часовниците на storyteller

Има какво да се види
Отговори
storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

часовниците на storyteller

Мнение от storyteller » 03 май 2012 19:46

Някъде допреди две години и половина имах само два часовника - един Номос за парадни случаи и едно Касио на ръката ми. Но един ден се загледах в стария часовник на баща ми, купуван в Москва някъде началото на 60-те години на старо. Надписът беше изтрит, аз се заинатих и след близо месец разследване разбрах, че бил Мир.
Но междувременно бях научил доста за руските часовници и започнах да ги събирам. Утежняващо обстоятелство беше, че всеки ден на отиване и връщане от работа минавам покрай битака на Ал. Невски.

В началото голямата ми страст бяха Восток 2809 (Восток Прецизионные, Волна). Според мен това е най-добрият механизъм, произвеждан в Русия като замисъл, конструкция и качество на изпълнението. Единствен от хронометров клас и същевременно много здрав - по-здрав от всички следващи механизми на Восток, а според мен и от всичко друго руско, освен Победа и може би някои Ракети - за ракетите не знам, не ги събирам. Много ми харесваше това, че за няколко години инженерите в СССР са минали от примитивните Победи на най-качествения механизъм за времето си. Някак се разпознавах в тях, понеже и аз се състезавам със западни колеги.
За известно време купувах буквално всеки 2809, който ми попаднеше. Събрах някъде 20, ето една обща снимка:

Изображение

Ако на някого му е интересно, мога да пусна снимки поотделно на Прецизионните, Волна и пр. За съжаление именно през този период и най-много ме лъжеха. Няма да забравя как дадох на Panayotov 700 лева за 3 Волни и един Прецизионен, като всички без изключение се оказаха ментета - я сменени циферблати, я сменени стрелки... Няма да ги видите на снимката, отидоха за резервни части. Станалото станало. Но пък толкова се радвах, че в крайна сметка смятам парите за добре похарчени. И до днес тези 2809 са ми голямата страст.

Сетне обаче взе да ми става неприятно, че все треперя, като нося 2809 на ръката си - да не надраскам стъклото или корпуса, да не влезе вода, да не го чукна. И реших да си купя един - само един - по-здрав часовник, който да нося без притеснения. Така започна ерата на Командирските.

Изображение



Изображение

И до днес това са ми основните часовници за уикенда.

Но работата ми изисква да се обличам малко по-консервативно. Взех си за всеки случай един Полет де Лукс.



Изображение


Изображение

И за да не бъда прекален сухар, Сигнал.


Изображение


Така преминах от Восток на Полет. Но тези луксозни Полети хем ми харесваха, хем малко ме дразнеха. Като ги гледах, си представях умни и ентусиазирани инженери - това добре, но и шишкави чиновници в опърдяни сиви костюмчета и покрити с пърхот яки, които са били нормалните собственици на такиви часовници. Въпрос на въображение. Съвсем друг имидж имаха космическите часовници. Някак веднага се влюбих в Спутник от 1 МЧЗ, докато Спутник на Чистопол ме остави безразличен.


Изображение

Може би защото знаех за съперничеството между армията и авиацията в СССР - Чистопол е снабдявал армията и космонавтите, като част от авиацията и ракетните войски, почти никога (освен една Амфибия) не са носили часовници от Чистопол. Така гладко преминах към космонавтски часовници. Нямам Штурманские, но имам три 3017


Изображение

Но пък се появи същият проблем, както с Восток 2809 - прекалено много треперех, докато ги носех и така си купих няколко 3133 и стоманени Полети. Сега нямам батерия за фотоапарата, ето някои от тях на стара снимка:

Изображение

Но това, както и Полетите с лагер на ротора, Слава, Златоуст, несъветските часовници и пр. ще остане за следващ път.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: часовниците на storyteller

Мнение от Pavlin » 03 май 2012 22:17

Браво! Страхотно представяне на страхотни часовници.
Намирам разлика в колекционирането. Аз например, започнах да купувам хаотично, без никаква идея и познания. Чак след време започнах да ги прецеждам.
Интересен ще ми е водолазния Златоуст. Такова нещо не ми е попадало...

Потребителски аватар
clockwiser
Специалист
Reactions:
Мнения: 515
Регистриран: 25 яну 2012 00:17

Re: часовниците на storyteller

Мнение от clockwiser » 03 май 2012 23:23

Чудесно представяне! Ти наистина си storyteller. Не е случайно, че и в руския форум те четат с уважение. И историята и подхода са ми близки. Дори пренебрежението към Ракета и Победа :) и слабостта по Восток и Польот...(за Ракетите започнах да си сменям мнението напоследък)

Успех и занапред!

