Часовниците на Митака

Има какво да се види
мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Часовниците на Митака

Мнение от мitakaaa » 28 юни 2014 16:23

Колегата Върбан само ми пали фитилите с тези кварцови русначета, ама да си кажа честно и аз напоследък виждам голяма красота в тях. Та все ме теглеше тези дни да бръкна в торбичката с кварцета и да извадя едно дето му бях хвърлил мерника за ремонт. Първо ще го представя така както ми е попаднал , - без стрелки, без стъкло , без капак и изжулен циферблат. Но пък ми грабна окото още в началото и все го мисля. Ама днес се реших да взема да си поиграя с него. За мен той е изключително стилен, дизайна му е на високо ниво поне за мен. Тънък, изчистен от шаренийки и ненужни допълнителни неща. Той си е просто един часовник с едно единствено предназначение - да ти покаже точния час и същевременно един красив мъжки аксесоар.... И така ето го този красавец - ЛУЧ 2356 -
Касата е абсолютно без никаква драскотина. Не мога да направя перфектни снимки, но го гледам с лупа за да търся забележки и въпреки това не откривам. Дори мястото за отваряне не е наранено.. Дебелината на часовника без стъкло е 3,5 милиметра което го прави наистина стилен и фин. Циферблата е изчистен от глезотий и макар с две прости рингчета си е направо красив. Жалкото че е стигнал до това положение да се подмята без стъкло с други железа. Освен това предишния собственик е допуснал да работи със стрелка която е надрала цифера. Жалко наистина. Това много ме спира да започна ремонта защото ще ме е яд да го гледам - хем красив , хем съсипан. Но все пак......
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Часовниците на Митака

Мнение от varban » 28 юни 2014 17:31

Добро оформление! Тънката машина 23 калибър позволява такива работи. Тоя номер с дебелина, колкото да не се гъне касата, с 3056 и особено с 3050 не става никак, хич, въобще :-)

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Часовниците на Митака

Мнение от мitakaaa » 28 юни 2014 17:59

Остава и да заработи. Но поне донори имам. До час трябва да е готов. После съм решил да се пробвам на този - 16853 - Но за него нямам нищичко.
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Часовниците на Митака

Мнение от varban » 28 юни 2014 20:39

Ооо, и аз имам един такъв за правене. Не му работи машината и са му счупени крачетата на цифера.
Взех го като донор за лунната Ракета на Капканчук, като си мислех, че вътре е някаква 23 машина. Оказа се мъжко момиче - с дамския 16 калибър. Трябва да имам една 1656 неработеща, ама не съм я гледал още.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Часовниците на Митака

Мнение от varban » 28 юни 2014 20:44

Тия 16 калибри са с цифрова регулировка на хода - врътката горе вдясно на машината е превключвател, който изменя с по половин секунда на денонощие хода. Има ги описани в Ремонт на кварцови часовници II част. Май имат и ускорен ход - за проверка на ангренажа и календара.

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Часовниците на Митака

Мнение от мitakaaa » 28 юни 2014 21:15

Той всъщност се опитва да работи. Като го понатисна тук - там тръгва. Но работи 4 - 5 секунди, след което зацикя за малко - чуди се напред ли назад ли да я подкара. После пак тръгне напред ама по някога с половин деление - ще е май само за промиване някъде - вероятно боклук в моторчето.

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Часовниците на Митака

Мнение от мitakaaa » 28 юни 2014 22:26

Луча е готов , но да не говоря за това какво съм сменял по него - май всичко, дори основната част - тоест както му казвате ''платина''. Освен нея и някои колелца, плюс бобината с моторчето и платката. Та то май всичко. Изглежда е бил донор и повредените неща са монтира обратно тук за съхранение. Мислех да се отказвам да го правя но би ме било яд за изгубеното време. Както и да е - вече работи. Ето го......
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Часовниците на Митака

Мнение от varban » 28 юни 2014 22:39

А ти такъв карамфил умееш ли да стягаш? Една Чайка на Росен вървеше, ама само секундата. Наложи се да взема карамфил от една друга машина.
Изтрития не съм го мъчил - смятам, че няма особени шансове пластинките да останат цели :-)

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Часовниците на Митака

Мнение от мitakaaa » 28 юни 2014 23:30

Не ми се е налагало да стягам такъв карамфил. За това не съм го мислил как да стане, но може да се намери начин. Нещо ако се калайдиса колелцето за да се уплътни в карамфила...???? ( нали за такъв говорим - дето се защипва)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Часовниците на Митака

Мнение от varban » 28 юни 2014 23:43

Да, минутния пиньон щракнат между двойните спици.
Трябва да пробвам :-)

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Часовниците на Митака

Мнение от мitakaaa » 29 юни 2014 00:08

Искаш да кажеш че при разделянето и после при закопчаването ще се скъсат? Ами трябва да се пробва, но мисля че една по една ако се откачват спиците внимателно ще се получи. И за затягането или да се калайдисат много тънко или да се пресучат малко за да са под напрежение. Нещо такова. Но мисля че могат и да се доближат малко към центъра. Все пак нали е някакъв бронз - ще поддаде. То колко им трябва - един косъм по близо и е достатъчно. Незнам, не съм го правил но аз така ще опитам.

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Часовниците на Митака

Мнение от мitakaaa » 30 юни 2014 17:02

Въртях - суках , кварцето ЛУЧ календар и лунни фази дето бях приготвил за ремонт го отхвърлих. Как да го правя като тази секонда ми е пред очите - Нова новеничка с проблем в ремонтоарните колела ( по скоро тиражни - бронзовото предавателно колело се помляло още като ново вероятно) та работа за 15 минути и сега ..... нямам думи - много обичам часовниците от 70 години - е, може и по-ранните, но не и по-късните
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Часовниците на Митака

Мнение от мitakaaa » 01 юли 2014 21:56

И едно що-годе лъскаво Восточе 22 кам.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Часовниците на Митака

Мнение от мitakaaa » 03 юли 2014 18:52

Малкото и голямото братче.
Изображение

Изображение

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Часовниците на Митака

Мнение от мitakaaa » 03 юли 2014 19:02

И едно CAUNY в отлично качество. Много фин стилен часовник от 70-те ( или малко по-късно)
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”