Променено име - "Нови попадения"

Има какво да се види
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 30 сеп 2016 23:08

Здравейте,

пак намерих какво да покажа, дето не съм показвал досега :)

Ама ще започна по-отдалече. Ето една захабена Победа с червено 12. А защо е захабена? Защото е от '47, прилично рядка. И циферблатът е малко по-различен, затова не искам да го сменям с по-нов:

Изображение Изображение

Преди доста време бях показал една Радиорубка. Тогава не ми казахте :lol: , ама в последствие разрах, че трябва да е с механизъм с червен надпис. Мина доста време, докато ми попадна такъв, та вече си я спретнах с правилен механизъм. Само стрелките да намеря...

Изображение Изображение

Да покажа е един хубав Лъч от старите, с 20-микронна каса:

Изображение

И поредния 3017, този път черен Poljot. Часовникът дойде при мен със счупен баланс, два липсващи лоста, без минутна и малки стрелки, и още, и още... Обаче накрая стана най-добрият, който съм оправял - амплитудата е 320, грешката е 0.2 мС, а точността +12 сек./ден. А и външният му вид стана супер, с нови бутони, коронка и заден капак:

Изображение Изображение

И ето накрая 24-часовата Ракета, тип "Балтика". Труден за намиране (и доста скъп, надали ще ги колекционирам :lol: ):

Изображение Изображение

Надявам се, че и този път ще ви харесат n_thumbsup

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 30 сеп 2016 23:28

Темата ти става все по екзотична. Раглеждам я като научна фантастика.
Поредните поздравления!
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 01 окт 2016 19:01

Браво, Миро!Много готини часовници ,отново.
Но да не изневерявам на стила си ще покажа една снимка на Победа 1-46 до твоята ."Броят" я за най-старата известна Победа "12":
Изображение Изображение
Много големи разлики откривам за такава малка разлика във времето (като се има предвид,че това е началото на производството на този часовник).В шрифта,големината на "ромба" с логото на завода......."раето" е друго.
Циферблатът е по-различен защото ,според мен е от на другия завод произвеждал по-късно "червено 12" - ЧЧЗ.Имам такава Победа(с такъв циферблат) от първи собственик (така,че според мен е със 100% окомплектовка):
Изображение Изображение
Има и поне още един дизайн на циферблата на този часовник.
Не мога да видя добре "раето" на твоя часовник.На пружинка ли прилича?Токова е било по на съветските часовници по онова време,преди да стане "жаневско".
Ще поразровя ,като ми остане време да видим механизми произведени в близки до тези години как изглеждат.

А сега за "Рубката".
От къде това инфо за "червената" маркировка?Не знаех,до този момент този факт.Но някак не ми стои машина машина маркирана за експорт (що ли Восток е на кирилица в червения надпис........мистерия) в Амфибия на която всички останали надписи са на кирилица.Любопитно ми е ,от къде си разбрал ,че такава трябва да е машината.
Безела няма да коментирам :wink:

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 02 окт 2016 10:02

Росене,

скоро в руски форум се продаде "най-старата" Победа червено 12, от '45.
Според писанията там е производство на Пенза, в ноември-декември '45 направени са 700 бр., от тях има известни оцелели около 10-12.

Изображение Изображение

Изображение Изображение

В неработещо състояние (съответно няма яснота дали ще може да се оправи, защото частите от по-късните модели може и да не са съвместими) се продаде за 30500 рубли, т.е. близо $500 :b

Моята е точно с по-стария гилош, преди да почнат с женевски вълни. Имам и '48 със същата шарка. Линиите на мостовете съвпадат, анкерът и анкерното колело са жълти. Циферблатът е сравнително износен, което мисля, че не се връзва с предположението, че е сменян (защо като така и така ще сменяш цифер, ще слагаш износен, че и от ЧЧЗ?). Така че я считам за оригинална.

Имам още една от '47, показвал съм я в темата. Тя е без гилош, и понеже беше неработеща, се наложи да и слагам бели анкер и анкерно колело.

А за Радиорубката и механизма и, за съжаление не си водя записки кое къде съм прочел :lol: . Така съм го запомнил, търсех си да ми изпадне прилично евтин часовник с такъв механизъм, и си го смених.
Какъв точно трябва да е безелът според теб? Из нета има различни комбинации, но най-много са с такъв.

Поздрави, Миро.
Изображение

Bravo six
Напреднал
Reactions:
Мнения: 253
Регистриран: 05 май 2012 16:57

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Bravo six » 02 окт 2016 13:20

Предполагам, че относно безела колегата има предвид нещо такова:
Изображение
Безелът на Амфибиите по принцип е с бяла точка на 12 часа а и на конкретния часовник дизайна е малко по-различен. Смятам, че не е проблем да се набави /особено от теб/.
Относно механизма наистина са се водили доста дискусии и съм останал с впечатление, че задължително трябва да е с червен надпис но лошото е, че и аз не помня къде точно се разгоря спора. Мисля, че и Павлин участваше и защити тази теза /доколкото си спомням/. Нека по-компетентните да кажат.
Поздрави!
п.п. иначе както винаги си показал невероятни неща. Браво!

