Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 3   [ 33 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Май 2015 08:37 
Специалист

Страхотни icon_clap Последната снимка ми достави най-голяма удоволствие-"уморените" въстаници :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Май 2015 06:29 

Наистина много уморени и не само ние,а и повечето участници.Имаше заложена в програмата панахида на две лобни места,в северния край на градчето в Богдановата къща и на Беглишки хармани на южния изход на градчето.Отделно на площада мероприятието и топлото време...

Тука мисля да попитам по-знаещите от мен.Имам желанието да се сдобия с такъв часовник,

Изображение

но му липсват топузите,махалото,стрелките и гонга,чукчето му си седи,но го няма гонга.
Предполагам,че гонг и стрелки не представляват проблем за мен,но кажете дали топузите трябва да са точно определен грамаж/кг/ и дължината на махалото каква трябва да е?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Май 2015 08:00 
Напреднал

Честито за попълненията и браво за показаните неща.
Тежестта на топузите и дължината на махалото по-скоро трябва да се определят експериментално.
Топузът за хода трябва да е достатъчно тежък за да не спира часовникът. Топузът за боя пък трябва да е такъв, че боят да не е нито много бърз, нито много бавен. Това разбира се е вярно ако няма дефекти в трансмисията и хода. Дължината на махалото може да се сметне приблизително според броя на зъбите на колелата и пиньоните, но просто може да се направи дълго и да се скъсява докато ходът стане точен. Гонгът по-скоро е голям звънец

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Май 2015 16:39 

То май трябва да намеря такъв без липси,че много сложно ми се вижда,или ако ми го продадът въпросния прекалено евтино,та да се занимавам,но често евтиното ми е лягало скъпичко в крайна сметка...Пусти гъдел...
Благодаря ти Невене за разяснението.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2019 23:46 

Отдавна не съм влизал,но поради липса на време за хобито така се случва.С ентусиазъм се захванах с една главоблъсканица...Купих си един джобен "за части".Впечатли ме красивият циферблат и много запазеният механизъм.Касата беше изкъртена идиотски и на второ гледане у дома установих,че стъклото е с пантичка отваряемо,а не обикновен ринг.Почистване и смазване на механизма от приятел и се захванах с касата.Сребърна глава за халката и бутончетата присадих от от други останки и се залових с голямата врътня.Направата на ринга с пантичка за стъклото.Преди това почистих пружините в касата и почистих и самите капаци.Намерих старо оригинално стъкло,което по размер да ме устройва.И така часове след часове..
Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2019 23:56 

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
В това състояние беше в началото.
Следващите снимки са от различните дейности по него.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
И накрая съм го докарал до тук в очакване на още свободно време.
Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2019 10:05 

Здравей, браво за постигнатия резултат!Ясно е как си взел необходимите размери за отливката -поне на мен.- Единствено не си казал дали стъклото ти е с нужната плитка извивка .Ако е проблемно ,дай размер ще се опитам да ти намеря . С твойте познания със сигурност ще се справиш и с визията на циферблата - Ще е интересно да го покажеш как е станал -възстановката на арабските цифри .
Изображение
:b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2019 20:28 
Moderator
Аватар

Поздравявам за добрият резултат. С тези умения мога да пожелая повече свободно време за да упражняваш хобито си на спокойствие. Ще бъдат възкресени много красоти.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2019 23:53 

ivan_p_uzunov написа:
Здравей, браво за постигнатия резултат!Ясно е как си взел необходимите размери за отливката -поне на мен.- Единствено не си казал дали стъклото ти е с нужната плитка извивка .Ако е проблемно ,дай размер ще се опитам да ти намеря . С твойте познания със сигурност ще се справиш и с визията на циферблата - Ще е интересно да го покажеш как е станал -възстановката на арабските цифри .
Изображение
:b

Стъклото е идеално на размери.Един проблем само има и той е,че касата е леко изметната и от там идва малко не равномерно растояние от стъклото до цеферблата.Не ми се нрави това но до тук го докарах.Въпреки това има достатъчно отстояние даминават свободно стрелките.Сега и стрелки трябва да търся,а числата ще ги оставя накрая.Имам богата палитра,цветът е най-малкият проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2019 00:20 

Този дрънгел го купих от Германията много изгодно спрямо българските цени.Но продавачът не се оказа от най-коректните.Липсват пружини за капаците и стъклото се оказа обикновен плексиглас и то с по-малък размер залепен искусно към сребърния ринг.
Използвах часовника на няколко исторически въстановки при,което джама все падаше и това ме вбеси и накара да предприема нещо.От едно кашонче стари оригинални стъкла намерих едно най-подходящото,но се оказа с една идея по-голямо и не влизаше в ринга.Един стар пловдивски часовникар ме посъветва да пришлайфам стъклото,като внимавам да не го счупя и да запазя скосеният профил на края на стъклото.Това стана на ръка с по-едра шкурка и след това със зъботехническия микромотор и шкурка 2000 го загладих.Имах късмета и всичко се случи безупречно,стъклото щракна в ринга от тогава повече от година лашкане не е мръднало.Нямам снимки на процесът на правене,много е елементарен даже,но на снимките сахатя е с минералното шлайфано стъкло.Поне работи добре,без профилактика бяга около 5 до 10 мин на денонощие.
Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2019 07:22 

Браво , голяма красота ! -Гледам че му липсва един подложен камък .... n_sad - :b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2019 07:50 

Липсва,но много не му пречи,върви си сравнително добре и не е профилактиран.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2019 21:40 
Moderator
Аватар

Много красив. Определено вече силно ме привличат тези часовници и техните красиви механизми. Благодарение на подобни теми тук във форума.
Поздравявам!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2019 09:49 

Това, че липсва подложен камък не е никакъв проблем!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Мар 2019 00:13 

Не са часовници,поне не и цели..След като взеха капаците за материал,а останалото за коша в този момент се намесих и ми ги подариха.Не че ми трябват,но може да потрябват някога на някой.Здрави работещи механики от златни дамски джобни.Състоянието им е неразличимо от нови.

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 3   [ 33 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща