ственной часовой промыш-
I'\Е!ННОСТИ в 1961 г. были изго-
товлены наручные электри-
ческие часы, 'в 1964 г. вне-
дрены наручные электро-
нно-механические камерто-
нные часы, а с 1966 г. начато
массовое производство элек-
ронно-механических балан-
овых будильников...."

Това е. Ай ще се чуем пак до година, да не спамя във форума, а Миро се люти сега повече за едно кръстовище :lol: Мир вам и :b

.....и не,че ме интересува и не,че е толкова важно наистина,чеша си мъдите просто. :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 05 авг 2017 22:54

Seikosha написа:Аз съм ти го казвал вече какво ти пречи на тебе, а именно стесненият панорамен ъгъл на зрение.
.............
.....и не,че ме интересува и не,че е толкова важно наистина,чеша си мъдите просто. :)
Чеши каквото решиш!
Ма да ми определяш ъгъла....айде нЕма нужда.
Закачил си се за една изпусната дума,неточност случайно допусната в последният ми пост.Я виж един пост по-горе какво съм рекъл :wink: :
rosen_er написа:........
За Слава транзистор се коментира ,че се произвежда от средата на 60-те до средата на 70-те години
...........
Ма като няма за какво друго да се хванеш .......почваш с простотиите и ....чесането на ......Чеши!

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Seikosha » 06 авг 2017 01:22

.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 15 авг 2017 21:31

Здравейте,

С последните няколко почръчки реших да пробвам някои други схеми :)

1. Първата доставка - около 40 часовника за части - циферблати, стрелки, каси, безели и т.н. Някои от механизмите даже имат и баланси :).

Изображение

Все пак като за по 6 лв. (толкова ми излязоха с транспорта) ми се струва прилична сделка :)
Тъй като ми се струват абсолютен сбирщайн, мисля да ги разглобя всичките, да отделя по-хубавите компоненти и да се помъча поне 10-15 да подкарам. И да имам части за още поне 10, ако намеря механизми :lol:

2. Втората пратка - около 20 NOS часовника Восток:

Изображение

Има 2409 с бял циферблат:

Изображение

2214 със син циферблат (тук май едните стрелки не са от този модел):

Изображение

и 2209 с някакъв странен цвят, (да го кажел зелено-кафяв:

Изображение

За съжаление са засъхнали, трябва профилактика. Пускам ги и за продаване, ако някой го интересува, да погледне в търговската част.

3. И третата пратка - 10 NOS комплекта за Польот Аларм:

Изображение

Комплектът съдържа: каса с безел, капак, ринг и вътрешна стяжка за закрепване на механизма (няма гумената изолация), две коронки, циферблат.

Изображение Изображение

5 бр. са с бял безел, 5 с черен

За да направите часовник, трябва механизъм с ремонтуари, стрелки и гумената изолация. Съшо търсете в "Продава" :wink:

Ами това е, нищо особено, просто съвсем друга насока...

Поздрави, Миро.
Изображение

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”