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 02 окт 2016 17:46

Bravo,имаше подобна дискусия ,за един Албатрос на Колаксъзов май беше, но не беше "рубка" ,а онзи дизайн с очертанията на петолъчка и миноносец.Но там спора не беше за червената маркировка (въпреки ,че и тя беше намесена) а за стрелките,които изглеждаха на снимките червени,което се оказа блик.

Миро,може да греша в разсъжденията си.
Тази Победа съм я пропуснал,но напоследък имам други задачи и чета форумите "през пръсти".
В историята на Пензенския часови завод пише,че до края на войната е произвеждал военна продукция,а усвояването на разработвания довоенно механизъм К 26 ,получил името Победа ,започва през май 1946г.
http://ussr-watch.com/penza-watch-factory/" onclick="window.open(this.href);return false;
То си има и легенда -за това как на парада по случай 1 година от победата Сталин забелязал как всички маршали са с трофейни часовници и избеснял и заповядал в най-кратък срок ,да бъде произведен часовник за всеки съветски гражданин. Това вероятно е само мит, но пасва много точно времево и на огромното количество произведени - през 1947г над 43 000 бр,а през 1950 - 1 000 000 icon_crazy
Ето какво пише за 1МЧЗ (в същия линк):
"В начале Великой Отечественной войны завод был эвакуирован в город Златоуст. В Москве возобновил работу в 1942 году и выпускал продукцию для фронта. В 1946-1961 гг. производил часы марки «Победа». По легенде, название, дизайн и характеристики этих часов утверждал лично И.В.Сталин."

Може Победата от 1945 да е прототип,но с този голям сериен номер .........а и вижда се в линка кога се "пришива" марката Победа към К 26.
Дай един линк към историята на ранната Победа,ще ми интересно да прочета какво се коментира.
Надявам се ,че не се дразниш от подобни дискусии,че все повече "търговски" постове има ,а подобни - "нъцки" :wink:
П.П. Ето тук съм коментирал безели при различни модели Амфибия:
rosen_er написа:Ако трябва да се систематизира това ,което сме написали със Сашо по въпроса на Шарки(а то е почти едно и също) би трябвало да има следните варианти за Амфибия:

1.Амфибия с осмоъгълна каса:
големи (разбирай с триъгълник ма часовата) стрелки,"къдрав" безел с "бяла" точка (два възможни типа) + "черен" безел.Като примери:
Изображение Изображение Изображение

2.Амфибия с каса тип 420:
големи стрелки,"гладък" безел(без цифри) с бяла точка

Изображение

3.Амфибия с каса тип 960 (нептунова каса).
големи стрелки ,"къдрав" безел с бяла точка,гладък безел с бяла точка(с цифри и без цифри) + "черен безел"
Изображение Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображениезатрудних се да открия реална снимка на последния тип безел (като на бочка)
Самата Амфибия Нептун:
големи стрелки, "черен" безел (по-късно и в други цветове:зелен,син,жълт,кафяв)
Изображение

4.Командирска Амфибия:
оформление като на Амфибия ,но с циферблат на Командирски Восток
Изображение
Има нещо "гнило" при тези Командирски Амфибии ,въпреки,че има доста свидетелства за производството им.Тези ,които разглеждат по-внимателно снимките,навярно са забелязали,че в паспорта на този часовник е посочен Восток Командирские с механизъм 2414.къде тогава е календарът?
И втори вариант:
Оформление с "командирски" стрелки.Но там си върви със съответният безел за командирски - без фосфорна точка.
Изображение Изображение

Добавяйте,поправяйте,спорете......

Трябваше да почна с "ушата" Амфибия и ранна "бочка" ,но те много по-рядко ще ни попаднат пред очите .По късно и тях ще добавя.
Като писах "ушата" Амфибия.....коментираният напоследък във форума руски колекционер Александър2 е показал вижте каква "ушата" "командирска" Амфибия:

Изображение Изображение Изображение

Как да му вярвам после ,кагато ни показва "единствен в света екземпляр ,спасен от изолатора" :mrgreen:
То така започна и дискусията ни - с твърдението ми че в колекциите на " големите" има и "най-големи кюфтета" :wink:

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 02 окт 2016 18:12

Наистина в историята на бранда Победа е споменато за производство в края на 1945г в Пенза.
Загледах снимките на Победата от 1945 г. Нормално ли е маркировките да с три различни шрифта?Един за номера,друг за годината,трети за 15 камней.........

