Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 4   [ 53 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Юли 2015 22:10 
Аватар

Да ви представя поредната скромна придобивка в колекцията ми:

"Texas Instruments" MODEL #401 - 1976 г.

http://kokoboxer.snimka.bg/hobby/led.858826.35670508

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2015 19:12 
Moderator
Аватар

Поздравления!

Харесва ми какво правиш, въпреки че хич не се интересувам от часовници с цифрови показания.
Но това, че ги правиш да работят, ме впечатлява.

А носиш ли ги?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2015 21:51 
Аватар

Благодаря за добрите думи .
Нося на ръката си всеки ден от февруари насам този Imado Quartz Solid State http://kokoboxer.snimka.bg/hobby/led.858826.35105102 За четири месеца е избързал с 7-8 секунди .. но това не ми разваля удоволствието.. та той е на 40 години

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2015 22:17 
Moderator
Аватар

Ооо :)
Ти изби рибата! Това твойто отговаря на COSC за кварцови хронометри: https://en.m.wikipedia.org/wiki/COSC

Случакно ли си получил такава точност или съзнателно си я настроил?
Аз имам само два сравними с твоя - Слава и Чайка, и двете 3056. Славата си беше така, а Чайката в момента я мъча. От началото на седмицата е настроена до седем верни знака на генератора, осмия мърда малко, ама с отворен капак и включени жици на стъпковия двигател. Смятам, че е около секунда за седмица, ама като нямам по-точен часовник, иска време. След месец ще кажа, колко се е получило.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2015 22:22 
Moderator
Аватар

На много електронни часовници има цифрова настройка на хода. Там настройката е лесна - вкарваш седмичното отклонение, и готово. В кварцетата също има, ама далече не във всички. И на много по-груби стъпки, през няколко десети.

Светодиодни съм виждал само с тримери.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2015 23:09 
Аватар

В интерес на истината платката на този часовник беше като нова - абсолютно нищо не съм пипал по нея. Пластмасовата гривна държаща батериите и платката не беше мръднала / за разлика от булетрониците , където в повечето случаи е пред разпад../ Сложих му китайски GP батерийки и толкова. Толкова добре беше вътре, че не посмях дори от любопитство да бърникам

На българските смяната на кварцовия резонатор с такъв ново производство и малко игра с тримера подобрява точността в сравнение тази с фабричния кварц

/ За руската Электроника 1 имам някъде заводската схема с контролни точки за фина настройка и би било интересно да я изпробвам някой ден .. върху някой полуумрял нов придобитък, засега освен работещ часовник имам и един празен корпус , все ще изникне и карантия за него.../

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2015 00:14 
Аватар

Здравейте всички,

Ще ви представя 3 нови попълнения в малката ми странна колекция.

Номер 1 - Осем доларов китайски кит за сглобяване на LED часовник. Кълвеш 50 пъти с поялника, слагаш батерията, подреждаш плексигласовите ламели, завиваш 4 болта с гайки и о чудо - имаш часовник излязъл изпод ръцете ти. Не е нещо велико, но пък е огромен като размер, нетрадиционен като външен вид и работи .. дори :) Лично аз виждам в този кит възможност за обучение на млади хора - 1 от 10 да се запали по електроника или защо не по часовникарство, фина механика и т.н. ще е чудесно .

Номер 2 - Bulova Accutron - Модел 2182 - 14к покритие - 1969 - Отлично изглеждащ и работещ - За мен беше удоволствие да закупя часовника и да разбера че има едно младо момче часовникар което се занимава изключително с тази марка и този вид механизми и постига отлични резултати дори извън границите на Родината ни.

Номер 3 - Отново Bulova Accutron - модел на машината 2181 - стоманен корпус - Вече поразбрал нещо за тези часовници закупих в неработещо състояние и ръждиво съдържание за жълти стотинки този. Същият часовникар смени т.н камертонче и едната от бобинките, почисти циферблата, монтира ново стъкло и полира корпуса и т.н. Резултата радва окото и ухото

Щастие в къщи - колко му трябва на човек - а като си доближите часовника до ухото чувате звука от бобинките и механизма - невероятно усещане - мравката вътре яко върти педалите на динамото :)

Картинките към текста са тук :) http://kokoboxer.snimka.bg/hobby/led.858826.35849095

и едно кратко видео за принципът на работа https://www.youtube.com/watch?v=ZkNxkhODX6I

Последна промяна kokosv на 06 Сеп 2015 19:11, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2015 10:17 
Moderator
Аватар

varban написа:
Може по-късно да даде усложнения до LCD, което не е много опасно - един дол дренки са :)
Пази се от кварцета, щото от тях много лесно ще прескочиш на механичните :D

Ти направо в най-дълбокото скочи :)

Я кажи, точно ли вървят буловите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2015 11:00 
Аватар

Часовникарят ми каза, че точността им е в рамките приетото като стандарт за този тип Булова , а именно + / - 2 или 3 секунди на ден . Чисто визуално по циферблата не съм забелязал отклонение за около 10 дена откакто са при мен ..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2015 11:46 
Site Admin

Стоманеният е много хубав!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2015 12:51 
Moderator
Аватар

Съгласен!

Изчистен циферблат по модата на края на 60-те (златния век на ръчните часовници), стоманен корпус, а вътре - една от най-революционните машини.

Досега не ми е падал камертонен механизъм, ама трябва да се замисля по въпроса :)

От всички булови най-много ме кефи ето този:
http://members.iinet.net.au/~fotoplot/acctech224.htm
Има нещо белоруско в него :) Или обратно ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2015 20:03 
Аватар

Здравейте всички,
Днес ще се похваля с нещо което дойде при мен погрешка и най-вече като неработещо , за части... Буквално го забърсах с 2-3 мокри кърпички, сложих му батерийка и той взе че тръгна .. и така вече седмица. Избързва около 5 секунди на ден ама какво от това. Не ми пречи, пък и незнам как да отворя големият заден капак. Звукът му е странен-смесица между класически часовников механизъм + звука от преместването на секундната стрелка през 1 секунда. И механизмът за сверяване не е май на място сложен :) ама пък екзотично изглежда .. За вложение от 10 лв + доставката по Еконт - толкова.

TIMEX ELECTRIC

Men`s Water-resistant
Year Mfgd.: 1968
Catalog № 9034
Movement № 84
Chrome plated

http://kokoboxer.snimka.bg/hobby/led.858826.36020300

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2015 10:58 
Moderator
Аватар

Такива механизми (с баланс и с движение 1 път в секунда, като на кварце), са доста редки.
Вътре трябва да е нещо от сорта:

Изображение

Само че този е #86.

Казвах ти да се разправяш само със светодиодни, ма кой да слуша :) Сега вече си в геджурата :D Щото това няма кой да го прави, освен ти самия. А за тренировка ще трябва да минеш през молнии/победи/ракети, ще трябва да направиш двайсетина поне, че да не те е много страх да пипнеш машинка без донори, и... и няма мърдане :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2015 17:01 
Аватар

Ето такова е отвътре

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2016 22:43 
Аватар

Ново скромно попадение от днес- Jaz Derby Swissonic от 70-те години на миналия век. Запазена механика. Здрав баланс и намотка

http://www.crazywatches.pl/derby-swissonic-jaz-esa9176-jump-hour-1975

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 4   [ 53 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща