Seiko 5106

Има какво да се види
Отговори
Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Seiko 5106

Мнение от omegaqq » 04 яну 2012 22:39

Часовникът, който искам да Ви представя не е някой нов, лъскав и скъп, а напротив - стар, очукан и ... Seiko. Часовниците на Seiko са известни с позиционирането си в ниския ценови сегмент, което от своя страна би трябвало да означава и по-ниско качество. Дали последното е вярно преценете сами. Конкретния екземпляр е произведен през 1969, снабден е с механизъм 5106 с 33 камъка, тиктакащ на 19800 bph и все още работещ безупречно. Характерното за 5 серия не липсва и при този модел - автоматично и ръчно навиване, хак, автомат интегриран на основната платка както и микрометричен регулатор на хода.
Механизма за самонавиване, както вече споменах, е интегриран на основната платка, но разликите с по-новите серии не свършват до тук. Автомата е изработен на принципа на две храпови колела разположени едно върху друго(метода и до момента се използва в някои швейцарски механизми), за разлика от по-късните серии, където храповото колело е едно и се задвижва от така нареченатата от часовникарите "вилица". Seiko използват термина"magic lever". Часовникът разполага с функция "хак" което ще рече, че по време на сверяване механизма спира. Това е много удобно за точното сверяване на часовника. Функцията макар и елементарна не е често срещана и при доста от по-новите механични часвници, включително и на Seiko. Конкретния екземпляр носи името seikomatic-p, но се срещат и часовници със същия механизъм, но с име pressmatic. Разликата е, че първите са предназначени за японския пазар, а вторите за износ. Името pressmatic идва от начина на сверяване на датата. Това става с натискане на шестограма в средата на коронката. По време на натискането на този шестограм, самата коронка не потъва заедно с него. Часовникът няма бързо сверяване на деня. Корпусът на часовника е изработен изцяло от нeръждаема стомана и предлага само влагозащита, а размерът му е 38mm без коронката(сравнително малък по днешните стандарти). Стъклото е минерал-кристално. И нещо не особено характерно за Seiko - часовникът няма фосфор на стрелките и маркерите. Следват снимки:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Последна промяна 3 на omegaqq, променена общо 7 пъти

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Мнение от Pavlin » 04 яну 2012 23:58

Кажи нещо повече де :) Продаваш го или искаш да ми го подариш? :D

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Мнение от omegaqq » 05 яну 2012 17:33

3017 написа:Кажи нещо повече де :) Продаваш го или искаш да ми го подариш? :D
Ще ти се:). Само те дразня :)

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Seiko 5106

Мнение от sheretudis » 14 яну 2012 17:21

Чудесна статия, колега. Чак студена пот ме избива като си помисля. че може да съм закарфичил някой щастливец с такова саатче. :| Зер освен Белматика .хронографите. 6138 6139 и мех дайвърчета всичко при мен попада в графа "ширпотреба "

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Seiko 5106

Мнение от Pavlin » 14 яну 2012 17:50

Качи да видим нещо. Не ти ли ти се намира някоя дайвърска каса за 7s26?

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Seiko 5106

Мнение от omegaqq » 15 яну 2012 12:03

Скоро ще има информация и за други модели на Seiko. За съжаление нямам дайвърска каса за 7S26, но съм сигурен, че ако се разтърсиш из залива ще намериш. Цената не я коментирам :)

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Seiko 5106

Мнение от storyteller » 13 мар 2012 04:41

Хубаво ревю. А аз днес прочетох, че Сейко бил "първият автоматичен хронограф в космоса" (http://sinn142.fateback.com/pogue.html" onclick="window.open(this.href);return false;) и то точно един модел, с който уважаемият модератор се сдоби неотдавна. Да бях знаяяял...

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Seiko 5106

Мнение от omegaqq » 13 мар 2012 18:17

storyteller написа: ....
и то точно един модел, с който уважаемият модератор се сдоби неотдавна. Да бях знаяяял...
Немой да се косиш!! Часовникът беше с бая проблеми и щеа да ти одерат кожата за ремонт. Почвам с проблемите: Хронографа работеше постоянно и не реагираше на бутоните. Секундната стрелка беше повредена. Кво ли може да се счупи на една стрелка? Е вервайте ми на тия часовници може и това довежда до неправилна работа на хронографа. За капак часовникът не сменяше датата при движение на стрелките. Оказа се, че има повредено колело в механизма за смяна на датата. Очаквайте съвсем скоро(когато си надвия мързела) ревю на тази тема, а най-вероятно и сравнение с 6138 (тоя последния щом е с по-малка цифра ще да е по-смотан от другия :) ).

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Seiko 5106

Мнение от storyteller » 15 мар 2012 22:21

Днес си взех един 6139 - много интересен часовник, но странно защо се получи конденз на стъклото, без да съм го мокрил. Много неприятно, защото часовникът го взех почистен и смазан и не бих искал да плащам два пъти за обслужване. Мислех да си взема 6138 - много по-добър като механизъм, тук съм съгласен с теб, но все ми попадат някакви водомери.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Seiko 5106

Мнение от omegaqq » 16 мар 2012 18:58

Най-вероятно е затворен при много влажно време. Остави го на някой радиатор на парното(за предпочитане в къщи та и да го забравиш пак да може да си го намериш) за 30 минути и нещата ще се оправят. Тия часовници не са уплатнени добре и мисля, че няма да е проблем влагата да излезе и без да се сваля задния капак.

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Seiko 5106

Мнение от storyteller » 28 мар 2012 14:25

Ето го и него, смених стъклото за всеки случай, както и верижката (старата е оригинална, но новата е по-добра):

Изображение

Доста ретро изглежда, нали?

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Seiko 5106

Мнение от omegaqq » 28 мар 2012 18:03

Браво, много е готин. Хайде и аз да покажа моя:

Изображение

Изображение

Съжалявам ама фотографа толкова си може.

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”