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 19 окт 2016 10:57

rosen_er написа:Наистина в историята на бранда Победа е споменато за производство в края на 1945г в Пенза.
Загледах снимките на Победата от 1945 г. Нормално ли е маркировките да с три различни шрифта?Един за номера,друг за годината,трети за 15 камней.........
Росене, извинявай, че се забавих. Ето ти темата, в която се продаде Победата:

http://german242.borda.ru/?1-12-0-00011 ... 1475142841" onclick="window.open(this.href);return false;

Относно Радиорубката, намерих един такъв безел с бяла точка. Е, бялата точка я нямаше, също и червените сектори, всичко беше боядисано в черно :lol: . Постарах се, изчегъртах каквото трябваше, боядисах каквото трябваше, и стана горе-долу lol2 . Ама вече я сложих в кутията с Амфибии, довечера ако не ме домързи, ще я извадя да я снимам. То какво да и снимам, Милен е показал хем повече, хем по-хубави :b

Да ви помоля за нещо друго. В WUS потнребител с ник bgalakazam пише през 2014 за Амфибия 1967 следното:
I went to a shop in Sofia, Bulgaria and they will create a new glass based on specs. Wait time is 1 month and cost was 70 BGN (35 Euro). It will not have the 200M rating (but less), but I don't care for that as long as the glass doesn't crack by itself. I'll post pics when I have an update.
и после:
I got my watch a few days back. For 70 leva (35 Euro), I think I got a good glass replacement. It's not even at the bottom and acts as a magnifying glass when looked at an angle. I was told it will keep some water resistance, but probably not 200m. Not that I will test it. Here are a few pictures:
Изображение Изображение Изображение
Значи някъде в София могат да го направят :). Писах на човека, но последният му пост там е от април тази година, и отговор нямам.
Та молбата ми е - може ли да поразпитате къде може да е това?

Поздрави, Миро.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 19 окт 2016 12:00

А трябва ли ти подобно стъкло въобще?Като гледам снимката, ми прилича на ръчно дооформено от бог знае какво точно стъкло.И то недобре направено.Няма височина,фаската липсва.....Малко като офтопик ,но преди доста време(още не се занимавах с часовници) бях дал на сестра ми един Ориент със счупено осмоъгълно стъкло.Ето какво беше направил някакъв плевенски часовникар:
Изображение Изображение
Не можах да повярвам,че не е оригинално стъкло,но факт - правено е.
Та в този ред - няма ли да пасне по размер някое друго фабрично стъкло?
Пламен ми е взимал от Илиянци китайско стъкло за Ориент SK и стана идеално.
Как се закрепва стъклото на този модел Амфибия?Какво го уплътнява към касата?

П.П. Не можах да се убедя в тази Победа от коментарите в търга.Нещо не и е чист косъма според мен :mrgreen:

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 06 ное 2016 23:28

Ей, повредихте ме :lol:

Все ме човърка какво не е наред с някой часовник, и гледам да намеря начин да го оправя.

Бях купил един 15-камъков Штурмански, но за съжаление с механизъм от Победа (без хак). За да го оправя, купих два развалени. Та от три направих два изцяло ОК. Е, с по-къса секундна, но както писа Росен, дискусионно е дали трябва да е къса или дълга. Заедно с предишния ми, ето ги:

Изображение

Единият е с "гладък" механизъм от '50:

Изображение

но, разбира се, под баланса перленият полукръг си го има:

Изображение

Другите два са с гилоширани механизми от '51 и '52:

Изображение

Изображение

Доколкото разбрах за оригиналните Штурмански, е:

- капакът на касата отвътре трябва да е гладък, без гилош (на Победа е с гилош)
- шайбата с камъка-капаче на баланса се закрепва с винтове отгоре (на Победа са отдолу)
- под баланса има гилоширан полукръг (механизмът на Победа там е гладък)
- е, има и хак (Победа няма)

Та и трите ми часовника вярвам, че вече са ОК.

Друг часовник, който оправих, е една Орбита. Бях я показвал в темата, с повреден циферблат, който донякъде оправих, но петното си остана. Не вярвах, но чудото се случи - появи се за продажба механизъм с циферблат в доста прилично състояние. Десет минути по-късно го бях уговорил, а после в темата поне пет човека се тюхкаха защо толкова бързо е продаден :yahoo .