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: часовниците на storyteller

Мнение от cerasimi » 04 май 2012 14:34

Браво, имаш много добри часовници!Пожелавам ти много и хубави попадения.

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: часовниците на storyteller

Мнение от storyteller » 05 май 2012 11:57

Благодаря за пожеланията и коментарите. Да продължа с разказа: известно време търсех часовник, който да нося всеки ден, да не е претенциозен като Де Лукс, по възможност да не е позлатен и да не е Командирски. Не ме разбирайте грешно, Командирските и Амфибиите са прекрасни часовници, но за уикенда. Иначе все ми изглежда странно, когато видимо мирен и кротък човек носи на ръката си водолазен, пилотски или военен часовник. Особено ако е от модните размери 50+ милиметра и със заплашителен черен циферблат. Не отричам, че са много мъжествени, някак все ми напомнят за незабравимия бар Синята стрида.
http://www.youtube.com/watch?v=tTJMerul33E

Накрая се насочих към стоманени Полети. Този ми е любимият


Изображение



А този 2616 е най-точният от всичките.


Изображение


А като следващ етап от космонавтските часовници започнах да търся 3133 - не са толкова чаровни, колкото 3017, но пък са по-здрави, с противоударно устройство, понякога със стоманени корпуси и за тях се намират резервни части.
Този ми е любимият, може би защото го няма дразнещата коронка отляво.


Изображение


Всъщност той не е точно 3133, а 31659 - с хак функция. Тези са класически Щурмански, като единият е с първите механизми 3133, с малкото лостче, което присъства в оригинала на Валжу, а сетне е махнато в по-късните съветски версии.


Изображение


А най-любим всъщност ми е този цивилен 3133. Бях го изпуснал от 1.20 върху плочки в банята и не се счупи.


Изображение

Междувременно обаче ми попадаха и странни екземпляри на съветския часпром. Не съм ги търсил умишлено, но когато ми попадаха, не отказвах.
Електромеханичен Луч - един от най-веселите, ексцентрични и капризни часовници, които съм имал.


Изображение


Два Полета с лагери на ротора, които купих с ясното съзнание, че няма да ги нося:


Изображение


Изображение


Имах и една Слава с ротор на лагери, но я подарих.
Тази Слава впрочем е интересна - най-бързият баланс в света, 100 херца, 360 000 полуколебания. Стрелката прави пълна обиколка на циферблата за една секунда. Таг Хойер, доколкото знам, има хронограф с подобен хронометър в модели, свързвани от рекламата с Формула 1, но там балансът не е особено бърз, използва се някакъв друг тип механизъм. То си логично - пружината на този възголемичък хронометър Слава стига за 10 минути работа с едно пълно навиване. Наистина харчи гориво като Формула 1.

Изображение


Големият Златоустовски водолазен часовник.

Изображение

Сигурно има и нещо друго, но сега не се сещам. Проблемът е, че вече разказвах за тях поотделно в другия форум, когато ги купувах и бях пълен с ентусиазъм, а сега някак нямам желание да се повтарям. Но се надявам да намирам нови неща.

Накрая - руските часовници, които нося най-често:
един простичък малък Полет 2409, купен за 12 лева (с включена профилактика) от часовникар във Велинград

Изображение

И един голям Старт - вероятно най-красивия от официалните руски часовници.

Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: часовниците на storyteller

Мнение от Pavlin » 05 май 2012 17:05

Отново страхотно представяне!
От скоро време съм се запалил по тези Победи, не знам защо но много започнаха да ми харесват. Може би защото са от по ранното производство, мисля си че са били използвани по качествени материали. Много от тях надживяват часовници с десетилетия по млади. Старта също много ми харесва, имам такъв, но твоят е много по запазен циферблат.

lusti
Reactions:
Мнения: 98
Регистриран: 25 фев 2012 23:29

Re: часовниците на storyteller

Мнение от lusti » 05 май 2012 17:22

Браво страхотна колекция,кефи ме.Аз от скоро се заплих с това хоби като си поправих два часовника скъпи спомени за мене.И благодарение на 3017 който ми помогна с механики.Сега имам около 40 броя руснаци но още не са за представяне не са на твоето ниво.Поздравления за колекцията.

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”