Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Има какво да се види
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от atanweb » 19 апр 2023 15:23

Прекрасни Полет-и!
А Славата накрая е една от най "пипнатите" като модел.
Страхотен дизайн, но полетите които си " забравил " да снимаш и покажеш са фантастични!
Поздравления!
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 02 май 2023 22:11

Още нещо от месец април 2023 г. Още няколко часовника за забавление и занимание.
Пореден "Полет" ("Poljot") калибър 2614.2Н, 17 камъка. Пост-съвтско, руско производство. Надявах се да е с черен циферблат, но счупеното и замърсено стъкло ме заблуди. Оказа се тъмно син и ми стана дублаж, а се надявах да си имам със син и черен циферблати... Е, не съжалявам, часовникът ми харесва!
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Една много приятна покупка, и почти безплатна! Много симпатичен кварцов часовник от неизвестен до тогава за мен бранд на име "MC". Стоманена каса, стъкло кристал, размери и форма като на старите и любими мои масови "Сейко", даже лек луум на стрелките, дата... Отвътре някаква Miyota. Четох че марката била германска, но такава или не, много ми допадна! Смених батерията и му харесах верижка и след две денонощия носене го свалих със съжаление. Но вече влезна в списъка на часовниците ми за носене.
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
В един лот от почти скрапови неща получих един "Восток" ("Wostok") калибър 2605, 17 камъка, с формата на легендарната "Чайка" на ЧЧЗ. Счупено стъкло, тотално съсипан циферблат, календарът не се чете, не работи... Но балансът беше здрав, а касата ми хареса. И както често се случва при мен - "Имам си копче, сега да пришием към него балтон!" :D Реших да го съживя, смених стъклото, циферблата с по-малко съсипан, календара и ето го резултата! Не става за колекция, но пък и няма да го изхвърля!
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
И последно, един по-съвременен "Восток" ("Wostok"), от любимите ми калибър 2409А, 17 камъка, AU10. Много любими! Отдавна търсех такъв, със саблевидни стрелки!
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 21 май 2023 19:30

През последните седмици се занимавах с моите "Кировски" ("Kirovskie") на 1МЧЗ. Седяха от години насипно в кутията, неокомплектовани, с неавтентични части, неработещи, без каишки... Вече бях решил че няма да стигна до тях и в края на краищата ще се разделяме. Такава беше съдбата на "Спутниците" на 1МЧЗ. Все не можех да попадна на читав или автентичен циферблат, и тази тяхна секундна стрелка ми беше ненамираема. Затова ги пуснах на аукциони, за да могат други ентусиасти да си пробват късмета. Покрай тях прегледах "Кировските" и реших че ще успея да се справя по-успешно с тях, отколкото със събратята им. Последва доста работа - намиране на работещи механизми или поправка на наличните, смяна на стъкла, смяна на циферблати и стрелки от донори, подмяна на неавтентични стрелки и коронки. С коронките видях голямо затруднение, нямах за всички часовници от правилните, затова част от тях (по-непредставителните) останаха с каквото има, някакви ненатрепващи се коронки. Общо взето оползотворих почти всичките си резерви от части... В два от часовниците има механизъм 2409, 17 камъка, но ги оставих както са. Не съм придирял много и за това че част от механизмите са с 16 камъка, но с противоударен баланс. През цялото време съпоставях с каталози, с руския форум, със сайта на Дашиъл. После избиране на каишки и стотици снимки... Голяма занимавка беше!
И така - ето ги моите "Кировски". Не са перфектни, нямам претенции за изчерпателност, но за мен са радост за окото, защото имам много общи преживявания с тях!
Общи снимки:
Изображение
Изображение
Няколко "Крабчета":
Изображение
Изображение
Ето поотедло няколко, които са ми по-любими. Може би най-типичният "краб":
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Зеленичък:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Нещо жълто:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Интересен рисуван циферблат:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Красив бял циферблат с шарки:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И с черен циферблат:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Този най-много си го харесвам, с релефния бял циферблат:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Един по-малък, с "некрабова" каса:
Изображениеphoto to url
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И един жълтеещ се, като не знам този цвят дали си е фабричен, или е придобит от времето:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И покрай "Кировските", един "столичанин" - "Столичние" ("Stolichnie"), калибър 2409, 17 камъка:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 03 юни 2023 19:08