Изображение

Изображение

Касата си е оригинална със защракване:

Изображение

Намерих му и ротор с кирилски надпис:

Изображение

Стана си много добре:

Изображение

Ето и няколко по-интересни находки:

Изображение

Делукс в стоманен корпус, Луч Телевизор, Юбилеен Восток и Ракета Автомат. Ето ги и отзад:

Изображение

И накрая, малко не-руски. Първата история:
Бях показал един юбилеен швейцарски по случай 25-годишнината на възкачването на кралица Елизабет II на трона на Великобритания. Там имах неприятността закрепващото винтче да се скъса в основната пластина. Заради едно скъсано болтче се принудих да сложа друг механизъм. Обаче си ме глождеше, и зачетох методите за махане на скъсани болтчета. И така, потопих го в оцет със сол, и след два дни болтчето го нямаше. Да, ама с него я нямаше и пружинката на инкаблока. А тя пък една странна, оказа се някакъв KIF стандарт:

Изображение

Първо я намерих в Англия при братовчедите, поръчах, но дойде малко по-различна n_sad , трийсе кинта на вятъра... После обаче съдбата си знае работата - съвсем случайно попаднах в аукциона на механизъм с такава пружинка :lol: , още трийсе кинта (сигурно това е най-скъпата пружинка, която някой някога е намирал lol2 ). Ама крастата си е краста. Та накрая си го окомплектовах с оригиналния си му механизъм:

Изображение

Изображение

Изображение

И последно - гледайте каква красота дойде не от другаде, а от Русия :yahoo . Само му смених коронката:

Изображение

Изображение

Дебел е под 8 мм.

Изображение

Че и вътре механизма изглежда добре, с камъни :lol: , а даже и работи добре.

Изображение

Да му се не надяваш, май е нещо копирано японско, ама не знам какво...

Това е за днес.

А, да, postimg не работи с моя интернет доставчик. Разбрах, че и с други има проблеми. Затова опитах с друг хост на снимки. Нещо не мога да оправя тъмбнейлите, ама сигурно ше се науча lol2

Поздрави, Миро.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Seikosha » 07 ное 2016 02:09

Браво Миро icon_clap пак изби рибата с редкажи,просто чудесни. За последният красавец дрес, каквито много обичам мога да кажа освен ,че е стилен и ,че Sona знам,че има като марка на Sorna watch. A hmt e индийски производител базиран в Бангалор,виждал съм доста добри техни неща. Колкото до механизма, тва си е Цитизен от серията кал.0200 ,ма едва ли е правен в Япония :D
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 07 ное 2016 10:14

miroman написа: - под баланса има гилоширан полукръг (механизмът на Победа там е гладък)
Чудни попълнения. icon_clap Това за "гилоширания полукръг" от теб го научавам.Какво точно представлява,че от снимката не можах да разбера?
И........чакам да покажеш някой Штурмански от тип 2 - този ,който е летял в космоса с Гагарин.:wink: Тя историята е леко в сферата на догадките,защото при завършване на I-во Военноавиационно училище „Климент Ворошилов“,випусниците били награждавани с Штурмаские,като показаните от теб :тип 1-15 камъка .
Когато завършил ,Гагарин също е получил такъв.
Но все пак на 12 април '61 год. е летял със Штурманские тип 2.Малко поусъвършенстван - 17 камъка с противоударно у-во и ......херметичен според справочниците(това последното не виждам как би могло да се постигне).
Та "копай" и за такъв часовник :)

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 29 ное 2016 22:16

rosen_er написа:
miroman написа: - под баланса има гилоширан полукръг (механизмът на Победа там е гладък)
Чудни попълнения. icon_clap Това за "гилоширания полукръг" от теб го научавам.Какво точно представлява,че от снимката не можах да разбера?
И........чакам да покажеш някой Штурмански от тип 2 - този ,който е летял в космоса с Гагарин.:wink: Тя историята е леко в сферата на догадките,защото при завършване на I-во Военноавиационно училище „Климент Ворошилов“,випусниците били награждавани с Штурмаские,като показаните от теб :тип 1-15 камъка .
Когато завършил ,Гагарин също е получил такъв.
Но все пак на 12 април '61 год. е летял със Штурманские тип 2.Малко поусъвършенстван - 17 камъка с противоударно у-во и ......херметичен според справочниците(това последното не виждам как би могло да се постигне).
Та "копай" и за такъв часовник :)
Здравейте,

Както обикновено, закъснявам с отговора. Просто чакам за да има нещо да покажа :lol:

Гилошираният полукръг под баланса на Штурмански тип 1 е това:

Изображение

На Победа, Москва и Зим там е гладко.

А за другия Штурманские, тип 2, щом си казал, изпълнявам:

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Ето го и на ръката:
Изображение

и в комплект с тип 1:
Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 29 ное 2016 23:18

icon_clap
Отново ни изненада приятно.
Поздравления!
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 30 ное 2016 09:53

miroman написа: А за другия Штурманские, тип 2, щом си казал, изпълнявам:

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Ето го и на ръката:
Изображение

и в комплект с тип 1:
Изображение

Поздрави, Миро.
Браво,Миро icon_clap ! Завиждам най-откровено.И не само заради Штурманские.Събра легендарни съветски часовници,че и в количество,при това.
П.П. Не знаех за този гилош и не съм обръщал внимание на механизмите до този момент за него.

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”