Малка Led колекция

Има какво да се види
Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Малка Led колекция

Мнение от kokosv » 07 юни 2020 20:46

Само дата
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Малка Led колекция

Мнение от kokosv » 07 юни 2020 21:05

Хайде да подиша малко въздух и братовчед им ..от Правец

Изображение
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Малка Led колекция

Мнение от kokosv » 10 юни 2020 21:44

Texas Instruments TI-501-1
Изображение

Изображение
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Малка Led колекция

Мнение от atanweb » 10 юни 2020 22:05

Като специалист по ЛЕДовете, можеш ли да споделиш какви са най*често срещаните проблеми при тях и до каква степен са отстраними. Т.е. ако гледаме твоят резултат, каква е статистиката от напълно функционални при покупка други с накякъв вид затруднения и въобще неработещи.
Изображение

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Малка Led колекция

Мнение от kokosv » 11 юни 2020 14:18

Чисто статистически, от всички часовници които са попадали в ръцете ми около 5-10% са били реално в живо състояние и с някаква малка подробност която им е пречела - износени батерии, обърнат поляритет на батериите, загубени или изкривени контактни пластинки на батериите, клеясали или замърсени бутони.. При останалите следвам реда-разглобяване, почистване, дифектация, ремонт, сглобяване, тест. Съдейки от скромният ми опит най-често срещаните проблеми при старите лед часовници са
забравени от време оно в тях батерии и съответно протекли. От там следват замърсени, окислени или кородирали контактни пластини и писти на самата платка. Понякога електрокорозията буквално изяжда пистите или част от тях. Какво правим при подобни случаи-чистим с фина шкурка, фини остриета, фини метални пилички или четчици до метален блясък всичко що е окислено. Може накрая и в ултразвукова ваничка да се пуснат с почистващ препарат или спирт. Писти могат да се правят с ел.проводяща боя или със спойка на тънък проводник.По платките понякога няма какво да се пипа реално ако всичко електронно по тях е залято със смола или пластмаса..Ако интегралната схема е отделна е добре да се проверят спойките й. Донастройващият кондензатор много рядко е причина за проблеми..освен ако не е зверски окислен по някаква причина. Кварцовият резонатор с времето е възможно да си е променил характеристиките-много зависи от производетелят му. Като цяло при неработещ кварц не е проблем да се смени със съвременен-намират се и размерите съвпадат...
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Малка Led колекция

Мнение от atanweb » 11 юни 2020 14:42

Полезна информация и благодаря!
По въпроса за ремонт на пистите в едно клипче е показан продукт за възстановяване на изгубени писти.
https://youtu.be/nyaB-KamX4k?t=659
не е скъп намира се в интернетн.
https://www.ebay.de/itm/283772614772
Дано на някой да му бъде полезно. Въобще целият каналв тубата на влогъра е добър.
Какви уреди за диагностициране използваш. Само мултиметър *аналогов, дигитален, или нещо по специфично?
Изображение

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Малка Led колекция

Мнение от kokosv » 11 юни 2020 21:55

Beta Led Watch, 1974

Изображение


Изображение


Изображение
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Малка Led колекция

Мнение от kokosv » 12 юни 2020 21:44

Безименен и с противоречиви признаци за живот..за сега.. но пък с твърде рядко срещана екстра - аларма.
Изображение


Изображение
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Малка Led колекция

Мнение от atanweb » 13 юни 2020 07:46

Дано имаш успех при ремонта. Изглежда супер с тази интегрирана верига.
Изображение

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Малка Led колекция

Мнение от kokosv » 08 авг 2020 14:40

Здравейте... Представям поредният Булетроник в колекцията. Електрониката е стандартната. Касата малко по различна - не бях срещал подобна до момента. Заработи без много да ме мъчи :) :)


Изображение

Изображение
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Малка Led колекция

Мнение от atanweb » 08 авг 2020 15:41

Супер!
Голяма екзотика.
През последните години въобще не съм попадал Булетроник.
Радвам се, че успяваш да намираш толкова запазени часовници и да ги събираш в страхотната си колекция.
Поздравления!
Изображение

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Малка Led колекция

Мнение от kokosv » 08 авг 2020 15:48

И едно руско чадо да добавя. Поредната ми Електроника 1. Това чудо на техниката или работи или не работи. Нищо освен кварца не може да се смени. Та имах късмет днес ...
Изображение

Изображение

Изображение
Говори си, .. не ми пречиш

kostabo
Напреднал
Reactions:
Мнения: 361
Регистриран: 29 дек 2016 17:50
Местоположение: Кюстендил

Re: Малка Led колекция

Мнение от kostabo » 08 авг 2020 16:09

Страхотен!
Тука е така...

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Малка Led колекция

Мнение от kokosv » 08 яну 2024 22:43

Здравейте отново след 4 годишна пауза.. ЧНГ на всички!
Представям ви един от емблематичните и разпознаваеми лед часовници - Commоdore Time Master. Произвежда се 1975-6-7год., като съответно са сглобявани в САЩ, Франция и последната година с Хонг Конг. Този е произведен 77г. Какво има като функционалност-сверяване на ден, месец,пореден ден от седмицата, 12/24 часово визуализиране, преди 12 часа разделителят е точка (00.05), а след 12 часа е с 2 точки (12:05). Екстрата която не бях срещал до сега в този тип часовници е 4-и степенно регулиране на силата на светене на цифрите. На платката са ползвани свръх миниатюрни диоди, а за добра видимост над тях има увеличителни лупички-съответно те пък ограничават видимостта-нормално се вижда показанието само фронтално. На всичката хубава работа има обаче и целувка на времето - на 3-та цифра не работи най-долният сегмент. Няма начин да се смени. Не е фатално :) Ще поработи месец два и го слагам в кутията да спи
Изображение

Изображение

Изображение
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Малка Led колекция

Мнение от atanweb » 09 яну 2024 16:07

Изглежда чудесно!
Много запазен. Колко "светулки" имаш вече в колекцията? Търсиш ли ги усърдно все още?
Поздрави!
Изображение

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”