Скромна сбирка

Има какво да се види
yavor123
Reactions:
Мнения: 92
Регистриран: 09 яну 2015 10:14

Re: Скромна сбирка

Мнение от yavor123 » 13 яну 2015 09:37

Благодаря за радушния прием и добрите съвети!
Прочетох внимателно всички коментари, снимките качих от служебен компютър(снимка.бг е забранена програма тук, за това ги качих в http://s5.postimg.org/-" onclick="window.open(this.href);return false;много от снимките тук са качени в него). Моля за извинение ако все още не са видни.
Относно инструментариума - да имам самоделно заточени на шкурка, китайски отверки, китайско джобно ножче, финни пинсети и стоматологична пика - вършат работа.
Относно победата-оказа се че стрелката за секундите си работи, загубих я на килима, пак я намерих - работи си, но май съм счупил оста на големите стрелки- двете зъбни колелца стоят някък във нестабилно, не мога да ги застопоря, но успявам да превъртя стрелите.
Не знам дали съм за форума, за чсовникар или за психиятър, но снощи ( след четене във форума) до 12 и половина човърках.
Востока ми се ще да го пооправя, и инфото от Върбан ще е много полезно.
Повечко чоплих по швейцареца, успях да сваля стрелите и циферблата без поражения, двете големи видими зъбни колелца, пластината която покрива финните зъбни колела, пружината се отпусна и макар че има доста мръсотия, може и да има късмет тоя механизъм ( бая се коебаех дали да не го взема днес на работа с мен, ама ще вземат да ме пратат на 4ти километър).
Слагам снимка и от швейцарчето и преполагам по тоя въпрос - в друга тема ще трябва да пиша.
Още веднъж благодаря за отзивите и посрещането.

П.С.- голяма краста и голяма лудост е това фината, часовникарска механика.

yavor123
Reactions:
Мнения: 92
Регистриран: 09 яну 2015 10:14

Re: Скромна сбирка

Мнение от yavor123 » 13 яну 2015 09:42

Изображение
Изображение

...може пък от този да си правя пилотски ;)

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Скромна сбирка

Мнение от plamenhar » 13 яну 2015 10:18

Не можах да разбера каква ос се е счупила на голямата стрелка-часовата ли?
Тя няма самостоятелна ос.Има едно централно колело-последното,което се вади.
То има ос,която минава през основната плоча.
Ако там няма камък,а лагерува направо в плочата там се разбива с времето и става нестабилна.
Играе.Та на тази ос са нанизани карамфила,на който е сложена минутната стрелка.
На карамфила е нанизана чъбчатката на часовата стрелка,за която говориш.
Ако е разбито лагеруването се оправя със свиване на отвора,или със слагане на допълнителен камък.Но това си е трудна работа.Аз просто сменям плочата с по запазена,или с друг цял механизъм.Това за руските разпространени механизми.

Сега за отпускането на пружината.Никога неконтролирано.
В смисъл-леко натягаш коронката за навиване,или с отвертка натягаш винта на барабана с пружината.С другата ръка и тънка отвертка задържаш контрата(кучето) и леко отпускаш докато се развие.Иначе рискуваш нещо да се счупи.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Скромна сбирка

Мнение от varban » 13 яну 2015 13:52

Аз мислим да е загубил пружинната шайба, която е между цифера и часовото колело. Пеперудка и казват :) Та затова се клатят стрелките :)

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Скромна сбирка

Мнение от plamenhar » 13 яну 2015 13:58

Е,тази шайба само държи плътно долу колелото.На може да компенсира,
ако има луфт.
Ама младежа ще си каже.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Скромна сбирка

Мнение от atanweb » 13 яну 2015 14:04

varban написа:Аз мислим да е загубил пружинната шайба, която е между цифера и часовото колело. Пеперудка и казват :) Та затова се клатят стрелките :)
Там в килима сигурно седи.
Аз предполагам, че оста на която се наденва карамфила е проблемът. Или карамфилът не е щракнат докрай или както препдполага Пламен има разбит камък.
Изображение

