Променено име - "Нови попадения"

Има какво да се види
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 12 май 2020 17:50

Здравейте,

Да покажа какво си сглобих днес:

Изображение

Ето как дойде при мен:

Изображение

С помощта на seikosha и Pavlin дойде оригинален циферблат.

И понеже форумът не позволява повече от три снимки в пост, реших да пробвам една "комбинирана":

Изображение

Обърнете внимание на снимката в долния десен ъгъл. Оказа се, че все пак има разлика между механизмите на Полюс и Польот/Столичные. Винтчето, с което се застопорява "чопчето" на пружината на баланса, а също и самото чопче, са златни (е, може да са позлатени, ама няма да пробвам :lol: ). На другия ми Полюс (за съжаление) се оказаха обикновените...

Поздрави, Миро.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от stepona555 » 12 май 2020 19:27

Честито и браво на колегите.
Аз даже не съм сигурен че съм знаел за съществуването на Полюс.Ще потърся после , дано го запомня.
Последна промяна 1 на stepona555, променена общо 12 пъти
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Seikosha » 12 май 2020 20:44

:yahoo Супер се е получил Миро. За незапознатите ще кажа,че това е един хипер рядък и скъп от колекционерска гледна точка модел. Трябва да се обърне внимание и на вътршният допълнителен антимагнитен капак. Колко ли експедиции е навъртял :) А това за чопчетата и аз не го знаех. В случая нямам никаква заслуга, а по скоро съпричасност към това богоугодно дело. n_thumbsup
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 15 май 2020 11:58

Seikosha написа:
12 май 2020 20:44
...Трябва да се обърне внимание и на вътршният допълнителен антимагнитен капак. ...
Антимагнитните капаци дори са два.Има един и под циферблата.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Seikosha » 15 май 2020 23:35

И това не го знаех. Супер е n_thumbsup
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 07 юни 2020 09:52

Здравейте,

Днес бих искал да покажа нещо "не-съветско", но има и руски елементи (описал съм ги). Доста дълго си чакаше времето, но накрая мисля, че стана прилично:

Изображение

Дойде от Англия със счупен баланс и някакви измислени стрелки, на всичкото отгоре различни. Коронката също беше сложена колкото да я има. Оказа се, че да му бъде изработена нова ос струва пет пъти по-скъпо, отколкото да му се купи нова. Оста дойе от Франция. Благодарение на Иван Узунов беше сменена перфектно, и механизмът запя :). Той сложи и секундната стрелка. Настана търсене на другите стрелки. В Бея имаше, но цени от $80-100 за комплект ми идваха малко нагоре :). Изненадващо намерих подходящи в ... Русия дойдоха две стрелки, които са за друг калибър. Според др. Ранфт минутната трябваше да пасне директно, а часовата беше с 0.1 мм. по-широка. Да, ама и минутната се оказа с малък луфт. Нищо, Хачо от ул. "От. Паисий" ги напасна и часовникът придоби този вид. Остана коронката. Отново изненада - стана една от златна руска "Ракета". Какъв късмет, че я имах, тя пък беше дошла с един механизъм (явно корпусът беше отишъл за претопяване. Е, коронката не е златна, но е облечена със златно фолио. Цветът е може би един нюанс различен, но ако изрично не го кажа, никой няма да забележи.
Остана последната дилема. Стрелките са стоманени и температурно посинени, много са красиви, без точица ръжда. Обаче стилът на циферблата е по-подходящ за позлатени стрелки. Дали си струва да ги давам на златар да ми ги позлати? Дали ще се задържи позлатата върху стомана? Вероятно ще трябва да им премахне най-горния слой, за да се закрепи златото, т.е. операцията ще е необратима.
ПО-скоро клоня към това да си го оставя така. И без това коронката не е оригинална. А нямам и идея как трябва да изглежда оригиналната :)

Дано ви харесва.

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 07 юни 2020 10:13

Здравей Миро,
Първо честито за чудесният резултат от усилията.
Часовникът безпосрно е хубав. Браво и на Иван за добре свършената работа.
Стрелките според мен си кореспондират с тъмните маркери, а и синьото придава по винтидж усещане. Жълтите стрелки са по трудно четими и се губят, на общия фон. Аз бих сменил секундната стрелка с такава в тон с другите и нещата изцяло ще се балансират.
Този часовник е един чудесен пример за това как и към какво да се придържаме в нашето хоби, така, че да не се разпиляват нещата, а приказката да има добър и щастлив край.
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Lyubo_sr » 07 юни 2020 17:42

atanweb написа:
07 юни 2020 10:13
...
Стрелките според мен си кореспондират с тъмните маркери, а и синьото придава по винтидж усещане. Жълтите стрелки са по трудно четими и се губят, на общия фон. Аз бих сменил секундната стрелка с такава в тон с другите и нещата изцяло ще се балансират.
...
И аз съм на същото мнение.
Честита придобивка! :b
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 28 юни 2020 12:29