Часовници от месец май 2023 г.
Най-напред, намерих си едно от най-масовите "Сейко 5" ("Seiko 5"), калибър 7009А, 17 камъка. Това ми беше един от първите часовници, много любим. Изчезна при нещастни обстоятелства и оттогава винаги съм имал желание отново да намеря точно такъв... Е, намерих си, най-после, такъв в задоволително състояние и го взех!
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Отдавна не бях попадал на нещо от любимите ми "Луч" ("Luch") калибър 2209, 23 камъка. Или твърде скъпи за разбиранията ми, или пълни развалини... Сега съдбата ми предостави възможност да взема цели два от тези прекрасни и елегантни позлатени часовници. Взех ги с много кусури, а не в колекционерско състояние, но прецених че може да се направи нещо по тях, та да се приведат в добър вид. Намерих ги за приемливи за мен пари, с доста захабен външен вид...
Първият работи, но получи ново стъкло. Надписът "Луч" на циферблата почти не си личи. Има и някакви поражения по периферията, като от мокрене, май. Двоумях се дали да не сменя циферблата, но в края на краищата го оставих с този, с който го взех, за да имам разнообрязие на циферблатите. Имам циферблат в масленозелен цвят, но тъй като имам вече часовници с такъв циферблат, оставих го да чака за някой друг "Луч" с такава каса, с тотално съсипан циферблат.
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Вторият много ме радва! За мен си е някаква находка! Циферблат със символа на Олимпиада'80 в Москва! При това добре запазен! Заради това че не работеше, цената му бе относително ниска и го взех. Трябваше да му сменя баланса, другото беше лесно - миене, полиране на стъкло и стрелки, лъскане на касата с препарат за позлатени предмети, снимане...
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И така, с такава каса на "Луч", групата сериозно нарастна:
Изображение
Изображение
Една красива "Победа" ("Pobeda") на ПЧЗ (Петродворец):
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Още една 18-камъкова "Молния" ("Molnia", "Molnja"), калибър 3602. От по-големите, които не са ми чак такава слабост. Този път със заден капак с вълци. Нямах такава досега. Без да се напрягам, вече имам такива "Молнии" с трите най-често срещани задни капаци - с локомотива, с корабчето и с вълците. Ако ми попадне изгодно "Молния" с някой от другите капаци, няма да се откажа от нея, но едва ли - държат цени, които няма да платя... Един познат продаде само заден капак с мотоциклетиста на цената на 2-3 такива "Молнии" като тази, която показвам...
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Един много изящен "Восток" ("Wostok") калибър 2209, 18 камъка, позлатен. Много съм доволен и от тази покупка!
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Спирам до тук, защото пак ще стане много дълго. Ще продължа във втора част с майските ми часовници - има чешки "Примове", правих разчистване сред "Ракетите" ми, нещо старо от 1МЧЗ, такива работи...
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от atanweb » 04 юни 2023 09:50

Отново си успял да обогатиш колекцията си.
Часовниците от тази партида са страхотни. Луч с този корпус е един чудесен часовник, а този със зеленият циферблат е голяма тръпка.
Завиждам и за черната Победа и свежия Восток.
Поздравления и пожелания да имаш все такъв успех.
Не знам точния брой на моделите Молния с релефни капаци, но смятам, че са хубави. Масивни и тежки. Корпусите нямат покритие и могат да бъдат полирани до безкрай което е важно за нашето хоби. Имам някъде такъв с лика на Ленин, но не знам дали модела е съветски или постсъветски.
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 08 юни 2023 23:39

