Луч Литий

Има какво да се види
Отговори
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Луч Литий

Мнение от varban » 26 юни 2015 15:30

За лития - прилича на заводски франкен.
the collector написа:Луч Литий 2356Л Кварц

Изображение
На циферблата пише литий, машината също е с обозначение 2356Л, батерията е сребърно-окисна, волт и половина.

Виж в капака, там трябва да има държач за голяма, триволтова батерия тип 2020 (с диаметър 20 милиметра и дебелина 2 милиметра). Със сигурност има място за него, щото капакът не е стандартен, а по-висок. Не го виждам, как е отвътре, трябва да има тенекиен пръстен.

Смущава ме държача на батерията. За литиевата контактните пластини са с друга форма.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Колекцията на the collector

Мнение от varban » 26 юни 2015 15:32

the collector написа:Върбане, ти ме преби! :o Така се радвах, че си намерих работещ на добра цена... n_sad
Радвай се! Машината 3055 е ценното в този случай :)
Стари механизми излизат отвреме-навреме. Даже аз имам остатъци от един, ама му е счупен баланса и нищо от ангренажа не остана, само анкерното колело :)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Колекцията на the collector

Мнение от rosen_er » 26 юни 2015 15:59

varban написа:За лития - прилича на заводски франкен.
the collector написа:Луч Литий 2356Л Кварц

Изображение
На циферблата пише литий, машината също е с обозначение 2356Л, батерията е сребърно-окисна, волт и половина.

Виж в капака, там трябва да има държач за голяма, триволтова батерия тип 2020 (с диаметър 20 милиметра и дебелина 2 милиметра). Със сигурност има място за него, щото капакът не е стандартен, а по-висок. Не го виждам, как е отвътре, трябва да има тенекиен пръстен.

Смущава ме държача на батерията. За литиевата контактните пластини са с друга форма.
Един съвсем същият ,но "бял" се мотае в търговските сайтове:
Изображение Изображение Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Колекцията на the collector

Мнение от varban » 26 юни 2015 17:07

И този е от същата опера - няма как да тръгне с литиева батерия.
Само че аз се заблудих за 2020 - трябва да е 2016, пак 20 милиметра, но с дебелина 1.6.
Кой знае, може да е заводски вариант :)
Не са получили батерии по коперация, следва заповед за изменение - и готова малка партида от стотина хиляди броя ;)

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Колекцията на the collector

Мнение от the collector » 26 юни 2015 18:33

Да, бели има, но с моя циферблат няма намиране даже и в гугъл.
Моя капак е надигнат доста, но пръстени в него няма. Ако имах пръстените, всичко щеше да е едно към едно. Машините ми изглеждат еднакви и не виждам разлики между моята и тази на снимката. Пропускам ли нещо?
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Колекцията на the collector

Мнение от varban » 26 юни 2015 21:07

Тази на снимката също няма да тръгне с литиева батерийка, въпреки че има пръстен в капака. Тя е с контактна пластина за батерия с размер AG7, която е или алкална, или сребърноокисна. Литиевите батерии са с размери на монета от пет стотинки, а не на копче за риза. Твоят 2356 и този в постинга на Росен са за "копче". За литий контактните пластини са други, подобни, ама не същите като на 2256 от ат тази тема: http://forum.watch.ru/showthread.php?t=169686" onclick="window.open(this.href);return false;

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Колекцията на the collector

Мнение от rosen_er » 26 юни 2015 21:30

Съгласен съм,но как се закрепва върху тази машина такава батерия?Интересно ми е да видя такава машина.Ето на Електрониката как е:
Изображение
На твоя така ли е?
На Чайката от темата леглото също не е за литиева батерия,но носи този надпис на циферблата.
Последна промяна 2 на rosen_er, променена общо 26 пъти

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Колекцията на the collector

Мнение от the collector » 26 юни 2015 21:33

varban написа:Аз имам, ама е разглобена и май едната пластина е е счупена.
Но снимка не ти трябва, карай от обратното. Литиева ли е батерията? Не! Значи надписът не съответства на действителността.
Тази машина 2356Л слагана ли е в други часовници? Моя часовник направо свети-на кому е нужно да сменя машина, като му личи, че почти не е носен? Защо и другите показани са с тази машина?
Нещо не съм съгласен с довода, че щом пише Литий нещата не пасват. Знаем часовници, на които броя камъни на цифера не съвпадат с тези на машината, но часовниците са си фабрични.
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Колекцията на the collector

Мнение от rosen_er » 26 юни 2015 21:40

Върбане, сега прочетох внимателно постовете ти в руския форум.Там казваш:
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=26 ... ostcount=6" onclick="window.open(this.href);return false;
А часовникът на Колектор отговаря на въпроса ти-изглежда може да работи и с батерия 1,5V в нормалното легло.Не липсва ли само "пръстена" за литиевата батерия на показаният от него часовник?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Колекцията на the collector

