Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Има какво да се види
Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 677
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 30 дек 2023 01:41

Ето и групови снимки на събраните до момента мъжки часовници "Слава" ("Slava"), 24 милиметрови механизми:
- Калибър 2414, 21 камъка:
Изображение
Изображение
- Калибър 2427, автоматик, 27 камъка в повечето случаи:
Изображение
Изображение
Изображение
- Калибър 2428, 26 камъка:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6220
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от atanweb » 30 дек 2023 23:20

Много са хубави! И снимките и часовниците.
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 677
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 08 яну 2024 00:35

Новата година дойде, но аз имам да показвам часовници от старата година. След голямото обобщение на "Слава" ("Slava") 24-милиметрови механизми, ето че вече се появиха нови попълнения.
Една "Слава" ("Slava") калибър 2414, 21 камъка, постсъветска, рекламираща неясно какво, но за мен представляваше интерес и затова си направих труда да спечеля аукциона в който я продаваха:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Втората "Слава" е калибър 2428, 26 камъка, позлатена. Вече имах такава, но не можах да се въздържа да спася и тази. Беше ужасно мръсна отвън, но след като я измих и лъснах и полирах стъклото, се оказа че всичко и е наред, всичко работи, при това добре. Нямам навика да нося позлатени часовници, но тази ме изкуши да я понося два дена. Сложих и една дразнеща околните каишка и резултата ми донесе голямо удовлетворение и дори наслада:
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
След това отворих една кутия с необработени стари часовници от 1МЧЗ, които съм събирал през годините, без да съм имал време да се занимавам с тях. Е, сега им отделих малко време и подготвих няколко часовника. Предимно "Спортивние" ("Sportivnie"), но има и една "Москва".
Ето ги "Спортивните". Този ми е любимеца, много ми харесва! Имам още два такива, но за съжаление с неправилни стрелки. Трудни са за намиране, наскоро един колега търси безуспешно. Но на този всичко му е наред, и външно, и вътрешно:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Еквивалентен на черния, с бял циферблат, но задния капак е различен (а и касата също):
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Съпоставка между двата:
Изображение
Изображение
Изображение
Още един. Далеч е от най-добрите си дни, не е особено запазен, но за мен си е ОК, защото е автентичен, работещ и в края на краищата след толкова години, някои от които е и носен, е трудно да изглежда неупотребяван. А и има известен чар в това остаряване, поне в моите очи е така:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И последният, засега - още по-остарял. Много ми харесва циферблатът с плувеца и разположението на цифрите за часовете. А и мисля че в тази окомплектовка не се среща често:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И накрая, една "Москва" ("Moskva"), с циферблат с шарка "макраме":
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Това е засега. Може де излезе и още някой часовник от тази кутия, но напоследък трудно намирам време да се занимавам с часовниците...
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6220
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от atanweb » 08 яну 2024 16:33

1-во. Супер!
2-ро. Каишката дето дразни околните работи!
3-то. Черният Спортивен е с много пресен пълнеж на стрелките поне така изглежда, пък това констрастира на черният циферблат и липсвата на фосфоресциращи индекси както при белият вариант. Аз лично бих си топнал пръстите в пепел от графит на молиф и бих обърсал стрелките т.е. пълнежа. Понякога се получава супер състаряване. Неравномерно и т.н. Или същата пепел смеси в боята преди да нанесеш на стрелките.
Ще стане още по хубаво ако успееш да сложиш и на индексите, ама с това и аз не бих се захванал, че може да се окалпазани циферблата.
4-то. Спортивния с многото деления пък е моят любимец. А той пък плаче да му сложиш по-нова коронка.
5-то. Как е радиацията на Москвата и спортивните?
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 677
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 16 яну 2024 12:15

atanweb написа:
08 яну 2024 16:33
Как е радиацията на Москвата и спортивните?
Радиацията е слаба, като при "Спортивните" въобще липсва. Има малко по-висока радиация в "Москва"-та, към 60 микросиверта на час. Явно през годините е опадала от стрелките и циферблата. Сложих гайгер-мюлеровия брояч в кутията със тези антики и радиацията се вдигна до 100 микросиверта/час. Открих там една друга "Москва" с шарка-макраме, която дигаше нивата до към 240 микросиверта на час, но нищо друго по-фрапантно...
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 677
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 19 яну 2024 01:26

Новата година започна с два стари немски часовника.
Позлатен "Osco" калибър Osco 600, 17 камъка. Много ми радва погледа!
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Още една "Dugena". Този път Jongster, калибър Dugena 2003 с механизъм Bifora 91/1, 17 камъка. Досега няколко пъти пропусках това часовниче, точно този калибър и оформление, все ми се струваше прекомерно маломерен даже и за моя вкус... Но съдбата ми го предлагаше отново и отново, и при поредната ни среща и при цена 8,50 лева просто реших да го взема, какво му плащаш за тези пари... Взех го за неработещ, но след като отпуснах пружината, свалих баланса и анкъра и пораздвижих ангренажните колелета и сложих обратно анкъра и баланса, той заработи, при това сравнително добре. Е, има нужда от профилактика, но вече е в графата "работещи". След като измих касата и я лъснах, полирах стъклото и сложих каишка, часовничето взе да ми харесва. Приятно малко часовниче (30х36 мм., 16 мм. междулъгово разстояние), даже има и луминисценция. И така, още една "Dugena" в сбирката!
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 677
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 25 яну 2024 00:27