Втората част на майските часовници.
Една класна придобивка от 1МЧЗ отпреди преименуването на продукцията му. Много красив "Вимпел" ("Vimpel"), AU20, калибър 2209, 23 камъка:
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Две придобивки за сбирката ми от "Прим" ("Prim"). Първо един по-едър, калибър 66.4, 17 камъка, с позлата 10 микрона. Моделът с такава каса се нарича "Хълк" от колегите - колекционери на тези чешки часовници. Иначе габаритите не са особено впечатляващи - 34х38 мм., 20 мм. междулъгово разстояние. Но някакси придава усещане за обем, сигурно затова си е спечелил такова прозвище.
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Другия не е нова придобивка, но беше в малко нелицеприятно състояние до скоро. Счупена ос на баланса, липсваща секундна стрелка и счупено стъкло, малко поизтрит циферблат на места. Но наскоро колега от Чехия показа такъв модел, който ми хареса, и реших да се опитам да пусна моя в движение. Имах работещ донор на такъв механизъм - TYP 0111, 15 камъка, та подмених повредения механизъм. Смених стъклото. Секундна стрелка нямаше от къде да намеря, та ползвах от "Ракета" калибър 2603. Не седи много добре, но все пак е по-добре от липсата на секундна стрелка. Миене, лъскане, полиране на стрелки. Тези чешки дамски часовничета ме затрудняват с намиране на верижки или каишки, със своите 14 мм. междулъгово разстояние. Сложих една фина 12 мм. верижка. И така:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Другото е на тема "Ракета" ("Raketa"). Започнах да разчиствам от събраните сериозни количества неособено ценни "Ракети" с механизъм 2609.НА. Някои от тях продадох, а тези двата позлатени си запазих. Смених им циферблатите с по-добре запазени, и след полиране на стъкла, лъскане на каси и слагане на каишки, реших че не искам да се разделям с тях и си ги запазих:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Ето още две "Ракети", които също изглеждат приятно:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от atanweb » 10 юни 2023 07:47

Голяма всеотдайност си показал тук. В темата ти все по често се появяват истински прелести презентирани с мерак. Вимпела е най готиния бонбон в тази майска част. Определено не мисли, че другите са по малко хубави.
За разчистването и освобождаването от някой модели си прав. Тъкмо ще дадеш шанс на нови "колеги"
Поздравления! И снимките са чудесни.
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 832
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от Lyubo_sr » 10 юни 2023 20:07

atanweb написа:
10 юни 2023 07:47
Голяма всеотдайност си показал тук...
Може да не съм го казвал, но ще се повторя- Грозев- президент! :D :thumbup:
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 15 юни 2023 12:41

Продължавам с "ревизията" на наличните часовници. Събрах на общи снимки някои от "цивилните" ми "Восток" ("Wostok"), които най-много ми харесват и които са в най-добро състояние.
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Няколко "Полет" ("Poljot") с позлатени каси, калибри 2609.Н и 2614.2Н, 17 камъка. Ето три от тях, които най-много ми допаднаха:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 29 юни 2023 00:54

Една "Россия" ("Rossia") на Петродворецкия часови завод (ПЧЗ), калибър 2609, 16 камъка. Рядко се намират такива със запазен циферблат, и този не прави изключение, но поне надписа се чете, макар и доста поизбледнял. Хубав надпис за посвещение на задния капак, харесва ми...
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Другите часовници са извадени от склада, купувани преди време, и сега им идва времето.
Три "Полета" ("Poljot"). Първият е от най-едрите модели на марката. Би трябвало да е калибър 2609.Н, 17 камъка, но на моста на ангренажите пише че е 2614.2Н. Както и да е, допада ми.
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Много хубав "Полет" калибър 2614.В, 17 камъка:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И третият "Полет" е калибър 2614.В, но брандиран като "Кардинал" ("Cardinal"). Интересен циферблат, макар и съсипан, но го оставих заради "Кардинала":
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И накрая, една хубава "Ракета" ("Raketa") калибър 2608.НА, 19 камъка:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 17 юли 2023 20:26

Да си продължа темата с придобивките през месец юли 2023 г.
Първо нещо по-старо от обичайните ми покупки. Един швейцарец - "Oriosa" с механизъм на Venus, калибър 180, 15 камъка. Четох че калибъра се е произвеждал през 40-те и 50-те години на миналия век. Съдейки по маркировките на часовникарите за правени ремонти и профилактики, отвътре на задния капак, то явно е произведен през 40-те години. Симпатичен часовник, взех го защото ми хареса, а и работи. Има поражения по циферблата и позлатата, но това е положението, взех го въпреки недостатъците.
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Два нови придобивки към сбирката от чехословашките "Прим-ове" ("Prim"). И двата са от калибър 68, със 17 камъка, с дата.
Първият е от калибър 68.4, позлатен с 10-микронно покритие. Изглежда малко по-едър от обичайните "Примове" - размери 37х38 мм., 20 мм. междулъгово разстояние. Характерна каса, може би си има някакво прозвище сред феновете, но в момента не си го спомням.
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Имам още два с такава каса, но с бял циферблат:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Другият е калибър 68.3. С този външен вид е известен сред колекционерите като "Телевизор":
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
От този модел имам и такъв с черен циферблат:
Изображение
Изображение
Покрай сделката за "Oriosa" взех и две "Ракети" ("Raketa") калибър 2609.НА, 19 камъка, позлатени, под марката "Cornavin". Взех ги повече за да спася часовниците, отколкото да са ми трябвали. Много красиви часовници с керемиденочервен циферблат, но вече си имах такъв. Идеята беше от двата да направя един, но аз в края на краищата стегнах и двата, като първият, който ще покажа тук, събра по-добрите каса и циферлат, и стана просто прекрасен и почти идеален! И на двата търсих стъкла. И двата работят. Направих и втория, той е с по-компромисни каса и циферблат, сложих му и подходяща позлатена коронка. Не е толкова представителен и няма да го показвам тук. Ще видя кой да си оставя, другите ще си търсят нов собственик.
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 25 юли 2023 01:09