Здравейте,

Преди два дни ми пристигна ето тази джобна Ракета:

Изображение

Интересен и много рядък модел с хипократова чаша. Не знам по какъв повод е произведен. От години това е единственият екземпляр, който съм виждал за продажба. И даже нямаше и сега да го взема (заради цената), но се случи, че от същия продавач ми поръчаха друг часовник, листнат в руския Мешок. Спазарих се за прилична отстъпка и на двата, плюс включена доставка. Е, все едно другия съм го дал без надценка :), та този вече излезна приемлив.

По този повод реших да снимам цялата колекция:

Изображение

Единственият модел, който го нямам, е с черен циферблат и с надпис "50 лет октября". Т.е. това е модел, който съм виждал, че съществува :). Ако обаче някой е виждал друга модификация, дано постне тук, да знам какво да търся още.

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 28 юни 2020 13:42

Преполагам, че се интерресуваш само от позлатени * е вероятно и златни ?
Тези ракети са с интересни мотиви на задния капак. Може ли да надникнем какви са твойте?
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 28 юни 2020 13:49

atanweb написа:
28 юни 2020 13:42
Преполагам, че се интерресуваш само от позлатени * е вероятно и златни ?
Тези ракети са с интересни мотиви на задния капак. Може ли да надникнем какви са твойте?
То има ли въобще Ракета 2209 в хром?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 28 юни 2020 13:59

Даа, вярно! Моя грешка. Луч имат бели но с техния/полет 2209.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 28 юни 2020 15:32

Отзад нищо интересно - Ракетите са с капаци "Самсон" и в 20-микронни каси, Секондите са с гладки капаци и в 10-микронни каси. Затова не ги снимах...
atanweb написа:
28 юни 2020 13:42
Преполагам, че се интерресуваш само от позлатени * е вероятно и златни ?
Тези ракети са с интересни мотиви на задния капак. Може ли да надникнем какви са твойте?
Джобни Ракети 2209 в хром няма. Има от квадратните...
rosen_er написа:
28 юни 2020 13:49
То има ли въобще Ракета 2209 в хром?
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Seikosha » 28 юни 2020 19:49

Наш Миро не се научи да отиде за риба, кротко да хвърли една въдичка с плувка, :D ами направо една шашка и БУМММ излуваха 30-40 парчета ,има да нахрани барем половината колекционери в БГ Трябва да сме му благодарни за търсенето ,знанието, моженето и намирането n_thumbsup
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 29 юли 2020 23:12

Да използвам темата, за да кажа едно голямо "Благодаря" на Мишо за този часовник:

Изображение

Споменах преди няколко поста, че един англичанин ме помоли да му помогна с един часовник от Мешок, та покрай него си купих "Хипократовата чаша". Е да, ама този часовник беше ЗИМ "Чапаев". Оказа се, че е един от официално сниманите на ръката на Гагарин. Съответно любителите на космическата тема много го уважават. И всъщност съвсем не е лесен за намиране, че не и никак евтин...
Амбицирах се да си намеря и аз. Имаше за продаване във форума на Герман, но с кофти циферблат, и в каса от Москва. Разчитайки на уменията на Мишо в художествената област, го купих. За съжаление, оказа се, че за да се вмести в касата на Москва, часовникарят е изстъргал циферблата, т.е. намалил му е диаметъра с ~ 0,5 мм. Ето всъщност как изглеждаше циферблатът:

Изображение

Съответно се наложи да издиря и обикновен ЗИМ, но в подходящата каса. След освежаване и корекция на циферблата, и оправяне на механизма, ето какво се получи:

Изображение Изображение Изображение Изображение

Изстърганият циферблат не се вижда, така че съм доволен от резултата - съвсем приличен стана.

Поздрави, Миро.
Seikosha написа:
28 юни 2020 19:49
Наш Миро не се научи да отиде за риба, кротко да хвърли една въдичка с плувка, :D ами направо една шашка и БУМММ излуваха 30-40 парчета ,има да нахрани барем половината колекционери в БГ Трябва да сме му благодарни за търсенето ,знанието, моженето и намирането n_thumbsup
Изображение

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”