Часовниците на Митака

Има какво да се види
мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Часовниците на Митака

Мнение от мitakaaa » 10 юли 2014 16:08

следващия ''убавец'' е един СВЕТ - само че китайски патенти няма да му сложа. Докато не намеря руски оригинал, ще стои гол.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
с последната увеличена снимка подчертавам оригиналноста на машината - тоест машината няма никакви отвори за винтове които да държат към касата

bukoev
Специалист
Reactions:
Мнения: 567
Регистриран: 08 фев 2014 19:36

Re: Часовниците на Митака

Мнение от bukoev » 10 юли 2014 16:17

Уникален е честито

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Часовниците на Митака

Мнение от мitakaaa » 10 юли 2014 16:23

bukoev написа:Уникален е честито
благодаря - сега ще оправям и черната овца - черен СВЕТ - нещо съм се запалил напоследък по двете крайности - бял и черен цвят на един модел.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовниците на Митака

Мнение от Seikosha » 10 юли 2014 21:48

Колега,само касата на Света е оригинална,според мен, стандартна каса на ПЧЗ. Свет са по-късна марка и би трябвало да са с логото на Ракета в/у механизма,поне всички които съм имал са така,а щом има вътрешен уплътняващ ринг ,трябва да има и винтчета.
Ето така изглеждат двата модела които имам и съм виждал от по ранните , а има и чак до 71г. аналогични на Ракета модели,то те и старите са такива,само надписа е различен.Черният е еднакъв с този на черните малки Ракети и Старт. Циферблата ти е препечатка,макар може би и стара. Стрелките също не са на мястото си.

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Часовниците на Митака

Мнение от мitakaaa » 10 юли 2014 22:25

Аз четох известно време стари теми тук във форума за СВЕТ - но все още не съм стигнал до самата истина - тоест коя е ОРИГИНАЛНА машина на свет.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовниците на Митака

Мнение от Seikosha » 10 юли 2014 22:49

Тя си е пак 2603 ,но Свет както и Нева са вече към 1963г. и са с логото на Ракета(двете дъгички) разбира се,като нищо има вероятност,в първите модели да е влагана и остатъчна продукция с логото ПЧЗ,каквото и да кажем ,винаги можем да излезем прави :wink:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Часовниците на Митака

Мнение от мitakaaa » 10 юли 2014 23:08

ето и негърчето - то вече е безспорен оригинал, но за машината нещо не разбрах - при мен има само машини с ПЧЗ
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовниците на Митака

Мнение от Seikosha » 11 юли 2014 02:25

Ооо ,много добър екземпляр n_thumbsup Както казах и по-горе,компилацията с марки и дизайн за по-голяма ефективност в един затворен цикъл на производство,в случая ПЧЗ - Ракета ,явно е включвало и механизмите. Сега издирих и моята Ракета,точно както съм писал,не се различава от СВЕТ,а имам и Старт такъв,а съм сигурен ,че имам и Маяк с такъв дизайн. Явно нещата са вървяли комлект през годините,като постепенно някои от марките са отпадали,докато не е останала само Ракета,Свет е една от последните "различни" ,без да включвам експортните. При моята Ракета както се вижда и при нея механизмът, вече е с логото на Ракета,явно е имало както казах,влагане на остатъчни механизми,а те са били сигурно стотици хиляди. Друото което аз,не можах съвсем да хвана в тази марка,е,че отсъства,както и в каталозите от 60-тегод. така и от 50-те год. поне колкото съм търсил отгоре-отгоре. Има представен модел в изложбата на 240год. руско часовникарство,но е от 1971г. Последно,явно са правени и в ПЧЗ и в ЕЧЗ (нямам Е оборотньiе на клаватурата) "Електрические часьi Ленинграда" Те ми са по - интересни,явно са ги сглобявали там,за да изкарат някак петилетката.Не съм срещал друга марка ръчен руски часовник,произведен в ЕЧЗ,или9 поне с тяхното лого,което за мен ги прави доста по- редки.

Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовниците на Митака

Мнение от nevenbekriev » 11 юли 2014 04:10

мitakaaa написа:ето и негърчето - то вече е безспорен оригинал, но за машината нещо не разбрах - при мен има само машини с ПЧЗ

Изображение
Забелязвам леко несъответствие - на капака пише "протувоударен", а механизмът не е

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовниците на Митака

Мнение от Seikosha » 11 юли 2014 06:43

Невене,да не искаш да кажеш ,че ми е гепил моя капак :lol:
Това е май от Петродворцова Победа, от 2602 ,я модифицират на 2603 ,ама къде го хакат този допълнителен камък :redface не ме питайте. Трябва да погледна пак и при Маяк,ма мисля ,че и там е без противоударно,мисля,че чак при Ракета слагат такова.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Часовниците на Митака

Мнение от мitakaaa » 11 юли 2014 10:56

Това за противоударното, инкаблока и капаците е съвсем логично да са ставали разменки в годините при часовникарските ремонти. Тогава никой не е държал на тези оригиналности по каталог. И трябва да ни е ясно че тези леки несъответствия ще ни съпътстват при почти всеки един стар часовник който намираме. А още повече че всичко (почти) в тези модели е взаимозаменяемо. Но си мисля и че още при монтажа са събирани с разлики ако например е трябвало да бъдат усвоени вече произведените части залежали в складовете - преди да бъде въведен новия модел например РАКЕТА 2603 но вече с новата каса 34 милиметра. Едва ли биха изхвърлили готова продукция на боклука. И за това си мисля че всички тези разновидности са окомплектовани малко набързо и са имали различни имена - за да се пласират преди новите модели да ги изместят.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовниците на Митака

Мнение от Seikosha » 11 юли 2014 17:53

Абсолютно съм съгласен,дори и аз за това говорех, и при мен една много голяма част са "интилигентни"" кюфтета както им викам, всичко оригинално, но заменяно при близки модели,аз за това и дадох пример със Свет.Ракета и Маяк ,на мене хич не ми пука за тези замени,не виждам да е нещо чак толкова фатално при този клас саати :) И точно от завода тръгват и някои от тях и това имах предвид за механиките, в един ден цъфва марката Ракета,е, готова продукция къде да отиде? ми това си е преходният период,какъвто е имало и в 1МЧЗ и Чистопол ,така е било и при първите пуснати "Звезда" с логото на Лип вътре,абе няма лошо,нали е същият производителя,а и механизма.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Часовниците на Митака

Мнение от мitakaaa » 11 юли 2014 20:02

Днес падна голяма борба - борба с окомплектоване на ракета ПЧЗ така както аз си представям нещата. Незнам точно кой е първия модел РАКЕТА от ПЧЗ , но преди малко четох тук из форума че първата ракета излиза в 1962. Не се споменава само кой калибър е тази ракета. И сега аз направих малко разследване тип 'Шерлок Холмс"" Изрових всичко де що имам ракета преди 2609ХА и започнах да търся такива машини които да нямат отвори в платината за винтове които да захващат машината в касата - тоест , ракети с капак на винт , или предназначени за каса от стария модел. Установи се че имам много малко такива машинки и на всички тях без изключение си пише ПЧЗ.
И реших следното ;
Че първо е започнато с калибър 2602 - на базата на победа.
Тоест , калибър 2602 е победа 15 кам, но тук се добавя още един камък на централното колело - и стават 16 камъка, но си остава калибър 2602.
При него баланса е с подложни камъни, както си е в победа, но без противоударно.
После камъните си остават 16, но се монтира инкаблок както на платината, така и на моста на баланса и това вече е калибър 2603.
Които вече може да бъде и МАЯК и СВЕТ, Като и Ленинград, Столичние и т.н
И забравих да кажа че на задния капак на Ракета 2602 може единствено да пише само ПЬlЛЕВЛАГОЗАЩИТНИЕ и нищо друго (защото не е инкаблок )
А на следващия вече модел 2603 , освен този текст вече е изписано и ПРОТИВОУДАРНИЙ
В ПОКАЗАНИЯ ОТ МЕН ЧАСОВНИК , ИМА ОТВОРИ В ПЛАТИНАТА, ТОЕСТ И ТУК НЕЩАТА ПАК СА ПРЕПЛЕТЕНИ ВЕРОЯТНО ОЩЕ В ЗАВОДА. щЕ КАЖЕТЕ ЧЕ Е ОТ 2603 ВЕРОЯТНО, АМА НЕ Е ЗАЩОТО НЯМА ПРОТИВОУДАРНО ПОД ЦИФЕРА, ЗНАЧИ СИ Е 2602 НО ТОВА МЕ НАВЕЧДА НА МИСЪЛТА ЧЕ СА ВЛАГАНИ И В ПОБЕДА. ИЛИ ПО-СКОРА НАПРАВО СА ВЗЕТИ ОТ ПОБЕДА - ТОВА Е МОЯТА ВЕРСИЯ
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Часовниците на Митака

Мнение от мitakaaa » 12 юли 2014 11:49

След Ракета 2602 мислех да окомплектовам 2603 от този модел, но циферблата е пълна скръб и минах направо на модела 2609 ПЧЗ. При него също има лого на механизма, както и задния капак вече е с надписа ПРОТИВОУДАРЕН.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Часовниците на Митака

Мнение от kapkan » 12 юли 2014 12:05

Красота,браво

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”