Още нещо от месец юли 2023 г.
Два стари "Полет" ("Poljot") с позлата от 20 микрона.
Първият е калибър 2409, 17 камъка. Циферблатът му не е в топ-форма, но въпреки това часовника страхотно ми харесва!
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Вторият е калибър 2609, 17 камъка. И той не е от идеалните, но пък има своя чар, на който не можах да устоя:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Още един от любимите ми "Луч" ("Luch") от калибър 2209, 23 камъка. Прекрасен, тънък, стилен и елегантен!
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И групичката от сходни "Лучове":
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
И две "Ракети" ("Raketa"). Първата е по-стара и по-любима, позлатена, калибър 2609, 16 камъка:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Втората е доста по-нова, симпатична "Ракета", калибър 2609.НА, 19 камъка. Възстанових я и и намерих нов собственик, но преди това си направих няколко снимки:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 16 авг 2023 19:29

Днес на тема "Ракета" ("Raketa").
Една "Ракета" под бранда "Cornavin", позлатена, с механизъм калибър 2609.НА, 17 камъка. Това ми е третата от поредицата позлатени "Cornavin" с джинсов циферблат. Харесвам ги, затова съм радостен че попълних и тази позиция.
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Още две "Ракети", извадени от архива, на които сега им дойде времето да се обработят и снимат. И двете са от калибър 2603, 16 камъка, позлатени. Разчиствах запасите си, доста от този калибър продадох на други любители на часовниците, но ще си оставя няколко бройки, като тези двете.
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 05 сеп 2023 01:48