Мнение от varban » 26 юни 2015 21:51

Чайката е точно за литиева батерия, гнездо на платината има, както и на мойта, ама това гнездо остава празно. Батерията е в капака. И контактите са други.
Ето 2356Л не само по надпис, а и по захранване:


Изображение

Изображение

С червено съм заградил двата различни детайла между 2356 и 2356Л - комтактните пластинки. Цялата, с пластмаската, е аналог на долния контакт, под батерията. А счупената - на горния, който при обикновения механизъм затваря "копчето" с размер AG7 и напрежение 1.5 волта в гнездото на платината.
Със зелена стрелка съм посочил литиевата батерия, извадена от капака. На другата снимка е на мястото в тенекиеното пръстенче.
Още на моста пише SU 2356Л, баш така - на кирилица и на латиница.
И на пластинката над бобинката Minsk watch factory и 7 jewels.

Платката може да е с друг чеп, който дава по-къс импулс, ама може и да не е. Докато не сглобя дермена, няма как да разбера. Да, и моята е с променлив кондензатор, а не с цифрова настройка на хода.

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Колекцията на the collector

Мнение от the collector » 26 юни 2015 22:05

Качвам мой Луч 2356, на който също на пластинката над бобинката пише "Minsk watch factory и 7 jewels". Ами сега?

Изображение
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Колекцията на the collector

Мнение от varban » 26 юни 2015 22:06

rosen_er написа: А часовникът на Колектор отговаря на въпроса ти-изглежда може да работи и с батерия 1,5V в нормалното легло.Не липсва ли само "пръстена" за литиевата батерия на показаният от него часовник?
Не отговаря, докато не кацнат заедно с моя възстановен на осцилографа :)
Ако братята белоруси от НПО Интеграл са си свършили работата, платките трябва да са различни, по-точно чепът да формира по-къси импулси. Защото в случай на стандатрен 2356 импулсите са с размах малко под волт и поюовина - захранващото напрежение минус пада. А лития дава три волта.
За къв чембер при същото съпротивление на бобинката и еднакъв стъпков моторнда пускат двойно повече енергия на намотките? Само да ядат залудо батерията. Затова предполагам по-къс импулс. Ама като гледам, какво ТНТМ и рационализаторство е настъпило, няма да се учудя двете машини да се различават само по контактните пластини. Тези години са аппгея на съветския Часпром и едновременно горна мъртва точка.
Малко след това Минск махна всички камъни от часовниците си. И ако кварцетата някак си работеха, 1800 не щяха. Някъде имам и такава машина, с десетина камъка по-малко. Имаше всички камъни само на анкерната вилка и анкерното колело. На баланса - три вместо пет, подложните сменени със стоманени кръгчета. И толкоз. Така и не можах да я подкарам. Сега е в една кутия заедно с още един експонат - китайски 17 зуана с керамични камъни вместо с рубин. И с много авангарден баланс от бяло нещо, май дурал.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Колекцията на the collector

Мнение от varban » 26 юни 2015 22:15

the collector написа:Качвам мой Луч 2356, на който също на пластинката над бобинката пише "Minsk watch factory и 7 jewels". Ами сега?

Изображение
Това е напълно нормален 2356, не 2356Л. Всичко му е в час, той си е за малка батерия, с нисък капах. Единствено, че машината е с надписи на английски, а на цифера е кирилица. Ама на братята от това никога не им е пукало. За вътрешния пазар вървяха стандартно зорки и ракети с машини, маркирани за износ. При това маркировките ги пренесоха на барабанното колело, че да могат да правят немаркирани мостове за девети, четиринайсети и двайсет и осми варианти на машините си.

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Колекцията на the collector

Мнение от the collector » 26 юни 2015 22:51

От всичко написано разбирам, че идеята в момента е следната:
Някой е взел плочка с надпис 2356Л от "истинска" машина за Литий, сложил я е на обикновена машина 2356 и я е заврял в тази каса с този циферблат.
Не ми е ясно дали е изпълнимо и съвместимо, но нещо ми куца тази история. Това не е някакъв скъп часовник и даже и да не е тази плочка ще се продаде лесно и без тези гимнастики.
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Колекцията на the collector

Мнение от varban » 27 юни 2015 07:47

Мост няма за какво да се сменя. Външно различни са само пластинките. Имам подозрение за платката, ама непроверено, докато не си направя пластинка.
Или заводът я е свършил тази, или е станало като с моя - закършена пластинка и до там. Такива пластинки не се намират лесно.

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”