Най-накрая и аз се сдобих с механичен хронограф! Е, от най-ефтините възможни, но все пак хронограф! Открай време си ги харесвам китайците и се бях заглеждал по този часовник, а сега получих възможност да го купя от колега-колекционер от България.
И така - съвременно преиздание на легендарния китайски хронограф "Sea-gull 1963", механизъм ST19, 21 камъка.
На живо ми харесва не по-малко, отколкото съм го гледал по снимките! Размерите са като за мен - 38х47 мм. каса без бутоните, 18 мм. междулъгово разстояние. С бутоните изглежда доста по-голям.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 677
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 30 яну 2024 03:09

По-рано през този месец получих и пратка от Чехия - естествено, с часовници "Прим" ("Prim")! Снабдих се с още три часовника, каквито нямах досега в сбирката си. Ето малко снимки и след това групови снимки с подобни часовници за съпоставка.
- Калибър 68.4, 17 камъка, позлатен:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
- Няколко часовника с такава каса:
Изображение
Изображение
- Калибър 68.3, 17 камъка, позлатен:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
- Имам само още един часовник с такава каса:
Изображение
Изображение
- Третият е с хромирана каса, калибър 66.4, 17 камъка:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
- С "братчето" му - еквивалентен, но позлатен:
Изображение
Изображение
- И с други с такъв тип каса:
Изображение
Изображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
tzetz
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 25 юни 2020 22:40

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от tzetz » 30 яну 2024 15:41

Възхишавам се на ентусиазма и упорството с които си се захванал с тази самобитна и интересна марка!
Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 677
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 10 фев 2024 02:24

След немските и чешките часовници се завърнах за малко към съветските, но завръщането не беше никак въодушевяващо...
Отдавна не ми беше попадала "Ракета" тип "Балтика", ама наистина отдавна. Те и цените им скочиха главоломно и ме отказват от закупуването на разни видими "котлети" на неприемлива за мен цена. Като ще е "котлет", поне да си го сглобя аз!
Затова като видях аукцион за една "Ракета Балтика" с циферблат като на първоизточника "Балтика", много ми се прииска да го взема. (Въпреки че имам оригиналната "Балтика" и още три с този външен вид "Ракета"! :lol: ) Видях че има много работа по него, беше някакъв "франкенщайн" с механизъм 2609 отвътре, някаква нелепа и неавтентична минутна стрелка, секундна стрелка с пречупен връх, а и коронката не ми хареса. На практика купувах циферблат и каса, другото беше за смяна... Да, обаче някакви геройски ме наддаваха на търга и трябваше да положа усилия да го спечеля. Спечелих го, но дадох повече пари отколкото имах намерение да дам... Повече няма да го правя, не и за такъв часовник!
Напоследък нямам време и настроение за ремонти, а и не мога да се съсредоточа да поправям механизми. От много месеци не съм го правил и не се чувствам ОК да го правя и понастоящем. Затова реших да сложа работещ механизъм "Балтика". И понеже всичко трябва да е напук на мен, оказа се че от толкова много механизми, не мога да намеря някой на който всичко да му е наред! С много ровене и пробване, и доста ядове, най-накрая намерих някакъв механизъм 2609.А1 и го сложих в часовника. Сложих и правилни стрелки, а те са ми доста ценни. Не можах да намеря коронка която да ми харесва, но поне не е жълта, с каквато го купих. Миене, лъскане, полиране, каишка и часовникът ми стана "златен" и непродаваем, остава си мой четвърти такъв...
Ами поиграх си с "Балтиката" и ми мина мерака, мисля че пак дълго време ще ги пропускам... Дано не ме обземат пак такива пориви!
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Следващите два часовника поне ги взех почти без пари, но пак не останах доволен от покупката...
Приятен зелен циферблат на "Слава" калибър 2428, 26 камъка. Поизносена каса. Беше опадал пълнежа на стрелките. Не го правя хубаво този пълнеж - и като цвят не ми се получава, и като изпълнение по стрелките. Не съм доволен... Няма да показвам макро-снимки. Не ми се получи както исках, но за момента повече и не мога...
Все пак, часовникът изглежда приятно масивен и с този зелен циферблат и съветска стоманена верижка, има визия!
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Втората "Слава" 2428 не можах да я видя добре от снимките по обявата. Не можах да преценя касата позлатена ли е или е хромирана, покрита с мръсотия. Но часовникът беше обявен за работещ, а цената беше символична, затова реших че рискът си заслужава... Оказа се че е "котлет"! Касата се оказа хромирана, а за този циферблат трябва да е позлатена! Интересното е че "котлетността" е доста "лека"... Касата е същата като за този циферблат, но хромирана. Има и същата вътрешна скала под стъклото, както трябва да е в оригинала, и е за същия тип циферблат, но син или червен! На такава позлатена каса с вътрешна скала под стъклото се полага този мръсно-бял циферблат или зелен такъв, а на хромираната каса - син или тъмно червен.
Но часовникът изглежда добре и така. И предвид това че работи прекрасно, аз не съм огорчен от придобиването му. Харесва ми и ще си остане така! И този остава за сбирката ми (вечно мой :mrgreen: )!
Имам го и в правилната каса, така че съм ги снимал за съпоставка двата, един до друг.
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
Изображение
С последният часовник нямаше грешка и ядове! (Все пак е чешки! :) )
Още един "Prim" ("Прим"), калибър 68.4, 17 камъка. Беше много мръсен, но като му измих касата и я лъснах, като му полирах стъклото и сложих верижка, направо засия! Оказа се че е доста добре запазен, явно почти не е носен. Работи отлично, синия му циферблат ужасно ми харесва и като цяло съм много доволен от придобивката!
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Имам още един от този калибър - 68 и с такава каса. Не знам защо чехите наричат тази каса soudek (буре), аз не правя такава аналогия, но както и да е!
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6220
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от atanweb » 10 фев 2024 07:38