Нови попълнения през месец август почти няма, но пък радостта от находките е голяма!
Рискувах да участвам в едни аукциони доста "на тъмно". Продавачката явно не знаеше какво продава, снимките бяха недостатъчни и неясни, дори не пишеше дали работят часовниците... Обаче все пак съгледах че има часовници които изглеждат добре, дори по тези мъгляви снимки. Явно се продаваше нечия колекция, попаднала на безценица у антиквар. Избрах си два позлатени часовника, които ми харесаха на външен вид и за които смятах че ще мога да се справя ако не работят - от СССР и ГДР - "Poljot" ("Полет") и "UMF-Ruhla" ("Руула").
И не сбърках! :)
"Полетът" е прекрасен! Стар часовник калибър 2414, 17 камъка, позлата 20 микрона, прекрасно запазен циферблати и позлата на касата! И работеше! Че и стъклото му запазено здраво и в добро състояние, и оригинално - с лупичката! :yahoo
До сега нямах нищо сносно от този калибър, а сега ето го този прекрасен часовник!
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Другата находка е прекрасна на външен вид, но създава някакви грижи. 16 камъков механизъм, 20 микрона позлата, приятни размери - не е съвсем миниатюрен... Първо се самозаблудих че имам донор за механизъм, а се оказа че нямам. Второ, наистина ще ми трябва донор, поне за баланс, защото е повреден и не работи. Трето, установих че нещо е преправяно по часовника...
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Този който взех е двустрелочник, с 16 камъка. А никъде не можах да намеря 16-камъков механизъм само с две стрелки. Намерих по интернет снимки на часовници с такъв циферблат и те са с централна секундна стрелка:
Изображение
Намерих и подобен механизъм:
Изображение
Видно е че има надстройка над мостовете, каквато е при "Урал". Изнесено е зъбно колело над секундното колело, над моста на ангренажите и то задвижва оста на секундната стрелка, влизаща в централното колело и отгоре лагеруваща в малко мостче, хванато над моста на барабана. При мен тези надстройки ги няма, видно е къде е било мостчето. Че е имало надстройка говори и това, че номерът на калибъра е написан на моста на ангренажите, а на механизмите без надстройка е надписан на моста на барабана, защото има място за този надпис, който иначе би бил закрит от мостчето... За капак на всичко, добре се вижда че при мен секундната стрелка няма къде да влезе, оста е плътна, като на двустрелочниците. Така че някой нещо е приспособявал... Ще се търси донор за механизъм и секундна стрелка...
Това не пречи да се радвам на придобивката. Седяла е в нечия колекция кой знае колко години и човека му се е радвал. Ако не се бях поинтересувал повече за механизъма и да сравнявам по интернет, и аз щях да се огранича до това да си търся само баланс.
И така, сбирката ми от "UMF-Ruhla", но от тези с рубини, малко се увеличи. Много си ги обичам!
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Купих си "половин" "Ракета" ("Raketa")! :o
Разчиствам си сега тънките "Ракети", калибър 2603, 16 камъка. Повечето раздадох, оставих си 3-4 бройки и така една по една ги работя. Остана ми една "миксирана". Хромирана каса, пък с позлатен безъл. Видях аукцион за някаква съсипана "Ракета" 2603 с позлатена каса, изглежда добре запазена, пък без безъл и реших да си направя една изцяло позлатена. Взех "Ракетата" почти без пари, ползвах и касата и задния капак, от другия часовник взех механизъм с циферблата и стрелките, както и безъла със стъклото. Намерих си позлатена коронка и ето, имам си вече позлатена "Ракета"! Не е нищо особено, но си я оставям за мен, ще си я запазя, ако ще заради емоциите по придобиването и!
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И накрая една хубава "Победа" ("Pobeda") на ЗИМ, калибър 2602, 15 камъка. Имам я отдавна, не е нова. Работеше, но много избързваше. Сега ходи на профилактика и вече и изрядно работеща. Само че вече разходите по нея станаха такива, че няма начин да си ги възвърна ако я продам... Никой няма да ми плати толкова пари за нея в България! Така че остава вечно моя! :lol:
Изображение
Изображение
Това е засега! Нещо "Постимиджа" се беше прецакал тези дни, та не само не можех да качвам снимки, не можех и да публикувам, но и всичко което съм качвал тук не се виждаше. Беше доста сюрреалистично - само текстчета без снимки... Но взе че се оправи...
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 19 сеп 2023 00:49

Поредна "Ракета" ("Raketa") калибър 2603, 16 камъка, и май последна засега. Привърших ги. Реших да си оставя и една такава за сбирката ми. Този път не е с позлатена каса, а с хромирана.
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
След като свърших с калибър 2603 на "Ракетите", отворих една кутия с "Победа" ("Pobeda") на 2МЧЗ. Разни часовници, които съм купувал през годините и са чакали да намеря време за тях. Сега дойде и тяхното време, да им направя преглед и да ги стегна, доколкото мога. Част от тях вече съм ги показвал, но без каишки, пък и сега като ги гледах, на доста от тях смених стрелки, коронки, стъкла, неработещи механизми с работещи такива.
Започвам с една с черен циферблат. Все още е радиоактивна, макар и да е опадал пълнежа на стрелките.
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Една по-семпла, с бял циферблат:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Има и с позлатена каса:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Интересен релефен циферблат, на мен много ми харесва:
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И накрая една с повтарящо се оформление:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
От серията "Победа" на 2МЧЗ ми остават за довършване още няколко "проекта" ( :lol: ), но от тях няма да излязат кой знае колко страхотни часовници, ако въобще стане нещо. И с това ще затворя и тази глава от хобито ми. За в бъдеще, ако въобще вземам нещо, то ще са часовници в завършено и добро състояние, а такива вече почти не се намират и то да са на цена която бих платил...
Обичам груповите снимки, затова ето такива от групата на "Победа" ("Pobeda") на 2МЧЗ:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Както се казва - "Малко, но от сърце". Мен ме радват и си мисля че това е най-важното в едно хоби!
Завършвам с още една радиоактивна антика, пак "Победа" ("Pobeda"), но този пък от 1МЧЗ. Щеше ми се да има с какво да сменя коронката, но уви - нямам. Затова засега остава така.
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”