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Скромна сбирка

Мнение от plamenhar » 13 яну 2015 15:05

На този механизъм няма камък на основната плоча.
Може наистина да е ненабит добре карамфил.
Ама аз се съмнявал да го е вадил.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Скромна сбирка

Мнение от varban » 13 яну 2015 15:18

Абе вадил го е, и то змейски:

Изображение

Изображение

Минутната стрелка се крепи таман на карамфила, така че Сашо е прав - лошо набит карамфил.
Ама може и аз да съм прав, и пеперудката пак да я няма :)

Младежо, разглобяването на този часовник се почва със сваляне на минутната стрелка. Часовата можеш да не я сваляш - и на него, и на други машини без дата.
А секундната... аз подлагам под нея хартия и я вадя с циферблата.

И след като секундната и минутната стрелка са махнати и прибрани, циферблатът излиза свободно. А карамфилът (минутния пиньон, минутный триб, минутник, canon pignon) остава на място, запресован (щракнат) върху централното колело.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Скромна сбирка

Мнение от varban » 13 яну 2015 15:22

Pavlin написа: Сбирката ти изобщо не е малка като за начало :)
А Восток 2605 кърти мивки и плочки! Чак сега го видях. Определено заслужава по-добри снимки :)

lusti
Reactions:
Мнения: 98
Регистриран: 25 фев 2012 23:29

Re: Скромна сбирка

Мнение от lusti » 13 яну 2015 17:26

От вчера гледам снимката на разглобената победа.Не знам на мен ли така ми се вижда или я няма оста на централното колело.Като гледам май се е отчупила и си е във карамфила на цифера.Дано да съм в грешка ама........

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Скромна сбирка

Мнение от plamenhar » 13 яну 2015 17:41

И аз това виждам,ама снимките не можеха да се отварят големи и не бях сигурен.
Ще му намерим,ама да видим какво още ще трябва. :mrgreen:

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Скромна сбирка

Мнение от nevenbekriev » 13 яну 2015 19:26

lusti написа:От вчера гледам снимката на разглобената победа.Не знам на мен ли така ми се вижда или я няма оста на централното колело.Като гледам май се е отчупила и си е във карамфила на цифера.Дано да съм в грешка ама........
Не си в грешка. Като гледам механизмът как е застанал на масата...

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Скромна сбирка

Мнение от Seikosha » 13 яну 2015 20:55

А Восток 2605 кърти мивки и плочки! Чак сега го видях. Определено заслужава по-добри снимки
Връбчо, 2605 е с датник бе чоджум,този сигур е с 2409 :)

А за Победата и Лусти и Невен са прави,на голямо увеличение се вижда парченцето от минутната ос вътре в карамфила и мисля ,че това нещо е вадено направо преди да е свален циферблата с клещи които са хванали часовото колело,барабар с карамфила и с разклащане (при което се е счупила оста) е издърпано всичко,предполагам,че има скъсани крачета на цифера,ако е така е доста зверски подход :mrgreen:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Скромна сбирка

Мнение от varban » 13 яну 2015 23:10

Ми да, с датник е, имах предвид работягата, братчето на Илюша:

http://postimg.org/image/441l4b05v/" onclick="window.open(this.href);return false;

Третия отляво надясно.

yavor123
Reactions:
Мнения: 92
Регистриран: 09 яну 2015 10:14

Re: Скромна сбирка

Мнение от yavor123 » 14 яну 2015 09:46

Още веднъж, благодаря за мненията и съветите. Относно победата - да, вероятно парченцето е останало в каранфила, както го наричате. Медната шайбичка си е при мен, не съм я затрил(му циферблата и каранфила). Чак с клещите не беше, но имаше повечко силица май :redface

Востока е с датник, машинката работи перфектно и е часовника на дядо ми. Изключително скъп ми е като такъв.
Мисля да се опитам да поправя - победтата( тя нямаше нужда от поправка преди това ама на, краста), швейцарчето и востока - дет не работи. Благодаря за акълите, много още ще ми трябват, но ще ги сложа в конкретните теми.
И още въпроси имам, много, но са за други теми и раздели ( прави ми се часовник - като онази мълния в касетата правена на струг-мира не ми дава, на всякъде ми се привижда :)) та питане ще има. Поздрави

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”