Ревю на Lip с механизъм R25

Има какво да се види
Отговори
Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1376
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Ревю на Lip с механизъм R25

Мнение от omegaqq » 25 яну 2012 17:54

Може би на всички е известно, че механизма на този часовник както и T18 са в основата на производството на ръчни часовници в СССР (и не само) след Втората Световна война. Та много се зарадвах, когато се сдобих с това чудо. Както би казал някой той се явява баща (а може би и майка :) ) на цяла плеяда руснаци като например Зим, Победа 2602, Восток 2603, 2605, Ракета 2603, Кама, Маяк и др.
Но да се върнем на Lip-а. Конкретния часовник е произведен незнайно кога, но няколко часовникари са поставили дати на профилактики. Най-ранната е през 1945, а най-късната 1957. Въпреки преклонната си възраст и очукания до неузнаваемост корпус, часовникът работи невероятно добре, което ме навежда на мисълта, че през голяма част от живота си не е ползван. Механизма е снабден с цели 17 рубинови камъка (за разлика от победата, която е само с 15), но въпреки това часовото колело не е с рубинови лагери (точно като при победа). Все пак личи, че французите са се постарали повече при дизайна на своя часовник. Прави впечатление, че баланса е закрепен с два болта, а не както обикновено с един. Също така прави впечатление и един съществен недостатък в сравнение с победата - спиралата е плоска, а не Бреге! Следват снимки. Съжалявам ама фотографа толкова си може.


Изображение

Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Ревю на Lip с механизъм R25

Мнение от Pavlin » 25 яну 2012 18:01

Прилича на Prim и Ruhla :)

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1376
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Ревю на Lip с механизъм R25

Мнение от omegaqq » 25 яну 2012 18:12

Или те приличат на него? Едното твърдение със сигурност е вярно! Кое ли?

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Ревю на Lip с механизъм R25

Мнение от storyteller » 26 яну 2012 20:05

Много интересен механизъм, макар да не прилича много на Победите. Говорих с приятел французин за Лип преди време, той ми разказа за края на компанията - в последните години от съществуването й собствениците искали да я продадат на Суотч май, или на някой друг и тя да се превърне в една от многото бивши велики имена в портфолиото на големия концерн. Френското социалистическо правителство обаче се запънало и компанията станала собственост на работниците вътре, кооперация някаква. Фалирала доста бързо, марката изчезнала, но по интересен начин.
Не знам кое е по-добре, така да изчезне или както Бреге например да стане част от портфолиото с марки на Суотч.
Колегата французин разправяше доста и за часовникарските индустрии - според него значителна част от работниците в манифактурите не са точно швейцарци, а французи (някои първо поколение французи), които пътуват всеки ден до работното си място в малкото швейцарско градче и после половин час обратно до Франция, където всичко е по-евтино и работническите им швейцарски заплати ги правят средна класа. Истории.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1376
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Ревю на Lip с механизъм R25

Мнение от omegaqq » 26 яну 2012 21:45

Истории, да вярно е! Само че има едно "но". Историята продължава:
http://www.lip.fr/en/home/" onclick="window.open(this.href);return false;
Не знам кой и как е възродил марката, но това е факт! Дано помогнат отново на руснаците та да почнат и те да се възраждат.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Ревю на Lip с механизъм R25

Мнение от Pavlin » 26 яну 2012 22:04

Като цяло Французите са били доста напред в часовникарството. Знаем за доста каретни, каминни, стенни, паркетни и джобни модели. Едно от доказателствата е Френската марка Yema, произвеждала за военни и часовници за експедиции и ралита. Известни са колекционерски модели като Superman, Yachtingraf, Rallygraf, Flygraf. Първият Джеймс Бонд е с Yema през 1962г. Накрая ги купуват Сейко.
Аз също имам представител на марката, SousMarine 911, не помня машината каква беше, omegaqq знае, снимката е от нета, че го нямам качен:


Изображение

Изображение

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Ревю на Lip с механизъм R25

Мнение от storyteller » 26 яну 2012 22:32

Мерси омегакуку за сайта на Лип, интересно беше да ги видя, но приличат на дизайнерски часовници в момента, при това на кооперация на дизайнери. При това този княз Башмаков (Цървуланов по български) ми изглежда прекалено ексцентрично. Но може и да излезе нещо, знае ли човек.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Ревю на Lip с механизъм R25

Мнение от Pavlin » 13 фев 2012 13:30

R25 го има дори и хронометър:
http://forumamontres.forumactif.com/t38 ... ametre-nos" onclick="window.open(this.href);return false;

Rafaell0
Reactions:
Мнения: 6
Регистриран: 16 фев 2012 17:28

Re: Ревю на Lip с механизъм R25

Мнение от Rafaell0 » 16 фев 2012 19:52

Честито за придобивката! Чехите явно са копнали маханиката за база на часовниците си от 50-те години. :)

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Ревю на Lip с механизъм R25

Мнение от Pavlin » 16 мар 2012 11:19

Да се включа и аз в клуба с Lip R23 :)
От малкото което четох за механизма е че са го слагали в един от модификациите на Blancpain Fifty Fathoms. Остава да си намеря каса и циферблат и ще имам часовник за 5000eur. :D

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Ревю на Lip с механизъм R25

Мнение от storyteller » 16 мар 2012 12:11

Неотдавна попаднах на WUS на документ от 1959 г., където са описани тестове на часовници за американския флот (http://www.mwrforum.net/forums/showthread.php?t=40867" onclick="window.open(this.href);return false;), всичките дайвъри. Тествани са една скъпа марка - Ролекс и четири други на приблизително еднаква цена, три пъти по-ниска от Ролекса - Бланпен, Еникар, Булова, Зодиак. На тестовете май побеждава Еникар Шерпа, Ролекс отпада по начало заради цената и заради асоциирането с лукс (да не дразни данъкоплатците), но ме впечатли как преди 50 години Бланпен и Зодиак са били на едно равнище като цена, качество и имидж.
Явно Бланпен са имали най-читав маркетингов отдел и той се оказал по-важен от инженерите. А Еникар най-слаб - наистина, да си кръстиш часовника "Шерпа" или "Сервитьор", докато конкурентите предлагат астронавти, 007, изследователи, звезди и фойерверки..

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”