За балтикара ще ти мине.. ще забравиш. Не е лош часовника сега след като си го нагласил. Имал си прекалено големи очаквания. Славите обаче са ТОП.
Там няма грешка. Честито и за Прим-а, увеличаваш колекцията с хубава бройка и ставаш все по недостижим.
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 833
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от Lyubo_sr » 10 фев 2024 13:10

agrozev написа:
10 фев 2024 02:24
...Видях че има много работа по него, беше някакъв "франкенщайн" с механизъм 2609 отвътре, някаква нелепа и неавтентична минутна стрелка, секундна стрелка с пречупен връх, а и коронката не ми хареса. На практика купувах циферблат и каса, другото беше за смяна... ...
Следващия път дай снимки "преди". :D :b
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 677
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 10 фев 2024 13:44

Lyubo_sr написа:
10 фев 2024 13:10
agrozev написа:
10 фев 2024 02:24
...Видях че има много работа по него, беше някакъв "франкенщайн" с механизъм 2609 отвътре, някаква нелепа и неавтентична минутна стрелка, секундна стрелка с пречупен връх, а и коронката не ми хареса. На практика купувах циферблат и каса, другото беше за смяна... ...
Следващия път дай снимки "преди". :D :b
А, има и снимка от продавача, ама понеже не ми допадаше с такива стрелки, я пропуснах...
Изображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 677
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 16 фев 2024 00:33

От следващата група часовници съм много по-щастлив, отколкото от предишната (изключвам "Прим"-а)!
Един часовник "Bifora", който като го съгледах в аукционите, ще изпозвам клишето "направо ми спря дъхът"! Страхотно го харесах и разбрах че ще бъде мой!
Изцяло по мой вкус - винтидж, компактни размери, фин и без нищо излишно!
Механизъм Bifora 91/1, 17 камъка, размери 33х38 мм., междулъгово разстояние 18 мм.
Три дена подред го носих и въобще не ми се искаше да го сменям с друг!
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Поредна "Dugena", този път Dugena Festa Slip-fix, Cal.1168 с механизъм Otero 74, 17 камъка. 35х42 мм., 18 мм. междулъгово разстояние. Харесва ми, не чак толкова много като "Bifora"-та, но марката вече ми се утвърждава като любима.
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И накрая, дежурният "Prim" ("Прим")! Този път нещо по-старо, нещо много красиво (поне за мен!), нещо което страхотно ме зарадва, много ценна придобивка за мен!
Калибър TYP 011.1, 15 камъка, 20 микрона позлата, 32х41 мм., 18 мм. междулъгово разстояние.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 677
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 26 фев 2024 02:35

Още три часовника.
Първите два са от колегата във форума Miroman (Мирослав). Един прекрасен "Луч" ("Luch") калибър 2209, 23 камъка, хромиран, в експортен вариант под името "Sekonda". Имах вече такъв, но като "Луч".
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Много ги обичам тези тънки и елегантни часовници. Ето ги двата един до друг, както и моите хромирани "Луч" 2209:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Големи благодарности на колегата Miroman за прекрасния часовник, а вторият часовник ми е подарък от него - "Saxon" от бившето ГДР! Часовникът е много красив, има даже и слаб луум на стрелките и индексите на часовете. Благодарности и за още един подарък - пратка с часовници и механизми за донори за любимите ми "Прим"! Безценна помощ с която да мога да си помагам при възстановяването на часовници, защото резервните части и донорите не са никак изобилни в България!
Ето го и подаръка:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Третият часовник е "Bifora". Този път е с малка секундна стрелка, припознавам го като калибър 91/1. Поредно много приятно немско попадение, много го харесвам!
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”