Сбирката на roca :)

Има какво да се види
roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 03 окт 2015 11:39

Привет на всички отново :)
Реших и аз да покажа някои неща, който съм успял да пооправя и да събера в нещо като сбирка. Изобщо не го наричам колекция, защото според мен за да е колекция едно нещо първо трябва да държиш много на качеството, а нещата които аз ще пускам, са купувани в 98 % от случаите като "неработещи" "за части" и т.н. и не е толкова защото не мога да купя 50 работещи които да пусна и да сменя стъклата, колкото че за мен има нещо стойностно в това да направиш от нещо не работещо, на еди си колко си години, нещо работещо, да подобриш вида му колкото може и т.н.
Със сигурност почти всичките часовници имат кусури: примерно не винаги сменям стъклата, ако са пукнати, ами само ги полирам, циферите не са идеални (и даже някои може да хвърлят такива цифери), сигурно има и "кюфтета", но въпреки всички забележки, мен ми допада това което върша, станало едно от хобитата ми (понеже имам и други) и те така общо взето.
Ще пиша на всеки модела и механизма на кирилица и латиница, защото така по-лесно ще се намерят с Гугъл, нещо което на мен много ми помага когато аз търся за определен часовник, и се надявам да е полезно и за други хора.
Приемам всякакви коментари, без значение дали положителни или отрицателни и се надявам снимките да ви допаднат поне малко и да не загрозяват много форума, тъй като има Колекции който наистина са достойни за възхищение, че и за приятелско завиждане :) :b
Да започваме със снимките! lol2

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 03 окт 2015 11:48

Победа (ЗИМ 2602) / Pobeda ZIM 2602

Изображение

Изображение

Изображение
Както повечето ми часовници събран от поне два..обикновено се старая да имам поне 2 бр от един вид за да започна да ремонтирам (т.е. еднакъв вид цифер, стрелки, каса), но разбира се не винаги се получава, и не следвам тази последователност за да започна ремонт...карам си ги по някакъв мой ред, от торбичките както са купени. В случая за този имаше точен донор

Изображение
И на двата по нещо им липсваше, та опитах да направя най-доброто от тях. Разбира се машината е почистена и в момента дава добри показатели (под добри приемам заводските) но и да е + или - 1 минута за 24 не се вглъбявам чак да там да я нагаждам.В крайна сметка повечето не ги нося, а стоят в кутия и колкото и добре да го напасна, е ясно че като не се ползва след известно време 5-6-10 години той ще си има нужда от профилактика най-вероятно. Та да не се отплесвам.
Едната каса нямаше капак, другата имаше, с евентуална профикатика от 1999, тази машина и правих. За съжаление, явно и беше минало времето, защото въпреки добрият на пръв поглед баланс, не искаше да заработи повече от минута преди почистването.
И резултата е най-отгоре :)

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 03 окт 2015 12:02

ЗИМ 2602/ ZIM 2602
Имам доста такива между другото....лесен за правене механизъм (тук има ужасно много ирония...първият часовник със които открих форума и писах преди почти две години беше 2602 и тогава това ми се струваше нещо ужасно сложно, пружини, малки болтчета...един голям ужас. Беше с навита докрай пружина, и разбира се не само това...изписахме толкова много за този механизъм тогава че чак му направихме дисекция! Благодаря ужасно много на всички които тогава ми помогнаха за да мога сега да наричам това мое хоби, и не ме отказахте...защото аз тогава си бях наистина за отказване! Някакъв пич които даже не знае и какво пита, ама се напъва) със много разновидности на циферблати и каси. Въпреки всичко винаги като видя по запазен или интересен си купувам по някои за да изкарвам тръпката отново и отново (като първия)
Друго...отново правен от поне 2 бр, основно заради касата и цифера, не че тези са идеални, а и май снимките не ми се получиха. Стъклото е с малка пукнатина и май не се вижда в тази мъгла, но не е токова фрапиращо :) Също смятам че работи добре

Изображение

Изображение

Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 03 окт 2015 12:09

Полет 2409/ Poljot 2409

Тук основният кусур е секундната стрелка...знам че не правилната, но тази е максимално близко и е от друг 2409, така че ще я сменя като ми попадне подходяща. Мислех да пускам тема в купувам, ама за една секундна стрелка...не намерих смисъл. И тук цифера не е идеален, и тук правихме от два един... и касата хич не е идеална...ама все си мисля че краиният резултат е задоволителен. Също работи добре - мисля около + 35 сек/24 ч (по спомен)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 03 окт 2015 12:21

Победа ЗИМ 2608 3-56 / Pobeda ZIM 2608 3-56

Тук си падна работа въпреки че всичко изглеждаше сякаш имам работещ часовник без секундна стрелка, и само трябва да профилактирам, да лъсна стъклото и да сложа секундна.
Е не беше баш така..първо оказа се че въпреки че работеше горе долу точно на старта +4 мин/24 ч, всъщност 2 от колелата който задвижват стрелките имаха счупени зъби (по 1 бр), освен това оказа се че колелото за секундната стрелка (така и не научих термините на някои части, Извинете ме!) всъщност е по-нов ЗИМ 2608 и не успява да пасне на отвора на оригиналната стрелка...така че от трети механизъм взех това колело>
Други видими кусури са: цифера не е идеален и има поизтрито долу в дясно около 5 часа, коронката не е оригинална според мен и е по-голяма...ама майната им на кусурите мен ми допада и така.
Между другото цифера на крайният резултат е трети...стори ми се най-добър от горните 2, макар и да не точно така по снимки. Левият изглежда много добре, но като цяло е със доста поизтъркани маркери или по-скоро доста бледи...най-вероятно ще ги ползвам и тях де!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 03 окт 2015 12:34

