Сбирката на roca :)

Има какво да се види
roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 04 окт 2015 12:53

Слава 2414/ Slava 2414

Касата със сигурност не е идеална, но пък и няма толкова много обелено според мен. Циферблата също има дребни кусури, но не е чак ужасен. Също минах със малко работа.
Като цяло май че този калибър 2414 и останалите подобни 2428/2427 не са много проблемни. Повечето работят доста добре след промиването и май големият им кусур са секундните колела (много често тези който вземам са със счупени върхове) и другият кусур са циферите...повечето който съм вземал са все обелени, с ужасно много петна...като цяло не стават да ги възстановява човек. Но това си е лично мое мнение де.

Изображение

Изображение

Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 04 окт 2015 13:01

Заря 2014А/ Zaria 2014A

Тук не зная дали направих най-правилното възстановяване, защото касата всъшност си е хромирана, но беше толкова обелена, че реших че ще използвам шкурката по предназначение и впоследствие сега касата е жълта отгоре и отдолу - отстрани оставих хромирано, защото там беше изцяло запазено.
Най-вероятно в някои следващ етап ако ми попадне добра хромирана каса бих я поставил, но и в този си вариант часовникът изглежда симпатично, така че обеленото да не е дразнещо.
Останалото е ясно, тази механизми също са сравнително лесни за промиване, въпреки календарният модул, и в повечето случаи аз поне попадам на работещи, и нямащи нужда от някакви допълнителни чаркалъци, тъй че при тях един от един, рядко ползвам донори.

Изображение

Изображение

Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 04 окт 2015 13:10

Анкер 17 камъка / Anker 17 jewels

Аз поне не разбрах каква е машината. Мисля че имаше някакви маркировки, но ако тръгна да търся снимки сигурно ще ми отнеме доста време.
На задният капак има фабричен печат 3. 74 така че приемам че най-вероятно е датата на производство. Машината работеше, само я профилактирах. Е дамските са си малко занимателни с камъните, но като изключим кюренето, останалото не е толкова трудно.
Верижката си е оригиналната, но е поизносена отдолу, стъклото има малка пукнатина, която обаче след полирането, не е много фрапираща. Така или иначе аз си знам че всичките ми часовници имат някакви кусури :)
Работи добре. Не мога да засека съвсем точно, заради липсата на секундна, и това малко лъже, но мисля че под минута на ден, така че смятам че е задоволително.

Изображение

Изображение

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от storyteller » 04 окт 2015 13:58

Супер. Щом си грабнал пинсетата, няма връщане назад. Зарибен си окончателно и голямата колекция е само въпрос на време.

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 04 окт 2015 22:24

Восток 2209 / Vostok 2209

И този колкото и да се постарах не е идеален. Първо джама (които ако имам възможност след време бих сменил) въпреки полирането има доста голяма пукнатина и го загрозява. Циферблата, още като го взех беше със доста поизпадала светломаса, но след като реших да сваля стрелките и циферблата за профилактика, си замина още малко от светломасата. Въпреки това под светломасата е съхранен много добре и пак има някакъв остатъчен чар. Светломасата на стрелките също не е чудесна, но реших че няма махам или запълвам наново - все пак този часовник не е от най-често срещаните и реших че запазя това което е останало в неговият вид. Коронката си е заминала и е поизносена. Иначе механизмът профилактирах лесно и сега държи добро време. Останалото се вижда.

Изображение

Изображение

Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 04 окт 2015 22:30

Заря 2014А/ Zaria 2014A

Тук също нямах много работа. Малко почистване на циферблата - имаше някакви петна които обаче леко забърсах с памук и се изчистиха веднага (повечето пъти обаче ме е бъз да опитвам - вече имам един два съсипани цифери и не рискувам, освен ако не е банален циферблат, и имам резервни варианти). Поддържа много добро време, мисля е -25 сек/24 ч и твърде вероятно да може да се намали, но не съм се старал да го правя, просто защото си е нареден заедно с останалите.

Изображение

Изображение

Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 04 окт 2015 22:36

Заря 2009.1А / Zaria 2009.1A

Добре познат механизъм. Стъклото е малко понапукано, но са фини пукнатини и реално не се забелязва много дори на живо, е ако се вгледа човек, неизбежно е. Корпуса е що годе добър, освен драскотините отзад. Тук сигурен съм че мостът на секундното колело е от друг механизъм, и явно е претърпял някакви ремонти в миналото. Въпреки това, взех го така и прецених че няма да променям този мост. Друго няма - работи добре.

Изображение

Изображение

Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 04 окт 2015 22:41

Ракета 2609.HA/ Raketa 2609.HA

Тук определено цифера е кусурен, но този е най-добрият който намерих (при мен). Иначе механизмът си е добър и лесен за профилактиране, разбира се по лесен от този с календарният модул. И както се казва Ракета ще си работи докато пусне стружка, че и след това. Като го взех беше доста мръсен (мисля че си личи по уплътнението), но работеше - естествено не точно. След промиването, вече е точен. Корпуса също е в задоволителна за мен кондиция.


Изображение

Изображение

Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 04 окт 2015 22:46

Слава 2414/ Slava 2414

Това е часовник който според мен малко е изпреварил годините си, или поне на мен ми допада и към днешна дата като дизайн. Има една две дребни забележки на циферблата, но нищо чак фрапиращо. След промиването си е в прилична кондиция.


Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от varban » 05 окт 2015 08:27

roca написа:Заря 2009.1А / Zaria 2009.1A

Добре познат механизъм...
Това чудо на техниката сигурно е машината с най-много обозначения от модернизации при братята. Ако броим и непротивоударния 2008, стават над 10 чешита. На руския форум братята бяха пробвали да преброят модификациите, аз четох темата, като изрових в купчината разни зорки с екзотични пружинки на противоударното - е, точно мойта не намерих :)

Че и добре върви... на такава машина за първи път минах границата от 10 секунди на денонощие.
Освен че са точни, са и държеливи :)

Когато правят плоските 2009Б и 2014А на тяхна база, оставят и 2009 в серия. Сигурно е имало защо :) Старата машина е по-яка от новата 2009Б, по-лесна за ремонт и по-евтина в производство. А това, че часовниците с нея са по-дебели... ми който иска по-тънък, да купува машина с двойно повече колелета :)

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 05 окт 2015 17:53

От тези Зорки 2008/2009 (и разновидностите) съм правил около 5, което хич не е геройство, сигурно има хора с много повече направени.. Моето наблюдение, на база на моя си опит е че сякаш 2008 се държи по-добре, и сред него аз поне имам повече безпроблемни механизни. Като точност не мога да гарантирам, говоря като работа. При 2009 това което аз като наблюдения имам е, че често се чупят връхчетата на анкерните колела, и не че аз имам толкова счупени (имам де, без бой си признавам) - но често съм имал механизъм на който точно това да му е счупено (мисля 2 от 5-те направени и още 3 само механизми) Други проблеми сякаш не съм срещал. Понякога 2009 и 2014 А ми се е случвало да се е и със счупена тиражна плочка (също около 3). Останалите детайли в този механизъм сякаш са много добри, не съм имал друга част на тези механизми който да имат нужда от подмяна. Дори балансите им са често здрави, или тези който попадат при мен.

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 05 окт 2015 18:19

Слава 2414 / Slava 2414

Отново Слава...мисля че от ЗиМ-ове и Слави няма по-често срещано, та затова и има...не мога да се оплача. От някой Ракети също, но сякаш при мен са по-малко.
Тази е от по-новите след 90-та. Болтчетата са оксидирани или боядисани, не знам, но изглежда доста симпатично. Работата на механизмите обаче сякаш не е толкова добра. Освен че старите баланси не работят добре (т.е. моста с баланса от стар механизъм, не пасва добре), то и неговият не работеше добре в началото. Много време ми отне да го наместя добре след промиването, не разбрах защо. Малко избързва, мисля че до около 2 мин/24 часа, но не съм се старал да го наглася в по-добра граница...наистина ми беше изнервящо че трудно нагласих баланса. Останалото е видно, симпатичен е.

Изображение

Изображение

Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 05 окт 2015 18:35

Рула УМФ 24-33/ Ruhla UMF 24-33

не са ми много любими...Причината: аз не съм професионалист а любител и все още не умея нито да заточвам върховете, нито да изправям спирали или други, просто мога да разглобя и евентуално сглобя, да подменя някоя част и т.н., а тези са доста...капризни.
Когато взех този, беше ужасен...мръсотия, ръждичка и...но реших че ще го закърпя, а имах и 2 на части 24, та рекох си, не мой да не тръгне.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Само за сравнение, откъде тръгнахме...в крайна сметка го сглобих. Е Избързва, със сигурност нещо трябва да се заточи, стъклото е пукнато и циферблата не е хич добър, избързване голямо: около час на 24 часа, но съвсем не ми пука (специално за този) защото сегашният му вид е много по приличен от началният и дори и зле е в работещо състояние - което за мен е задоволително решение на първичното състояние.
Изображение

Изображение

Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 05 окт 2015 18:40

Ракета 2603/ Raketa 2603

Дойде време и за Ракета :)
Също смятам че е сравнително лесен механизъм, почти колкото и 2602. Е Циферблата ни не е идеален, но това имам. В крайна сметка въпреки петната изглежда като равномерно остарял, и на живо не е чак толкова зле. Работи прилично.


Изображение

Изображение

Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 05 окт 2015 18:48

Електроника 5 / Elektronika 5

Този взех от форума, от Стефчо, като наработещ. Взех го най-вече защото имах един механизъм, които дори не знаех дали работи, и защото външният вид беше много добре изглеждащ, като нов.
Не съм го разглобявал! Като дойде видях че пластината държаща батерията отгоре е доста корозирала, а от другият механизъм имах подходяща.
Купих едни нови батерии, сложих новата пластина и...о чудо - заработи. Вече около 6 месеца работи и виждам някакво изоставане - около 30 секунди, но не съм сигурен дали наистина е изостанал и просто като съм го нагласял преди 6 месеца, не съм забравил да нулирам точно...възможно и да не съм го направил и всъщност да не е изоставал изобщо. В крайна сметка много ми харесва!

Ами тези са часовниците който съм правил последните 6 месеца (както е видно...скорост на костенурка)! Имам още около 20-тина, но са архивирани в други кутии, сега няма да имам време да ги снимам. Може би ще се съсредоточа да качвам новите които оправям.
Надявам се да са ви харесали :)

Изображение

Изображение

Изображение

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”