Есперанто 17 камъка/ Esperanto 17 Jewels

Този...не питайте. Хареса ми първоначално дизайна на цифера и мислех да си направя някакво кюфте, за мен си. В крайна сметка си го запазих така. Кусур е че стъклото си е доста зле, въпреки полирането си е напукано на няколко места и си личи, то е ясно.
Машината според мен е някакво DDR подобно на някои Ruhla но гадая...инфо в нета почти не намерих, маркировките му са кът.
Този механизъм не блести с точност... мисля че е с около 3-4 минути напред за 24 часа, което най-вероятно е от баланса, също случва му се да работи 2 дни и после да си спре...какво да ви кажа въпреки камъните, не мисля че такъв механизъм може да се сравнява с руските, на мен ми изглежда калпав, но дизайна ми допада, и реших че ще го оправя. И без значение че избързва...симпатичен си, не мисля да го правя по-точен или да купувам ново стъкло поне на този етап :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 03 окт 2015 12:47

Ракета 2614H/ Raketa 2614H

Мисля че този също е от часовниците, които Seikosha ми подари! Благодаря му още веднъж!
Кусур е маркера на стрелката, но оставих го така (на много трагичните ги запълвам обикновено с подходящ лак)
Също се наложиха 2 бр - единият беше с не добра каса, другият с недобър цифер и без секундна стрелка... и в крайна сметка се получи това. Ще опитам да кача снимки от старта отново.
Машината не е трудна за профилактиране, въпреки че календарните модули са по-трудни от 2602 на ЗИМ, спор няма.И все пак Ракети са приятни.
Има посвещение на капака (оставих този с посвещението, от морална гледна точка) "На др. Луканов НПК КЗУ (предполагам сегашното КЗУ Бургас) 40 години 9 май, което го датира към 1985, демек набори сме :) Другото се вижда. По спомени пак работи в заводските си норми, след профилактиката.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от Pavlin » 03 окт 2015 17:33

Супер са като за начало! Особено като са подарък носят и сантиментален заряд. Продължавай все така!

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 03 окт 2015 17:49

Благодаря! Подарък са някои, разбира се повечето купувам...но наистина за мен повечето, дори и купуваните, носят повече емоционално удоволствие от ремонта, отколкото останалото.
Естествено имам още доста...т.е. около 30-40 може би, и предполагам поне 50 които чакат своят ремонт, но бавно и славно ще стане работата :)
Ще постна още няколко от последните които съм позакърпил, тези дни :)

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 03 окт 2015 17:54

Кама 2-57 / Kama 2-57

Този също се получи от 2 - единият беше с много задоволителен цифер и стрелки, но механизмът си беше идеално раздясъл. Доста търпение ми трябваше да отделя това което ставаше от боклука. Механизмът дойде от друг, но и двата 2-57 и след профилактиката закърпи на под 1 минута от 24. Много приятен черен цифер, но пък труден за снимка :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 03 окт 2015 17:57

Победа ЗИМ 2602 / Pobeda ZIM 2602

Този е от онези каси с черен хром, май така се казваше...и разбира се касата не е идеална, има следи тук там, но що-годе добре е. Взех го в прилично състояние, наложи се да подменя само баланса, да промия и да сменя стъклото...старото беше начупено на парчета. Все пак получи се задоволително, мисля

Изображение

Изображение

Изображение

ТЕН
Специалист
Reactions:
Мнения: 1271
Регистриран: 22 яну 2013 14:04
Местоположение: Бургас

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от ТЕН » 04 окт 2015 08:17

Поздравления за включването и остава очакването да ни покажеш и останалите защото то нашето око засищане няма.. n_thumbsup :b
Всю пшеницу за границу а Вам Дорогие колхозники приятное КИНО За въпроси на Л.С. или тел.0885334219

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от atanweb » 04 окт 2015 08:47

Аз също следя темата и чакам с нетърпение нови попълнения.
Поздравления!
Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 04 окт 2015 12:44

Слава 2414 / Slava 2414

Този имаше нужда само от почистване, профилактика и ново стъкло. Доколкото си спомням за под една седмица се справих със задачката..
В момента се движи добре

Изображение

Изображение

Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Сбирката на roca :)

Мнение от roca » 04 окт 2015 12:48

Слава 2414 / Slava 2414

Още една...като гледам снимките и следващата е такава :D
Доста по невзрачна..цифера изобщо не е от най-хубавите, има 2-3 петънца. Касата също не е ОК, мисля че един от лъговете е крив, но в крайна сметка реших че ще запазя тази му каса, не че нямам други. В крайна сметка така или иначе има повече от един кусур, и нямаше логика да слагам много добра каса, на фона на циферблата..сякаш
Все пак симпатичен и добре работещ.

Изображение

Изображение

Изображение

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”